IDEA Klinik Proktoloji merkezi  İstanbul Makat hastalıkları merkezi  Anal bölge uzmanları
Tedavi Ücretleri     Randevu Al

Hastalığın belirtilerini yazmadan önce özetle basuru tarif etmek uygun olacaktır. Anüs bölgesindeki taşıyıcı dokuların ıkınma yada yapısal sorun nedeniyle gevşeyip bir anlamda anal bölgenin sarkmasıdır. Bu sarkma aynı zamanda bölgedeki toplar damarlarda da varis gibi genişlemelerin olmasına neden olur.

Hemoroid Belirtileri

Basur dış ve iç olmak üzere iki guruptur belirtiler buna göre sınıflanır ayrıca derecelendirilir.

Dış Basur Belirtileri ;

Makatın dışında duran ve içeri asla girmeyen çıkıntılardır. Meme olarak tarif edilen bu çıkıntılar genellikle Mercedes işareti gibi üç kadrandadır. Büyüklüğüne göre büyük, orta ve küçük olarak sınıflanır. Nohut kadar olabildiği gibi iki başparmak kadar da olabilir. Hastanın şikayetlerinin şiddeti büyüklüğe göre değişir

– Memeler olması

– Ezilmeye bağlı ağrı

– Islaklık hissi

– Anüste pis koku

– Havalanmamaya bağlı akıntı hissi

– Zaman zaman pıhtı toplanması sonucu şişme

Bonların dışında kanama gibi bulgular olmaz.

İç Basur Belirtileri

Genel bölge hastalıklarında görülen belirtiler yanı sıra derecesine göre özel belirtiler vardır. Genel olanlar;

Ağrı, kaşıntı, kanama, makatta koku, ıslaklık hissi, mayasıl, huzursuzluk.

Bunların yanı sıra her düzeyde şu bulgular görülür;

1.Derece

En erken dönemdir, hasta pek bir şey hissetmez, muayeneyle bulgu saptanamaz ancak anoskop muayenesiyle görülür. Yüzeyinin tahriş olması durumunda kanama görülür. Tek bulgusu kanama olmasıdır. Kanama şiddetli olmaz daha çok birkaç damla şeklinde olur ve kalkınca durur. Genellikle dışkılama alışkanlığının normale çekilmesi yeterli olur. Kortos, proctoglivenol, proctolog gibi ilaçlar kanamanın durmasına yardımcı olabilir.

2.Derece

Bu derecede memeler biraz daha büyümüştür ve dışarı çıkıp kendiliğinden girer. Ağrı pek olmaz. Sıkça kanama görülmez. Neredeyse tek bulgusu memenin dışkılarken dışarı çıkıp ayağa kalkıldığı anda geri kendiliğinden girmesidir.

3.Derece

İkinci düzeyden çok farklı değildir, memeler biraz daha büyümüştür, dışkılarken dışarı çıkarlar ancak kendiliğinden girmezler ya hastanın eliyle içeri koyması yada saatlerce yüz üstü yatması gerekir.

4.Derece

Girip çıkan şeyler artık girmeyecek düzeylere gelmiştir. Dış-iç memeler grift hale gelmiş birbirine girmiştir. Bu düzeyde makat kaslarının sıkması ve otururken ezilmeye bağlı orta düzeyde ağrı da olur. Bazen ıkınmayla şişme olur ve çoğu cerrah 4. sınıfa sokar ancak bu şekilde yeni oluşan şişlik kendiliğinden düzelirken gerçekten 4. düzeyde olanlar asla gerilemez olduğu gibi kalır

Dikkat edilirse ciddi ağrıdan hiç bahsedilmedi çünkü basur ağrısı olduğunda tablo tamamen değişmiş içi pıhtıyla dolmuştur. Boğulmuş basur denilen bu durum ayrı bir konu olarak incelenecektir. Benzer şekilde kısa sürede ortaya çıkan anal hematom (pıhtı toplanması) da ayrı bir konu olarak ele alınacaktır.

Sizi Aramamızı İster misiniz?