Fistül ameliyatı seton

Anal (tam adıyla peri anal) fistül, kalın bağırsak son kısmından anal kanalın dışına doğru ince bir tüp oluşması ve bu kanalcığın makata birkaç santimetre uzaklıkta dışarı açılmasıdır. Oluşan ince tüp şeklindeki kanalcığa fistül traktı denir. Makatın dışına açıldığı deliğe dış ağız, içeride kalan bağırsakla birleştiği deliğe iç ağız denir. İç delik kalın bağırsaktaki mikroplarla sürekli temasta olduğundan devamlı iltihaplı kalır ve bu iltihap dış ağızdan sürekli akmaya devam eder. Fistül kanalı tıkanırsa apse oluşur ve daha sonra ya kendiliğinden boşalır yada cerrahi müdahale ile boşaltılır.

Fistül Ameliyatları

Basit vakıalarda uygulanan ameliyatlar
Fistülotomi
Fistülün anal kanalda iç ve dış ağzı belirlenir, boru boyunca ilerleyen bir tel ya da dar kanül gönderilir, bunun üzerinden deri ve deri aaltı katları kesilir, fistülün kanalına ulaşılır. Kanal fırka ya da küret denilen kazıyıcılarla temizlenip sağlıklı dokuya kadar temizlik yapılır. Boru yapısı üstü açık bir kanal haline getirilmiş olur. Kanalın içi zamanla iyileşme dokusuyla doldurulurken bir yandan da deri ile kaplanır. Başarı oranı % 99 lar düzeylerindedir, çok seyrek başarısızlıkla sonuçlanır.
Fistülektomi
Kanalın tamamını içerecek şekilde deri kesilerek fistül kanalının bir bütün olarak çıkarılması şeklinde uygulanır. İyileşmesi biraz daha geçtir ama başarısı % 100 yakındır.

seton yapan doktorlar
Seton Ameliyatı

Komplike fistül (karışık yada kasları dolaşan olarak Türkçeleştirilebilir) olanlarda uygulanır. Dışkı tutmayı sağlayan kaslarla ilişkisi ciddi önem kazanır. Fistül kanalı bu kasların içinden (alt, orta veya üst kısma yakın) yada tamamen üstünden geçebilir. Bu durumda ameliyatı yaparken kasları kısmen veya tamamen kesmek gerekebilir. İşte kasların çoğunun veya tamamının kesilmesini gerektiren ameliyatlar yapılamaz, yapılırsa hasta ameliyattan sonra büyük tuvaletini tutamaz veya kısmen kaçırabilir. Burada seton yöntemi devreye girmektedir. Kaslar kesilince kasılıp çekilir ve tekrar dikilemez. Seton yönteminde fistül traktının içinden değişik materyallerden yapılmış bir ip geçirilir. İç ve dış ağızdan çıkarılan ip bağlanır. Bu ip ara sıra düğüm sıkılarak aylarca orada tutulur. İpin vücutta yarattığı yabancı cisim reaksyonu ve ipin biraz gergin tutulması ile ip haftada 1-2 milimetre aşağı doğru kasları keserek ilerler. Bu kadar yavaş bir kesme olurken kaslar kasılıp uzaklaşmaz ve ipin arkasından nedbe dokusu ile iyileşir. Böylece kasların kopması engellenmiş olur. Bu işlem aylarca sürünce ip cilt altına kadar gelir ve dışarı çıkar, arkada kalan kaslar da iyileşir ve uçlar birbirinden ayrılmaz, yani makatta yetmezlik oluşmaz. Klasik ameliyatta bir dakika da kesilen kaslar seton yönteminde birkaç aya yayılarak önden kesilirken arkadan iyileşmesine zaman kazandırılıp kasların birbirinden ayrılması önlenmektedir. Böylece ameliyatı mümkün olmayan hastaların tedavisi sağlanır. Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı gibi bu yöntem tedavisi neredeyse mümkün olmayan fistüllerin tedavisinde uygulanır ve uygulanması oldukça zahmetlidir. Başarı oranı %60 lar civarındadır. Bu oran düşük gibi görünse de sonuçta tedavisi mümkün olmayan komplike fistüller de en başarılı alternatiftir. Burada tecrübe önem arz etmektedir.
Gevşek seton uygulaması da bir uygulamadır, ciddi farkı yoktur. Fistül tedavi ücretleri için TIKLAYIN O

Fistül ameliyatı sonrası bakım

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bakım önemlidir. Gün içinde tekrar tekrar bolca ılık suyla yıkanmalı, yara merhemi sürülmeli ve kuru tutulmalıdır. Önerilen aralıklarla kontrollere gidilmelidir.

en iyi fistül ameliyatı

Fistül Kanser Yapar mı?

Yukarıdaki yazılan ameliyatlardan korkup tedavinizi ertelemeniz böyle bir risk taşımaktadır. Uzun süre tedavi edilmeyen akıntılı hastalıklar 15-20 yıl boyunca olan akıntı sebebiyle akıntı olan noktada kansere neden olabilmektedir. Bu bütün akıntılı hastalıklar için geçerli bir durumdur. Bu risk sebebiyle hastalığınızın tedavisini çok uzun yılalr ertelememelisiniz.

Fistülün lazerle ameliyatı ayrı bir sayfada ele alınacaktır.

Updated: 26 Aralık 2019 — 20:18

117 Comments

Add a Comment
 1. Hocam ben anal fistul ameliyatı oldum 3hafta önce gevşek seton çıkardılar,ağrılarım azaldı, akıntı halen devam ediyor,akıntının olduğu yerden yani setonun çıkarıldığı yerden diski geliyor wc ‘den sonra normal midir hocam bu?

  1. Hayır normal değil,doktorunuza kontrole gitmelisiniz

 2. Alt Batın MR incelemesinde,

  Supine pozisyonda saat 2 hizasında anteriora uzanım gösteren fistül traktı izlenmektedir.

  Mesane duvar kalınlığı, konfigürasyonu, konturları normal olup, iç sinyal intansitesi homojen olarak izlenmektedir.

  Bilateral obturatuar, inguinal, internal ve eksternal iliak zincirde patolojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır.

  Görüntü alanına giren kemik strüktürde kortikomedüller sinyal dağılımı doğaldır.

  Pelvis kuşağı adaleleri simetrik form ve doğal sinyal intansitesinde izlenmektedir. İntermuskuler ve cilt altı yağ planları serbesttir.
  mr sonucum bu.prenal apseden ameliyat oldum ağrım sonucu MR Çekildi. fistül ameliyatı şart mı

  1. fistül tedavi edilmezse ilerler ve daha komplike hale gelerek tedavisi zorlaşır. Bu nedenle fazla gecikmeden tedavi olmalısınız.
   Op. Dr. Adil Altınsoy

 3. Hocam 2 hafta önce fistül ameliyatı oldum. Fistülün bir kısmı çıkarıldı bir kısmına seton koyuldu. Seton 1 hafta önce düştü. Doktorum her şey yolunda dedi. Ben şunu sormak istiyorum. Sıcak oturmaya 2 haftadır devam ediyorum yaralarım iyileşmeye başladı, daha ne kadar devam etmeliyim? Bir de sanırım batikondan dolayı makatımda tahriş oldu ve kaşıntı var. Bunun için pomad kullanmam yara iyileşmesini olumsuz etkiler mi?

  1. Doktorunuza sormalısınız,iyileşme de bir sorun yaşarsanız bunun için sizi suçlayabilir. Kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. 4 ay once lazerle fistul tedavisi oldum. Agrilarim yok oldu ama hala tuvaletten sonra hafif bir sizi ve birkac saat hafif bir sarimtrak sizinti olabiliyor. Agri olmadigindan iltihapdan suplenmedim ama normal ni acaba bu sizinti?

  1. fisrül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.muayenesiz yorum yapmak doğru olmaz.doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Hocam merhaba fistulektomi ve seton tekniği beraber ameliyat oldum 50 gün oldu seton düşmedi doktora görüştüm 15 gün sonra gel setonu çıkaralım dedi kendi kendine düşmesi gerekmez miydi setonu çıkarmak ameliyatın başarısız olduğunu mu gösterir

  1. Aslında

  2. Aslında belli aralıklarla setonun sıkıştırılması gerekirdi.eğee sıkıştırılmadıysa kendi haline düşmeyebilir.muayenesiz herhangi bir yorum yapmak doğru olmaz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 6. Hocam fistül tedavisi olalı tam 7 gün oldu 7 günün sonunda paket lastiğe benzer düğünlü bir plastik açık yaranın içinden çıktı bu durum normal mi

  1. Evet kendiliğinden düşebilir fakat doktorunuza görünmelisiniz, kontrole gidin en ren düştüğü için tedavinin tamamlanmamış olabilir

 7. hocam seton teknigi ile ameliyat olalı 1 ay oldu.dr
  3_4 ay sonra ipi almamız gerek dedi.1 aydır yanmadan ağrıdan tuvalete gitmek istemiyorum.bu süreç normal mi yoksa daha surecekmi

  1. Fistül hastalığının üstüne makat çatlağı gelişmiş olabilir, durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir.

 8. Hocam ameliyat olalı 18 gün oldu çok sancılı günlerin oldu 3 gün önce dikişler alındı ama ben setonu sıkma gibi birşey bilmiyorum ongun sonra ďüşer dedi doktor hala ağrılarım var nezaman oturabilirim

  1. Doktorunuza kontrole gidip bilgi almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.