İstanbul Proctoloji Merkezleri

Proktoloji yada doğru yazılımla proctoloji kalın bağırsağın son kısmı ve makat bölgesi hastalıkları ile ilgilenen tıp bilimi dalıdır, uzmanına da proktolog denir. Genel Cerrahi uzmanlık dalı içindedir. Yunanca’daki proctos (makat) ve logos bilim anlamına gelen kelimelerden türetilmiştir.

Eğer makat hastalığınız varsa, hastalığınızın tedavisini araştırırken en önemli noktalardan biri doktor ve klinik seçimidir. Gittiğiniz doktorun anüs bölgesi hastalıklarının teşhisi ve tedavisi konusunda tecrübeli olmalıdır diğer taraftan yine tecrübe yanı sıra teknolojik donanımı da yeterli olmalıdır. Ameliyatsız tedavilerle ilgili teknolojiye sahip olmayan bir doktora gittiğinizde sizi klasik ameliyata ikna eder. Tüm bu yazılanlar gidilecek klinik veya hastane için de geçerlidir.
Burada en mantıklı yaklaşım sadece makat hastalıklarına yönelimiş uzmandan hizmet almaktır.

Bu bölümde İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında yüzlerce hastane ve sağlık merkezi olmasına karşılık sadece makat hastalıklarının tedavisiyle ilgilenen genel cerrahların hizmet verdiği merkezler yazılmıştır.

Bir proctoloji merkezlerinde şu hastalıklar tedavi edilir ve başlıklar ve özetler halinde tedavi yöntemleri de şunlardır;
Hemoroid (basur)
lazer (İRC basuru ışıkla yakma – infra red koagulatör), RBL (lastikle basur tedavisi- rubber band ligasyon) , THD (basurun atar damarını bağlama – trans hemoroidal dearterizasyon) ve milligan morgan ameliyatı
Anal fissür (makat çatlağı – makat yırtığı)
Botox enjeksiyonu (100 ünite yapılmaktadır), LİS (makat kasını kesme – lateral internal sfinkterotomi) ameliyatı, dışkı ve gaz kaçırma riski sebebiyle son tercih olmalıdır.
Fistül (perianal fistül)
Makatın yanında kanal olur ve sürekli akıntı yapar, lazer, Fistülektomi, fistülotomi, seton ve lazerle tedavi edilmektedir, yöntem fistülün tipine göre seçilir.
Kondilom (anüs siğili)
En başarılı yöntem radyo frekans ile buharlaştırılmaktadır.
Kıl dönmesi (pilonidal sinüs)
Çağdaş yöntemler mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi, bascom yöntemleri yanı sıra çok ilerlemiş vakıalarda klasik ameliyatlardan en başarılısı Karidakis ameliyatı yapılmaktadır.
Makat sarkması
Hemoroid tedavisinde de kullanılan lastikle boğma yani RBL, ileri vakıalarda uygun ameliyat.
Mayasıl (Anal dermatit); uygun ilaç tedavileri
Tromboze hemoroid (şişmiş basur)
Ağrısı çok şiddetli olan hastalarda 1-2 dakikada ağrıyı azaltan trombüsektomi işlemi yapılır.
Anal hematom (makatta pıhtı toplanması)
Çok şiddetli ağrı varsa pıhtı bölgesel uyuşturma ile 2 dakikada boşaltılır.
Anüste ben
Genllikle siği ile karıştırılır, siğil değilse radyo frekansla 1 dakikada alınır.

Tüm bu tedaviler çağdaş yöntemler ve teknoloji yardımıyla hastanın iş gücü kaybı yaşamayacağı şekilde uygulanmaktadır

Yüksek teknolojiye dayalı tedavi yöntemlerini uygulayan proktologlar ve çalıştıkları kliniklerin bilgilerine yer verilmiştir.

İstanbul Proktoloji Uzmanları

İstanbul’un İlçelerine göre şu uzmanlardan bahsedebiliriz.

Nişantaşı Proktoloji Merkezi

Idea Klinik Şişli
Adres: Halaskargazi mahallesi. Halaskargazi caddesi. Kuran İş Merkezi No:145 5. Kat Şişli – İstanbul
TEL: 0212 246 10 04 Cep: 0532 463 96 82
Op. Dr. Nizam Kurtdere

Kadıköy Proktoloji Merkezi

Idea Klinik Kadıköy
Adres: Bağdat Caddesi No:308 / Kadıköy – İstanbul
TEL: 0216 357 00 03 Cep: 0542 231 28 23

Bakırköy Proktoloji Merkezi

Idea Klinik Bakırköy
Adres: Zeytinlik mahallesi. Yakut sokak. No:24 Kat:3 Bakırköy – İstanbul
TEL: 0212 572 72 65 Cep; 0542 621 08 88
Op. Dr. Seher Şirin
Op. Dr. Atilla Kaya

Atalarımız işin uzmanının önemini şu şekilde ifade etmişler; Kaşığı herkes yapar ama sapını ortaya getiremez yani makatınızda herhangi bir sorun varsa proktoloji uzmanına teşhis koydurun ve ona tedavi olun.

IDEA Klinik

63 comments

 1. Mrb hocam ,wc de önce kırmızı açık renk kan geldi sonra pihtilar geldi, Sonra dışkı geldi. Diskilama ince geliyor sürekli. Makatta yanma ve hafif ağrı var. Sizce kolon kanseri mi

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Tabii ki makat kanamalarında gecikmeden anoskopi muayenesi yapılması gerekiyor, 05426210888 nolu telefondan bilgi , muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 2. hocam merhaba tuvalete çıktığımda herhangi bir ağrı yaşamıyorum ama tuvaletim bitmemiş gibi hissediyorum ve çok ıkınınca kanama oluyor. En büyük problemim ise ne kadar taharetlensem de peçetede yine dışkı oluyor ve sürekli çamaşır değiştirmek zorunda kalıyorum sizce bunun tanısı ve çözümü nedir iyi günler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Eğer hemoroid,hematom vb bir durum varsa makatta şişliğe bağlı dolgunluk hissi olur. Bu da tuvaletinizin bitmemiş olduğu hissi uyandırır. Fazla ıkınmak da kanamaya neden olur, genellikle rahat temizlenemez. 05426210888 nolu telefondan bilgi alarak size en yakın şubemize gelip muayene ile değeelendirildikren sonra en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 3. Mersinde ikamet ediyorum, internette buldum ve bu şekilde sizden bir yorum rica edeceğim.

  1,5 yıl önce endoskopi, 3 ay önce kolonoskopi oldum (saat 12 yönünde kronik yırtık ve basur teşhisi var) bir gastroentroloji doktoruna ve bana IBS (Huzursuz Bağırsak Sendromu) teşhisi ile gıda diyeti ve takviye edici ilaçlar ile tedaviye başladı. Şu an itibari ile %95 oranında mide sorunlarım, %70 oranında dışkılama esnasında sorunlarım azaldı/gitti (kimi zaman ağrı, kimi zaman acı, kimi zaman yanma formunda). 10 gün önce sorunsuz bir 3 gün tuvalet ihtiyacımı giderdim. Ancak sonrasında hala diyet konusunda katı şekilde uygulamama rağmen dışkılama esnasında ve sonrasında genel makat bölgesi geniş bir etrafında ağrı, kimi saatler oturamamaya giden ağrılar var.
  Ancak sorum şu olacak bu son bir hafta içerisinde veya daha önceki 3 ay öncesinde de kimi zaman idrar yapamama, yaparken sanki dışkı kaçırma hissiyatı, makat bölgesinde (veya hissettirdiği iç bölgelerde) ağrılardan ötürü idrar yapma güçlüğü oluşmakta. Acaba bu tür durumlarda idrarı yapamama, yada az yapma gibi sorunlar olası mıdır?

  Not : İdrar esnasında herhangi bir yanma vb. bir farklılık olmayıp sadece başlarken durma sonrası rahatladıkça/unuttukça yapabilme durumu mevcut.

  Teşekkürler, iyi çalışmalar…

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   anal fissürünüzü tedavi ettirmelisiniz.hem anal bölge hemde genital bölge aynı sinir tarafından uyarıldığı için idrar yapamama gibi şikayetlerin görülmesi normal.05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz ameliyatsız yöntemlwele twdavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Seher Şirin

  • Merhabalar ben 18 yaşındayım makat bölgemde et şeklınde küçük bi çıkıntı oluştu etli ben şeklinde ve biraz şişik ve küçük doktora gidemedim daha acaba neden oluştu hafif bir ağrısı var ama varlığı rahatsız ediyo hocam

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Gecikmeden muayene olmalısınız, eğer kondilomsa hem yayılır hemde başkalarına bulaşır. Extra bilgi, muayene ve tedavi randevusu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz
    Öp. Dr. Adil Altınsoy

 4. Hocam iyi aksamlar. Kızım 19 yaşında, 1 Ay önce dışkısından kan geldiğini söyledi, çocukluğunda kabızlık sorunu olduğu için olduğunu soyledim, ama böyle bir sorunu olmadığını iletti. Bir-kac gündür yine kanama oldu. Dışkısını takip ettiğimde bayağı açık renk kan geldiğini gördüm ve bu beni çok rahatsız etti. Yardimiza ihtiyacım var. Bunun için ne yapmamız gerekiyor, hangi doktora başvurmalıyız. Saygilarimla

  • Merhaba
   kızınızın durumu anal fissür düşündürüyor. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeli, kliniğimizde anal fissür tedavisini ameliyarsız yöntemlerle botulinum toksini enjeksiyonu ilede yapıyoruz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 5. Slm hocam makat kas sıkışması oldu hiç bir ilaç fayda etmedi botox iğnesi yapıldı 1 ay gevşeme oldu şimdi kas gene kendini kastı belçika dr ları kası keselim dediler ben yok dedim çok şidetli ağrılarım var makat içinde yırtılmalar oldu başka bir tedavi yöntemi varmı.

  • fakat 1 ayda hala botoxun etkisinin devam ediyor olması gerekir.dozu az yapılmışsa botox enjeksiyonu tekrar yapılabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz nüks görülür.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. Kadriye Bayrak

  Hocam merhaba bişey danışmak istiyorum 2,5 yaşında kızım var 22 ekimde bağırsaklarından ameliyat oldu 70 cm bağırsağı alındı ameliyat ile ilgili bi sıkıntımız kalmadı ancak 20 günden beri kaka sorununuz var kakasını yapmak istemiyor içi acıyor anne diye ağlıyor napcamı şaşırdım başta zorda olsa kakasını yapardı ama artık tutmaya başladı yapmamak için kendini sıkıyor sonra yapınca acıdan ellerini ısırıyor doktora götürdüm el ile muane ettiler bişey yok deyip gönderdiler sizce napayım ben çocuğumun tam anlamıyla incelenmesini istiyorum

 7. Merhaba. Benim tarif edemediğim kuyruk sokumu bölgesinde şiddetli sekilde ayakta ve oturduğum da ağrı çekiyorum ama sürekli olmuyo aralıklarla tekrarliyo. Altında yatan sebeplerini merak ediyorum. Sizin bölüme gelmem gerektiğini saniyorum.

 8. Bir kaç gün önce sert cinsel ilişki sebebiyle perine bölgemde yırtık oluşmuş ve bu bölge enfeksiyon kapmış. Kadın Hastalıkları bölümüne gittim, detaylı muayne sonucunda duocid, baticonol ve madecassol verdi doktor. Buradaki yırtık hareket kabiliyetimi kısıtlıyor fakat baticonol kullandığımda makat bölgesinde de aşırı yanma oluşuyor. Baktığımda makat bölgesinde bir kaç tane sivilce gördüm, Hatta ağızda çıkan aft gibi diyebilirim. İdrar ya da dışkı yaparken ağrı yok, şişlik yok, kaşıntı yok. Bu sivilce benzeri şeylere dokunduğumda çok acıyor. Makat kaslarımı kendim sıktığımda çok acıyor. Koku ya da kanama yok. Bu ne olabilir. Jinekolog muaynesinde genital siğilim olmadığını söyledi.
  Op Dr Seher Şirin
  Travmaya bağlu deride erozyon olmuştur 2 haftada düzelmesi beklenir. Kullandıklarınız yeterli olabilir.

 9. Hocam merhaba babam 3ay önce fistül ameliyatı geçirdi fakat hala daha yarası kapanmış değil ağrı kesici ile durabiliyor tuvalette akıntı gelmeye devam ediyor ne çözğm önerirsiniz

 10. Merhabalar hocam 1 ay önce doğum yaptim makat bolgemde meme ucu gibi et parçası var biri içerde biri dışarda. Tuvaletimi yaparken canım çok yanıyor. Sıcak su ile yikadigim zaman rahatliyorum ama daha sonra ağrım oluyor. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

  • şikayetiniz anal fissüre benziyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip botox enjeksiyonu ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 11. Merhaba, babam kalp ve yüksek tansiyon hastası bu sebeple kan sulandırıcı kullanıyor. Şuanda fistül sebebiyle çok sıkıntısı var. Kliniğinizde bu tür hastalara fistül ameliyatı yapılabiliyormu?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Kan sulandırıcı düzenlenir lazerle fistul tedavimiz var

 12. Selamlar, benim sıkıntım anüste sivilceye benzer bir şey olması ve kaşınması kaşıyınca kanıyor öyle ağrı sızı gibi bir şey yok öneriniz ne dir ne yapabilirim ???

  • tarifiniz anal apseye benziyor,geciktirmeden muayene olmalısınız.tedavi gecikirse fistül oluşabilir
   Op.Dr.Demet Ağras

 13. Selamun aleyküm hocam ben 5 gun önce hemoroid ameliyati oldum doktor iç hemoroidlere bant ligasyonu ve sisliklerin icine ilac enjeksiyonu yaptigini ve on gun icinde kendiliğinden düşeceğini soyledi eger makat disinda kalan olursa da kesip aliriz demisti lazerle de yaktim icerdekileri dedi, size sorum şu hepsi bir arada yapiliyormuydu bu işlemlerin, cok dayanilmaz agrilarim var sanki gitgide artiyor tuvalete cikinca da o sisliklerin hepsi disari çıkıyor iceri geriye elimle ittiriyorum cok canim aciyor, oncesinden daha kotuyum bi de idrarimi yaparken de cok zorlaniyorum psikolojim çok bozuldu acaba iyilesemiyormuyum keşke ameliyat olmasaydim diyorum 😟 lutfen onerilerinizi bekliyorum teşekkürler

  • 5 gün iyileşme için çok erken.ortalama 21 gün sürer.sıcak oturma banyosu yapın dışkılamadan önce ve sonra,anestol pomat kullanabilirsiniz.kabız kalmayın,tuvalette çok ıkınmayın.bol posalı sebze meyve tüketin
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 14. Merhaba Hocam,
  makat bölgemde 3-4 gündür hafif bir şişlik var ağrısı yok kanaması yok ama yururken yada otururken hafıfte olsa hıssedıyorum.tualetımı yapmamama engel olmuyor.ne yapmalıyım ıner dıye bekleyebılır mıyım ?

  • anal apse olabilir.gecikmeden muayene olup ,tedavi ettirmelisiniz.apse tedavisi gecikirse fistül oluşailir,
   Op.Dr.Ergun Aygören

 15. Hocam merhaba makat ucunda meme var yaklasım 3 senedir falan zaman zaman grı cekıyorum kanamamda oluyor bu kesin olarak basur dedıgımız hastalıkmı yani hocam acıkcası ameliyat olmaay korkuyorum sizin yontemleriniz lazerlemi belden iğne falan varmı 🙁 ne kadar surede oluyoruz ve ayaga kalkabılıyoruz

  • dış basur tedavisi cerrahidir,başka yöntemle yapılamaz.lokal anestezi altında yapılabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 16. Merhaba; yaklaşık 1 sene önce hemotomdan dolayı doktora gittim ve o kısım boşaltıldı ve rahatladım, doktor kabız kalmamamı önerdi. Ondan sonra da ara ara şişlikler oluştu fakat kısa süreli. Sorunum şu ki, şişlik olmasa da o kısımda sarkan fazladan bir et parçası var ve kötü görünmekle birlikte şişiyor. Ondan kurtulmak için cerrahi işlem şart mı, şartsa ne kadar sürede ayağa kalkabilirim acaba? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri