IDEA Klinik Proktoloji merkezi  İstanbul Makat hastalıkları merkezi  Anal bölge uzmanları
Tedavi Ücretleri     Randevu Al

Erkeklerde kondilom (siğil)cinsel organ ve anüs civarı (anüsün içi, dışı ve bağırsak) bölgelerinde olur. Anüs bölgesinde görülme sıklığı daha fazladır.

Burada daha çok makat bölgesinde görülen anüs kondilomu incelenecektir. Yuakarıda da bahsedildiği gibi erkekte makat siğili daha çok homosexüeller de görülür. Makatın içinde varsa özellikle bağırsaklara ilerlemişse anal sexle bulaşmış olma ihtimali çok daha yüksektir ancak “kesinlikle anal sexle bulaşmıştır” denilemez.

Makat kondilomu olan erkeklerin bir kısmında penis ve skrotumda da vardır bu durum da cinsellikle yayıldığını düşündüren bulgulardır.

Her ne kadar genellikle cinsel ilişkiyle bulaştığı bilinse de hastalık olan kişinin dokunduğu tahret musluğuna mikrop bulaştırmış olma ihtimali vardır yine bunun gibi hastalıklı kişinin dokunduğu lavabo musluğu da bir sonraki kişiye hastalığı bulaştırma potansiyeli taşır. Yine benzer şekilde kondilomu olan bir kişiyle tokalaşma da bulaşma nedenleri arasında sayılabilir. havuza girmek te suçlansa da bu ihtimal son derece düşüktür.

Erkekler kondilom tedavisi konusunda daha duyarsızdır bu sebeple kadınlar hastalığın çok erken döneminde gelirken erkekler daha ilerlemiş seviyelerde gelir. Bunun en önemli sebebi böyle bir teşhis konması durumunda homosexüel damgası yiyeceği korkusudur.

erkekte kondilom tedavisi

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

Kondilom erkek için 2 yorum yapılmış


dratilla
16 Nisan 2016

deneme

Arif
16 Eylül 2017

Hocam; Makatta oluşan memelerin altında damar seklinde sert bir tabaka sivri şekilde dısariya çıkıyor..ne yapmalıyım. Posalı ve lifli besleniyorum uzun zamandır…lakin tuvalete çıktığımda diski nekadar sıvı olursa olsun yine aynı durum.. tuvalet aliskanligimda bı problem yok
Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
İhmal etme anaskop ile muayene ol kesin tanı konsun.Ona gore tedavin olur

Sizi Aramamızı İster misiniz?