IDEA Klinik Proktoloji merkezi  İstanbul Makat hastalıkları merkezi  Anal bölge uzmanları
Tedavi Ücretleri     Randevu Al

Ameliyatsız basur tedavisi denilince akla ilk gelen tabiî ki ilaçlarla tedavi akla gelir. Hemoroid diğer adıyla basur aslında diş çürümesine benzer bir durumdur yani dokuda hasar olur. Bu mantıkla yaklaşıldığında ilaçlarla iyileşme olmayacağı açıktır. Yani ilaçlarla kısmen rahatlama olsa da kalıcı olarak yok etmez.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

İlaçla Basur Tedavisi ;

Bu ilaçları üç guruba sokabiliriz

1-Tabletler; kısmi damar daraltma etkileri vardır. En çok bilinenler doxium, daflon ve venorutondur.

2- Basur fitilleri ; küçük parmak şeklinde aktif madde içeren ilaçlardır. En çok kullanılanlar kortos, proctoglivenol, proctolog fitil.

3- Krem şeklinde uygulananlar ;anestol, hedensa, hemoraljin, kortos, proctoglivenol,proctolog krem

Sayılamayacak kadar bitkisel ilaç vardır ancak bunların herhangi birinin iyileştirme veya rahatlatma etkisi olmayacağı için bu sayfaya yazma gereği duyulmamıştır.

Lazerle Basur Tedavisi ;

Işığın taşıdığı ısı ile memeyi 90-130 dereceye kadar ısıtma mantığına dayanır. Isınan meme içindeki kan pıhtılaşır bir anlamda meme yok edilmiş olur. Ameliyatsız bir yöntemdir, sadece lazer uygulamak yeterli düzeyde ise 4 dakika kadar sürer. İşlemde belirgin ağrı olmadığı için uyuşturmaya gerek bile duyulmaz. Kanama olan vakalarda kanama saniyeler içerisinde kontrol altına alınmış yani durdurulmuş olur.

Lazer Tedavisinin Avantajları ;

Ağrı minimaldir

Kanama yok denecek kadar azdır

Aynı anda işe dönülebilir

Dışkı kaçırma gibi sorunlar görülmez

Yataklı kurum gerektirmez

Narkoza ihtiyaç duyulmaz

Önemli sayılabilecek herhangi bir yan etkisi yoktur. Gerektiğinde aynı şekilde ikinci seans uygulanabilir. Proctoloji merkezlerinde ikinci seans gerekmesi halinde ücret alınmaz.

Basur Lastik Tedavisi;

RBL (Rubber Bant Ligasyon- lastikle boğma ) yöntemidir. Sadece iç basurlarda kullanılır. Emici bir alet parmak ebatlarında boru şeklinde parça memeyi içene çekip dibine kan dolaşımını engelleyen dar lastik halka geçirir. Dışarıdakiler kullanılmamasının sebebi çok ağrı yapmasıdır. İçerdekilerde yapıldığında hafif ağrı ve dışkılama isteği olabilmektedir. Genellikle saatler içerisinde kendiliğinden düzelir. Lastikle boğulan meme kan gidemediği için 3-10 gün içinde kopup düşer. Büzüşerek yok olduğu için hastalar sıklıkla bunu fark edemez. Kopup düşen alan yeni, sağlam, sağlıklı bir doku ile kaplanır yani beklenen gerçekleşmiş olur.

Lastikle Basur Tedavisinin Avantajları

Ağrı azdır

Kanama minimal düzeyde olabilir, seyrektir.

Kontrolsüz dışkı ve gaz kaçırma ihtimali yoktur

Hasta aynı gün işine dönebilir

Tecrübeli ellerde 3-4 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilir

Narkoz riski yoktur

İstirahat gerekmez

4.derece dışındakilerin hepsine uygulanır

Lastikle Boğmanın Olumsuzlukları

Dışarıdakilere uygulanmaz

4.derecede yetersiz kalır

İkinci seans gerekebilir

Sizi Aramamızı İster misiniz?