Fistül ameliyatı seton

Anal (tam adıyla peri anal) fistül, kalın bağırsak son kısmından anal kanalın dışına doğru ince bir tüp oluşması ve bu kanalcığın makata birkaç santimetre uzaklıkta dışarı açılmasıdır. Oluşan ince tüp şeklindeki kanalcığa fistül traktı denir. Makatın dışına açıldığı deliğe dış ağız, içeride kalan bağırsakla birleştiği deliğe iç ağız denir. İç delik kalın bağırsaktaki mikroplarla sürekli temasta olduğundan devamlı iltihaplı kalır ve bu iltihap dış ağızdan sürekli akmaya devam eder. Fistül kanalı tıkanırsa apse oluşur ve daha sonra ya kendiliğinden boşalır yada cerrahi müdahale ile boşaltılır.

Fistül Ameliyatları

Basit vakıalarda uygulanan ameliyatlar
Fistülotomi
Fistülün anal kanalda iç ve dış ağzı belirlenir, boru boyunca ilerleyen bir tel ya da dar kanül gönderilir, bunun üzerinden deri ve deri aaltı katları kesilir, fistülün kanalına ulaşılır. Kanal fırka ya da küret denilen kazıyıcılarla temizlenip sağlıklı dokuya kadar temizlik yapılır. Boru yapısı üstü açık bir kanal haline getirilmiş olur. Kanalın içi zamanla iyileşme dokusuyla doldurulurken bir yandan da deri ile kaplanır. Başarı oranı % 99 lar düzeylerindedir, çok seyrek başarısızlıkla sonuçlanır.
Fistülektomi
Kanalın tamamını içerecek şekilde deri kesilerek fistül kanalının bir bütün olarak çıkarılması şeklinde uygulanır. İyileşmesi biraz daha geçtir ama başarısı % 100 yakındır.

seton yapan doktorlar
Seton Ameliyatı

Komplike fistül (karışık yada kasları dolaşan olarak Türkçeleştirilebilir) olanlarda uygulanır. Dışkı tutmayı sağlayan kaslarla ilişkisi ciddi önem kazanır. Fistül kanalı bu kasların içinden (alt, orta veya üst kısma yakın) yada tamamen üstünden geçebilir. Bu durumda ameliyatı yaparken kasları kısmen veya tamamen kesmek gerekebilir. İşte kasların çoğunun veya tamamının kesilmesini gerektiren ameliyatlar yapılamaz, yapılırsa hasta ameliyattan sonra büyük tuvaletini tutamaz veya kısmen kaçırabilir. Burada seton yöntemi devreye girmektedir. Kaslar kesilince kasılıp çekilir ve tekrar dikilemez. Seton yönteminde fistül traktının içinden değişik materyallerden yapılmış bir ip geçirilir. İç ve dış ağızdan çıkarılan ip bağlanır. Bu ip ara sıra düğüm sıkılarak aylarca orada tutulur. İpin vücutta yarattığı yabancı cisim reaksyonu ve ipin biraz gergin tutulması ile ip haftada 1-2 milimetre aşağı doğru kasları keserek ilerler. Bu kadar yavaş bir kesme olurken kaslar kasılıp uzaklaşmaz ve ipin arkasından nedbe dokusu ile iyileşir. Böylece kasların kopması engellenmiş olur. Bu işlem aylarca sürünce ip cilt altına kadar gelir ve dışarı çıkar, arkada kalan kaslar da iyileşir ve uçlar birbirinden ayrılmaz, yani makatta yetmezlik oluşmaz. Klasik ameliyatta bir dakika da kesilen kaslar seton yönteminde birkaç aya yayılarak önden kesilirken arkadan iyileşmesine zaman kazandırılıp kasların birbirinden ayrılması önlenmektedir. Böylece ameliyatı mümkün olmayan hastaların tedavisi sağlanır. Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı gibi bu yöntem tedavisi neredeyse mümkün olmayan fistüllerin tedavisinde uygulanır ve uygulanması oldukça zahmetlidir. Başarı oranı %60 lar civarındadır. Bu oran düşük gibi görünse de sonuçta tedavisi mümkün olmayan komplike fistüller de en başarılı alternatiftir. Burada tecrübe önem arz etmektedir.
Gevşek seton uygulaması da bir uygulamadır, ciddi farkı yoktur. Fistül tedavi ücretleri için TIKLAYIN O

Fistül ameliyatı sonrası bakım

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bakım önemlidir. Gün içinde tekrar tekrar bolca ılık suyla yıkanmalı, yara merhemi sürülmeli ve kuru tutulmalıdır. Önerilen aralıklarla kontrollere gidilmelidir.

en iyi fistül ameliyatı

Fistül Kanser Yapar mı?

Yukarıdaki yazılan ameliyatlardan korkup tedavinizi ertelemeniz böyle bir risk taşımaktadır. Uzun süre tedavi edilmeyen akıntılı hastalıklar 15-20 yıl boyunca olan akıntı sebebiyle akıntı olan noktada kansere neden olabilmektedir. Bu bütün akıntılı hastalıklar için geçerli bir durumdur. Bu risk sebebiyle hastalığınızın tedavisini çok uzun yılalr ertelememelisiniz.

Fistülün lazerle ameliyatı ayrı bir sayfada ele alınacaktır.

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

136 comments

 1. Hocam iki ay önce fistül amaliyatı oldum seton takildi ve şuan bayağı çıkmış teller hep kontrellere gittim sıkıntı yok ama ne zaman düşer acaba teller . Simdi virüs nedeniyle gidemiyoruz hastaneye bilgilendirirseniz sevinirim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz. Durumunuzu doktorunuz daha iyi bildiği için size daha iyi açıklayabilecektir.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 2. Hocam selamlar 1 ay önce fistul ameliyati oldum gevsek seton uyguladılar fakat 2 gündür eski fistul ağzında şişme var parmakla basınca şatonun yaklaşık 1cm uzağında iltihap akıyor bu durum normal mi ayrıca oturma banyolarına ne kadar devam etmemiz lazım cevaplarsanız minnettar olutum

 3. seton uygulanan hastada ipi çekerken ağrıyı azaltmanın bir yöntemi var mı

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Seton çekilirken ağrı olmaması için bölgeye lokal anestezi yapılabilir.
   Op. Dr. A. Şahap Barlas

 4. Hocam Merhaba Benimde Bir Sorum Olacak Cevap Verirseniz Sevinirim
  Ben 2 ay önce fistül ameliyatı oldum ameliyattan 15 gun sonra ilk kontrole gittiğimde doktorum herşey çok iyi 3 ay sonra gel dikişleri alalım dedi şuan yaklaşık 2.5 ay oldu fakat uygulanan dikişler normal bir dikiş ipi değil tel gibi sert bir malzeme / ve içerden dışarıya bağlanan ip koptu /
  Bu içerdeki ipin durumu ne olacak dışarıdakiler alınır ama içerde kalan ip nasıl alınacak anestezi ile mi aliniyor bu i0ler ne sekilde yapiliyor bilgi verirseniz çok sevinirim
  Şuan içerde kalan ipten dolayı dikişleri aldırmaya korkuyorum psikolojim bozuldu bu yüzden doktora gitmeye korkar oldum elinizi ayağınızı öpeyim bi cevap verin bu dikişleri alma süreci nedir nasıl oluyo bi anlatın.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   İçerdeki ip seton tekniği ipidir o düşmüştür.korkmanıza gerek yok doktorunuzun öneeileeini dinleyin.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

   • Peki Hocam Bu Dikiş ipleri nasıl alınıyor yani kısmi uyuşturmaylami yapılıyor daha önceden bir kaç defa daha ameliyat oldum normal dikiş ipleri varken rahat rahat gidip aldirabiliyordum korkusuzca gidebiliyordum fakat şimdiki ipler tel gibi sert bunlarıda öyle alırlar diye gitmeye korkuyorum bu iplerde öyle mi alınıyor
    Yoksa anesteziylemi alınıyor
    Bunun cevabını verirseniz çok sevinirim Herşey için sağolun hocam.

 5. Hocam selamlar. 6 hafta önce fistülden ameliyat oldum. Yaralarım çok güzel iyileşti fakat mercimek kadar bir alan deri ile kaplanmadı. Son 1 haftadır bu şekilde. Akıntı kanama yok. Bu iyileşme süreci normal midir?

  Teşekkürler.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Normal görünüyor. Ama fistül tedavisi zor ve uzun süren, nüks eden bir hastalıktır. Bu nedenle bu süreçte doktorunuza kontrole gitmenizi ve iyileşmeyi değerlendirmesini öneririm.
   Op. Dr. A. Şahap Barlas

 6. Lazer ve seton ile yapılan ameliyatımın 3. Günümdeyim. Kanama var normalmidir

 7. Op. Dr. Atilla Kaya

  anal fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır,doktorunuzun takibinde olmalısınız.kontrole gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?