Makatta kaşıntı yapan hastalıklar

Makat bölgesinde kaşınma yapan bir çok hastalık vardır, kaşıntının düzeyi hastalığın çeşidi ve düzeyi ile ilgilidir.Hafif bir dermatitte hafif olurken ileri dermatit olgularında dayanılmaz düzeylerdedir. Fiziki olarak hastaya sıkıntı verdiği gibi sosyal yönden de ciddi sıkıntı verebilir, örneğin ders anlatan bir öğretmenin ensesi kaşınsa önemsemeden gerekeni yapabilir ama aynısı anüs bölgesinde olduğunda bunu yapamaz ve sıkıntıya girer. Bazen hastanın “kanatacak kadar” diye tarif ettiği fiziki olarak ta rahatsız edebilir.

Makatta Kaşıntı Yapan Hastalıklar ve Tedavileri 

Mayasıl (anal dermatit – mayasır )
Islaklık, kokulu derecesine göre değişik düzeyde kaşıntı yapabilen hastalıktır. Aslında bir tür cilt rahatsızlığıdır ama sıklıkla basur ile karıştırılır. Tedavisi ilaçla yapılır, en etkili ilaç pruzon merhem dir ikinci tercih olarak kortizonlu merhemler kullanılabilir. Kortizonun yan etkileri olduğu için dikkatli olunmalıdır.
Makatta Yırtık
Fissür de denir, acı ve yanma şikayeti daha fazladır ancak hastaların çoğunda kaşınmada olur, temel sorun olan anal fissür tedavi edildiğinde şikayetler de düzelir. Tedavisinde Anuflex Merhem kullanılmaktadır.
Basur
Dışarıda büyük memeler varsa havalanmayı engellediği için neme ve sürtünmeye sebep olur bu sayede cilt tahriş olur ve şikayetler başlar. Hemoroid ameliyatla alındığında hasta rahatlar.
Makatta Siğil
Kondilom denilen mikrobik bir hastalıktır, tedavisi elektrokoter veya dondurma yöntemiyle yapılır,siğil tedavi edildiğinde kaşınmada geçer.
Fistül ;
Sürekli akıntı vardır, oluşan akıntı makat bölgesi cildini tahriş eder,cilt yapısı bozulur ve buna bağlı şikayet olur. Bebeklerde görülen pişik benzeri bir duruma neden olur.
Alerjik cilt sorunları ;
Daha çok gıdalar (patlıcan, domates, baharatlar, çikolata, kahve ve turşu) ve kullanılan temizlik malzemelerinden kaynaklanır, pruzon merhemle alerjik reaksiyon 2-3 günde düzelir ancak asıl sebep bulunup ortadan kaldırılmalıdır.nce sayılabilir.Merhem kullanılabilir ama gıdanın tespit edilip yenmemesi gerekir yoksa sorun yeniden başlayabilir.
Anal Hematom ;
Şiddetli ıkınma sonucu ortaya çıkan ağrılı şişliklerdir, cildin altında pıhtı birikir. Biriken bu pıhtı cildi gererek şikayet yapar, 3-6 günde kendiliğinden azalarak kaybolur, ek tedavi gerekmez.
Anüste Mantar Olması ;
Bölge yapı gereği mantarın zor yerleştiği bir yerdir ancak özellikle kadınlarda vajinadaki mantarlar tedavi edilmezse arkaya sıçrayıp mantara sebep olabilir. Genellikle mantar tedavisi yapıldığında şikayetler hızla iyileşir. Mantar en seyrek sebeplerdendir.
Makat Kanseri ;
Çok seyrektir tüm tedavilere rağmen iyileşmeyen yara vardır ve bu yara kaşıntı yapabilir.
Anal bölge kaşınmalarında neden olan hastalık tespit edilirse tedavi edilir, tespit edilemeyen hastalıklarda kaşınmaya yönelik ilaçlar kullanılır. Yukarda da yazıldığı gibi makat bölgesi kaşıntılarına özel geliştirilmiş pruzon merhem ilk tercihtir. Temel sorunun tespiti ve doğru tedavi yaklaşımı için proktoloji uzmanından yardım alınmalıdır.

makatta kaşıntı yapan yiyeceklerMakatta Aşırı Terleme
Koltuk altı terlemesi kadar sık olmasa da sık karşılaşılan hastalıktır. Aşırı terlemeye bağlı olarak deri tahriş olur ve kaşınır.
Makattaki aşırı terlemenin tek tedavisi botox enjeksiyonudur.

https://www.ideaklinik.com/makat-kasintisi-yapan-dermatolojik-ve-proktolojik-nedenler.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri