IDEA Klinik Proktoloji merkezi  İstanbul Makat hastalıkları merkezi  Anal bölge uzmanları
Tedavi Ücretleri     Randevu Al

Makatta koku kişiyi ve çevresini rahatsız eden hayati önemi olmayan ama sosyal yönü ağır bir hastalıktır. Birçok hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkabildiği gibi net bir hastalık olmadan da görülebilir.

Makat pis koku

*Bölge temizliğinin yetersiz yapılması:Dışkılamadan sonra makat bölgesi suyla iyice yıkanmalı ,tuvalet kağıdı ile dışkı kalıp kalmadığı kontrol edilmeli,tuvalet kağıdı ile sürterek değil hafif hareketlerle bastırarak kurutulmalı.

Ayrıca taharetlenirken bölge temizliği için üretilmiş kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durun.Hem içerdiği kimyasallar nedeniyle anal bölgeyi tahriş ederler.Hem de florayı bozarak enfeksiyon gelişmesine neden olurlar.Buda koku oluşması için zemin hazırlar.

*Aşırı terleme nedeniyle perianal koku oluşabilir.Aşırı terlemede ıslaklık oluşur,eğer uygun sıklıkta makat bölgesi temizlenmez ve kurulanmazsa koku oluşur.Kokuyu sadece kişinin kendisi hissedebildiği gibi çevreden de hissedilebilir.

*Anal fissür:kronik çatlakta pililer oluşur.Bu pililer genellikle çatlak tarafında ,çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda,bazen küçük bazen de büyük olabilir.Bu pililerin altında yada çatlağın tabanında apseler ve fistül gelişebilir.Bu durumda hastalarda sarı renkli bazen kötü kokulu akıntı oluşur.

*Hemoroid: Hemoroidlerin dışarı çıkması durumunda kalın barsak salgısının dışarı çıkması nedeniyle ıslaklığa bağlı kötü koku ,hemoroid ameliyatından sonra yastıkçıkların fazla alınması sonucu bariyer görevini yerine getirememesi nedeniyle mukusun dışarı akması ve bunun sonucu ıslaklık ve buna bağlı kötü koku oluşur.

*Anal fistül: Anal kanal ile deri arasında normal dışı bir tünel oluşmasına anal fistül denir. Geçmişte bir apse sonucunda oluşan fistülden barsak içinden sıvılar bu tünelle makat bölgesine sızar ve ıslaklığa neden olur.Burada kötü koku oluşmasına neden olur.

*Egzema (seboreik dermatit, alerjik vs)

* İltihabi barsak hastalığı ( crohn )

*Soliter rektal ülser sendromu:Sümüksü akıntı vardır ve makat ta kötü kokuya neden olur.

*Makat bölgesinin paget hastalığı:Anüsten kötü kokulu akıntı olur

*Mayasıl ( anal dermatit )

*Kondilom : sümüksü bir akıntıya neden olur,bu akıntı da kokuya neden olur.

*Perianal apse: Anüs çevresindeki enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak oluşan iltihabi sıvılar da kötü kokuya neden olur.

*Makat kanseri:Bu bölge kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor.Bu salgılarda ıslaklığa ve kötü kokuya neden olur.

*Anal kriptit: Kalın barsağın son bölümünde dışkının çıkışını kolaylaştırmak için kayganlaştırma görevi yapan kıl ve ter bezlerinin enfeksiyonuna denir.Bu enfeksiyonda anal kanaldan dışarı iltihap gelir.Bu iltihap da kötü kokuludur.

*Makatta sarkma: Dışkılama esnasında bağırsağın son kısmının dışarı sarkmasıdır. Anal bölgede ıslaklık ve kirlenme kötü kokuya neden olur.

*Dışkı kaçırma

*Takıntı; gerçekte koku yokken bunu takıntı haline getirmek.

 

Makatta Koku için 94 yorum yapılmış


Eagle
14 Nisan 2018

Merhaba Hocam, 36 yaşındayım.ben 3-4 aydır regl döneminde hatta kanama olduğu an ağır bir büyük dışkı kokusu yayılıyor. Dışarıdan bile duyulacak şekilde oluyor bu koku. Temizlik, hijyen konusunda inanın çok titizim. Neden olabilir? Şimdiden değerli bilginiz için teşekkür ederim.

dratilla
15 Nisan 2018

muayene etmeden yorum yapmak zor.
Op.Dr.demet Ağras

Yasin
25 Nisan 2018

Hocam ben daha önce lazer tedavisiyle kıl dönmesi ameliyatı oldum.Üzerinden 6-7 ay geçti.Makatta ıslaklık ve kötü koku oluşuyor.Doktora gittiğimde ise hiçbir şey göremedik diyorlar.Bu durumda olmak çok kötü.Ne yapmalıyım?

dratilla
25 Nisan 2018

proktolog görünün
Op.Dr.Atilla Kaya

Yasin
5 Mayıs 2018

Hocam daha öncede yazmıştım.Makatta ıslaklık ve yoğun pis bir koku oluşuyor.Ben bartında yaşıyorum.Oraya gelsem gün içinde tedavi olabilir miyim?

dratilla
7 Mayıs 2018

ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilecek bir sorun ise gün içinde tedaviniz yapılır.
Op.Dr.Atilla Kaya

Bahadır
7 Temmuz 2018

Merhabalar bende ibs(huzursuz bağırsak sendromu) chron gastrit ve reflü ve bir çok sindirim sorunu var.
senelerce evden dışarı çıkamadım. hayatım bitmişti.Bu sene kendiliğinden aşırı bağırsak gazlarım düzene girdi komşunun akıntılarının ve kötü koku oluşumunu engelleyip memnun kalıp tavsiye etmesiyle salfolak 500 mg supozituvar mesalazin fitilini kullanmaktayım.Memnun kalan komşuya hapını vermişti doktor ama benim midem sıkıntılı diye fitil verdi.15gün gibi düzenli kullandığımda ilk gün ki aşırı gazlarım geri geldi.sonra yazlıkta kuzenlerimle kaldığım da 20 gün ara verdim.Ve bu son 3 gün içinde yanımdakiler benden aşırı rahatsız oluyor gibi hissediyorum.Bulunduğum ortamda nefes alamıyor iç çekiyorlar sürekli bir sıkıntı varmış gibi kötü koku tekrardan akut şekilde başladı sanırım ilaca devam edin mi ne yapim ne önerirsiniz hocam saygılar iyi günler

dratilla
9 Temmuz 2018

gastroenterologla görüşün

Ufuk
21 Eylül 2018

Hocam 7.8aydır makatta şırı yanma ağrım oluyor
Genel cerrahiye gittim ilk etapt fitil toz ilaç verdiler soeunum devam etti kolonozkopi uygulndı internal hemoroid tanısı konuldu tekrar aynı ilaçları verdiler fakat hiç bi düzelme mevcut değil günde 4.5defa banyo yapıyorum ama kötü kokudan kurtulamıyorum oturduğum yere 5.6dk sonra pis koku oluşuyor çevremde işyerinde servisde gderken herkez hissediyor neyapmam lazım şimdiden teşeklürler

dratilla
23 Eylül 2018

muayene olup tedavi olmanızı öneririm.makat hastalıklarında hastalığa bağlı oluşan şişlik yada şekil bozukluğu nedeniyle anüs tam kapanamayabilir.ve buda kötü kokuya neden olabilir.gelirseniz sorunu tespit eder,tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Ergun Aygören

Tomurcuk
16 Kasım 2018

Hocam merhabalar. Sıkıntı benim değil arkadaşımın o yüzden net bişey söyleyemeyeceğim.Arkadaşıma yaklaştığımda popo bölgesinde rahatsız edici bir koku var aslında kendisi de çok titizdir. Bu kokunun kaynağı nedir? ona nasıl yardımcı olabiliriz?

Asistan
16 Kasım 2018

merhaba öncelikle kaynağını bilebilmek için muayene etmemiz gerekir sorunun ne olduğunu gördükten sonra yardımcı olabiliriz bir proktologla görüşebilirsiniz

g_asyali07@hotmail.com
26 Mart 2019

Hocam günlük hayatta soğan sarmsak yemek makat (popo) arasında koku yaparmi

dratilla
26 Mart 2019

Yapabilir,Çünkü terle de atılır

Sizi Aramamızı İster misiniz?