Proktoloji Nedir? Proktoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Proktoloji ne demek? Sorusunun en yalın cevabı olarak: Genel cerrahi alanında uzman bir doktor olmakla birlikte, basur, makat çatlağı, kıl dönmesi gibi (makat hastalıklarının) teşhis ve tedavisine odaklanmış, yenilikleri takip eden, geliştiren, uygulayan uzmanlık alanı diyebiliriz. (1).

Bu doktorlara, genel cerrah yanı sıra proktolog unvanı verilmektedir. Genel cerrahi uzmanlık alanı, proktoloji dışında: meme, endokrin, hepatopankreatobilier, gastroentereloji ve obezite yanı sıra organ nakli gibi farklı alanlar bulunmaktadır. (2).

Proktoloji

Yazının devamında bu alanda uzman bir isim olan Op. Dr. Seher Şirin bilgi verecektir.

Proktoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Kalın bağırsağın son kısmı: rektum, anüs ve çevresindeki dokuları ilgilendiren hastalıklar diyebiliriz. Proktoloji uzmanlarının teşhis ve tedavisini yaptığı hastalıkları aşağıdaki listede görelim. (3).

  • Hemoroid (Basur)
  • Anal Fissür (Makat çatlağı)
  • Kondilom (Makat Siğili, HPV Virüsü)
  • Rektum Kanseri
  • Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi)
  • Makat Fistülü (Perianal Fistül)
  • Makat Apsesi (Perianal Apse)
  • Makat Sarkması (Rektal Prolapsus)
  • Anüs Estetik Ameliyatı
  • Anal Dermatit (Mayasıl)

Proktoloji uzmanının alanına giren hastalıklar yanı sıra makatta kanama, ağrı, kaşıntı, akıntı, şişlik, kabızlık gibi sorunlar içinde müracaat edebilirsiniz.

Neden Proktoloji Uzmanı Seçmeliyim?

Yaşadığınız sorun herhangi bir genel cerrahi uzmanı tarafından teşhis ve tedavi edebilir. Burada herhangi bir sorun yok; fakat o işi sürekli yapan birinden hizmet alırsanız, daha deneyimli bir el ile karşılaşırsınız.

Örnek vermek gerekirse: 100 ameliyat yerine 10 farklı ameliyata odaklanan biri aynı olmaz.

Bilimsel çalışma ile örnek vereyim mi?

Dünya genelinde saygın bir dergi olan (The Diseases of the Colon & Rectum) 2010 yılında güzel bir çalışma gerçekleştirdi. Genel cerrahi ve farklı uzmanlık alanlarından 198 doktor yer aldı. (4).

.Bu doktorlara: makat çatlağı, makat apsesi, fistül, kondilom, makat sarkması, iç hemoroid ve tromboze hemoroid gibi hastaların muayenesi yaptırıldı.

Sonuçlara göre genel cerrahi dışındaki uzmanlık alanlarının doğru tanı koyma yüzdesi %50’de kaldı.

Genel cerrahi uzmanları ile doğru tanı koyma başarısı olarak %70’de kaldı. Proktoloji yani asıl uzmanlık alanı bu hastalıkların teşhis ve tedavisi olan doktorlar ise %95 gibi doğru tanı koyarak başarılarını ortaya koydular.

Farklı Bir Örnek Daha Vereyim mi?

Proktoloji uzmanları, makat hastalıkları teşhis ve tedavisi ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sürekli kendilerini ve sağlık alanında geliştirmeler yapmaktadır.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatını Bir Proktoji Uzmanı Geliştirdi.

Kıl dönmesi, özellikle erkeklerin korkulu rüyası haline gelen bir hastalıktır. Hastalığın yaşattığı şikayetler yanı sıra tedavisinin sıkıntı olmasından dolayı hep korkutucu olmuştur.

Proktoloji uzmanı, Op. Dr. Atilla Kaya, kıl dönmesi tedavisinde yeni bir yöntem olan Mikro Sinüsektomi ameliyatını geliştirdi. (5). Klasik ameliyatlara göre çığır açan bir teknik denebilir.

Sadece 1-2 cm kesi ile kıl yumağı ve kıl giriş deliklerini yok etmeyi başardı. Genel anestezi (narkoz) gerekmediği için ameliyathane ve hastanede yatma gereksinimi ortadan kaldırdı. 5-10 Dakikada yapılan tedavi sonrası hasta evine, işine dönebiliyor. Aynı şekilde pansuman yapmak yok, dikiş aldırmak ya da haftalarca, aylarca iş gücü kaybı yaşatmıyor.

Bu örnekte de görüldüğü gibi uzman olunan bir hekimden hizmet alınması halinde, ne kadar etkili çözüm olduğu görülüyor.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da size en yakın noktada proktoloji uzmanlarına ulaşmak isterseniz aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Hem erkek hem de kadın proktologlar ile görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Proktoloji uzmanı

Sadece Makat Hastalıkları mı?

Proktoloji uzmanlarının ilgi alanı sadece anüs bölgesi hastalıkları mı? Diye düşünebilirsiniz. Tabii ki hayır, medikal estetik alanına giren ben aldırma, nasır, lipom (yağ bezesi) ve tırnak batması gibi tedavilerde yapmaktadır.

Aynı şekilde arzu eden uzmanlar genel cerrahi alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisini yapabilir. Buna herhangi bir engel yoktur. Örnek vermek gerekirse ben Op. Dr. Seher Şirin olarak kadınlarda meme hastalıklarının, meme kanseri de dahil ilgileniyorum.

KAYNAKLAR

1. Hartschuh, W., & Schauber, J. (2010). Proktologie. Der Hautarzt, 61(1), 11-12.

2. Baskan, S., Çakmak, A., Göksoy, E., Abbasoğlu, O., Çelebi, A. E., Güllüoğlu, B., … & Fırat, Ö. (2009). Genel cerrahi uzmanlık eğitimine farklı bir bakış. Turkish Journal of Surgery/Ulusal Cerrahi Dergisi, 25(4).

3. Taviloğlu, K. (2016). Kolorektal Hastalıklar ve Proktoloji: Güncel tanı ve tedavi. Cinius Yayınları.

4. Grucela, A., Salinas, H., Khaitov, S., Steinhagen, R. M., Gorfine, S. R., & Chessin, D. B. (2010). Prospective analysis of clinician accuracy in the diagnosis of benign anal pathology: comparison across specialties and years of experience. Diseases of the colon & rectum, 53(1), 47-52.

5. Kaya, A. (2020, 18 Ekim). Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?. Erişim adresi: https://www.dratillakaya.com/mikro-sinusektomi-ameliyati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri