Kondilom erkek

Erkeklerde kondilom (siğil) cinsel organ ve anüs civarı (anüsün içi, dışı ve bağırsağın rektum denilen son parçası) bölgelerinde olur. Anüs bölgesinde görülme sıklığı eşcinsellerde daha fazladır.

Eşcinsellerde Kondilom

Genel toplumla kıyaslandığında bu gurupta görülme sıklığı çok daha yüksektir burada akla ilk ters ilişki gelse de cinsel partner değişiminin sık olması da yaygın görülmesinde önemli bir sebeptir. Eşcinsellerde hem anüste hem de peniste birlikte görülmesi yine sık bir durumdur. Muayene ve anoskop muayenesi yapılırken buna dikkat edilmeli her iki alan aynı anda tedavi edilmelidir.
Burada daha çok makat bölgesinde görülen anüs kondilomu incelenecektir. Yukarıda da bahsedildiği gibi erkekte makat siğili daha çok homosexüeller de görülür. Makatın içinde varsa özellikle bağırsaklara ilerlemişse anal sexle bulaşmış olma ihtimali çok daha yüksektir ancak “kesinlikle anal sexle bulaşmıştır” denilemez.

Makat kondilomu olan erkeklerin bir kısmında penis ve yumurtalıkları saran deri skrotumda da vardır bu durum da cinsellikle yayıldığını düşündüren bulgulardır.

Her ne kadar genellikle cinsel ilişkiyle bulaştığı bilinse de hastalık olan kişinin dokunduğu taharet musluğuna mikrop bulaştırmış olma ihtimali vardır yine bunun gibi hastalıklı kişinin dokunduğu lavabo musluğu da bir sonraki kişiye hastalığı bulaştırma potansiyeli taşır. Yine benzer şekilde kondilomu olan bir kişiyle tokalaşma da bulaşma nedenleri arasında sayılabilir. Havuza girmek de suçlansa da bu ihtimal son derece düşüktür.

Erkekler kondilom tedavisi konusunda daha duyarsızdır bu sebeple kadınlar hastalığın çok erken döneminde gelirken erkekler daha ilerlemiş seviyelerde gelir. Bunun en önemli sebebi böyle bir teşhis konması durumunda homosexüel damgası yiyeceği korkusudur.

erkekte kondilom tedavisi
İleri düzey anüs siğili

Peniste Siğil

Tabi ki genital organ olması sebebiyle yine venerian hastalıklar sınıfına girer. Penisteki siğilin kişinin cinsel partneri açısından da önemi olduğu için konudan mutlaka eşi de haberdar olmalı ve iki eş yaklaşık aynı günlerde tedaviye başlamalıdır. Eşlerden biri tedavisini yaptırdıktan sonra diğeri tedavisine başlarsa tedavisini bitirmiş kişiye bu arda yeniden bulaşabilir, buna “ping pong topu sorunu” denir ki sürekli tekrarlama devam eder. Penisteki veya hemen üst kısmı olan etek bölgesi denilen kısımdaki siğillerin cinsel partnere bulaşma ihtimali çok yüksektir.

Etek Bölgesinde Ben

Etek bölgesi siğilleri hasta kendine yakıştırmak istemediği için hasta tarafından et beni sanılır, benden en önemli farkı sayıca birden fazladır ve giderek artmaktadır, ben gibi yüzeyi düz değil pütürlüdür. Etek bölgesindeki siğiller prezervatif takılsa da eşin korunmasını sağlamaz. Kıllı bölge olduğu için tıraş sebebiyle çok hızlı yayılır.

Erkekte Kondilom Tedavisi

Temel esaslar aynıdır, gözle görülür tüm lezyonların yok edilmesi gerekir.
Yöntemler şöyle sıralanabilir;
Dondurarak tedavi
Krioterapi denir, – 60 derecelere kadar dondurulur, siğiller çürüyüp dökülür. Başarısı düşük olduğu için kullanımı yaygın değildir, hangi derinliğin ne kadar soğutulduğu net bilinmediği için derin çukurlar kalabilir. Daha çok devler hastanelerinin cildiye polikliniklerinde kullanılır, anüste kullanılması mümkün olmadığı için proctoloji ünitelerinde kullanılmamaktadır. Proktoloji uzmanlarının haz etmediği bir yöntemdir.

Asitle siğil yakma
Evde siğil tedavisi yapmak isteyenler tarafından kullanılır, el yüz bölgesinde kullanılabilir ancak anüs ve vajina bölgesinde çok tehlikeli olduğu için kullanılmaz.

Raryo Frkansla Kondilom Tedavisi
En etkili yöntemdir, % 100 yakın olumlu sonuç alınır. Uygulaması son derece basitti, her bir siğil saniyeler içinde yok edilir.
Kondilom tedavisi özellik arz eder, diğer hastalıklar gibi değildir, farklı bir yaklaşım gerektirir çünkü tedaviye başlandığında ancak insan gözünün görebileceği kadar büyük olanlar yok edilir ama gözle görülemeyecek kadar olanlar kalır. Geride kalan bu mikroskobik düzeydekiler büyüyebilir bu sebeple hasta aylık konrollere çağrılmalı, yeni çıkanlar varsa aynı anda yok edilmelidir. Bu takip uygulaması 4 aylık siğilsiz dönem görene kadar devam ettirilmelidir. Dört aylık temiz dönemden sonra tekrar ortaya çıkarsa mikroplu kişiyle yeniden ilişkiye girildiği düşünülür.

Siğil Vücuttan Temizlenir mi?

Toplumda yaygın bir inanış vardır “siğil mikrobu vücutta kalır, hiçbir zaman temizlenmez” bu yanlış bir kavramdır, belki aylarca sürer ama sonuçta mutlaka tümüyle yok edilebilir. Siğil yok edildiğinde yeniden mikrop taşıyan biriyle ilişkiye girene kadar vücutta olmaz.

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

4 comments

 1. Hocam; Makatta oluşan memelerin altında damar seklinde sert bir tabaka sivri şekilde dısariya çıkıyor..ne yapmalıyım. Posalı ve lifli besleniyorum uzun zamandır…lakin tuvalete çıktığımda diski nekadar sıvı olursa olsun yine aynı durum.. tuvalet aliskanligimda bı problem yok
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  İhmal etme anaskop ile muayene ol kesin tanı konsun.Ona gore tedavin olur

  • Merhaba doktor bey,
   Ben 3 ay önce makattaki siğillerimi yaktırmıştım.Pasif geyim.Şuan tuvaletimi yaparken canım yanıyor.Akıntı ve kanamam var o bölgemde.Bunların iyileşme şansı var mı?Yani tekrar pasif ilişkiye girebilir miyim cevaplarsanız çok mutlu olurum.Benim için hayati bir mesele.

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Dışkılarken canınızın yanması ana fissür düşündürüyor. Tedavi edilmesi ve beslenme-tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Ameliyatsız tedavi edebiliriz.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?