Makat Kanseri

Makat kanseri oldukça seyrek görülen ancak hastaların utanma duyguları ve kendi kendine hemoroid teşhisi koyarak tedavi etmeye çalışması sebebiyle gereksiz yere zaman kaybı yaşanan bir kötü huylu tümör çeşididir. Kötü huylu tümör denince insanların tedirginlik yaşaması normaldir ancak erken teşhisin en önemli olduğu hastalıklarda bu tür urlardır.

Makatta Kanser

Makatta Kanser Olur mu ?

Evet bütün dokularda olabildiği gibi anüs bölgesi cildinden ve salgı bezlerinden kaynaklanan kötü huylu urlara rastlanmaktadır.

Makatta Kanserinin Belirtileri

Çok tipik bulgusu yoktur ve bölge hastalıklarından hemoroid, kondilom, et beni, yara gibi sorunlarla karıştırılabilir, dikkatli olunmazsa bu karıştırma işi ölümle sonuçlanabilir.
Şu bulguların varlığı şüphe oluşturmalı ve tıbbi destek alınmalıdır;
Kanama, dışarıdaysa çamaşırı kirletir, içerideyse dışkıya bulaşık gelir,  kırmızı taze damlama şeklinde kanama görülür.
Kalçaların arasında ıslaklık; açık yaradan salgılanan sıvıdır, kanla karışık olabilir, iltihabi ve kötü kokulu da olabilir.
Kaşınma
İstemsiz gaz ve dışkı kaçağı; kanser kontrolsüz büyüyerek anüsü sıkan kasların fonksiyonlarını bozar ve kasılma zorlaşır, diğer taraftan oluşan deformasyon da kaçağa neden olabilir.
Ağrı; kanserin dokuyu tahrip etmesiyle ortaya çıkar ancak çok şiddetli ağrı olmaz.
Meme veya karnabahar gibi çıkıntılar
Dışkının ince çıkması; makattaki daralmadan kaynaklanır.
Zor dışkılama; yine daralma sebebiyle olur
Kasıklarda bezeler olması; Kanserin başka bölgelere yayıldığını gösterir.

Anüste Kanser Nedenleri

Kondilom
Kondilomun tedavisi geciktirilirse zamanla kötü huylulaşabilir
Peri anal fistül
Akıntının çevre deride yaptığı sürekli tahriş sonucu ün tedavisi geciktirilirse kötü huylu tümör oluşmasına nden olabilir.
Polipler (et beni benzer çıkıntılar)
Önemli bir kısmında sebep tespit edilemez

Genetik özelliği yoktur yani ailede bir kişide görülmesi başkalarında görüleceği anlamına gelmez.

Diğer hastalıklarının belirtileriyle çok benzer bu sebeple bulgulara rastlandığında paniklenmemeli ama teşhisten de emin olmak için mutlaka muayene daha doğrusu anoskop muayenesi yapılmalıdır.

Makatta Kanser Nasıl Teşhis Edilir?

Muayenede şüphe oluşabilir, yine anoskopla muayenede şüphe ortaya çıktığında biopsi yani parça alınır, alınan parça patoloji uzmanı tarafından incelenir ve kesin teşhis konmuş olur.

Makat kanseri tedavisi

Multidisipliner yaklaşım gerektirir yani birden fazla uzmanlık alanı devrede olmalıdır. Kombine tedavi gerektirir.
Ameliyatla alınır; anüsün tümüyle alınması gerekebilir, bu durumda kolostomi denilen işlem yapılır yani bağırsak karın ön duvarına bağlanır.
Işınla tedavi
Kemoterapi yapılır

Erken dönemde teşhis konan hastalarda tam iyileşme oranı oldukça yüksektir ancak geç gelen hastalarda başka organlara sıçramış olma ihtimali başarıyı düşürür. Böyle bir sorun yaşamamak için yukarıda sıralanan belirtilerden biri veya daha fazlası ortaya çıktıysa proktoloji uzmanına muayene olup teşhisinizi kesinleştirin.

3 comments

  1. Hocam iyi senedir anal apse sonrasında fistulum büyüme yaptı iki kere ameliyat olduktan sonra 7ay önce siki şeton takıldı on gün sonrasında sıkı setonun sancısını dayanamadım gevşek şeton takıldı birer gün arayla konturollerime gittim oturma banyosu aylardır yapıyorum en sonunda doktorum çok ameliyat olduğum için yaramın kapanmadigini bayramdan sonra doku yapıştırıcı yapılacağını söyledi kararsızım ne yapmam gerekiyor kansermiyim acaba uzun süren tedavinin beni çok yıprattı beni bilgilendirirmidiniz

    • fistül ne yazıkki tedavisi zor bir hastalık,tedavi süreci uzun ve sık tekrarlayan bir hastalık,sabırlı olmalısnız

  2. Hocam iyi akşamlar .. temizliğime dikkat ettiğim halde makatımda kaşıntı ve devamlı bir koku var .. koku elbiseme siniyor .. ayrıca ağzımda kokuyor .. bunun çaresi için hangi bölüme gitmeliyim .. Ankara’da yeriniz var mı ?? Cevap verirseniz teşekkürler
    Op.Dr Adil Altınsoy
    gastroenterolojiye görünmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri