Fistül (Perianal Fistül)

Makat bölgesinde görülen akıntı şikayetlerinin en sık rastlanan hatta tek sebebi fistüldür. Ağrı, sızı, acı gibi rahatsızlık yapmaz ama durmayan akıntı hastayı bezdirir, özellikle namaz kılan insanlar için ciddi sorundur. Açık adı makat yanında kanal anlamına gelen peri anal fistüldür. Makata yakın cilt ile kalın bağırsağın son kısmı veya anüs arasında iki ucu açık boru şeklinde bir kanal oluşmasıdır. Sürekli kirlendiği için kesintisiz iltihap akar.

Anal Fistül

Fistül hastalığında belirtiler ;
Anüs kenarında sürekli cerahat akması.
Kaşıntı

Makatın yanında ciltten hafif kabarık zaman zaman kanayan tepesi delik meme.
Zaman zaman tekrarlayan apse nöbetleri.

Pis koku
Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı.

Pişik
Fistül neden olur
En sık (% 95) apse oluşmasıdır.Bölgenin nemini sağlayan 4-6 adet tükürük bezi benzeri salgı yapan bezler vardı bunların deliğinin tıkanması salgının doku içinde birikmesine ve apseye sebep olur. Oluşan apse erken dönemde uygun şekilde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar. Patlama ciltte ve aynı anda bağırsak kısmında olur. Patlayan bu apse iyileşirken bağırsaktan sürekli kirlendiği için boru şeklinde kalır. Bu boru gibi yapı fistül olarak devam eder. Seyrek görülen bir diğer sebepse bölgeye olan travmalardır. Basur ve makat çatlağı ameliyatlarından sonra da olabilir.
Fistül çeşitleri ;
 Makatı sıkan kaslarla olan ilişkisine göre sınıflandırılır, Tıbbi sınıflama daha ayrıntılı olsa da genellikle şu şekildedir;

*Basit (inkomplike); Kasların altından geçer. % 90 dan fazlası basit tiptedir ve tedavi şansı % 99 dur, tecrübeli proctoloji uzmanı tarafından yapıldığında dikkatli bir tedaviyle dışkı tutamama ihtimali yoktur.

*Karmaşık (komplike); kasların etrafından geçer. Kendi içinde çok çeşidi (transfinkterik, supra sfinkterik vs) vardır. Tekrarlama yada iyileşmeme ihtimali % 50 lere kadar çıkabilmektedir. Bu konuda birikimli proctoloji uzmanınca ameliyat edildiğinde başarı yükselir. Karmaşık tipte en önemli sorun dışkı ameliyat sonrası dışkı tutamama ihtimalidir bu sebeple tecrübe çok önemlidir.

Fistülün tedavisi ;

Tedavisi cerrahi yani ameliyattır ilaçlarla tedavisi mümkün değildir.Basit tipte boru şeklindeki yapı açık kanal haline getirilir veya tümüyle olarak çıkarılır. Karışık tipte olanların tedavisi çok daha çeşitlidir, onlar ayrı konu olarak incelenecektir.

Lazerle tedavi ; Neşter yerine lazer kullanılır, kontrolsüz yanık olduğu için dışkı tutamama ihtimalini artırır, yanık olduğu için iyileşme süresi daha uzundur, proctoloji uzmanlarının kullanmadığı bir yöntemdir.
Riskler ;

Zaman zaman apseleşerek hastanın yaşam kalitesini düşürür.

Her apsede yeni kanallar açılıp karınca yuvası halini alabilir

Uzun yıllar tedavisi yapılmazsa akıntı noktasında kanserleşme olabilir.

Bitkisel fistül tedavisi;

Tamamen şarlatanlıktır, hiçbir birinin asla iyileştirme etkisi olamaz, ameliyattan korkan hastaların parasına göz dikmiş umut tacirlerine para kazandırmak dışında etkisi yoktur.

 

 

5 comments

 1. mrb hocam:ben 50 gün önce perianal apse operasyonu oldum (olmadan önce de akıntı oluyordu) hala akıntı devam ediyor ne zaman kesilir .büyük ihtimalle fistül var, fistül tedavi olmazsa devam mı? eder . fistülün kendi kendine iyileşme ihtimali varmıdır
  ( doktorun verdiği antibiyotikler bitti şu anda ilaç kullanmıyorum) .MR görüntüsünde doktor at nalı şeklinde olduğunu söyledi böyle olunca akıntı süresi uzar mı ?
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 2. Hocam iyi günler,
  bende maalesef 1 ay önce perianal apse olustu. Doktorlar ilk basta aynen sizinde belirttiginiz gibi dogru teshisi koyamadilar. 2 kere hastane ve 1 kere acil doktor eve cagirmama ragmen ancak 6. günü operasyon gerceklesti, o gün zaten agrilarim hafiflemisti.
  Doktorlarim bir tane de fistül bulduklarini söylediler ve seton ile drenaj yerlestirildi. Submukös ve subkutan (deri alti demek sanirim) bir fistül varligi söz konusu raporlardan anladigim kadariyla. Maalesef 2. kez ameliyat olmam gerekiyor.
  Benim iki sorum olacakti:
  – Bu tarz bir fistül ilk ameliyatta cikartilamaz miydi?
  – Ikinci ameliyat sonrasinda cok agri olacak midir sizce?
  – Bu tarz bir apse ve fistülün Corhn tarzi bir rahatsizlikla iliskisi olabilir mi?
  Cok tesekkürler!

  • İlk ameliyatta muhtemelen gereken yapıldı. Seton konulduğuna göre fistülünüz kompleks fistül tipinde. Ancak hangi teknikte yapılırsa yapılsın nüks ihtimali vardır .Her ameliyatta bir miktar ağrı olur.Tekrarlayan fistüllerde beraberinde ishal,kabızlık atakları,kanlı ve sümüklü dışkılama varsa crohn hastalığı da düşünülmesi gerekir. Çünkü ikisi bir arada bulunabilir.
   Op.Dr.Seher Şirin

 3. Lazerli fistül ameliyat ücreti ve süresi hakkında bilgi verirmisiniz saygılar sunarım
  Op. Dr. Demet Ağras
  laser her vakaya uygulanamayabiliyor.gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri