Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır

Kondilom veneriyan yani cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın görülenidir. Dikkat edilmemesi sebebiyle Trkiye’de de hızla yayılmaktadır. Yüksek bulaşıcılığı sebebiyle yakınlarınızdaki kişileri korumak adına hastalıktan şüphe duyduğunuz anda proctoloji uzmanıyla görüşüp teşhisinizi koydurup, tedavinizi planlatmalısınız.

kondilom erkek
Anal siğil

Öncelikle kondilomun ne olduğunu anlayalım; Türkçe adı makat siğilidir. Human papillom virüsü denilen mikropla oluşur, mikrobun adının baş harfleri olan HPV adı da kullanılmaktadır. Bulaşıcı bir hastalıktır, sebebi virüs olduğundan virüsün değdiği kişide de oluşur, kişi kendi üzerinde de başka yerlerine bulaştırabilir.

Kondilom Tedavi yöntemleri

İlaçla tedavi ; iki tür etkili uygulama vardır. 1- Kimyasal olarak yakan. 2-Savunma mekanizmalarını artıran. Her iki uygulama da makat bölgesi için risk teşkil eder. Birinci seçenekte yani kimyasal yakmada kontrolsüz yanıklar olur ve tedavisi kondilomdan daha zor olabilir. Diğer bir sorunda anüsün içindekiler tedavi edilemeyeceği için büyümeye devam eder bu risk her iki ilaç gurubu için de geçerlidir.

 

kondilom olanlar
Dev kondilom

Siğili dondurma tedavisi
eksi 50 derecelere kadar inen gazla siğillerin donarak çürümesini sağlar. Pratik bir uygulamadır ama makat içindeki siğiller yok edilemeyeceğinden oradakiler büyümeye devam eder, pek uygulanmayan bir yöntemdir.

Kondilom koterizasyonu
İnce uçlu elektrikli aletle yapılır, uygulama anında kaybolur. Bağırsaktaki kondilom dahil tümü aynı anda tedavi edilebilir. Radyo frekans teknolojisi çıkana kadar en etkili kondilom tedavi şekliydi ancak radyo frekansın daha başarılı olması sebebiyle bütün proctoloji uzmanları yeni yönteme geçmiş, koter uygulamasını büyük oranda terk etmiştir.

Radyo Frekansla Kondilom Tedavisi

2018 yılından beri en başarılı şekilde uygulanan, en etkili yöntemdir. Siğili yok etme konusunda yğksek başarısı yanı sıra yan etkilerinin az olması da önemli üstünlük sağlamaktadır. Radyo frekans kullanımı konusunda tecrübeli bir proktoloji uzmanının tedavi edemeyeceği hasta neredeyse yok denilebilir.

kondilom ekşi
Anüsün içine doğru siğiller

Tedavide dikkat edililecekler

Özellikle makat bölgesinde olanlar tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple hasta 1 yıl takipte kalmalı ve kısa aralıklarla kontrol edilmelidir.

Idea Klinik altı şubesinde de şu şekilde yapılmaktadır;

Uygulamadan 1 ay sonra hastayı tekrar muayene edilir, varsa yeniden yapılır ve yine bir ay sonra kontrole çağrılır, yoksa 2 ay sonra yeniden çağrılır. Bu şekilde takip 12 ay boyunca ücretsiz bir şekilde devam eder. Sorun kökünden çözülünce bırakılır.

kondilom başlangıcı
Anüs siğilinin ilk dönemleri

Hastanın yakın ilişkide olduğu kişilerin muayene ve gerekiyorsa tedavi olması önerilir yoksa virüs sürekli yenilenmeye sebep olabilir. Özellikle cinsel partner mutlaka ayrıntılı muayene olmalı, en küçük bir belirti bile varsa tedavisi yapılmalı ve eşiyle eş zamanlı kontrollere çağrılmalıdır.

kondilom tedavisi nasıl yapılır

Vücuttaki Siğil Biter mi?

Evet yeterince dikkatli çalışılır, yeterli süre yakın takip yapılırsa vücuttan tamamen arındırılabilir. Ancak burada takip sıklığı çok önemlidri, ilk uygulamayı yaptırıp sonrası aylarca ilgilenmeyip tekrar yapılırsa sonuç hüsran olabilir. Bu sebeple tedaviye başlayacağınız kliniğin bu konudaki yaklaşım ve prensiplerini özellikle de ücret politikasını net bir şekilde öğrenmelisiniz.

HPV Aşısı

Aşı bilindiği gibi tedavi değil korunma yöntemidir. Tedaviye başlandığında aşı yapılırsa tedavinin daha başarılı olacağını söyleyen doktorlar olsa da bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi, cinsellikle tanışmamış kadınların aşılanması şeklindedir. Son yıllarda eşcinsel erkeklerde anüs kanserine rastlanması ve bu hastalarda virüs tespit edilmesi kondilomun anüs kanserine de neden olabileceği sorusunu akla getirmektedir. Bu şüphe doğrultusunda aşı yapılması akla yatkın gibi durmaktadır.
WHO nun önerisi 3 defa uygulanması şeklindedir, uzun yıllar 4 tüpe karşı aşı vardı ve o uygulandı, son yıllarda Türkiye’de 6 tipe karşı aşı piyasaya verilmiştir, USD de 9 tipe karşı aşı geliştirilmiş ancak hala ülkemize gelmemiştir.

Kondilom İlaçları

Piyasada ilaç diye satılan çok sayıda kozmetik ürün vardır ancak bunların işe yarama ihtimali yoktur, hastalığınızın tedavisinin gecikmesi dışında işe yaramaz.
Wartner gibi yakıcı ilaçların anüs bölgesi cildinin hassas olması sebebiyle kullanımı son derece risklidir.
Tedavisi radyo frekansla yapılmalıdır. Tedavinin başarısını artıran ve tekrarı engelleyen Veregen adlı krem kullanılabilir.

Veregen Krem
Sinekashin denilen yeşil çaydan saflaştırılan madde içermektedir, başarısının yüksekliği konusunda çok sayıda güvenilir bilimsel çalıma vardır. Türkiye’de satışı yoktur. Amazon üzerinden satın alınabilir ancak bu yolla çok pahalıya mal olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri