Fistül ameliyatı seton

Anal (tam adıyla peri anal) fistül, kalın bağırsak son kısmından anal kanalın dışına doğru ince bir tüp oluşması ve bu kanalcığın makata birkaç santimetre uzaklıkta dışarı açılmasıdır. Oluşan ince tüp şeklindeki kanalcığa fistül traktı denir. Makatın dışına açıldığı deliğe dış ağız, içeride kalan bağırsakla birleştiği deliğe iç ağız denir. İç delik kalın bağırsaktaki mikroplarla sürekli temasta olduğundan devamlı iltihaplı kalır ve bu iltihap dış ağızdan sürekli akmaya devam eder. Fistül kanalı tıkanırsa apse oluşur ve daha sonra ya kendiliğinden boşalır yada cerrahi müdahale ile boşaltılır.

Fistül Ameliyatları

Basit vakıalarda uygulanan ameliyatlar
Fistülotomi
Fistülün anal kanalda iç ve dış ağzı belirlenir, boru boyunca ilerleyen bir tel ya da dar kanül gönderilir, bunun üzerinden deri ve deri aaltı katları kesilir, fistülün kanalına ulaşılır. Kanal fırka ya da küret denilen kazıyıcılarla temizlenip sağlıklı dokuya kadar temizlik yapılır. Boru yapısı üstü açık bir kanal haline getirilmiş olur. Kanalın içi zamanla iyileşme dokusuyla doldurulurken bir yandan da deri ile kaplanır. Başarı oranı % 99 lar düzeylerindedir, çok seyrek başarısızlıkla sonuçlanır.
Fistülektomi
Kanalın tamamını içerecek şekilde deri kesilerek fistül kanalının bir bütün olarak çıkarılması şeklinde uygulanır. İyileşmesi biraz daha geçtir ama başarısı % 100 yakındır.

seton yapan doktorlar
Seton Ameliyatı

Komplike fistül (karışık yada kasları dolaşan olarak Türkçeleştirilebilir) olanlarda uygulanır. Dışkı tutmayı sağlayan kaslarla ilişkisi ciddi önem kazanır. Fistül kanalı bu kasların içinden (alt, orta veya üst kısma yakın) yada tamamen üstünden geçebilir. Bu durumda ameliyatı yaparken kasları kısmen veya tamamen kesmek gerekebilir. İşte kasların çoğunun veya tamamının kesilmesini gerektiren ameliyatlar yapılamaz, yapılırsa hasta ameliyattan sonra büyük tuvaletini tutamaz veya kısmen kaçırabilir. Burada seton yöntemi devreye girmektedir. Kaslar kesilince kasılıp çekilir ve tekrar dikilemez. Seton yönteminde fistül traktının içinden değişik materyallerden yapılmış bir ip geçirilir. İç ve dış ağızdan çıkarılan ip bağlanır. Bu ip ara sıra düğüm sıkılarak aylarca orada tutulur. İpin vücutta yarattığı yabancı cisim reaksyonu ve ipin biraz gergin tutulması ile ip haftada 1-2 milimetre aşağı doğru kasları keserek ilerler. Bu kadar yavaş bir kesme olurken kaslar kasılıp uzaklaşmaz ve ipin arkasından nedbe dokusu ile iyileşir. Böylece kasların kopması engellenmiş olur. Bu işlem aylarca sürünce ip cilt altına kadar gelir ve dışarı çıkar, arkada kalan kaslar da iyileşir ve uçlar birbirinden ayrılmaz, yani makatta yetmezlik oluşmaz. Klasik ameliyatta bir dakika da kesilen kaslar seton yönteminde birkaç aya yayılarak önden kesilirken arkadan iyileşmesine zaman kazandırılıp kasların birbirinden ayrılması önlenmektedir. Böylece ameliyatı mümkün olmayan hastaların tedavisi sağlanır. Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı gibi bu yöntem tedavisi neredeyse mümkün olmayan fistüllerin tedavisinde uygulanır ve uygulanması oldukça zahmetlidir. Başarı oranı %60 lar civarındadır. Bu oran düşük gibi görünse de sonuçta tedavisi mümkün olmayan komplike fistüller de en başarılı alternatiftir. Burada tecrübe önem arz etmektedir.
Gevşek seton uygulaması da bir uygulamadır, ciddi farkı yoktur. Fistül tedavi ücretleri için TIKLAYIN O

Fistül ameliyatı sonrası bakım

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bakım önemlidir. Gün içinde tekrar tekrar bolca ılık suyla yıkanmalı, yara merhemi sürülmeli ve kuru tutulmalıdır. Önerilen aralıklarla kontrollere gidilmelidir.

en iyi fistül ameliyatı

Fistül Kanser Yapar mı?

Yukarıdaki yazılan ameliyatlardan korkup tedavinizi ertelemeniz böyle bir risk taşımaktadır. Uzun süre tedavi edilmeyen akıntılı hastalıklar 15-20 yıl boyunca olan akıntı sebebiyle akıntı olan noktada kansere neden olabilmektedir. Bu bütün akıntılı hastalıklar için geçerli bir durumdur. Bu risk sebebiyle hastalığınızın tedavisini çok uzun yılalr ertelememelisiniz.

Fistülün lazerle ameliyatı ayrı bir sayfada ele alınacaktır.

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

138 comments

 1. İbrahim yılmaz

  Hocam 5 ay önce özel bir klinikte fistül operasyonu geçirdim ve seton takıldı, fakat şimdi de bu setonun kendiliğinden düşmeyeceği ameliyatla alınması gerektiğini söylediler ve ipi almak için ameliyatın 2 katı fiyat istediler.Böyle bir durum olabilir mi? Bu konuda bilgi verir misiniz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Tabiiki olmaması gerekir. Fakat enfeksiyon nedeniyle alınan önlemler buna neden olmuş olabilir. Doktrnuzlaa grüşmeisiniz.

 2. Hocam iki ay önce fistül amaliyatı oldum seton takildi ve şuan bayağı çıkmış teller hep kontrellere gittim sıkıntı yok ama ne zaman düşer acaba teller . Simdi virüs nedeniyle gidemiyoruz hastaneye bilgilendirirseniz sevinirim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz. Durumunuzu doktorunuz daha iyi bildiği için size daha iyi açıklayabilecektir.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 3. Hocam selamlar 1 ay önce fistul ameliyati oldum gevsek seton uyguladılar fakat 2 gündür eski fistul ağzında şişme var parmakla basınca şatonun yaklaşık 1cm uzağında iltihap akıyor bu durum normal mi ayrıca oturma banyolarına ne kadar devam etmemiz lazım cevaplarsanız minnettar olutum

 4. seton uygulanan hastada ipi çekerken ağrıyı azaltmanın bir yöntemi var mı

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Seton çekilirken ağrı olmaması için bölgeye lokal anestezi yapılabilir.
   Op. Dr. A. Şahap Barlas

 5. Hocam Merhaba Benimde Bir Sorum Olacak Cevap Verirseniz Sevinirim
  Ben 2 ay önce fistül ameliyatı oldum ameliyattan 15 gun sonra ilk kontrole gittiğimde doktorum herşey çok iyi 3 ay sonra gel dikişleri alalım dedi şuan yaklaşık 2.5 ay oldu fakat uygulanan dikişler normal bir dikiş ipi değil tel gibi sert bir malzeme / ve içerden dışarıya bağlanan ip koptu /
  Bu içerdeki ipin durumu ne olacak dışarıdakiler alınır ama içerde kalan ip nasıl alınacak anestezi ile mi aliniyor bu i0ler ne sekilde yapiliyor bilgi verirseniz çok sevinirim
  Şuan içerde kalan ipten dolayı dikişleri aldırmaya korkuyorum psikolojim bozuldu bu yüzden doktora gitmeye korkar oldum elinizi ayağınızı öpeyim bi cevap verin bu dikişleri alma süreci nedir nasıl oluyo bi anlatın.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   İçerdeki ip seton tekniği ipidir o düşmüştür.korkmanıza gerek yok doktorunuzun öneeileeini dinleyin.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

   • Peki Hocam Bu Dikiş ipleri nasıl alınıyor yani kısmi uyuşturmaylami yapılıyor daha önceden bir kaç defa daha ameliyat oldum normal dikiş ipleri varken rahat rahat gidip aldirabiliyordum korkusuzca gidebiliyordum fakat şimdiki ipler tel gibi sert bunlarıda öyle alırlar diye gitmeye korkuyorum bu iplerde öyle mi alınıyor
    Yoksa anesteziylemi alınıyor
    Bunun cevabını verirseniz çok sevinirim Herşey için sağolun hocam.

 6. Hocam selamlar. 6 hafta önce fistülden ameliyat oldum. Yaralarım çok güzel iyileşti fakat mercimek kadar bir alan deri ile kaplanmadı. Son 1 haftadır bu şekilde. Akıntı kanama yok. Bu iyileşme süreci normal midir?

  Teşekkürler.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Normal görünüyor. Ama fistül tedavisi zor ve uzun süren, nüks eden bir hastalıktır. Bu nedenle bu süreçte doktorunuza kontrole gitmenizi ve iyileşmeyi değerlendirmesini öneririm.
   Op. Dr. A. Şahap Barlas

 7. Lazer ve seton ile yapılan ameliyatımın 3. Günümdeyim. Kanama var normalmidir

 8. Hocam 22 gün önce anal fistül amaliyatı oldum 10 uncu günü setonu sıkıştırmaya gittim 22 ci günü ipler kendiliğinden düştü ipi çekme ve kabızlık yaşamadım normalmıdır.teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   anal fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır,doktorunuzun takibinde olmalısınız.kontrole gidin.

 9. Hocam ben anal fistul ameliyatı oldum 3hafta önce gevşek seton çıkardılar,ağrılarım azaldı, akıntı halen devam ediyor,akıntının olduğu yerden yani setonun çıkarıldığı yerden diski geliyor wc ‘den sonra normal midir hocam bu?

 10. Alt Batın MR incelemesinde,

  Supine pozisyonda saat 2 hizasında anteriora uzanım gösteren fistül traktı izlenmektedir.

  Mesane duvar kalınlığı, konfigürasyonu, konturları normal olup, iç sinyal intansitesi homojen olarak izlenmektedir.

  Bilateral obturatuar, inguinal, internal ve eksternal iliak zincirde patolojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır.

  Görüntü alanına giren kemik strüktürde kortikomedüller sinyal dağılımı doğaldır.

  Pelvis kuşağı adaleleri simetrik form ve doğal sinyal intansitesinde izlenmektedir. İntermuskuler ve cilt altı yağ planları serbesttir.
  mr sonucum bu.prenal apseden ameliyat oldum ağrım sonucu MR Çekildi. fistül ameliyatı şart mı

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   fistül tedavi edilmezse ilerler ve daha komplike hale gelerek tedavisi zorlaşır. Bu nedenle fazla gecikmeden tedavi olmalısınız.
   Op. Dr. Adil Altınsoy

 11. Hocam 2 hafta önce fistül ameliyatı oldum. Fistülün bir kısmı çıkarıldı bir kısmına seton koyuldu. Seton 1 hafta önce düştü. Doktorum her şey yolunda dedi. Ben şunu sormak istiyorum. Sıcak oturmaya 2 haftadır devam ediyorum yaralarım iyileşmeye başladı, daha ne kadar devam etmeliyim? Bir de sanırım batikondan dolayı makatımda tahriş oldu ve kaşıntı var. Bunun için pomad kullanmam yara iyileşmesini olumsuz etkiler mi?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Doktorunuza sormalısınız,iyileşme de bir sorun yaşarsanız bunun için sizi suçlayabilir. Kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 12. 4 ay once lazerle fistul tedavisi oldum. Agrilarim yok oldu ama hala tuvaletten sonra hafif bir sizi ve birkac saat hafif bir sarimtrak sizinti olabiliyor. Agri olmadigindan iltihapdan suplenmedim ama normal ni acaba bu sizinti?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   fisrül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.muayenesiz yorum yapmak doğru olmaz.doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 13. Hocam merhaba fistulektomi ve seton tekniği beraber ameliyat oldum 50 gün oldu seton düşmedi doktora görüştüm 15 gün sonra gel setonu çıkaralım dedi kendi kendine düşmesi gerekmez miydi setonu çıkarmak ameliyatın başarısız olduğunu mu gösterir

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Aslında

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Aslında belli aralıklarla setonun sıkıştırılması gerekirdi.eğee sıkıştırılmadıysa kendi haline düşmeyebilir.muayenesiz herhangi bir yorum yapmak doğru olmaz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 14. Hocam fistül tedavisi olalı tam 7 gün oldu 7 günün sonunda paket lastiğe benzer düğünlü bir plastik açık yaranın içinden çıktı bu durum normal mi

  • Evet kendiliğinden düşebilir fakat doktorunuza görünmelisiniz, kontrole gidin en ren düştüğü için tedavinin tamamlanmamış olabilir

 15. hocam seton teknigi ile ameliyat olalı 1 ay oldu.dr
  3_4 ay sonra ipi almamız gerek dedi.1 aydır yanmadan ağrıdan tuvalete gitmek istemiyorum.bu süreç normal mi yoksa daha surecekmi

  • Fistül hastalığının üstüne makat çatlağı gelişmiş olabilir, durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir.

 16. Hocam ameliyat olalı 18 gün oldu çok sancılı günlerin oldu 3 gün önce dikişler alındı ama ben setonu sıkma gibi birşey bilmiyorum ongun sonra ďüşer dedi doktor hala ağrılarım var nezaman oturabilirim

  • Doktorunuza kontrole gidip bilgi almalısınız.

   • Üç buçuk ay önce ameliyat oldum. Bir ip var. Bu seton mudur. Ve hala duruyor. Düşmesi gerekmez mi. Biraz da ağrım var o bölgede yardımcı olursanız sevinirim

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Anal fistül tedavisinde iyileşme uzun sürebilir. Seton düşmüyor ve hiç ilerleme yoksa doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Aşama aşama sıkılması gerekir.
     Op. Dr. Adil Altınsoy

 17. Iki gün önce abse bosaltıldı, aynı anda absenin bosaltigi kesiden fistül iç agzi bulunarak seton ip yerlestirildi. Ben ipi göremiyorum ama, ipin gözúkmesi gerekmez mi?

  • Normalde ipin hergün biraz gerilmesi gwrekir,Bu işlemi doktorumuz yapacaksa sizin görmeniz gerekmez, Ama siz yapacaksanız görüp germeniz gerekir

 18. 7 ay önce perianal fistul oldum seton takılı hep böyle mi olacak

  • Düşmesi gerekirdi.muhtemelen düzenli aralıklaela sıkmadınız buna bağlı olarak düşmessi uzun sürdü.doktorunuza kontrole gidin.

 19. 7 gün önce fistül ameliyatı oldum doktroum ipi hergün oynamamı ve çekmemi söyledi. ameliyattan 3 gün sonra ip elime geldi. Bu normal mi..?

 20. Hocam iyi günler . Yaklaşık 2 ay önce anal fistül ameliyatı oldum bu setonun ortalama düşme süresi ne kadar ?

 21. Hocam merhaba seton ağrı batma yaptığı için çıkarıldı ama orda çok ağrı ignelenme batma devam ediyor 4 cu kez soton uygulandı bu normel biseymi yardımcı olursanız sevinirim 😔

 22. Haziran da ameliyat oldum yaklaşık 4 ay serin kaldıktan Sonra kendiliğinden koptu ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler

  • Kendiliğinden düştüyse iyileşmiş olabilir fakat yine de Fistülün tam olarak iyileşip iyileşmediğinin kontrolü için doktorunuza kontrole gidin.

 23. 2 haftalık setonum kendiliğinden düştü. Daha geç düşülmesi bekleniyordu. Setonsuz da içteki fissür birleşebilir mi, tekrar ameliyat yapılması gerekiyor mu

 24. 17 gün sonra seton düştü. Yakın yerde olduğu için olabileceğini söyledi. Bir işlem uygulanmadı. Kesilen çatlak setonsuz kendiliğinden kapanır mı?

 25. 39 yaş erkek

  İyi çalışmalar 5 gün önce fistül ameliyatı oldum ve kesici seton uygulaması yapıldı. Doktorum ipi hergün 1 mm çekerek germemi önerdi. Fakat inanılmaz ağrı ve acı var. Değil ipi germek tutamıyorum bile. Seton ameliyatı sonrası bu yoğun ağrı ve acıyla nasıl baş edebiliriz. Herhangi bir uyuşturma tekniği ve ya ilacı var mı ?

  • Fistül tedavisi sıkıntılıdır. Uzun ve zor bir süreçtir. Ağrı kesici kullanabilirsiniz, Doktorunuzun önerilerini almalısınız.

 26. Hocam 5 gün önce fistül ameliyatı oldum kanal 25 cm uzunluğunda takınmış ama benim fistül kanalı sağ bacak içinden patlak verdi ve oradan akıntısı vardi dikişlerin makattan 2-3 cm dışarda doktor sarı su önerdi bide bana takılan seton misina gibi değil balon gibi tabi dışardan görülen tarafı dikişte ve makattan akıntı var bazen çok ağrı yapıyor ama sarı su dedikleri (rivanol) kullandıktan sonra hem ağrım kesiliyor hem kaşıntı tuvalete çıktığımda istemsiz kendimi lastiğin için makat önünde çok acı oluyor ama uzun sürmüyor bunun sebebi nedir ve bu seton nekadar daha kalıcı? Teşekkür ederim bütün hastalarımıza Allah şifa versin inşallah.

  • Fistül kapanıncaya yada takılan seton düşünceye kadar sürer. Eğer pansuman kaşıntı ve ağrınızı geçiriyorsa sıkça uygulamasında sakınca yok, enfeksiyon riskini azaltır. Geçmiş olsun.

 27. Hocam merhabalar 12 gün önce perianal fistül ameliyatı oldum fakat 2 gun önce ip düştü bu normal mi siyah düğüm atılmış küçük bir ip geldi Dr iki ay sonra ipi alicaz demişti acaba başka bir ip de olabilir mi içerde bilgilendiriniz sevinirim iyi gunler

 28. Selamlar Hocam ben bir hafta önce fistül ameliyatı oldum. Dikiş yerinde iplerle bağlı küçük bir kablo parçasına benzer bir şey var bu seton dediğimiz şey mi. Bu ne zaman ve nasıl alınacak kendiliğinden mi yoksa doktorlar tarafından mı yardımcı olabilir misiniz

 29. Fistul ameliyati oldum seton taktilar kalcamda baska yerde yine delik acildi iltihap geliyor bglanan setonun hemen ustundee,, ne yapmam lazim

 30. Hocam merhaba, 20 gün önce lazerle ameliyat oldum, sonradında dr açıldığını söyledi ve 9 gün önce de seton taktı. Sarı bir akıntı ile inanılmaz ağrım var. Oturmayı bırakın uzanırken dahi çok ağrı yapıyor. Normal midir bu ağrılar? Antibiyotik , ağrı kesici ve uyuşturucu kremlerle hafifletiyorum ama çoğu zaman dayanılmaz oluyor. Tavsiyeniz nedir? Saygılarımla…

 31. Lazer ameliyatının sonrasında ne beklenmelidir?
  Ağrılar ne kadar süre devam eder?
  Komplikasyonlr nelerdir?
  Çok teşekkürler.
  Saygılar

  • basit fistüller laserle tedavi edilebilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer komplike ise fistülünüz laserle tedavi olma şansınız yok.

 32. Hocam perianal fistül ameliyatı oldum 1 hafta önce seton yöntemi uygulandı ilk 4 gün çok ağrı çektim şuanda ağrım azaldı ama manatın içerisinde kaşıntı oluyo normalmidir

 33. Bünyamin Kaya

  Hocam ben bir yıl önce fistül ameliyatı oldum Seton yöntemi ile ama hastalığım geçmedi. Ben lazer yöntemi ile tedavi olsam Bu hastalıktan kurtula bilir miyim

  • muayene ile değerlendirmek gerekir. dikkatli bir tedavi ile kurtulabilirsiniz.fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.

 34. Hocam merhaba önce gevşek simdi ise kesici seton uygulandı ameliyat olalı 3 gün oldu kanama var akıntı ile birlikte normal bi durummudur?

 35. Iyi gunler.4 gun once seton teknigi ile fistul ameliyati oldum.yururken ve otururken siddetli agri var.bu agri gecici mi yoksa ip bulundugu surece bu agrida olacakmi. Doktor ipin 3 4 ay durabilecegini soyledi.20 gun sonra işe baslayacagim .siddetli agri gecici degilse calismam cok zor olur.

 36. 33 yaş erkek

  “Yazacaklarım 12 cm kadar derinlikte apsemden sebep (pelvirektal) yasadiklarimdir.”
  2 küsür sene önce apsemden dolayi olusan fistul ameliyatımda takılan setonun ilk gece düşmesi ve doktorumun tekrar ameliyata alıp sert misine ile seton lastiginin iki ucuna düğüm atması… o misinenin sert uçlarının iki küsür ay seton düsünceye kadar makatima batması ile ekstradan cektigim aci.(kendimi suclayip bir de stockholm sendromu yasadim sanirim ki doktoruma sikayet edemedim durumu.)Kendimi cezalandirilmis ve lanetlenmis gibi hissettiren düşman başına bile vermesin durumları… Setonun düşer düşmez ilk gece titreme ve yuksek ateşle nüks eden apse ile hastaneye yatış ve doktorumun, derinde oldugu ve uç vermediği için çaresizliği( karın boslugundan mı makattan mı girip boşaltsam apseyi seklindeki ikilemi) devam ederken apsenin bagırsak icine kendiliginden drenaji. sonra yasadiklarimda mütevellid doktor korkum. nüksler nüksler… 8 kadar( yaklasik 2 ser ay arayla doktora gitmeden kendi basima yasadigim) nüks ve her seferinde içten kendiliginden drenaj. böyle gecen 16 ay ve sonrasında makata agiz vermesi.( Bu süreçte kas gevsetici{gunde 3} ve agri kesici ates dusuruculerle {günde 3} ogretmenlik yapiyordum her bir nüks apsenin şişmesi 1 hafta kadar drenaj olması 1 hafta kadar toplam 15 gun kadar sürüyordu )
  Simdiye kadar benim maceram asagi yukari yukarida yazdiklarim.
  Matematigi yok bu rahatsizligin arkadaslar. Ahmetin boyle olmus Aysenin boyle olmus filan diye kendinize seneryo yazmayin. yasayip goreceksiniz. insallah hic nuks etmez omrunuz boyunca. iyi ihtimalleri düşünün. Motive edin kendinizi.
  Allah çekene de doktorlara da kolaylık versin.
  Kolay değil. Hele derin mesafedeyse. Öncelikle kabullenmek lazım. Doktor ile evlenmek gibi uzun soluklu bir maceraya hazir olmak lazim en basta. Ama isler yürümüyorsa da yeni bir doktor inanç ve derman olabilir. Mental olarak da kolay bir rahatsizlik degil. Ben farklı bir hastane ve doktora tekrar ameliyat olacagim.
  Sabırlı olun arkadaşlar. Doktorunuza herseyi sormaktan anlayincaya kadar cekinmeyin. Kafanızdaki soru isaretlerini giderecek sabırlı ve ehil doktorlara denk gelinceye kadar arastirin.
  Güzel bir platform. Yeni farkettim. Samimi ve profesyonelce buldum .Doktor açıklamaları onca arastirmama ragmen ek ve net (hastanin anlayacagi dilden) bilgiler verdi. Ben de tecrübelerimi paylaşmak istedim nacizane. Hastalık yoktur hasta vardır. Moralinizi yüksek tutun. Çok fazla(takinti derecesinde) internette arastirip kafanizi karistirip moralinizi de bozmayin.
  Sayfada emeği geçen ve vakit ayıran sabırlı doktorlara teşekkür ederim.
  Hasta arkadaşlara da geçmiş olsun dileklerimle.

 37. merhaba..gazi hastahanesinde fistül ameliyatı oldum..lastik setonlar takıldı ve tek tek çıkarıldı 1 ay içinde ..Birtanesi kaldı 3 aydır ve hoca bir ameliyat daha diyor.O tek setonu sıkacakmış ..hiç anlamadım ve izahat yapılmıyor..bizi bulduğuna şükret gibi laflar ediliyor..Binlerce video ve blog okudum anlamaya çalıştım.Olmadı..Güven ilişkisi de oluşmadı doktorumla..Sizce tek kalan ve akıntısı 3 aydır geçmeyen bir ucu dışarda olan bu setonun nesi sıkılacak hocam..

  • Seton kasların arkasından geçirilerek bağlanmış bir çeşit iptir..Zaman zaman sıkılması gerekir. İpi sıkmak normal yapılması gereken bir prosedür dür. Diğerlerine sıkmadan ip fonksiyonunu tamamladığından alınmış muhtemelen.Bundan sonraki takip sürecini de bence aynı doktorla devam etmelisiniz. ameliyatta fistülün durumunu ve seyrini en iyi ameliyatı yapan bilir. Çünkü fistül her hastada değişen bir tablo gösterir. Fistül tüm dünyada cerrahların sevmediği,her cerrahın yapmak istemediği,sıkıntılı,başarı ve memnuniyet oranı düşük,zahmetli bir hastalıktır. Bu hastalıkla uğraşan cerrah azdır. Şükredin lafını bu nedenle söylediğini zannediyorum.
   Op.Dr.Seher Şirin

 38. Merhaba arkadaslar bu rahatsızlıgı bı senedır bende cekıyorum.En son bı buçuk ay önce seton takıldı seton takıldığı zaman agrı surecı olmuyo ama çok temız tutmanız lazım doktorun onerdıgı oturma pansumanını kesınlıkle gunde ıkı defa yapın ve antıbıyotık kullanın oturup kalkarken dıkkat edın sıkontı yasamassınız yaranız acık olmasından korkmayın akıntıya gelınce normal amelıyat tan sonra akıntı devamlı olacak ve kokulu bı akıntı bu İşte tek sıkıntı amelıyat sonrası seton sıkılma işlemı 15 gunde bı sıkılması lazım o çok acılı bısey cunkı devlet hastanedınde olduysa amelıyat uyusturma ve uyutma yapmıyorlar ben şahsen özel bı hastanede uyutarak yaptırıyorum bu üçüncü oldu dortte doktor dusecegını soyledı hayırlısıyla kurtulacam dıye düşünüyorum bu yazıyo yazma amacım bu hastalığı olan arkadaslar ıhmal etmesın korkmasın bı an önce tedavısını oldun sonra daha çok ceker bı sorusu olan bana uzlaşabilir elımden geldıgı kadar bılgı verırım herkese somdıden gecmıs olsun

 39. Merhaba ben 4kez peri anal apse boşaltılmasından ameliyat oldum 5.ameliyatımda seton takıldı yaklaşık 20 gün oldu ancak ilk günkü kadar ağrı ve acı veriyor ve çok kötü kokulu bir akıntı geliyor.(mukus gibi) Akıntı normal midir ve seton sıkma işlemi 30gün dolunca olacak ağrılı bir süreçmidir şimdiden teşekkürler.

 40. Merhaba Seher hanım ben. İkinciye fistül de ameliyat oldum ilki fistül ü almak oldu 80 oranında başarı vardı bir ayda tekrarladı seton uygulandı özel hastanede ama çok ağrım oluyor bu ip gerçekten can yakıyor acaba iyileştikten sonra tekrarla ma gibi bi şansı var mı

 41. lazerle fistül ameliyatı oldum.nüks etti akıntım hemen hemen hergün oluyor.Fistülüm çok derinde imiş seton takılabilir mi?Seton işlemi çokmu ağrılı olur.Yardımcı olabilir misiniz?Seton işleminden çok korkuyorum.kORKUMU NASIL YENEBİLİRİM

  • muayene ile değerlendirip ona göre tedavi yöntemi önermek gerekir.biz makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şiirn

 42. Merhaba ben geçen hafta fistül ameliyatı oldum seton takıldı açık yara var. Hergün pansuman yapıyorum ama ılık su banyosunda yapmam gerekirmi? Açık yara olduğu için yapmadım hiç

 43. Elitparkömür

  Ekim 2017 tarihinde apse boşaltıldı plastik seton takıldı 4. Aya girmemize rağmen seton halen çıkmadı 15 güne bir seton sıkılıyor halen düşmedi normal midir bide makat daralması oluştu seton çıktıktan sonra daralma kendiliğinden düşer mi ameliyatsız makat daralması düzeltirim makat iç ağzında kan pıltısı oluyor geçicimidir cevabınız için teşekkürler ….

 44. hacım 1 ay önce anal fistul ameliyatı oldum seton uygulaması yaptılar ama hale intagap sarı leke geliyor normal mi

 45. Hocam merhaba 6 ay once transsfincterik fistül tanısı almıştım ve seton takılmıştı doktorum küçük bir operasyonla alınacağını söylemişti ama setonum bugün kendiliğinden kopmadan düştü doktoruma acilen gitmem gerekir mi yoksa kendiliğinden düşmesi olağan bir durum mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

 46. iki ay önce fistül ameliyatı oldum. Seton takıldı. her hafta seton biraz sıkıldı. 1,5 aydan sonra seton düştü. Ancak yara ve akıntı devam ediyor. Bu yara kapanır mı? Akıntılar kesilir mi? fistül tekrar ede mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.

  • fistül tedavisi zor iyileşme süreci uzun bir hastalıktı.tekrar muayene olmalısınız,
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 47. hocam, saygılar merhabalar. uzun araştırmalarım sonucu 2007 yılından beri doğru kişiyi bulamadığım için derman olunmayan intersfinkter fistül’üm için yine sancılar içinde araştırma yaparken sizinle karşılaştım ve benzer hastaların size dualarını görünce bir umut ışığı doğdu gibi hissettim.

  Hocam hastalık hikayemi özetlemek isterim ama 2007 den bu yana çok deneme ve evre geçirdi. İlk olarak bir tuvalet sonrası başlayan şiddetli zonklama ile kendimi attığım ilk hastanede perianal abse direnesi yapılarak gönderildim ama tuvaletten yarım saat başlayan ve gün içinde 6 saate varan ağrılarım devam etti. 3 sene ilaçlar vs derman bulamadım daha sonra cerrah paşa cerrahi anabilim dalı başkanı ihsan taşçı hoca ameliyat etmek için yatırdı ama ameliyat sonrası yeri çok sıkıntılı ilerde sorun yaşarsın deyip müdahele etmeden kapattığını söyledi. Sonrasında 2014 nisan ayına kadar aynı ağrılarla mücadele ettim. Daha sonra amerikan hastanesinde dursun buğra hoca gördü ve operasyonun basit olduğunu söyledi. Okey dedim ve yattım lakin ameliyatın en ufak bir faydasını görmedim. Üzerinden bir üç yıl daha geçti ve her gün altı saat ağrıyla yaşıyorum. Yaşam kalitem sıfır bu süreçte gençliğimi yaşayamadım bile diyebilirim. Küçük abdestimi yaparken bile baskı yapıyor.

  Bu rahatsızlığım boyunca 10 senedir hiç kanamam akıntım kaşıntım olmadı sadece inanılmaz ağrım oluyor. Artık ameliyatlardan ümidimi kestiğim için acıbadem hastanesinden bir gastro entolog ile görüşüyorum ameliyat önermiyorum dedi ve üzerimde bir antibiyotik deniyor. 1,5 sene aralarda 1 ay boşluk bırakacaksın diyor. Şimdiden bağımlılık yaptı. Daha 1 sene var ilacın başka zarar vermesinden korkuyorum. İlacın ismi COLIDUR 200mg. Ağrımı puanlarsak ilaç 10 puandan 6 puana geriletti. Aslında günde tek sefer wc ye çıksam neredeyse ağrım yok diyebilirim ama ishal olmadığım halde günde 4-5 kez wcye çıkmaya başladım ilaçtan sonra. Haliyle tek seferde ağrımayan yer 3 ten sonra başlıyor eskisi gibi ağrımaya. Düzene sokmak için şimdi probiotik takviyesi alıyorum ama ilaçtan da ümidim kestim artık. 15 gün önce mr çekildim hala saat 1 hizasında küçük intersfinkter fistül bulgusu çıkıyor.

  Hocam benim artık ameliyatsız ya da basit bir ameliyatla lazerle vs iyileşme umudum var mı?

  • kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makat hastalıklarınn ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 48. Hocam 4,5 ay önce ameliyat oldum, 4 defa sıktırdim setonu.Setonum dıştan içe doğru gitmiş. Yani derimden de keserek çatalı içe girmiş. Bu normal mi?

  • Merhaba Bilal
   Dışarı doğru olması daha doğru ama böyle de olabiliyordur belki, doktorunuz daha iyi aydınlatır
   Op Dr Nzam Kurtdere
   Şişli
   İstanbul

 49. Seton ameliyatı

  Hocam fikirlerinize ihtiyacım var. Crohn hastasıyım ve 1,5 ay önce seton uygulaması perianal apse ameliyatı oldum. Şimdi remicade uygulamak istiyorlar fakat remicade kullanmak için vücutta hiç apse veya enfeksiyon olmaması gerekiyormus fakat bende apse var hala oyuzden seton taktılarki yavaş yavaş o apse aksın. Bu durumda remicade nasıl uygulanıcak hocam. Beni başka bir doktor ameliyata alalım setonunu değiştirip apse yi bosaltalım ve bir an önce remicade kullanmay başla diyor ama hocam 1 bucuk ayda 2 ameliyat oldum şimdi bu 3. Olcak yani beni ameliyat eden doktor buna gerek yok o zamanla akıcak diyor (apse akıntım hala var) başka doktorda yine ameliyata alıp boşaltalım tekrar diyor. Hocam ben napıcam? Düşünemez hale geldim artık. Babam genel cerrah olmasına rağmen onunda beyni durdu bir fikir verirmisiniz lütfen?

  • fistüldeki enfeksiyon bölgesel,yüzeyel ve önemsiz bir enfeksiyondur.tedavinizin yapılabileceğini düşünüyorum
   Op.Dr.Atilla Kaya

 50. Hocam yaklasik 8 ay once fistül ameliyati oldum seton takildi doktorum bana 5 6 cm icerde oldugunu soyledi ic agizin üç kez gittim sıktı setonu ama son üç aydir gevseme olmuyo setonda üç aydir bekliyorum suan yarim cm kaldi diyor doktorum setonu sıkmıyo kopar diyo ne yapmam gerekir hocam setonun dusmesi icin bi oneriniz varmi agrim cok yok tuvalet sonrası bir saat agriyo sonra normalim akintim devam ediyo doktorum rivanol toz onersi sicak suya döküp oturuyom yarim saat bir faydasi olurmu yada zarari 8 aydir kullaniyom her gün olmasada iki gunde bir bazen her gün hocam nolur bi yardim 8 aydir calisamiyorum bi an önce kurtulayim şu hastaliktan simdiden tsekkurler (hocam kisa cvp yazmayin lutfen biraz oneriler verin piskolojim bozuldu valla)
  Op.Dr.Nizam Kurtdere
  bu kadar sürede düşmediyse muayene ile değerlendirip tekrar sıkmak gerekebilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

 51. Hoca ekimin 14 ünde fistür ameliyatı oldum ve plastik seton takıldı 19 da yani 5 gun sonra düstü normalmidir

 52. Yaklaşık 1,5 ay once seton takıldı..Takildigi günden beri ağrılı geçiyor gunlerim..Dıs delik etrafı kırmızı ve şiş gibi açıyor neden normal mi bu çektiklerim.. teşekkür ederim..

 53. Anal fistül den 5 kez ameliyat oldum bu normal mi dir

 54. Hocam ben 17 temmuzda fistül ameliyati oldum doktorumuz saat 1 yonunde olan fistülden keserek temizlememis 12 yonunden kesip ic fistulu temizlemis ve 1 yonundeki fistule mudahele edilmemis bu yöntem dogrumu acaba icerde ve disardaki delik bu yontemle kapanirmi yoksa tekrar ameliyat mi olmam gerekecek

 55. Selamün aleyküm yaklaşık 7 ay önce seton tekniği ile fistül ameliyatı oldum ancak arada akıntılar ve taharetlenirken kanama oluyor bu normal mi

 56. Hocam bn bu gün anal fistül ameliyati oldum. Ipleri uzun biraktigi icin rahatsiz oluyorum . Ne zaman düşer bu ipler .

 57. Hocam merhaba ocak 26 sonda fistolu ameliyatı oldum fakat ip düşmediği için 17 mayısta tekrar ameliyat oldum yeniden ip taktıkar fakat ip 4 gün sonra düştü bu normal midir hocam teşekkürler

 58. Merhabalar ben 12subatta perial fistül ameliyatı oldum.ufak bir yara olduğu söyledi doktorum.iyilesmesi için antibiyotik ,kremler ve enson kortizonlu fitil falan verdi tam biraz geçti demiştim ilaç bitince yine akıntı oldu Azda olsa bu durumda tekrarlamismi oluyor acaba.

 59. Sayin hocam komlike anal fistül var bende 2 sene önce amaliyat oldum seton takıldi akintinti hala var seton kendiliğinden düşmedi 2 sene oldu normal mi

  • komplike fistüllerde iyileşme zor ve uzun sürer.ya kontrole gitmelisiniz.yada yeni bir hekim araştırmalısınız
   Op.Dr.Demet Ağras

 60. Hocam ben 3 hafta once setin ameliyatı oldum içerdeki yara kapandığıni söyledi doktor akıntım hala devam ediyor normal mi

 61. Hocam ben yaklaşık bir ay oldu fistül amaliyati oldum seton taktılar ve dayanılmaz ağrılar çekiyorum lütfen yardım normal mı bu tuvalet sonrası kabus gibi oturup ağrıdan ağlıyorum

 62. hocam merhaba
  annem 1 hafta önce fistül amaliyetı oldu fakat cok fazla agrısı var tuvalete hiç bisekilde çıkamıyor agırıdan her geçen gün daha fazla artıyo ağrısı bunun nedeni ne olabilir ?

  • bu konuda yorum yapabilmek için muayene ile değerlendirmek gerekir.doktoruna kontrole gitmeli
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 63. Bena5 ay önce seton fütsül takıldı düşücek dendi hala düşmedi alırız düşmezse dendi nasıl alınıyor ağrı yapıyomu suan ağrım yok ip hala orda akıntı yok kaşıntı yok niye hala düşmedi bir bölgemi var teşekkürler
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas
  ameliyatı yapan doktorunuza kontrole gitmelisiniz

 64. 20 gün önce ameliyat oldum üç ay sonra lastik alınıcak dedi doktor ve dün lastik kendiliginden düştü…

 65. Hocam babamda transsifinkterik fistül olduğu için lastik seton taktılar.3hafta içimde düşmezse ikinci bir ameliyat olacağını söylediler.Fistül için derin olduğunu söylemişlerdi.Şimdi fistül biraz inmiş lastik görünüyormuş.3hafta da dolmak üzere acaba lastik göründüyse düşmesine yaklaşmış mı?bir de halen akıntı devam ediyormuş lastiğin inmesine rağmen akıntı olması normal mi?
  Op Dr Demet Ağras
  akıntı devam edebilir.görünmesi düşmenin yaklaştığını gösterir

 66. Merhaba hocam 1yıl önce fistül ameliyatı oldum lastik taktılar ve hala düşmedi makatımın sag kısmında lastik ama sol tarafimdada şişlik var bu lastik ne zaman sonra düşer ve neden şislik olur
  Op Dr Seher Şirin
  kontrole gitmelisiniz.şişlikde yeni bir apse olabilir.

 67. Hocam merhabalar 1 eylulde anal fistul ameliyati oldum gevsek seton taktilar iltihap kuruyunca setonu sikacagiz dendi ama ne yazik ki 3 aydir kurumadi ne yapmam gerekir ? Sebebi nedir ? Normal midir ?
  Op. Dr. Demet Ağras
  fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır

 68. Hocam ben seton fissül amaliyatı oldum 1bucuk ay oldu ipler duruyo hala 3 ay icinde kendiliğinden düşer dedi doktor iltihap akıntısı devam ediyo ve 3 gündür pembe bir kan geliyo ve agrım oluyo bir sorun olabilirmi teşekkürler
  Op Dr Nizam Kurtdere
  normal

 69. Merhaba hocam bir hafta önce anal fistül ameliyatı oldum seton yapıldı ama doktorum orda okadar büyük bi sorun yok dedi yani ufak bi bant vardı onu aldık dedi bir iki hafta oldu ama akıntım devam etmekte yani anal fistül ameliyatı akıntı olduğu için oldum ama gine akıntısı var hem diski hemde sıvı şeklinde doktoruma söyledim akıntısı gelmesi normal dedi hocam normalmi bu yani ne zamana kadar devam eder bu
  Op Dr Atilla Kaya
  akıntı olması normal.tam iyileşme ne kadar sürede gerçekleşir bu sizin bünyenize bağlı

 70. Hocam ben 8 gün önce perianal fistül ameliyatı oldum,dışarıda ip dikilmiş,birde makattan içeri bir ip giriyor,bu ipin 2 ayda düşeceğini söyledi doktorlar,ve bu ipi hergün 2,3 defa hafif hafif cekmemi söylediler,günde 1 defa çekiyorum bu doğrumudur,ikincisi,hocam 2 gündür büyük tuvaletini zor yapıyorum,kabızlık yok ama,tuvalete gidiyorum zorla tuvaletimi bir sefer yapıyorum ama sanki makatimda yine dışkılama hissi oluyor sanki orda dışkı varmışta ıkınsam çıkacakmış gibi ikiniyorum ama çıkmıyor ve o dışkılama hissi kaybolmuyor ve o şekilde tuvaletten çıkıyorum 5 dakika sonra tekrar tuvalete giriyorum yine o his yok olmadan çıkıyorum ve ikinmalardan makatimda ağrı oluyor,hocam bunun sebebi nedir,ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz,dayanamıyorum artik,şimdiden teşekkürler…ssaoluyor,sanksi orda dışkı varmışta ıkınsam çıkacakmış gibi,
  op Dr Atilla Kaya
  sizde anal fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz

 71. Hocam iyi günler seton tekniğiyle ameliyat geçirdim ancak yaranın bir ucu baya açık şuan zaman geçtikçe kapanacak mı yoksa böyle mi kalacak ip sürekli yaranın içine giriyor ve iltihap akmaya devam ediyor cevaplarsanız sevinirim..
  Op. Dr. Demet Ağras
  iltihap temizlenip bittiğinde düzelmesi beklenir

 72. Hocam bende perinanalım apse var. Icerde 3 çıkıntı ve dışardan bir çıkışı var. Ameliyat ücreti ne kadar. Saygilar
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  fistülün tipine bağlı olarak değişir.tipi muayene ile belirlenir.incomplike ise 1600 tl komplike ise kullanılan tekniklere bağlı olarak değişir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri