IDEA Klinik Proktoloji merkezi  İstanbul Makat hastalıkları merkezi  Anal bölge uzmanları
Tedavi Ücretleri     Randevu Al

Makatta ağrı bir çok hastalık olabileceğini düşündürür ancak en sık basur olduğu sanılır. Ağrının karakteri farklı hastalıklar yani hastayı dinlerken doktor neler olabileceğini düşünür ve ihtimalleri 2 veya 3 e düşürür.

makatta-agri

Makatta Ağrı Sebepleri;

Makatımda ağrı var diyen birinde şu hastalıklar akla gelir;
Makatta pıhtı toplanması (anal hematom)
Basurun şişmesi (tromboze hemoroid)
Makatta çatlak
Anüs apsesi
Makat siğili (kondilom)
Bölge kanserleri
Kıl dibi iltihabı
Anismus
Zorlama

Makatta Ağrı Tedavisi;

Temel soruna göre yaklaşılır, asıl hastalığın tedavisi ağrının da geçmesini sağlar. Yukarıda sayılan hastalıklara göre şu tedaviler yapılır;

Makatta pıhtı toplanması;
Ikınmayla ortaya çıkan bir durumdur. Bölgesel uyuşturmayla basit bir ameliyatla pıhtı doku içinden alınır, ağrı o anda azaltılmış olur, küçük de olsa bir ameliyattır. Ameliyat olunmazsa da kendiliğinden % 100 geçeceği için ilaçla tedavi daha mantıklı olabilir. Bu ağrıyı en iyi azaltan ilaç Anuflex merhemdir. Uyuşturucu etkisiyle ağrıyı ve yanmayı azaltır.

Basurun şişmesi;
Çok ıkınma veya soğukta kalmayla oluşur, basur kremleri ve hapları işe yaramaz, boşaltılabilir veya sıcak uygulaması yapılabilir, anal hematomda olduğu gibi en etkili ilaç Anufleks merhemdir.

Makatta çatlak;
Öncelikle ilaç denenmeli 1-2 haftada rahatlama olmadıysa ameliyat yapılır veya ameliyat kadar başarısı olan botox yapılabilir. İlaç olarak anestol pomad ile Rectoderm Merhem birlikte kullanılır veya bu iki ilacın etkisini tek başına gösteren anuflex kullanılır. İlaçlarla düzelme ihtimali % 40-50 civarıdır.

Anüs apsesi;
Hemen boşaltılmalıdır, boşaltma geciktirilirse fistül denilen hastalığa dönüşür. Boşalrtıldıktan sonra antibiotik başlanır.

Makat siğili;
Makatın içine ilerleme ve yakın ilişkide olunan insanlara bulaşma ihtimali vardır. Geciktirilmeden tedavi ettirilmelidir. En etkili tedavi radyo frekansla yapılmaktadır. Tedavi kadar takip de önemli olduğu için tedaviye başlayacağınız klinikte takibin nasıl yapılacağı ve takip süresince ücret alınıp alınmayacağını ayrıntılı konuşmalısınız. İdea Klinik şubelerinde 1 yıl takip boyunca ücret alınmamaktadır.

Anüs kanserleri;
Yayılma ve başka organlara sıçrayabilir, biopsi sonucu çıktığı anda tedaviye alınmalıdır. Seyrek görülür ama en hayati hastalıktır.

Kıl dibi iltihabı;
Antibiyotik tedavisi genellikle yeterli olur, seyrek olarak apseye dönüşebilir. Kıl alma yöntemi değiştirilmelidir yoksa tekrarlayabilir.

Anismus;
Seyrek görülür, sebebi net bilinmemektedir. Makat kaslarının kontrolsüz bir şekilde kasılması yani kramp girmesi sonucu ortaya çıkar. Tek tedavisi botox enjeksiyonudur. Botox yapılan anismus hastalarının % 90 ı rahatlar. Anuflex merhem kullanılabilir ancak diğer hastalıklardaki kadar başarılı olması beklenmez.

Zorlama;
zoraki ters ilişki veya yabancı cisim sokulması gibi durumlardan sonraki 5-10 gün ağrı olabilir.

Bu hastalığa özgün tedaviler yanı sıra tüm ağrılar için kullanılan ağrı kesici haplar şikayeti azaltır bunun yanı sıra tüm makatta ağrı durumlarında sıcak suya oturmak fayda verir.

Her ne kadar makatta olmasa da yakın civarda olan kıl dönmesi iltihabı ve apsesi de otururken ağrıya neden olabilir. Diğer apseler gibi boşaltılması gerekir.

Makatta Ağrı ve Yanma
Sıklıkla birlikte olur ama daha çok anal fissür düşündürür, genellikle yanma ikinci planda kalır çünkü ağrı zaten hastayı bezdiriyordur.
İleri düzey anal dermatitlerde de bu şikayetleri görürüz,
Makatta Ağrı Yanma Tedavisi
Asıl hastalığa yöneik tedavi planlanmalıdır, bu yapılıncaya kadar şikayetleri azaltmak için Anuflex merhem kullanılabilir.

 

Sizi Aramamızı İster misiniz?