Tromboze hemoroid nasıl geçer

Basurun şişmesi yani tromboze hemoroid makatta ağrı yapan hastalıklar arasında en sık görülendir,genellikle şiddetli ıkınmayı takiben ortaya çıkar.Hastalarda şiddetli ağrı vardır ağrının şiddetinden bazen idrar yapamamada görülür.Tromboze hemoroidlerde ağrı 48 saatte maksimum düzeye çıkar dördüncü günden sonra azalır, ağrılı şişlikler de birkaç hafta içinde düzelir,bu düzelme kesin düzelme değildir kalıcı tedavi yapılmazsa ileriki bir zamanda mutlaka tekrar oluşur.
Boğulmanın Nedenleri ;
Bazı uzmanlara göre iki oluşma nedeni vardır bunlara göre aşırı egzersiz sonucu basınç artışına bağlı toplar damar duvarı yırtılmakta ve pıhtı oluşmaktadır.
Etraf bağ dokularının zayıflığı nedeniyle aşağı sarkan toplar damar yumakları içinde kan akımı yavaşlamakta ve birikmekte bunun sonucunda da pıhtı oluşmaktadır.
Belirtileri ;
Ağrı ; Pıhtı nedeniyle oluşan ağrı ve ödem refleks olarak makat kasında spazmını tetikler buda ağrısı artırır böylece kısır bir döngü oluşur.
Şişlik; Memelerin içinde biriken pıhtı ve ödeme bağlıdır
Kanama ; Meme bir yerden patlarsa kanama eklenir
Tedavi;
Tromboze hemoroidlerde tedavi üç şekildedir
Ameliyatsız tedavi,burada mutlaka basur memeleri makat içine itilmelidir.
Memenin içi açılarak trobüsün boşaltılması
Acil ameliyatlar.Bu hale gelmiş basurlarda ben klinik tecrübelerime dayanarak acilen HAL ameliyatı uyguluyorum hastalar ertesi gün şikayetsiz normal hayatına dönüyor
Tromboze hemoroid kendiliğinden geçer mi ?
Aşırılı ağrılı ve şiş durum kendiliğinden düzelebilir ancak temelde var olan hastalık kaldığı için her an tekrar ortaya çıkıp hastaya eziyet edebilir.
Riskleri;
Tromboze hemoroid oluşurken önce ödem daha sonra trombüs ileri dönemlerde de yaralar ve doku çürümeleri gelişir.Tromboze hemoroidlerde dışarı çıkmış olan memelerin içeri itilmesi şişlik ve ağrıdan kasların kasılması nedeniyle olanaksızlaşır.
Korunma;
Boğulmuş basur oluşmasından korunmak için şunlara dikkat edilmelidir
Bu pozisyona gelmeden normal şartlarda var olan basurlar tedavi ettirilmelidir
Kabızlık önlenmelidir oluşsa da fazla ıkınmamalıdır.
Tuvalette uzun süre kalınmamalıdır ve fazla ıkınılmamalıdır.

tromboze hemoroid görselleriBasurun şişmiş hali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri