Bascom ameliyatı

MD.John BASCOM tarafından tarif edilen ameliyatlardandır. Prensiplerini tanımladıktan sonra farklı uzmanlar çeşitli değişiklikler yaparak daha etkin yöntemler tanımlamışlardır. Modifiye Bascom, pit picking ve mikro sinüsektomi (ilk defa Türkiye’de tanımlanmıştır, prensipleri  Proctoloji Uzmanı Op Dr Atilla Kaya tarafından belirlenmiştir) gibi isimlerle küçük değişiklikler yapılarak ta uygulanmaktadır. Bascom procedure 2000 li yıllarda ilk defa yapılmış ve sonuçları iyi çıkması üzerine dünyaya tanıtılmıştır. Bir çok avantajı sebebiyle giderek yaygınlaşmaktadır. bascom ameliyatı ankara
Yöntem en küçük kesikle kıl dönmesini tümüyle çıkarma amacı taşımaktadır yani temel amaç aynı işlemi en az deri keserek yapmaktır. Yataklı kurum gerektirmeden ofis şartlarında yapılabilir. Türkiye de ve tüm dünyada uygulanmaktadır. Yöntem klasik ameliyatlara kıyaslandığında bir çok avantajı vardır.

Bascom AmeliyatıNasılYapılır?

bascom ameliyatı istanbul

Ameliyat öncesi hiçbir hazırlık gerekmez. Kuyruk sokumu bölgesi tıraş edilir, bölgeye lazer uygulanır.
Giriş deliklerinin olduğu 2-3 cm lik kısım bölgesel olarak uyuşturulur. Delikleri alacak şekilde deri olabildiğince küçük bir şekilde kesilir, bu kesilen yerden kıl yumağı (pilonidal sinüs) etrafındaki zarla birlikte bir bütün olarak alınır. Küçük kanamalar kontrol altına alınır. Oluşan 1-3 cm kesik gizli dikişlerle kapatılır.
Hiç kapatmadan da bırakılabilir ancak tam açık bırakıldığında biraz daha geç iyileşir.
Ameliyat alanı pansumanla kapatılır. Klinikte 10 dakika dinlenen hasta kontrol edilerek gönderilir. İşlemden hemen sonra oturmasında sakınca olmadığından kendi imkanlarıyla özel arabasıyla veya toplu taşıma araçlarıyla evine yada işine dönebilir.

bascom ameliyatı izmir
Bascom Ameliyatı Olanlar

Şu avantajları elde etmiş olur;
Göremeyecek kadar küçük ameliyat izi.
İşe ara vermeyi gerektirmeyecek, ağrı kesici almayı gerektirmeyecek  kadar hafif acı.
Düşük kanama ve iltihaplanma riski.
Narkoz yada belden aşağı uyuşturma gerektirmediğinden bunlara bağlı olumsuzluklar yaşanmaz.
Dren (emici vakuma bağlı boru) kullanılmaz
Bu yöntem hastaların % 5 kadarını oluşturan çok ileri vakıalara uygulanamaz.
Tecrübeli ellerde tekrar ihtimali % 3 civarıdır ve bu diğer yöntemlerden düşük bir orandır.
Tekrarının az olmasının en önemli sebepleri yaralanmanın küçük olması, doku gerginliğinin olmaması ve iltihabın seyrek görülmesidir.

bascom ameliyatı olanlar

SGK Bascom Ameliyatını Karşılar mı?

Evet anlaşmalı kurumlar yasal oranlarda fark ücret karşılığı yapmaktadır, Türkiye’nin en yaygın proktoloji kliniği İdea Klinik 6 şubesinde de SGK lılara % 50 indirim uygulanmaktadır. Kamu hastanelerinde SGK lılara yapılan tüm tedavi uygulamalarını karşılar.

Bascom Ameliyatı Ücreti

İdea Klinik şubelerinde her şey dahil SGK sı olanlara 1750 TL, SGK sı olmayanlara 3500 TL standart ücret alınmaktadır. Ek işlem gerektirebilecek ileri hastalarda ücret değişebilmektedir. Devlet hastaneleri, üniversite hastanelerinde ücret alınmadan yapılmaktadır ancak bu hastanelerde daha çok klasik yöntemler uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri