Hemoroid

Halk arasında basur diye bilinen hemoroid hastalığı proctoloji (makat bölgesi) hastalıklarının en sık görülenidir. Makat bölgesinde makatın içinde, dışında veya hem içinde hem dışında şişlik şeklinde parmak ucu gibi memeler oluşmasını tarif eder. Her sağlıklı bireyde makat bölgesinin görünen dış kısmından 2.5- 3.5 cm yukarıdaki dişli çizginin hemen üzerinde yastıkçıklar bu yastıkçıkların içerisinde ise kan damarları,bağ dokusu ve kas vardır. Fakat sürekli kabızlık, ishal veya acı gıda tüketimi sebebiyle aşırı ıkınma en sık sebeplerdendir. Yanlış tuvalet alışkanlıkları, hamilelik gibi durumlar nedeniyle bu yastıkçıklar şişip hemoroid (basur) halini alması sonucu ortaya çıkar.

Hemoroid geçmişte makat bölgesindeki (anüs , rectum ) toplar damarların varis gibi genişlemesi yada varisi olarak tanımlanmakta idi oysa gerçekte temel sorun damarların genişlemesi değil bağ dokusunun yıpranmasıdır. Bağ dokusu yıpranınca damarların genişlemesi için zemin hazırlanmış olur.

Basur

Görülme sıklığı;

Hemoroid yada basur özellikle orta yaş civarındaki her iki kişiden birinde görülür. Ciddi şikayet yapmadıkça genellikle doktora gidilmez ama toplumda dile getirildiğinde “bende de var” diyenlerin sayısı çok olur. Basur sorunu olanlar mahremiyet duygusu nedeniyle utanırlar ve bu hastalığın tedavisini geciktirirler. Utanma duygusunu yenip hastalığı derecesi ilerlemeden tedavi ettirmelidir. Tedavisi ertelendikçe hastalığın derecesi ilerler buna paralel olarak da tedavisi zorlaşır.

Hemoroidin Belitileri Nelerdir

 • Memeler olması; dışarıda olabildiği gibi içer.de olup dışkılarken dışarıya çıkıp sonra içeri girenler de olabilir.
 • Kanama; Genellikle damlama şeklinde kanama olur bazen peçeteye bulaşma şeklindedir, kanın rengi taze kırmızı renktedir, vişne çürüğü gibi kanama farklı hastalıkların belirtisidir.
 • Ağrı; normal şartlarda ağrılı bir hastalık değildir, süreğen bir hastalıksa farklı hastalıklar düşünülmelidir, ağrı şişme yani tromboze olduğunda olur.
 • Kaşıntı; sık rastlanan bulgulardan değildir, özellikle dış basurda olabilir.

Basur olma nedenleri;

 • Beslenme, beslenmeye bağlı kabızlık ve buna bağlı dışkılama alışkanlığı, tuvalette uzun süre kalınması ve bu süre boyunca fazla ıkınılması en önemli sebeplerden biridir.
 • Ailesel yatkınlık (anne babasında olanlarda görülme ihtimali olmayanlardan fazladır ancak burada ailesel olan asıl hastalığa yatkınlık mı yoksa ailesel olarak kronik kabızlık olması mı bu çelişkili durum tam izah edilebilmiş değildir).
 • Ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışmak, sıkça bahsedilse de önemli sebeplerden değildir.
 • Tuvalette uzun süre kalmak ve bu süre zarfında daha fazla dışkı çıkarmak için uğraşmak.

Hemoroid Tedavi yöntemleri

 • Lazer tedavisi; iki türlü yapılmaktadır, memenin içine sokulup memeyi içten yakma, memeye dışarıdan dokunarak yakma. Dışarıdan uygulama daha kolay, pratik ve başarılıdır. Bölgesel uyuşturmayla kolayca yapılabilir.
 • Lastikle boğma yöntemi (RBL, rubber band ligasyon), memeyi içine çeken bir vakum aletiyşa yapılır, cihaz memeyi içine çeker ve dibine lastik dar bir halka atar. Lastik halka memeye giden kanı kestiği için meme beslenemez, büzüşür ve yok olur. 3-4 dakikada işlem biter.
 • THD ( basuru besleyen damarın kökünden bağlanması ), HAL yöntemi de denir. Basuru besleyen atar damar 5-7 cm yukarıdan yani kökünden dikiş yardımıyla tıkanır. Etkili bir yöntemdir ancak narkoz gerektirir.
 • De Longo (bağırsaktan bir parça kesilmesi), riskli bir yöntemdir.

İlaçlarla tedavi ;

İlaçla iyileştirmeye çalışmak  diş ağrısını ağrı kesici ile geçirmeye benzer şekilde etki eder dokudaki yıpranmayı düzeltme ihtimali yoktur. Aynı durum bitkisel tedaviler için de geçerlidir. Yani bitkisel ya da beşeri ilaçlar hemoroidi geçirmez, hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltır.

Hemoroid Tekrarlarmı?

Büyük oranda hastanın tuvalet alışkanlıklarını değiştirmemesinden kaynaklanır, tuvalette uzun kalanlarda % 10-15 düzeyinde tekrar oluşur. Tuvalet alışkanlığı düzenli tutulursa tekrarlamaz.

Hemoroid Kliniği Seçerken

Daha az komplikasyon ve tekrar etme ihtimalini önlemek için bilimsel ve teknolojik yöntemlerle tedavi edilmeli. Mutlaka uygun yaklaşım, daha iyi tedavi için makat hastalıkları konusunda uzmanlaşmış genel cerrahların yer aldığı proktoloji kliniklerinde tedavi yapılmalı.Makat hastalıklarının tedavi edildiği merkezler de hekimler daha çok makat hastalığından şikayetçi olan hasta görür. Bu konudaki birikim, beceri ve deneyimleri daha iyidir. Kliniklerde günümüz teknolojilerini bulundurur ve çağdaş tedavi yöntemlerini kullanırlar.
idea Klinik 6 şubesinde de proctoloji uzmanları görev yapmaktadır ve tüm çağdaş yöntemler konusunda tecrübelidirler.

Basurda Ne Yenmez

Aslında her şey yenir, önemli olan kabız kalmadan rahat dışkılayacak bir diyet içeriği ve düzeni hastalığın oluşumunu engeller, ilerlemesini yavaşlatır, tedaviden sonra tekrar ihtimalini düşürür.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3786491/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5775951/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri