Makat Çatlağı Kremleri Tüm Hastalarda İşe Yarar mı?

Kremler hemoroid ve anal fissür hastalığının tedavisi yanı sıra şikayetlerinin azaltılmasına yönelik kullanımı yaygındır. Hemoroid hastalarında sadece şikayetleri azaltıp hastayı rahatlatırken, makat çatlağı problemi olan hastalarda ise büyük ölçüde tedavi edici yönü bulunmaktadır. (1).

Kremlerin etkisi çatlağın iyileşmesini engelleyen kasları gevşetmek ve ayrıca uyuşturma etkisiyle acısız dışkı sağlamaktır, acısız dışkı kasın kasılmasını azaltır. Yazının devamında anal fissür tedavisi için geliştirilen kremleri, içeriklerini, etkilerini ve kullanım şekillerini detaylıca aktarmaya çalışacağız. (2).

Kremler Makat Çatlağını Mutlaka İyileştirir mi?

Tüm hastalarda etkili ya da işe yarar, tedavi eder demek kesinlikle hatalı olur. Zahmetli cerrahi müdahale ve pahalı Botox enjeksiyonu öncesi mutlaka denenmelidir. Olumlu etkisi görülmesi halinde hastalık ortadan kalkana kadar kullanıma devam edilir. İki hafta boyunca kullanılmasına rağmen herhangi bir etkisi olmazsa devam etmek anlamsızdır, kullanımı bırakmak gerekir. Tabi ki bu süre zarfında kabızlık kesinlikle engellenmelidir. (7).

Akut Dönemde (10-15 Günlük Süreçte) Etkisi Görülür

Kremlerin etkisinden yararlanmak için dikkat edilmesi gereken husus hastalığın ne zamandan beri var olduğudur. Anal fissür akut (yeni) ve kronik olmak üzere 2 gruba ayrılır.

Akut: hastalığın ortaya çıkışından itibaren geçen 10-15 günlük süreçtir. Bu süreçte olan hastalar için kremler büyük ölçüde tedavi edici olabilir. Fakat 15 günlük süreci geçen hastalarda ise fissür kronik hale geleceği için maalesef kremler yeterli olmayacaktır. (3).

Kronik fissür hastalarında ise yine ameliyata gerek kalmadan BOTOX (Botulinum Toksini) gibi 1-2 dakika içerisinde yapılabilen tedaviler uygulanmaktadır. Tedavide başarı oranı %90 düzeyinde olmaktadır. (4).

Türkiye’de Satışı Yapılan Makat Çatlağı Kremleri

Türkiye’de gerek yerli gerekse ithal edilen ürünleri reçeteye gerek kalmadan eczaneler ya da üreticinin İnternet sitesinden kolayca satın alabilirsiniz. Şimdi dilerseniz size önerebileceğimiz krem markalarına bakalım.

Anuflex Krem

Anal fissür tedavisi için geliştirilmiş bitkisel içerikli ilaçtır, makat çatlağı tedavisi yanı sıra diğer ağrılı makat hastalıklarında ağrıyı gidermek için de kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse: makatta pıhtı toplanması ve tromboze hemoroid (basur şişmesi) gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu iki hastalığın tedavisinde ağrıyı azaltmak yeterlidir.

Anal Fissür tedavisinde bitkisel içerikli ve tek başına yeterlidir.

Anuflex içeriğinde karanfil yağından elde edilen eugenol, aynı safa otu yağı, meyan kökü extraktı, at kestanesi özü, sarı kantoron yağı bulunmaktadır.
Tek başına kullanımı tedavi için yeterlidir yani ikinci bir ilaca ihtiyaç duyulmaz. (5). (6).

Anuflex Etkisi: bölgesel uyuşturucu, kas gevşetici, ağrı kesici ve yara iyileştirici etkileri vardır. Özellikle kas gevşetme etkisi sayesinde ve uyuşturma etkisiyle hasta daha rahat dışkılar, bu ikisi bir araya geldiğinde iyileşme hızlanır.

Yan etkileri: İçerdiği bitkisel özlere karşı seyrek olarak alerji olabilir.

Anuflex Krem Nasıl Kullanılmalı?

Tuvalete girin, hafif canınızı yakacak kadar sıcak su konmuş leğende 3-5 dakika oturun. Kalkın kurulayın iki nohut kadar Anuflexi makatınızın içine sürün (zor olabilir ama mümkün olduğunca parmakla sürmeye çalışılmalıdır. Parmağı içeriye doğru sokmanın tedavide artı olumlu etkisi vardır. Tuvalet ihtiyacı bittikten sonra ılık suya tekrar 3-4 dakika oturun, kalkıp kurulayın, bir nohut kadar Anuflexi yinem makatın içine sürün ve tuvaletten çıkın. Anuflex Merhem tuvalet sayısı kadar kullanılmalıdır yani tuvalet ihtiyacınız yoksa kullanmanız gerekmez.

Anestol Pomad

Bölgesel uyuşturucu (lokal anestezik) etkisi olan lidokain içermektedir.
Anestol etkisi: tek etki yapmaktadır. Sürüldüğü alanda uyuşturma yapar, dışkılamadan bir kaç dakika önce kullanılırsa dışkılarken olan acı azalır.
Tek başına tedavide yetersiz kalır. İstenilen sonucun alınabilmesi için Rectoderm ya da Anrecta birlikte kullanılmalıdır. (8).

Anestol merhem yan etkileri: (ilaç rehberinden aynen alınmıştır) Karın ağrısı, kurdeşen, nefes alma güçlüğü,  yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktora başvurun.
Uygulanan bölgede kızarıklık, tahriş, kaşıntı veya döküntü yaygın görülebilir.

Rectoderm Krem

Nitro gliserin diğer adıyla isosorbit di nitrat içerir. Bu madde kalp damarlarını genişletme amacıyla kullanılırdı. Damar etrafındaki kasları gevşeterek ettiği ettiği için benzer amaçla yani makattaki kasları gevşetme amacıyla kullanılmaktadır. Öncesinde Anestol Pomad kullanılmalıdır yoksa tedavide yetersiz kalabilir. (9).

Etkisi: tek etki yaptığı yer makat kaslarını gevşetmesidir. Tuvaletten sonra ortaya çıkan ve dayanılmaz ağrı yapan kas spazmını engeller.

Rectoderm Yan Etkiler (ilaç rehberinden özetle alınmadır)
Çok yaygın:
Çok şiddetli baş ağrısı
Yaygın:
Baş dönmesi, Hafif bir baş ağrısı, Mide bulantısı
Yaygın olmayan:
Anal bölgede (makatta) kaşıntı, yanma, İshal, Anal rahatsızlık, Kusma, Rektal (makatta) kanama, Rektal düzensizlik (Tuvalet alışkanlığındaki düzensizlik)
Çarpıntı
Göğüste ağrı
Alerji
Seyrek:
Tansiyon düşmesi
Ani yüz kızarması)
Baygınlık
Çok seyrek:
İlacın kesilmesine bağlı olarak tansiyonda yükselme
Giderek artan göğüste ağrı

Anrecta Krem

Rectodermle aynı içeriği sahiptir, tek farkları ayrı firmalar tarafından üretiliyor olmalarıdır, etkileri ve yan etkileri bire bir aynıdır. Anrecta % 20 kadar daha ucuza satılmaktadır. Her ikisi de devlet tarafından ödenmez, bedeli hasta tarafından ödenir.

Rectogesic Cream
Bu da Anrecta ve rectodermle aynı ilaçtır, Almanyadan ithal ediliyordu, Artık ithalatı yapılmıyor. Türkiye’de bulmak mümkün değildir. Bu iki ilacın hiçbirinden % 100 başarı beklenmemelidir, ikisinin de başarısının yaklaşık aynı olması beklenir, başarıda etkileyen durumları şöyle sıralayabiliriz;

  • Hastalığın yaşı (ne kadar zamandır var olduğu)
  • Kabızlığın engellenmesi (kabızlık engellenmezse ilaçların etkisi iyileşmede yetersiz kalır)
  • İlacın kullanım şekli (doğru kullanım başarıyı artırır)
  • Beslenme alışkanlığı (yoğun acı tüketimi iyileşmeyi geciktirebilir)

Anestol Rectoderm Birlikte Nasıl Kullanılır ?

-Dışkılama ihtiyacınız geldiğinde tuvalete girin
– Ilık su konmuş leğende 3-5 dakika oturun
– Kalkın kurulayın bol miktarda Anestolü makatınızın içine sürün (zor olabilir ama mümkün olduğunca parmakla sürmeye çalışılmalıdır, parmağı içeriye doğru sokmanın tedavide artı olumlu etkisi vardır)
– Dışkı ihtiyacınızı giderin
– Tekrar bir kaç dakika ılık suda oturun
– Kalkıp kurulayın
– Serçe parmağınızın son boğumunun yarısı kadar Rectoderm (veya Anrecta) merhemi makat içine sürün. Yukarıda yazan yan etkiler oluşursa bir sonraki kullanımınız da bir önceki kullanımınızın yarısını kullanın. Yan etki görmeyinceye kadar miktarı azaltın.

Kremlerle Anal Fissür İyileşmezse Ne Yapılmalı?

Yukarda yazılan ilaçlarla iyileşme gerçekleşmezse bu durumda iki tedavi seçeneği kalır. Botox enjeksiyonu ve LİS ameliyatı, her ikisinin de başarısı yüksektir ve birbirine yakındır, ameliyatın istenmeyen yan etkileri vardır. Bu konuların ayrıntısı farklı sayfalarda ele alınacaktır. (10).

ÖZET
Yukarıda bu hastalığın tedavisinde kullanılan kremler ayrıntısıyla anlatıldı, dikkatli okuyarak kararınızı kendiniz verebilirsiniz.
Şu öneriler yol gösterici olabilir:
Anuflex pomad diğerleriyle kıyaslandığında;
– İki ilacın toplam etkisini tek merhemde gösterir.
– Daha ekonomiktir.
– Yan etkileri daha azdır.
– Kullanım kolaylığı uygulanır
– Başarısınıyan etkisi yoktur.
– Kullanımının kolay olması tedaviye uyumu artırır.
– Bitkisel kaynaklıdır.
– Tam iyileşme sağlama oranı muadillerine kıyasla daha yüksektir.

KAYNAKLAR

1. Tranqui, P., Trottier, D. C., Victor, J. C., & Freeman, J. B. (2006). Nonsurgical treatment of chronic anal fissure: nitroglycerin and dilatation versus nifedipine and botulinum toxin. Canadian journal of surgery, 49(1), 41.

2. Schlichtemeier, S., & Engel, A. (2016). Anal fissure. Australian prescriber, 39(1), 14.

3. Zaghiyan, K. N., & Fleshner, P. (2011). Anal fissure. Clinics in colon and rectal surgery, 24(01), 022-030.

4. Radwan, M. M., Ramdan, K., Abu-Azab, I., Abu-Zidan, F. M., & Fikri, A. Z. (2007). Botulinum toxin treatment for anal fissure. African health sciences, 7(1).

5. Naseer, S., & Lorenzo-Rivero, S. (2012). Role of Calendula extract in treatment of anal fissures. The American Surgeon, 78(8), E377.

6. Asl, M. K., Nazariborun, A., & Hosseini, M. (2013). Analgesic effect of the aqueous and ethanolic extracts of clove. Avicenna journal of phytomedicine, 3(2), 186.

7. Karapolat, B. (2018). Could local antibiotics be included in the treatment of acute anal fissure?. Turkish journal of surgery, 34(4), 286.

8. Zimmermann, J., Schlegelmilch, R., Mazur, D., Seiler, D., & Vens-Cappell, B. (2007). Proof of systemic safety of a lidocaine ointment in the treatment of patients with anorectal pain. Arzneimittelforschung, 57(01), 12-19.

9. Bacher, H., Mischinger, H. J., Werkgartner, G., Cerwenka, H., El-Shabrawi, A., Pfeifer, J., & Schweiger, W. (1997). Local nitroglycerin for treatment of anal fissures: an alternative to lateral sphincterotomy?. Diseases of the colon & rectum, 40(7), 840-845.

10. Nyam, D. C., & Pemberton, J. H. (1999). Long-term results of lateral internal sphincterotomy for chronic anal fissure with particular reference to incidence of fecal incontinence. Diseases of the colon & rectum, 42(10), 1306-1310.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri