Kıl dömesi apse

Proctoloji branşının sık görülen hastalıklarındandır. Kuyruk sokumunda ağrı olduğunda kıl dönmesi apsesi akla gelir. Bu hastalıkta cilt altında yabancı cisimler birikir, cilt altında yabancı madde olan her alanda apse gelişebilir,apse büyüklüğüne ve derinliğine göre hastada farklı düzeylerde ağrıya sebep olabilir.
Kıl dönmesi apsesi belirtileri
Ağrı
Şişlik
Ateş
Bölgede kızarıklık
Patlarsa kötü kokulu akıntı
Normalde hastalık varken bu şikayetler olmaz ancak iltihap başladığında şikayetler başlar ve giderek artar.
Nedenleri;
Doku içindeki yabancı cisimleri kaplayan zarın yırtılması sonucu iltihaplanma olur. Zar popo üstü düşme, uzun yolculuk gibi durumlarda yırtılabilir ve tüylerin olduğu alanda mikrop çoğalmaya başlar.
Apsenin en büyük özelliği şikayetlerin her saat giderek artmasıdır ve genellikle tek başına antibiotiğe cevap vermemesidir.
Kıl dömesi apse tedavisi
Tüm apselerde olduğu gibi en doğru yaklaşım en kısa sürede boşaltılmasıdır (drenaj), giderek kötüye giden durum boşaltıldığı anda iyileşmeye döner. Boşaltma işlemi bittiği anda hasta % 50-70 oranında rahatlar. Hastaların bir çoğu “oh be rahatladım, keşke dün gelseydim” der. Boşaltılan delik açık bırakılır böylece yeniden birikmesi engellenmiş olur. İltihabın enjektörle boşaltılması son derece yetersiz bir tedavidir ve ertesi gün yeniden ortaya çıkar. İşleme ek olrak geniş spektrumlu antibiotik te eklenir.

Riskleri
Apse tedavisi geciktirilirse giderek yayılır
Seyrek olarak mikrop kana karışabilir
Yeni delikler açılarak karınca yuvası gibi karışık bir hale dönebilir.
Boşaltma işlemi yapıldıktan 1 hafta sonra aşağı yukarı hiçbir şikayet kalmaz ama asıl hastalık yani sinüs yerinde duruyor olacaktır. Hiçbir şikayet olmasa dahi işlemden 2 ay sonra Kıl dönmesi tedavisi yaptırılmalıdır yoksa apsenin her tekrarında sorun biraz daha büyür. 0ndan fazla ameliyat tekniği vardır bunlar içinde en az tekrarlayanı mikro sinüsektomi yöntemidir. Yöntemler iyi araştırılmalıdır. Doktorun karşısına geçip”ben kıl dönmesi ameliyatı olacağım” şeklinde değil yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarını sorarak istekte bulunulmalıdır.kıl dömesi apse

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri