Proktoloji Nedir?

Anal bölge hastalıklarıyla genel cerrahi branşı ilgilenmektedir. Genel cerrahi (eskiden hariciye denirdi) branşı adından da anlaşılacağı gibi çok geniş içerikli bir cerrahi branştır, üniversitelerde artık karaciğer cerrahisi, kolon cerrahisi, endokrin cerrahisi çok sayıda üst branşlara ayrılmıştır, bunlrdan biri de proktolojidir.

Proktoloji Nedir?

Makat bölgesi, kalın bağırsağın son kısmının hastalıklarının teşhisi ve bunların tedavisiyle uğraşan branşa proctoloji, bunun uzmanlığını yapana da proctolog denir. Türkçede proktoloji ve proktolog olarak ta kullanılmaktadır.

Asıl branş genel cerrahidir yani tıp eğitimi sonrası genel cerrahi uzmanı olunur. Uzmanlık eğitimi alırken yada sonrasında makat bölgesi hastalıklarıyla ayrıca ilgilenilerek bölge hastalıkları konusunda birikim kazanılır. Bu şekilde üst branş uzmanı olunur, bunlar genel cerrahinni baktığı diğer hastalıklar olan safra kesesi, guatr, yemek borus, mide, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit gibi hastalıklarla fazla ilgilenmez daha çok anal bölge hastalıkları ile ilgilenir. Anüs estetiği de özellik arz ettiği için yine bu branşın ilgilendiği bir rahatsızlıktır.

Tıp hızla ilerlemekte ve her hastalık için yeni tedavi yöntemleri, yeni teknolojiler ve yeni teşhis araçları üretilmekte ve insanlık hizmetine sunulmaktadır. Bilgi arttıkça bir kişinin tüm bu bilgileri öğrenmesi imkansız hale gelmektedir. Böyle durumlarda o branşın alt branşları oluşmaktadır. En anlaşılır örnek dahiliye yani iç hastalıkları bölümüdür, eskiden dahiliye tek bölümdü ama zaman içinde dahiliye ; gastro, kardioloji, hematoloji, immunoloji, hepatoloji gibi bir çok dala ayrılmıştır çünkü bir dahiliye uzmanının tüm bunları öğrenmesine zamanı da ömrü de yetmez.

Proctoloji de böyledir, genel cerrah dendiğinde hepatobilier, intestinal, organ nakilleri, fıtık cerrahisi gibi birçok branşa ayrılmıştır. Anüs ve bölgesindeki hastalıklarla ilgilenenlere de proktolog denir.

Her işte olduğu gibi daha az sayıda hastalıkla ilgilenen doktor, yaptığı tedaviler, kullandığı teknolojiler konusunda tecrübe edinmekte ve daha iyi sonuçlar elde etmektedir, bu iyi sonuçlar giderek hasta sayısını artırmakta bu da yeni tecrübe kazandırmakta ve az hastalıkla ilgilendiği için o hastalığın tedavisinde kullanılan tüm teknolojilere sahip olmaktadır.

Genel cerrah 100-200 farklı ameliyat bilmesi gerekirken proktoloji uzmanının yaptığı ameliyat sayısı 5-10 arasıdır, böyle olunca anüs bölgesi hastalıklarının teşhisi, tedavisi ve takibi konularında birikimi de normal bir uzmandan çok daha fazla olmaktadır.

Proktoloji Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar

Hemoroid (basur)
Anal fissür (makat çatlağı, makatta yırtık)
Fistül (akıntı olması)
Kondilom (siğil HPV)
Kıl dönmesi (pilonidal sinüs)
Makat sarkması (prolapsus)
Anal dermatit (mayasıl – makatın kaşınması)

Proktolog uzmanlık dalı olduğu gibi aynı zamanda hemoroid tedavisinde kullanılmak için üretilen fitil ve krem markasıdır.

Anüs Estetik Ameliyatı

Bu branş uzmanlarının ilgilendiği daha doğrusu estetik cerrahların veya diğer branşların ilgilenmediği bir konudur. Anal bölge deformasyonları, estetiği bozan büyük çıkıntılar, ameliyata bağlı şekil bozuklukları büyük oranda düzeltilmektedir. Genellikle “amaan anüsün de estetiği mi olurmuş” şeklinde yaklaşılsa da her organın kendine has bir görselliği vardır ve kişi bundan rahatsız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri