Ankara Proktoloji

İstanbul’dan sonra Ankara proktoloji merkezi de IDEA Klinik tarafından 15 Mart 2015 itibariyle hizmete açılmıştır. Proktoloji yada doğru yazılımla proctoloji kalın bağırsağın son kısmı ve makat bölgesi hastalıkları ile ilgilenen tıp bilimi dalıdır. Genel Cerrahi branşının alt dalıdır yani genel cerrahinin sadece anüs ve bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisiyle ilgilenen bir branştır. Proctoloji kelimesi Yunanca’daki proctos (makat) ve logos bilim anlamına gelen kelimelerden türetilmiştir.

Hastalığınızı veya tedavisini araştırırken en önemli noktalardan biri doktor ve klinik seçimidir, çünkü tek bölge üzerinde çalışmak hem tecrübe hem teknoloji konusunda yeterli olmayı gerektirir.

Idea Klinik İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında yüzlerce hastane ve sağlık merkezi olmasına karşılık sadece makat hastalıklarının tedavisiyle ilgilenen genel cerrahların hizmet verdiği merkezleraçmış devamında Türkiye’nin dğer büyük şehirleri Ankara, İzmir ve Bursa’da da şubeler açmıştır. yazılmıştır.

İstanbulda proctoloji merkezlerinde şu hastalıklar tedavi edilmekteydi eklenen şubelerin tümünde yine bu hastalıklar ve bu hastalıkların teşhis, tedavilerinde kullanılan tüm teknoloji ve yöntemler kullanılmaktadır. Yöntemler aşağıda özet halinde ele alınmıştır.

 • Hemoroid (basur)
 • Anal fissür (makat çatlağı – makat yırtığı)
 • Fistül (perianal fistül)
 • Kondilom (anüs siğili)
 • Kıl dönmesi (pilonidal sinüs)
 • Anal hematom (makatta pıhtı toplanması)
 • Makat apsesi
 • Makat sarkması
 • Mayasıl

İdea Klinik Ankara şubesinde uygulanan yöntemler;

Hemoroid
Lazer, İRC (infra red koagülatör), THD (trans hemoroidal dearterizasyon, hemoroide gelen atar damar kökünden dikişle tıkanır) RBL (rubber band ligasyon,  lastikle memeyi boğma) longo, pake exizyonu ve klasik milligan morgan ameliyatı.
Kıl Dönmesi
Mikro sinüsektomi, karydakis (D flap), sinüsotomi, pit picking, bascom yöntemleri.
Anal Fissür (makatta yırtık)
Ameliyatsız Botox tedavisi, LİS (lateral internal sfikterotomi)
Fistül
Fistülektomi, fistülotomi, lazer, seton
Makatta siğil
Ameliyatsız radyo frekans tedavisi
Makat apsesi
Drenaj

Tüm bu yöntemler her şubede uygulanmaktadır, hangi yöntemin kullanılacağı muayene ve anoskop muayenesi ile tespit edilir. İdea Klinik zincir hizmet ağı olduğu için Ankara’da tedavi olduktan sonra gerekmesi halinde (tayin çıkması, taşınma vs) İstanbul, İzmir ve Bursa şubelerinde kontrollerinize gidebilmektesiniz. Kontrole başka şubeye gitseniz de ek ücret ödemeden hizmet alabilirsiniz.
Tüm bu tedaviler çağdaş yöntemler ve teknoloji yardımıyla hastanın iş gücü kaybı yaşamayacağı şekilde uygulanmaktadır

teknolojiye dayalı tedavi yöntemlerini uygulayan proktoloji uzmanları ve çalıştıkları kliniklerin bilgi amaçlı hazırlanmış internet sitelerine yer verilmiştir.

Updated: 30 Aralık 2019 — 22:14

29 Comments

Add a Comment
 1. İyi çalışmalar ben Afyon’dan yazıyorum. 8 ekimde hemoroid ameliyatı oldum kanamam çok olduğu için ertesi gün tekrar ameliyat oldum. Ameliyat sonrası 3 haftalık süreçte ishal şeklinde tuvalet ihtiyacımı giderebiliyordum. Sonraki 1 aylık süreçte tuvaletimi yapamamaya ve kacırmaya başladım. Daha sonra 28 kasımda daralmadan dolayı tekrar ameliyat oldum. Şu an birkaç gündür dışkıda yine incelme başladı. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Teşekkür ederim

  1. 28 kasımda ameliyat oldunuzsa hala ödem vardır, bu dönemde sabırla beklemek dışında yapılacaklar yanlış olur.Keşke çağdaş tedavi yöntemlerini araştırsaydınız, çağdaş yöntemlerde bu tür sorunlar olmuyor.

 2. Merhaba ben anal apse ameliyatı oldum15 gün önce fakat tekrarladı 4kez de lokal anestezi yapılarak temizlendi ancak vücuttaki iltihap devam ettiği için doktorum anal fikstür ameliyatı düşünüyor.sonuçta tekrar oluşma ihtimali var dedi kararsızım bu konuda yardımcı olabilecek bu konunun uzmanı doktor bulmak istiyorum .teşekkür ederim şimdiden dönüş yaparsanız sevinirim

  1. anal apse nedeni bilinmemekle birlikte sıkça tekrarlıyabiliyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 3. Hocam mrb, ben ankarada bir jinekolog yanında çalışırken kendisine bartholin kistimi aldırmak istedim ve alırken bagırsagımı yırttı, 4 yılda 6 kere ameliyat oldum ama bu rektovajinal fistüre bi care bulamadılar, işinde uzmanlar bile ameliyatıma girdi ama daha kötü hale geldim, sosyal hayatım bitti ve dışarı bile cikamiyorum altıma yaptigim icin, sürekli yıkamak zorunda oldugum icinde iyice deri hassaslaştı dayanamıyorum artik. paramda yok özele gidip çare arayacak lütfen bana bi yol gösterin ben kime gidiyim kim yardım eder bana lütfen

  1. üniversite hastanelerine giderseniz size yardımcı olabilirler

 4. Merhaba…13 yaşında oğlumun kaşıntısı oluyor ve ara ara da kanaması var…kanama tuvalette oturduğu sürece devam ediyor..

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir,makat kanamasının nedeni araştırılmalı
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. anal fissür yada hemoroid nedeniyle olabilir.kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz
  Op.Dr.adil Altınsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.