Evde Makat Çatlağı Tedavisi

Ameliyat olmaktan korkan özellikle ameliyattan sonra ortaya çıkabilen gaz ve dışkı kaçağından korkan hastalar öncelikle evde kendi imkanlarıyla, olmazsa bitkisel ilaçlarla tedavi olmaya çalışırlar. Diğer taraftan beşeri ilaçların yan etkilerinden korkanlar da aynı şekilde böyle bir eğilim içindedir.

Evde Makat Çatlağı Tedavisi
Diğer adı anal fissür olan yırtık da denilen bu hastalık aslında bir tür yaradır, yaranın verdiği acıyla anüs kasları kontrolsüz bir şekilde kasılır yani kramp girer. Kaslar sürekli kasıldığı için yaranın yani çatlağın olduğu bölgeye yeterli kan gidemez, yeterli kan gidemediği için yara iyileşemeyip müzminleşir. Tedavide bu iki durum acı ve kas kasılmasının çözülmesi önemlidir.
Evde şunlar yapılabilir;
Sıcak Oturma Banyosu;
Sıkça ılık su oturma banyosu yapılarak anüs kaslarının gevşemesi sağlanabilir ki bu genellikle yeterli olmaz.
Karanfil Çayı Banyosu
Ilık suyun içine karanfil çayı konabilir. Demlikte demlenen karanfil çayından bir fincan kadar leğendeki 3-4 litre ılık suyun içine dökülür ve suyun içinde oturulur. Ilık su aynı zamanda damarların da genişlemesini sağlayarak yara iyileşmesine katkı sağlayabilir.
Sinameki otu
Fissüre direk etkisi yoktur, fissürün oluşmasına ve iyileşmemesine neden olan kabızlığı çözerek tedaviye katkı sağlar. Sinameki otundan çay yapılır, yatmadan önce içilir. Miktar iyi belirlenmelidir, fazla içilirse karın ağrısı ve ishal yapabilir.
Evde kullanılabilecek bitkisel fissür ilaçları

Anuflex Merhem
Makat çatlağı tedavisi için geliştirilmiştir, buna ek olarak makatın ağrılı hastalıkları olan basur şişmesi (tromboze hemoroid) ve makatta pıhtı toplanması (anal hematom) durumlarında şikayetleri azaltmak için de kullanılır.

İçeriğinde bölgesel uyuşukluk sağlayan karanfil yağından elde edilen eugenol, kasları gevşeten aynısafa otu, şişliği azaltıcı etkili bitkisel kortizon meyan kökü extraktı, yara iyileşmesini hızlandıran sarı kantaron yağı ve diğer bitkisel aktifler vardır. Zengin içeriği sayesinde fisürden kaynaklanan acı ve ağrıyı düzeltir. Yine damarların kaslarını da gevşettiği için yara alanına giden kan miktarını artırarak ta olumlu etki sağlar. Çoklu etkisi sayesinde tedavi başarısının yüksek olması beklenir. Türkiye’de perakende satış fiyatı 49 TL görünüyor.

Evde Uygulanabilecek Diğer  çatlak Tedavileri
Bunlar da normal kimyasal denilen ilaçlardır ve iki ilaç önerilir

Anestol Pomad;
Tek etkisi bölgesel uyuşturucu etkisidir. Yaptığı bu uyuşturucu etki sayesinde hasta daha az acı ile dışkılar ve rahat eder, dışkılarken acının az olması sonrası kas kasılmasının daha az olmasına katkı sağlar. Ödenir ürün olduğu için fiyatı düşüktür.

Rectoderm Merhem
Nitro gliserin adlı maddeyi içerir. Tek etkisi kas gevşetmektir, dışkılamadan sonra uygulanır, kasların kasılmasını engelleyerek tuvalet sonrası olan ağrıyı azaltır. Dayanılmaz baş ağrısı ve tansiyon düşürme yan etkileri vardır. Hayati önemi olan yan etkiler değildir. Bu yan etkiler görülürse kullanılan ilaç miktarı giderek azaltılmalıdır. Türkiye’de satış fiyatı 119 TL dir

Anrecta Merhem
Her şeyiyle Rectoderm merhemle aynıdır tek farkı fiyatıdır. Satış fiyatı 101 TL görünmektedir ancak internette bir tek dahi olsa görsel bulamadım. İlaç piyasaya verilmemiş olabilir.

Makat Çatlağı Kremleri Nasıl Kullanılır
Kullanım şekli başarıda etkilidir bu sebeple yukarıda yazılan ilaçları kullanırken belli bir disipline uymanız doğru olur. Eczacının ilaç kutusunun üzerine yazacağı ”tuvaletten önce bir defa, tuvaletten sonra bir defa kullanılır” tarzı beklentinizi karşılamayabilir. Aşağıdaki tariflere ek olarak her üç ilaç için de geçerli olmak üzere ilacı uygulamadan  önce 3-5 dakika ılık (banyo suyundan biraz sıcak) su oturma banyosu yapmak ilaçların etkisini artırır, bu suyun içine herhangi bir şey koymak gerekmez (bazı klinikler hala rivanol veya betadin yazmaktadır ancak anlamı yoktur). Böylece tuvaletin önünde ve sonunda ılık suya oturulmuş olur, bu hijyen açısından da iyidir.

Anuflex Krem Nasıl Kullanılır
Anüs bölgesi kurulanır nohut büyüklüğünde Anuflex parmak ucuna alınır ve mümkün olduğunca makatın içine sürülür, 3-4 dakika beklendikten sonra dışkılanır. Dışkılama bittikten sonra yine aynı miktarda Anuflex aynı şekilde sürülür ve tuvaletten çıkılır.

Anestol Nasıl Kullanılır
Tuvaletten önce yapılan ılık suya oturmadan kalkılır, bölge kurulanır, bol miktarda Anestol Pomad anüsün dışına ve içine sürülür 3-4 dakika beklenip dışkı yapılır. Çok sürmenin sakıncası yoktur, kayganlık sağlayarak acıyı azaltmanın dışında da olumlu etki yapar.

Rectoderm Merhem Nasıl Kullanılır
Dışkılama ihtiyacı bittikten sonra ılık suya oturulur, kalkılıp kurulanır. Serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar Rectoderm Merhem parmak ucuyla mümkün anüsün içine sürülür, tuvaletten çıkılır. Bu miktar rahatsız edecek düzeyde baş ağrısı veya düşük tansiyon yaparsa bir sonrakinde miktar yarıya ya da daha aza düşürülmelidir.

Yukarıdaki ilaçlardan Anuflex tek başına yeterlidir, Anestol ve Rectoderm birlikte kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra hangi ilacı kullanırsanız kullanın kesinlikle kabızlık sorunu yaşamamalısınız. Kabızlık bütün anal bölge hastalıklarının en önemli sebebidir. Fissürün oluşmasında, kronikleşmesinde ve tedavi sonrası tekrarlamasında % 95 lerle en önemli sebeptir.

8 comments

 1. Hocam benimde makatta yırtılma var ilaç kullanıyorum boş fayda etmiyor bazen kanama oluyor ağrılarım çok fazla ne yapmam lazım

 2. Hocam merhaba bende dogumdan sonra çatlak oluştu kanama yok akıntı yok ama çok ağrıyor bazen ağrısı diniuor bazen sürekli her tovaletten sonra devam ediyor iki haftadır var kremler sürüyorum çatlak için doktorun verdiği pek faydası olmuyor gibi procto gloveny verdi birde anestol pomad siz ne önerirsiniz geçer mi bu hastalık

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Bahsettiğiniz ilaçlar bu hastalığın tedavisinde etkili değildir. Anuflex pomat kullanabilirsiniz. Nohut kadar pomatı makattan içeri çepeçevre uygulamalısınız. bu uygulamayı dışkılamadan önce ve sonra yapmalısınız. aynı zamanda beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.Kabız kalmayın,tuvalette uzun kalmayın.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam selamlar.
  Bir sorunumla ilgili izninizle danışmak istiyorum; Anüste ıslaklık, hafif dışarı çıkmış bir iki meme ve hafif kirlilik oluyor zaman zaman. Sanıyorum pelvik taban kasları da biraz zayıf. Bu sorun büyümeden kegel egzersizleriyle çözebilir miyim acaba? Öyle okudum internette. Tipik rektum sarkması gibi. Uzun oturmalarda ağrı da yapmaya başladı. Çok uzun yıllardır hemoroid de vardı, sonra kendi kendine gecti.
  Kegel egzersizleri benim sorunumun çözümü olur mu? Ameliyat korkusu cok fazla.
  Saygılarımla

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Islaklığı nedeni dışarı çıkan memeler nedeniyledir büyük olasılıkla, anüs tam anlamıyla kapanamadığı için rectumdan sıvı kaçağı olabilir. Bu nedenle muayene ile değerlendirilmesi ve tedavinin yapılmalı. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

  • Hocam dpgumdan sonra makat catlagı meydana gekdi 2 tane
   Doktor krem verdi ama fayda etmiyor .oturma banyoları da yapıyorum ama yok nafile .önerebikeceginiz birşey varmı allah rızası için söyleyin bebegimede dogru dürüst bakamjyorum bu sancılar yüzünden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri