IDEA Klinik Proktoloji merkezi  İstanbul Makat hastalıkları merkezi  Anal bölge uzmanları
Tedavi Ücretleri     Randevu Al

Makat bölgesi hastalıklarında ve bunların ameliyatları sonrası ,şişlik  ve ağrıların azaltılmasında ve yara iyileşmesini hızlandırmak amacı tamamlayıcı ve destekleyici tedavi için hastaya oturma banyosu önerilir.

Hangi hastalıklarda oturma banyosu verilir: oturma banyosu ne kadar yapılır

Hemoroid (basur),

Anal fissür (makat çatlağı,makat yırtığı),

Makat fistülü,

Makat apsesi

Oturma banyosu nasıl yapılır:Oturma banyosu yaparken çömelme pozisyonunda olmamalıdır.Bu nedenle oturma banyosu yapılacak küvet yada leğen mutlaka sandalye,tabure veya klozetin üzerine konulmalıdır.Çömelme pozisyonunda ıkınmaya eğilim artar.Karın kaslarının gevşek olmasını sağlamamız gerekir.

Oturma banyosunda kullanılan suyun sıcaklığı 38 derece civarında olmalı,dirsek kontrolünde dirseği yakmayacak düzeyde olması gerekir.Aşırı sıcak su ile oturma banyosu makatta yanıklara,soğuk su ile oturma banyosu ise  makat kaslarında spazmlara neden olacağı için şikayetlerin artmasına sebep olur.

Herhangi bir enfeksiyon varsa makat çevresine ve genital bölgeye yayılabilir.

Makat bölgesi hastalıklarında denize girmenin faydası olur mu?Makat bölgesi hastalıklarında denize girmek çok olumlu katkılar sağlar ve yara iyileşmesini belirgin şekilde hızlandırır. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında ameliyat olan hastalarda denize girmek ve uzun süreli kalmak yarar sağlar. Ancak, fazla soğuk deniz suyunun makatta spazm yapacağını bilmekte yarar vardır. Denize girme imkanı olmayan hastaların havuza girmesi söz konusu olabilir.
Makat bölgesi ameliyatları sonrasında havuza , denize girmek yaranin  mikrop kapmasına neden olur mu?
Makat bölgesi ameliyatları sonrasında hastaların havuza veya denize girmesi sonrasında hastaların çok büyük bir bölümü yaranın mikrop kapacağı endişesi taşırlar. Denizdeki tuzlu suyun yara iyileştirici etkisi belirgindir ve normal de bol miktarda mikrop içeren ve vücudun en kirli bölgelerinden birisi olan makat bölgesinin güçlü bir antiseptik olan klor içeren havuz suyu veya deniz suyundan mikrop alması söz konusu olmaz.
Suyun içine ilaç koymak gereklimidir?
Sık  sorulan bir sorudur. Bazı oturma banyolarının içine alkol,rivanol, betadin ,baticon, iyot,soda veya tuz eklenmesini önerenler var.Fakat bu maddelerin  iyileşme sürecine  birçok zararlı etkileri de olabilmektedir.En pratik olanı çeşme suyu ile oturma banyosunu gerçekleştirmektir.
Makat bölgesinin iyi temizlenmemesi , dışkı artıklarının birikmesi, makatta huzursuzluk ve kaşıntıya neden olur. Makat bölgesini ılık su ile sabah ve akşam yıkamak, taharetlenme ile  ter ve dışkı artıklarından bölgeyi arındırmak gerekir. Oturma banyosu sonrasında, pişik ,anal dermatit  oluşmasını önlemek amacıyle, yumuşak  bir bez, havlu ile iyice kurulamak gerekir. Tuvalet kağıdı kullanımından ve makat bölgesinde kaşıntılı bölgeye sert hareketlerle sürterek  kurulamamak  gerekir. Her işlemden sonra enfeksiyondan korunmak için, küvetin içi güzel bir şekilde temizlenmelidir.

https://www.ideaklinik.com/sicak-oturma-banyosu-nasil-yapilir.html

Sizi Aramamızı İster misiniz?