IDEA Klinik Proktoloji merkezi  İstanbul Makat hastalıkları merkezi  Anal bölge uzmanları
Tedavi Ücretleri     Randevu Al

Makat apsesi bölgenin en ağrılı hastalıklarındandır. Başlangıçta hafiftir ancak 2-3 günde giderek artar ve müdahale edilmezse 5.-6. günlerde artık dayanılmaz hale gelir, hasta oturmaz durumdadır. Olabildiğince erken müdahale hastaya çok ciddi avantajlar sağlar.

Makat Apsesi Neden Olur?

Nedeni çok net değildir. Anüs bölgesinin nemini sağlayan ter bezi benzeri salgı yapan bezler vardır. Bu bezlerin salgısının olduğu delikte bit tıkanma yada engel olması durumunda içeride birikir ve bu birikintiye mikrop bulaşır. Mikrop bulaşmasıyla önce iltihap oluşur ve kısa sürede apse haline döner. Genel toplumla kıyaslandığında kronik kabızlık yaşayan insanlarda daha sık görülmektedir.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Rahat oturamama
Bölgede giderek artan künt bir ağrı
Dolgunluk hissi
Tuvalete gitme isteği
Dışkılamaya rağmen rahatlayamama
Bölgesel kızarıklık
Dokumakla çok ağrılı şişlik
Ateş yükselmesi, halsizlik, bitkinlik gibi genel enfeksiyon belirtileri
Kendiliğinden patlarsa akıntı

Anal Apse Teşhisi Nasıl Konur
Hastalar genellikle hemoroid sanarak yanlış teşhis koyarlar yine bu yanlışlıklarını devam ettirerek komşu yada eczacı önerisiyle hemoroid ilacı kullanırlar ve ne yazık ki asıl hastalığın tedavisini geciktirirler. Tecrübeli proktoloji uzmanı hastayı dinleyerek dahi doğru teşhis koyabilir, muayeneyle bunu kesinleştirir, seyrek olarak anoskop muayenesi gerekir. Çok seyrek görülen rektal veya perirektal apse tanısı için anal ultrason gerekebilir. Tomoğrafi, MR, kolonoskop, rektoskop gibi tetkiklere pek ihtiyaç olmaz.

Makat Apsesi Tedavisi
Öncelikle bölgede şiddetli ağrı varsa kesinlikle rastgele ilaç kullanılmamalı, doğru teşhis konmalı ve uygun tedavi başlanmalıdır. Çünkü makattaki apselerin tedavisinin gecikmesi fistül denilen daha ciddi bir hastalığa dönüşmektedir. Müdahalenin ne zaman yapıldığı çok önemlidir. Apsenin başladığı günden sonraki 4. gün boşaltılırsa % 40 ihtimalle fistül olur ancak bu süre 6. güne kadar uzatıldıysa % 60 ihtimalle fistül olur, en kötüsü kendi haline boşalması beklendiyse % 90 ihtimalle fistül oluşur. İlk günlerde teşhis koymak daha doğrusu nereden boşaltılacağına veya olgunlaşıp olgunlaşmadığına karar verilemeyebilir bu durumda hasta her gün kontrole çağrılmalıdır.

Tek başına antibiyotik kullanımı kesinlikle yetersizdir mutlaka en kısa sürede boşaltılmalıdır. Boşaltma işlemi narkoz ile veya bölgesel uyuşturma ile yapılabilir. Küçük bir ameliyat ta olsa usulüne uygun yapılmalıdır. İğne ile boşaltmak veya küçük bir delikle boşaltılması sorunu net bir şekilde çözmez. Apsenin en yumuşak olduğu ve makatın çizgisine en yakın noktadan 2 – 2.5 cm deri kesilerek rahatça boşalması sağlanmalı ve erken kapanmaması için içerisine mesh denilen bir parça konmalıdır. Küçük t harfi şeklinde açılması gerekir dense de son derece gereksizdir. Boşaltma işleminden sonra uygun antibiyotik başlanmalıdır. Dayanılmaz düzeylerde olan ağrı boşaltıldığı anda ciddi düzeyde azalır. Hastalar genellikle bir oh çeker.

Apse Tedavi Ücreti
Kliniklere göre çok değişebilmektedir. Bu konuda İnternet ortamında ücretlerini paylaşan tek sağlık merkezi IDEA Klinik ücretleri şu şekildedir; SGK sı olan hastalar için 550 TL, SGK sı olmayan hastalar için 1100 TL.

Makat apsesi için 160 yorum yapılmış


Muarrem
6 Mayıs 2018

Hocam kolay gelsin makkatta 2.5 santim apse vardı iğneyle. Çekildi. Ve antibiyotik tedaviye başladım makat tatavisinden doayı matta ağrım var bu nezaman geçer

dratilla
7 Mayıs 2018

apse akışı sağlanmıyorsa ağrıya neden olabilir

M.z
1 Haziran 2018

Hocam selamlar, ben 7 ay once anal apse bosaltimi operasyonu gecirdim acik yaram hala kapanmadi iltihap akintisi yapmaya devam ediyor ve apse bosaltmadan once fistul gozukuyordu emarda suan agrim sizim yok ama her gun strelli bez degistiriyorum yara kapanir mi yoksa fistul operasyonu mu olmam gerek.

dratilla
4 Haziran 2018

fistül tedavisi yapılması gerekir
Op.Dr.Nizam Kurtdere

O.A
5 Haziran 2018

Hocam kolay gelsin. Yaklaşık 20 gün önce apse ameliyati oldum. Yara 2 defa kapandı ve kendi kendine iltihap tekrar boşaldı. Apseden fistüle dönüşmesi için herhangi bi tarih aralığı var mı? Biraz daha beklemeli miyim yoksa fistül ameliyati olmalı miyim ? Teşekkürler

dratilla
6 Haziran 2018

1,5-2 ay beklemelisiniz

İ.ç
11 Haziran 2018

Hocam 1 ay önce makattan apse amaliyatı oldum içerdeki intihabin kendi kendine akıntı olarak çıkacak dedi doktor ama ben her lavabo sonrası intiharı bile düşünüyorum ben böyle acı ağrı görmedim ikinci bi ameliyatla kapatılacak diyor bu ağrı ne zamana kadar devam eder..

dratilla
11 Haziran 2018

muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz

Anonim
16 Haziran 2018

Merhaba iyi günler benim yeğenim 1 yasinda bu teshisten dolayı ameliyat yapilmis ve küçük bir delik olusmus simdi bizim ne yapmamiz gerekiyor. Diskisini yaptiktan sonra falan nelere dikkat etmemiz gerekiyor . Her seferinde tendirdiyot sürmeli miyiz ??

dratilla
17 Haziran 2018

çocuk cerrahisinin önerilerini almalısınız

Eylul
3 Temmuz 2018

Anal apse bulasici midir? Ya da korunmak icin ne yapmak gerekir?

dratilla
5 Temmuz 2018

anal apsenin nedeni tam olarak bilinmemektedir.bu nedenle genel hijyene dikkat etmeniz,fistül oluşumunu önlemek için de erken dönemde müdahale edilmesi gerekir
Op.Dr.Adil Altınsoy

Mehmet
6 Temmuz 2018

Hocam tam bir hafta önce anal apse ameliyati oldum. Hala hafif şiş ve azar azar irin çıkıyor. Ayrıca buyük tuvaletimi yaparken hala çok zorlanıyorum. Bu normal midir?

dratilla
9 Temmuz 2018

büyük tuvaletinizi yaparken zorlanmamak için kabız kalmamalısınız.apse iyileşmesi 10-15 gün sürebilir

İlhan
26 Ağustos 2018

Hocam tam 3 ay oldu ben apse amaliyatı olalı her lavabodan sonra ağrı sızı içinde ağlıyarak o günü geçiriyorum bu hastalık yüzünden işimden oldum ve hâlâ intihap gelme devam ediyor ve şimdi enfeksiyon kapmış doktor hala zamanı var diyor ikinci ameliyat için bu acı ben ölünce mi gececekk

dratilla
27 Ağustos 2018

fistül oluşuyordur

Anonim
8 Ekim 2018

Hocam ben anal fistül amiliyati oldum tam 4 yıl once ara ağrım ve akıntının olurdu bu son 10 günden beri çok akıntının var çok ağrı yapıyor ne yapmalıyım bu İmran kendiliğinden geçer mi bı ara fitil kullandım sonuç aynı lütfen yazın ne yapmaliyim

dratilla
9 Ekim 2018

fistül oluşmuş olabilir,muayene olmalısınız

Bilinmeyen
13 Ocak 2019

Hocam ben de perinal apse gelişti ve doktora gittiğimde bi delik açarak boşaltıldı bu apse, bir ay sonra tekrar makat sol bölümde şişlik oldu ancak akıntım olmadı. Yine doktora gideceğim ama fistülden korkuyorum

dratilla
14 Ocak 2019

sık oluşan apse fistül riskini arttırır,apse tedavisini geciktirmeyin

Sizi Aramamızı İster misiniz?