IDEA Klinik Proktoloji merkezi  İstanbul Makat hastalıkları merkezi  Anal bölge uzmanları
Tedavi Ücretleri     Randevu Al

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır

Öncelikle kondilomun ne olduğunu anlayalım; Türkçe adı makat siğilidir. Human papillom virüsü denilen mikropla oluşur. Bulaşıcı bir hastalıktır,sebebi virüs olduğundan virüsün değdiği kişide de oluşur,kondilom erkek kişi kendi üzerinde de başka yerlerine bulaştırabilir.

Tedavi yöntemleri

İlaçla tedavi ; iki tür etkili uygulama vardır. 1- Kimyasal olarak yakan. 2-Savunma mekanizmalarını artıran. Her iki uygulama da makat bölgesi için risk teşkil eder. Birinci seçenekte yani kimyasal yakmada kontrolsüz yanıklar olur ve tedavisi kondilomdan daha zor kondilom olanlarolabilir. Diğer bir sorunda anüsün içindekiler tedavi edilemeyeceği için büyümeye devam eder bu risk her iki ilaç gurubu için de geçerlidir.

Siğili dondurma tedavisi ; eksi 50 derecelere kadar inen gazla siğillerin donarak çürümesini sağlar. Pratik bir uygulamadır ama makat içindeki siğiller yok edilemeyeceğinden oradakiler büyümeye devam eder, pek uygulanmayan bir yöntemdir.

kondilom ekşiKondilom koterizasyonu ; İnce uçlu elektrikli aletle yapılır, uygulama anında kaybolur. Bağırsaktaki kondilom dahil tümü aynı anda tedavi edilebilir. En etkili kondilom tedavi şeklidir.

Tedavide dikkat edililecekler;

Özellikle makat bölgesinde olanlar tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple hasta 1 yıl takipte kalmalı ve kısa aralıklarla kontrol edilmelidir.

Idea Klinik beş şubesinde de şu şekilde yapılmaktadır;

Uygulamadan 1 ay sonra hastayı tekrar muayene edilir, varsa kondilom başlangıcıyeniden yapılır ve yine bir ay sonra kontrole çağırılır, yoksa 2 ay sonra yeniden çağrılır. Bu şekilde takip 12-16 ay boyunca ücretsiz bir şekilde devam eder. Sorun kökünden çözülünce bırakılır.

Hastanın yakın ilişkide olduğu kişilerin muayene ve gerekiyorsa tedavi olması önerilir yoksa virüs sürekli yenilenmeye sebep olabilir.

kondilom tedavisi nasıl yapılır

Sizi Aramamızı İster misiniz?