Fistül ameliyatı seton

Anal (tam adıyla peri anal) fistül, kalın bağırsak son kısmından anal kanalın dışına doğru ince bir tüp oluşması ve bu kanalcığın makata birkaç santimetre uzaklıkta dışarı açılmasıdır. Oluşan ince tüp şeklindeki kanalcığa fistül traktı denir. Makatın dışına açıldığı deliğe dış ağız, içeride kalan bağırsakla birleştiği deliğe iç ağız denir. İç delik kalın bağırsaktaki mikroplarla sürekli temasta olduğundan devamlı iltihaplı kalır ve bu iltihap dış ağızdan sürekli akmaya devam eder. Fistül kanalı tıkanırsa apse oluşur ve daha sonra ya kendiliğinden boşalır yada cerrahi müdahale ile boşaltılır.

Fistül Ameliyatları

Basit vakıalarda uygulanan ameliyatlar
Fistülotomi
Fistülün anal kanalda iç ve dış ağzı belirlenir, boru boyunca ilerleyen bir tel ya da dar kanül gönderilir, bunun üzerinden deri ve deri aaltı katları kesilir, fistülün kanalına ulaşılır. Kanal fırka ya da küret denilen kazıyıcılarla temizlenip sağlıklı dokuya kadar temizlik yapılır. Boru yapısı üstü açık bir kanal haline getirilmiş olur. Kanalın içi zamanla iyileşme dokusuyla doldurulurken bir yandan da deri ile kaplanır. Başarı oranı % 99 lar düzeylerindedir, çok seyrek başarısızlıkla sonuçlanır.
Fistülektomi
Kanalın tamamını içerecek şekilde deri kesilerek fistül kanalının bir bütün olarak çıkarılması şeklinde uygulanır. İyileşmesi biraz daha geçtir ama başarısı % 100 yakındır.

seton yapan doktorlar
Seton Ameliyatı

Komplike fistül (karışık yada kasları dolaşan olarak Türkçeleştirilebilir) olanlarda uygulanır. Dışkı tutmayı sağlayan kaslarla ilişkisi ciddi önem kazanır. Fistül kanalı bu kasların içinden (alt, orta veya üst kısma yakın) yada tamamen üstünden geçebilir. Bu durumda ameliyatı yaparken kasları kısmen veya tamamen kesmek gerekebilir. İşte kasların çoğunun veya tamamının kesilmesini gerektiren ameliyatlar yapılamaz, yapılırsa hasta ameliyattan sonra büyük tuvaletini tutamaz veya kısmen kaçırabilir. Burada seton yöntemi devreye girmektedir. Kaslar kesilince kasılıp çekilir ve tekrar dikilemez. Seton yönteminde fistül traktının içinden değişik materyallerden yapılmış bir ip geçirilir. İç ve dış ağızdan çıkarılan ip bağlanır. Bu ip ara sıra düğüm sıkılarak aylarca orada tutulur. İpin vücutta yarattığı yabancı cisim reaksyonu ve ipin biraz gergin tutulması ile ip haftada 1-2 milimetre aşağı doğru kasları keserek ilerler. Bu kadar yavaş bir kesme olurken kaslar kasılıp uzaklaşmaz ve ipin arkasından nedbe dokusu ile iyileşir. Böylece kasların kopması engellenmiş olur. Bu işlem aylarca sürünce ip cilt altına kadar gelir ve dışarı çıkar, arkada kalan kaslar da iyileşir ve uçlar birbirinden ayrılmaz, yani makatta yetmezlik oluşmaz. Klasik ameliyatta bir dakika da kesilen kaslar seton yönteminde birkaç aya yayılarak önden kesilirken arkadan iyileşmesine zaman kazandırılıp kasların birbirinden ayrılması önlenmektedir. Böylece ameliyatı mümkün olmayan hastaların tedavisi sağlanır. Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı gibi bu yöntem tedavisi neredeyse mümkün olmayan fistüllerin tedavisinde uygulanır ve uygulanması oldukça zahmetlidir. Başarı oranı %60 lar civarındadır. Bu oran düşük gibi görünse de sonuçta tedavisi mümkün olmayan komplike fistüller de en başarılı alternatiftir. Burada tecrübe önem arz etmektedir.
Gevşek seton uygulaması da bir uygulamadır, ciddi farkı yoktur. Fistül tedavi ücretleri için TIKLAYIN O

Fistül ameliyatı sonrası bakım

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bakım önemlidir. Gün içinde tekrar tekrar bolca ılık suyla yıkanmalı, yara merhemi sürülmeli ve kuru tutulmalıdır. Önerilen aralıklarla kontrollere gidilmelidir.

en iyi fistül ameliyatı

Fistül Kanser Yapar mı?

Yukarıdaki yazılan ameliyatlardan korkup tedavinizi ertelemeniz böyle bir risk taşımaktadır. Uzun süre tedavi edilmeyen akıntılı hastalıklar 15-20 yıl boyunca olan akıntı sebebiyle akıntı olan noktada kansere neden olabilmektedir. Bu bütün akıntılı hastalıklar için geçerli bir durumdur. Bu risk sebebiyle hastalığınızın tedavisini çok uzun yılalr ertelememelisiniz.

Fistülün lazerle ameliyatı ayrı bir sayfada ele alınacaktır.

155 comments

 1. hocam merhaba seton ameyliyat oldum 2 hafta oluyor anal sex ne zaman yapabilirim

 2. Hocam merhabalar 40 gün önce elastik seton ve fistülotomi ameliyatı oldum seton 8. günde düştü fistülotomi yapılan yerde neredeyse kapandı sayılır fakat anüsün yanında seton takılan yerde seton düştükten sonra bir boşluk oluştu ve buradan akıntı azalmasına rağmen az az da olsa halen devam ediyor. Bu normalmidir ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Doktorunuzdan bilgi almalısınız.

  • Kolay gelsin iyi calışmalar ben gevşek Seton ve lazer yaptırdım fistülden fakat 8 gün oldu akıntı fazla ve devam ediyor bana göre basarısız oldu nedeni ise gaz oldugunda lazer flobu icin acılan yerden cıkıyor doktoruma sordum yeni oldugu için iylesecek dedi fakat bana mantıklı gelmedi bununla ilgili ne yapmam gerekiyor pansuman olarakta Ilık su ve batikon sürüyorum tesekürler

 3. Yusuf Sönmez

  Merhaba hocam iyi günler ben fistül ameliyatı oldum yara açık bırakıldı ve seton takıldı bir sorum olacaktı doktorum demişti ki seton ile günlük hareket ettirecen oynayacan ama çok acı bir şekilde ağrı yapıyor bunun nedenini öğrenebilir miyim?

 4. Merhaba hocam 2 ay önce intersfinterik fistül ameliyatı oldum her şey normal gibiydi seton takıldı ilk sıkma yapıldı ama çok ağrı oluyor yürümeyi dahi zorlaştırıyor günlük yaşantıya rahatsızlık verecek şekilde doktorum durumun iyiye gittigini söylüyor ağrı normaldir diyor ağrıyı giderecek krem vs varmı bu süreç ne kadar devam eder her sıkmada bu ağrı ile karşılaşmak normalmi zaten zorlu bir süreç beslenmede dikkat etmemiz kurallar varmı değerli cevaplarınız için teşekkür eder saygılar sunarım..

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   şikayetleriniz normal,fistül tedavisi zor ve uzun sürer. Anestol pomat deneyebilirsiniz. Seton kendi haline düşüneye kadar devam eder, Bu da kişiden kişiye çok değişir.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 5. hocam merhaba benim makatımın kenarında daha önceden bi kaç kez ufak bi iltahaplanma olmuş geçmişti şimdi ki iltahabım büyük ve yürümekte zorlanıyorum 2 gün oldu geçmiyor ameliyatsız geçermi ilacı yok mu bunun şimdiden teşekkür ederim

 6. hocam 9 gün önce fistül ameliyatı oldum. Plastik kelepçe takıldı. Ne yürüyebiliyor ne oturabiliyorum, geceleri şiddetli ağrılar ile uyanıyorum ve uyuyamıyorum. Titreme ve üşüme var. Ameliyat yerin üstünde de şişlik var normal mi? Doktora gidiyorum ağrım var diyorum geçer diyor. Normal mi? Ne zaman geçer? Ne yapmam gerekiyor?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Muayenesi yorum yapma şansım yok, şişlik varsa enfeksiyon olabilir, doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 7. Hocam merhaba,

  3 ay önce komplike fistul ameliyatı oldum fistulun bir kısmı çıkarıldı yara açık bırakıldı birde bununla birlikte gevşek seton takıldı 2 kere seton sıkma işlemi yapıldı ve her 20 günde bir doktorum sıkma işlemi yapıyor.
  ama hala akıntı devam ediyor bazen biraz koyu renkte bazen sarımsı gibi sümük gibi akıntım oluyor bu akıntı normalmidir ve nekadar daha akıntı devam eder.

 8. Hocam 6 gün önce seton takıldı her lavabo çıkışında alev gibi yanma hissediyorum ve artık ağrıdan ağlıyorum bu normalmidir ameliyat sırasında makat yırtılması söz konusu olabilirmi sanki makat yırtığı gibi hissediyorum ağrılarım çok şiddetli ne zaman diner acaba hocam bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim artık dayanılmayacak bir hal alıyor

 9. Hocam selamlar. Ben mümkünse fistül süreci hakkında bilgilerinize başvurmak istiyorum. Öncelikle fistül rahatsızlığım olduğunu araştırmalar sonucu öğrendim, makatımın 4cm sağında fistül ağızı mevcut ve arada akıntı yapıyor. Durumum şöyleki; doktora gitmekten çok korkuyorum ‘panik atak’ ve ayni zamanda kapalı alan korkum var. Mrg cihazına girmemi isterlerse ne yaparım diye düşünmekten kendimi anlamıyorum. Korkumun önüne nasıl geçebilirim tedavi süreci nasıl ilerler benim bu sıkıntılarım göz önünde bildirildiği zaman?. Ve son olarak bir yakınım da fistül mevcutmuş akıntısı sürekli devam etmiş ama bir gün bir mucize olmuş fistül kuruyup kapanmış bu hastalığın kendiliğinden geçme ihtimali varmıdır acaba?. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hayır kendiliğinden geçmez, tedavi olmazsa ilerler ve komplike hale gelebilir. Ertelemeyin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Merhabalar hocam,bundan 8ay once fistul ameliyati oldum,ilk once gevsek seton takildi ve 6gun once kesici seton uygulamasi yapildi.Fakat bugun bicak saplanir gibi inanilmaz bir acı oldu,doktorum setonlarin kestigini bu durumun nirmal oldugunu soyledi fakat dayanilmaz hale geliyor bazen.Bu durum daha cok surme ihtimali var mi acaba?bugun farkettim ki cok fazla sislik olusmus makat ve etrafinda normalmidir?

 10. Op. Dr. Atilla Kaya

  Muayene ile değerlendirmek gerekir, fissür oluşmuş olabilir, Yada doktorunuza kontrole gidin.
  Öp. Dr. Adil Altınsoy

 11. İbrahim yılmaz

  Hocam 5 ay önce özel bir klinikte fistül operasyonu geçirdim ve seton takıldı, fakat şimdi de bu setonun kendiliğinden düşmeyeceği ameliyatla alınması gerektiğini söylediler ve ipi almak için ameliyatın 2 katı fiyat istediler.Böyle bir durum olabilir mi? Bu konuda bilgi verir misiniz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Tabiiki olmaması gerekir. Fakat enfeksiyon nedeniyle alınan önlemler buna neden olmuş olabilir. Doktrnuzlaa grüşmeisiniz.

 12. Hocam iki ay önce fistül amaliyatı oldum seton takildi ve şuan bayağı çıkmış teller hep kontrellere gittim sıkıntı yok ama ne zaman düşer acaba teller . Simdi virüs nedeniyle gidemiyoruz hastaneye bilgilendirirseniz sevinirim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz. Durumunuzu doktorunuz daha iyi bildiği için size daha iyi açıklayabilecektir.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 13. Hocam selamlar 1 ay önce fistul ameliyati oldum gevsek seton uyguladılar fakat 2 gündür eski fistul ağzında şişme var parmakla basınca şatonun yaklaşık 1cm uzağında iltihap akıyor bu durum normal mi ayrıca oturma banyolarına ne kadar devam etmemiz lazım cevaplarsanız minnettar olutum

 14. seton uygulanan hastada ipi çekerken ağrıyı azaltmanın bir yöntemi var mı

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Seton çekilirken ağrı olmaması için bölgeye lokal anestezi yapılabilir.
   Op. Dr. A. Şahap Barlas

 15. Hocam Merhaba Benimde Bir Sorum Olacak Cevap Verirseniz Sevinirim
  Ben 2 ay önce fistül ameliyatı oldum ameliyattan 15 gun sonra ilk kontrole gittiğimde doktorum herşey çok iyi 3 ay sonra gel dikişleri alalım dedi şuan yaklaşık 2.5 ay oldu fakat uygulanan dikişler normal bir dikiş ipi değil tel gibi sert bir malzeme / ve içerden dışarıya bağlanan ip koptu /
  Bu içerdeki ipin durumu ne olacak dışarıdakiler alınır ama içerde kalan ip nasıl alınacak anestezi ile mi aliniyor bu i0ler ne sekilde yapiliyor bilgi verirseniz çok sevinirim
  Şuan içerde kalan ipten dolayı dikişleri aldırmaya korkuyorum psikolojim bozuldu bu yüzden doktora gitmeye korkar oldum elinizi ayağınızı öpeyim bi cevap verin bu dikişleri alma süreci nedir nasıl oluyo bi anlatın.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   İçerdeki ip seton tekniği ipidir o düşmüştür.korkmanıza gerek yok doktorunuzun öneeileeini dinleyin.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

   • Peki Hocam Bu Dikiş ipleri nasıl alınıyor yani kısmi uyuşturmaylami yapılıyor daha önceden bir kaç defa daha ameliyat oldum normal dikiş ipleri varken rahat rahat gidip aldirabiliyordum korkusuzca gidebiliyordum fakat şimdiki ipler tel gibi sert bunlarıda öyle alırlar diye gitmeye korkuyorum bu iplerde öyle mi alınıyor
    Yoksa anesteziylemi alınıyor
    Bunun cevabını verirseniz çok sevinirim Herşey için sağolun hocam.

 16. Hocam selamlar. 6 hafta önce fistülden ameliyat oldum. Yaralarım çok güzel iyileşti fakat mercimek kadar bir alan deri ile kaplanmadı. Son 1 haftadır bu şekilde. Akıntı kanama yok. Bu iyileşme süreci normal midir?

  Teşekkürler.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Normal görünüyor. Ama fistül tedavisi zor ve uzun süren, nüks eden bir hastalıktır. Bu nedenle bu süreçte doktorunuza kontrole gitmenizi ve iyileşmeyi değerlendirmesini öneririm.
   Op. Dr. A. Şahap Barlas

 17. Lazer ve seton ile yapılan ameliyatımın 3. Günümdeyim. Kanama var normalmidir

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hafif kanama varsa normal, Fakat kanama fazla ise dokrorunuza kontrole gitmelisiniz.
   Op. Dr. Adil Altınsoy

 18. Hocam 22 gün önce anal fistül amaliyatı oldum 10 uncu günü setonu sıkıştırmaya gittim 22 ci günü ipler kendiliğinden düştü ipi çekme ve kabızlık yaşamadım normalmıdır.teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   anal fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır,doktorunuzun takibinde olmalısınız.kontrole gidin.

 19. Hocam ben anal fistul ameliyatı oldum 3hafta önce gevşek seton çıkardılar,ağrılarım azaldı, akıntı halen devam ediyor,akıntının olduğu yerden yani setonun çıkarıldığı yerden diski geliyor wc ‘den sonra normal midir hocam bu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri