IDEA Klinik Proktoloji merkezi  İstanbul Makat hastalıkları merkezi  Anal bölge uzmanları
Tedavi Ücretleri     Randevu Al

Anal (tam adıyla peri anal) fistül, kalınbağırsak son kısmından anal kanalın dışına doğru ince bir tüp oluşması ve bu kanalcığın makata birkaç santimetre uzaklıkta dışarı açılmasıdır. Oluşan ince tüp şeklindeki kanalcığa fistül traktı denir. Makatın dışına açıldığı deliğe dış ağız, içeride kalan bağırsakla birleştiği deliğe iç ağız denir. İç delik kalın bağırsaktaki mikroplarla sürekli temasta olduğundan devamlı iltihaplı kalır ve bu iltihap dış ağızdan sürekli akmaya devam eder. Fistül kanalı tıkanırsa apse oluşur ve daha sonra ya kendiliğinden boşalır yada cerrahi müdahale ile boşaltılır.
Fistül ameliyatı
Basit vakalarda uygulanan ameliyat; analda iç ve dış ağzı içerecek şekilde kesilerek temizlenmesi ve fistül kanalının çıkarılması şeklinde uygulanır. Başarısı % 100 yakındır. seton yapan doktorlar
Perianal fistül seton uygulaması; Komplike fistül (karışık yada kasları dolaşan olarak Türkçeleştirilebilir)olanlarda uygulanır. Dışkı tutmayı sağlayan kaslarla ilişkisi ciddi önem kazanır. Fistül kanalı bu kasların içinden (alt,orta veya üst kısma yakın) yada tamamen üstünden geçebilir. Bu durumda ameliyatı yaparken kasları kısmen veya tamamen kesmek gerekebilir.İşte kasların çoğunun veya tamamının kesilmesini gerektiren ameliyatlar yapılamaz, yapılırsa hasta ameliyattan sonra büyük tuvaletini tutamaz veya kısmen kaçırabilir. Burada SETON yöntemi devreye girmektedir. Kaslar kesilince kasılıp çekilir ve tekrar dikilemez. Seton yönteminde fistül traktının içinden değişik materyallerden yapılmış bir ip geçirilir. İç ve dış ağızdan çıkarılan ip bağlanır. Bu ip aylarca orada tutulur. İpin vücutta yarattığı yabancı cisim reaksyonu ve ipin biraz gergin tutulması ile ip haftada 1-2 milimetre aşağı doğru kasları keserek ilerler. Bu kadar yavaş bir kesme olurken kaslar kasılıp uzaklaşmaz ve ipin arkasından nedbe dokusu ile iyileşir. Böylece kasların kopması engellenmiş olur. Bu işlem aylarca sürünce ip cilt altına kadar gelir ve dışarı çıkar, arkada kalan kaslar da iyileşir ve uçlar birbirinden ayrılmaz, yani makatta yetmezlik oluşmaz. Klasik ameliyatta bir dakika da kesilen kaslar SETON yönteminde birkaç aya yayılarak önden kesilirken arkadan iyileşmesine zaman kazandırılıp kasların birbirinden ayrılması önlenmektedir. Böylece ameliyatı mümkün olmayan hastaların tedavisi sağlanır. Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı gibi SETON yöntemi tedavisi neredeyse mümkün olmayan fistüllerin tedavisinde uygulanır ve uygulanması oldukça zahmetlidir. Başarı oranı %60 lar civarındadır.Bu oran düşük gibi görünse de sonuçta tedavisi mümkün olmayan komplike fistüller de başka alternatifi olmayan bir yöntemdir. Burada tecrübe önem arz etmektedir.
Gevşek seton uygulaması da bir uygulamadır, ciddi farkı yoktur. Fistül tedavi ücretleri için TIKLAYIN O
Fistül ameliyatı sonrası bakım ;
Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bakım önemlidir. Gün içinde tekrar tekrar bolca ılık suyla yıkanmalı, yara merhemi sürülmeli ve kuru tutulmalıdır.

en iyi fistül ameliyatı

Fistül ameliyatı seton için 72 yorum yapılmış


dratilla
30 Mart 2018

Seton kasların arkasından geçirilerek bağlanmış bir çeşit iptir..Zaman zaman sıkılması gerekir. İpi sıkmak normal yapılması gereken bir prosedür dür. Diğerlerine sıkmadan ip fonksiyonunu tamamladığından alınmış muhtemelen.Bundan sonraki takip sürecini de bence aynı doktorla devam etmelisiniz. ameliyatta fistülün durumunu ve seyrini en iyi ameliyatı yapan bilir. Çünkü fistül her hastada değişen bir tablo gösterir. Fistül tüm dünyada cerrahların sevmediği,her cerrahın yapmak istemediği,sıkıntılı,başarı ve memnuniyet oranı düşük,zahmetli bir hastalıktır. Bu hastalıkla uğraşan cerrah azdır. Şükredin lafını bu nedenle söylediğini zannediyorum.
Op.Dr.Seher Şirin

33 yaş erkek
1 Nisan 2018

“Yazacaklarım 12 cm kadar derinlikte apsemden sebep (pelvirektal) yasadiklarimdir.”
2 küsür sene önce apsemden dolayi olusan fistul ameliyatımda takılan setonun ilk gece düşmesi ve doktorumun tekrar ameliyata alıp sert misine ile seton lastiginin iki ucuna düğüm atması… o misinenin sert uçlarının iki küsür ay seton düsünceye kadar makatima batması ile ekstradan cektigim aci.(kendimi suclayip bir de stockholm sendromu yasadim sanirim ki doktoruma sikayet edemedim durumu.)Kendimi cezalandirilmis ve lanetlenmis gibi hissettiren düşman başına bile vermesin durumları… Setonun düşer düşmez ilk gece titreme ve yuksek ateşle nüks eden apse ile hastaneye yatış ve doktorumun, derinde oldugu ve uç vermediği için çaresizliği( karın boslugundan mı makattan mı girip boşaltsam apseyi seklindeki ikilemi) devam ederken apsenin bagırsak icine kendiliginden drenaji. sonra yasadiklarimda mütevellid doktor korkum. nüksler nüksler… 8 kadar( yaklasik 2 ser ay arayla doktora gitmeden kendi basima yasadigim) nüks ve her seferinde içten kendiliginden drenaj. böyle gecen 16 ay ve sonrasında makata agiz vermesi.( Bu süreçte kas gevsetici{gunde 3} ve agri kesici ates dusuruculerle {günde 3} ogretmenlik yapiyordum her bir nüks apsenin şişmesi 1 hafta kadar drenaj olması 1 hafta kadar toplam 15 gun kadar sürüyordu )
Simdiye kadar benim maceram asagi yukari yukarida yazdiklarim.
Matematigi yok bu rahatsizligin arkadaslar. Ahmetin boyle olmus Aysenin boyle olmus filan diye kendinize seneryo yazmayin. yasayip goreceksiniz. insallah hic nuks etmez omrunuz boyunca. iyi ihtimalleri düşünün. Motive edin kendinizi.
Allah çekene de doktorlara da kolaylık versin.
Kolay değil. Hele derin mesafedeyse. Öncelikle kabullenmek lazım. Doktor ile evlenmek gibi uzun soluklu bir maceraya hazir olmak lazim en basta. Ama isler yürümüyorsa da yeni bir doktor inanç ve derman olabilir. Mental olarak da kolay bir rahatsizlik degil. Ben farklı bir hastane ve doktora tekrar ameliyat olacagim.
Sabırlı olun arkadaşlar. Doktorunuza herseyi sormaktan anlayincaya kadar cekinmeyin. Kafanızdaki soru isaretlerini giderecek sabırlı ve ehil doktorlara denk gelinceye kadar arastirin.
Güzel bir platform. Yeni farkettim. Samimi ve profesyonelce buldum .Doktor açıklamaları onca arastirmama ragmen ek ve net (hastanin anlayacagi dilden) bilgiler verdi. Ben de tecrübelerimi paylaşmak istedim nacizane. Hastalık yoktur hasta vardır. Moralinizi yüksek tutun. Çok fazla(takinti derecesinde) internette arastirip kafanizi karistirip moralinizi de bozmayin.
Sayfada emeği geçen ve vakit ayıran sabırlı doktorlara teşekkür ederim.
Hasta arkadaşlara da geçmiş olsun dileklerimle.

Mustafa
12 Ağustos 2018

Iyi gunler.4 gun once seton teknigi ile fistul ameliyati oldum.yururken ve otururken siddetli agri var.bu agri gecici mi yoksa ip bulundugu surece bu agrida olacakmi. Doktor ipin 3 4 ay durabilecegini soyledi.20 gun sonra işe baslayacagim .siddetli agri gecici degilse calismam cok zor olur.

dratilla
12 Ağustos 2018

seton tekniğinde ağrı olabilir

Ali
6 Ekim 2018

Hocam merhaba önce gevşek simdi ise kesici seton uygulandı ameliyat olalı 3 gün oldu kanama var akıntı ile birlikte normal bi durummudur?

dratilla
6 Ekim 2018

fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır,normal

Bünyamin Kaya
9 Ekim 2018

Hocam ben bir yıl önce fistül ameliyatı oldum Seton yöntemi ile ama hastalığım geçmedi. Ben lazer yöntemi ile tedavi olsam Bu hastalıktan kurtula bilir miyim

dratilla
10 Ekim 2018

muayene ile değerlendirmek gerekir. dikkatli bir tedavi ile kurtulabilirsiniz.fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.

Hüseyin
23 Ekim 2018

Hocam perianal fistül ameliyatı oldum 1 hafta önce seton yöntemi uygulandı ilk 4 gün çok ağrı çektim şuanda ağrım azaldı ama manatın içerisinde kaşıntı oluyo normalmidir

dratilla
25 Ekim 2018

fistül ameliyatı sonrası kaşıntı görülebilir,normal

Tolga
23 Aralık 2018

Lazer ameliyatının sonrasında ne beklenmelidir?
Ağrılar ne kadar süre devam eder?
Komplikasyonlr nelerdir?
Çok teşekkürler.
Saygılar

dratilla
25 Aralık 2018

basit fistüller laserle tedavi edilebilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer komplike ise fistülünüz laserle tedavi olma şansınız yok.

Sizi Aramamızı İster misiniz?