Makat apsesi

Makat apsesi bölgenin en ağrılı hastalıklarındandır. Başlangıçta hafiftir ancak 2-3 günde giderek artar ve müdahale edilmezse 5.-6. günlerde artık dayanılmaz hale gelir, hasta oturmaz durumdadır. Olabildiğince erken müdahale hastaya çok ciddi avantajlar sağlar.

Makat Apsesi Neden Olur?

Nedeni çok net değildir. Anüs bölgesinin nemini sağlayan ter bezi benzeri salgı yapan bezler vardır. Bu bezlerin salgısının olduğu delikte bit tıkanma yada engel olması durumunda içeride birikir ve bu birikintiye mikrop bulaşır. Mikrop bulaşmasıyla önce iltihap oluşur ve kısa sürede apse haline döner. Genel toplumla kıyaslandığında kronik kabızlık yaşayan insanlarda daha sık görülmektedir.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Rahat oturamama
Bölgede giderek artan künt bir ağrı
Dolgunluk hissi
Tuvalete gitme isteği
Dışkılamaya rağmen rahatlayamama
Bölgesel kızarıklık
Dokumakla çok ağrılı şişlik
Ateş yükselmesi, halsizlik, bitkinlik gibi genel enfeksiyon belirtileri
Kendiliğinden patlarsa akıntı

Anal Apse Teşhisi Nasıl Konur
Hastalar genellikle hemoroid sanarak yanlış teşhis koyarlar yine bu yanlışlıklarını devam ettirerek komşu yada eczacı önerisiyle hemoroid ilacı kullanırlar ve ne yazık ki asıl hastalığın tedavisini geciktirirler. Tecrübeli proktoloji uzmanı hastayı dinleyerek dahi doğru teşhis koyabilir, muayeneyle bunu kesinleştirir, seyrek olarak anoskop muayenesi gerekir. Çok seyrek görülen rektal veya perirektal apse tanısı için anal ultrason gerekebilir. Tomoğrafi, MR, kolonoskop, rektoskop gibi tetkiklere pek ihtiyaç olmaz.

Makat Apsesi Tedavisi
Öncelikle bölgede şiddetli ağrı varsa kesinlikle rastgele ilaç kullanılmamalı, doğru teşhis konmalı ve uygun tedavi başlanmalıdır. Çünkü makattaki apselerin tedavisinin gecikmesi fistül denilen daha ciddi bir hastalığa dönüşmektedir. Müdahalenin ne zaman yapıldığı çok önemlidir. Apsenin başladığı günden sonraki 4. gün boşaltılırsa % 40 ihtimalle fistül olur ancak bu süre 6. güne kadar uzatıldıysa % 60 ihtimalle fistül olur, en kötüsü kendi haline boşalması beklendiyse % 90 ihtimalle fistül oluşur. İlk günlerde teşhis koymak daha doğrusu nereden boşaltılacağına veya olgunlaşıp olgunlaşmadığına karar verilemeyebilir bu durumda hasta her gün kontrole çağrılmalıdır.

Tek başına antibiyotik kullanımı kesinlikle yetersizdir mutlaka en kısa sürede boşaltılmalıdır. Boşaltma işlemi narkoz ile veya bölgesel uyuşturma ile yapılabilir. Küçük bir ameliyat ta olsa usulüne uygun yapılmalıdır. İğne ile boşaltmak veya küçük bir delikle boşaltılması sorunu net bir şekilde çözmez. Apsenin en yumuşak olduğu ve makatın çizgisine en yakın noktadan 2 – 2.5 cm deri kesilerek rahatça boşalması sağlanmalı ve erken kapanmaması için içerisine mesh denilen bir parça konmalıdır. Küçük t harfi şeklinde açılması gerekir dense de son derece gereksizdir. Boşaltma işleminden sonra uygun antibiyotik başlanmalıdır. Dayanılmaz düzeylerde olan ağrı boşaltıldığı anda ciddi düzeyde azalır. Hastalar genellikle bir oh çeker.

Anüs Apsesine Hangi Antibiyotik Alınır
Tek başına antibiyotikle tedavi edilme ihtimali çok düşüktür. Genellikle drenaj yani boşalttıktan sonra antibiyotik başlanır. Asıl tedavisi boşaltılmasıdır ek olarak antibiyotik verilmesi daha çok çevre dokılara yayılmış iltihabın iyileşmesine yöneliktir.

Apse Tedavi Ücreti
Kliniklere göre çok değişebilmektedir. Bu konuda İnternet ortamında ücretlerini paylaşan tek sağlık merkezi IDEA Klinik ücretleri şu şekildedir; SGK sı olan hastalar için 800 TL, SGK sı olmayan hastalar için 1600 TL.

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

190 comments

 1. Hocam 2 gunn önce makatın üstünde apse oluştu
  Apseyi temizletim yanlız hala şişlik var acaba tamamen
  Temizlendimi normal mi şiskinliği

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Eğer apse makat apsesi ise mutlaka genel cerrahi muayene olmalısın, Bu bölgedeki apseler anal fistüle neden olur, fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır. Eğer kuyruk sonucunda yakınsa kıl dönmesi apsesi olabilir, bu da hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur. Yine bir genel cerrahi uzmanı muayene olman gerekir. Apse açıldıktan sonra bir miktar ödem olması normaldir. Fakat gecikmeden doktora görünmelisin. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

 2. 3 gün önce ameliyat oldum ve rif diye ilaç verdiler bunu tam olarak üstüne mi sürüyoruz yoksa ineyle icinemi sıkıyoruz

 3. Merhaba 3 hafta önce anal fissür ameliyatı oldum yaklaşık 10 gündür de makat yanında hafif bi şişlik oluştu doktora gittim cipro 500 mg verdi muayene etti 1cm 2mm dedi şişliği hissettiğimden beri hiç ağrım olmadı sadece arada sızlıyor ve şişlik büyümedi sizce bu nedir fistül mü

 4. Merhaba hocam 2,5ay önce anal fistül ameliyatı oldum 10gun önce de sağ kalcamin alt kısmında şişlik ve şiddetli ağrı oluştu anal apse dendi 3 gün önce bosaltilma işlemi yapıldı. Bu kesi ne zmn kapanır ağrılarım devam etmekte ne zmn iyilesirim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Yorum yapabilmek için muayene ile değerlendirmek gerekir,yaranın durumu,enfeksiyonun durumu bütün bunların iyileşmeye etkisi var, doktorunuza sormalısınız.

 5. Merhabalar hocam,
  Ben de makat apsesi veyahut kıl dönmesi teşhisi ile (doktorumuz emin olamadı açınca göreceğiz dedi.), basit bir ameliyat oldum, ilk başta kendisi eriyen dikiş attı sağolsun, ancak 5 gün sonra dikişler patladı ve sürekli olarak gazlı bez ile kapalı tutuyorum. Gazlı bezi sık değiştiriyorum ve üzerinde 1 lira büyüklüğünde kanla karışık iltihap oluyor. Çok fazla bir akıntım olmuyor. En önemlisi ise hiç ağrı problemi yaşamadım. 3cm çapında katı ve beyaz bir iltihap çıkardılar. İltihap da akmış. Şuan baktığımda gördüğüm sahne ise yaklaşık 2cm açıklığında içerisinde yer yer beyaz renkte iltihap olan bir yara. Doktor sürekli ağrı oluyor mu diye soruyor ama hiç ağrım olmadı. Başka bir teori var mıdır acaba korkmaya başlıyorum.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Apsenin lokalizasyonu önemli, ayrıca kıl dönmesine bağlı apse ise çok sorun oluşturmayabilir ama anal apse ise acil tedavi gerekir, konunun uzmanı bir proctologa muayene olmanızı öneririm.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 6. Hocam merhaba 2 yıp önce makat bölgesinde bir şişlik oluştu ilk 3 4 ay baya ağrıyordu ve sonra ağrılar dindi ancak 1 hafta önce o şişlik apseye dönüştü ve bu gün patladı şuan kanıyor bilgi verebilirseniz memnun olurum teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Anal apse zamanında tedavi edilmezse fistüle neden olabilir. büyük oöasılkla fistül ve tekrar apse oluşmuş. Muayene olup tedavi olmalısınız , fistül tedavisi gecikirse ilerler ve komplike hale gelir, tekrar eden apseler hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur.

 7. Hocam bende de benzer bir durum var. Makat yanında bi şişlik var. Aniden şişlik ortaya çıktı.

  İlk başlarda dokununca (temizlik ve kurulama esnasında) acayip acıyordu. Yaklaşık 10-14 gün oldu. Şimdi neredeyse hiç acımıyor gibi. Hatta dokunup bastırabiliyorum. Tuvalet ihtiyacımı giderirken acıma olmadı, halen de olmuyor.

  Herhangi bir ilaç-krem kullanmadan geçer mi? İltihabı kurutmak için eczaneden kendimiz reçetesiz alabilir miyiz?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Dış hemoroid olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir. Hemoroid ise ilaçlar şikayetinizi azaltır ama tedavi etmez. Muayene, bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Merhaba hocam,
  Bugün dr a gidip muayene sonucunda anal fistül olduğu teşhisi kondu.
  İlaçlı MR çekilecek.
  Dr ameliyat dedi ama kesin çözüm olmadığını sonrasında tekrar edebileceğini söyledi.
  Fistül ucu samanlıkta iğne aramak dedi.
  Bu şekilde konuşan dr varken amaliyat şart mıdır.
  Şöyle de bir durum var daha önce 3-4kez apse olmuştu. Sıkarak yada bitkisel kürlerle müdahale etmiştim. Ne yapmak gerekir amaliyat son çare olması gerekmez mi

  • Fistül tedavisinde ameliyat gereklidir. Diğer yöntemler geçici çözümdür. Zor ve tedavisi uzun süren bir hastalıktır.
   Öp. Dr. Nizam kurtdere

 9. Hocam bende iki gundur makatta bicaklanma gibi bi his var oturamiyorum yuruyemiyorum tucaletten sonrada hic hafifleme olmuyor uyusturucu krem fitil hepsini yaptim ama iki gundur acisi hic azalmadi

  • Tarifiniz anal fissür düşündürüyor. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Eğer şikayetleriniz yeni başladysa ilaç tedavisine cevap verebilir. Anuflex kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

 10. Hocam anlamın kuyruk sokumunda apsesi vardı ve boşaltıldı banyo yapması zararlımıdır

  • Hayır, zararlı değil tam tersi faydalıdır, bol suyla bölgeyi yıkayıp temiz bir havlu ile iyice kurulamalıdır.

 11. 4 ay once perinal apse ameliyati oldum.4 aydir duzenli sekilde hergun pansumana gidiyorum.Apsenin bosalmasi icin acilan delikten iltihap gelmeye devam ediyor.Bu durum daha ne kadar surecektir.

 12. Hocam 4 günce apseden tedavi oldum boşaltıldı ve delik açıldı kenarından içine bpru gibi bişe katıldı ordan akıntı geliyor ve hafif bi şişlik var normal mi bu

  • Normal.apse tam olarak boşalana ve iyileşene kadar şişlik ve ödem olmazı normal

   • Apse amaliyati oldum ve 3aydir akıntı devam ediyor ne yapmam gerek azda olsa hergün akıntı oluyor ve pisik yapiyor hergün pansumanyapmak zorunda kaliyorum ilaçla yardımcı olursaniz sevinirim

  • Mrhaba hoc bn de istemsiz gaz buroplemim var bir kere bir kaza oldu bir demir siz in üstüne oturdum ondan sonra oldu ne olmuş ile bilir bunun tedavisi varmidir lufen yardım edin hayatını mahfeti kalicidir geçmiyor zarar gördü acaba

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Muayene ile değerlwndirmek gerekir. Doku kaybı varsa vb herhangi bir durum dolgu yapılabilir.
    Op. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam ben de perinal apse gelişti ve doktora gittiğimde bi delik açarak boşaltıldı bu apse, bir ay sonra tekrar makat sol bölümde şişlik oldu ancak akıntım olmadı. Yine doktora gideceğim ama fistülden korkuyorum

 14. Hocam ben anal fistül amiliyati oldum tam 4 yıl once ara ağrım ve akıntının olurdu bu son 10 günden beri çok akıntının var çok ağrı yapıyor ne yapmalıyım bu İmran kendiliğinden geçer mi bı ara fitil kullandım sonuç aynı lütfen yazın ne yapmaliyim

 15. Hocam tam 3 ay oldu ben apse amaliyatı olalı her lavabodan sonra ağrı sızı içinde ağlıyarak o günü geçiriyorum bu hastalık yüzünden işimden oldum ve hâlâ intihap gelme devam ediyor ve şimdi enfeksiyon kapmış doktor hala zamanı var diyor ikinci ameliyat için bu acı ben ölünce mi gececekk

 16. Hocam tam bir hafta önce anal apse ameliyati oldum. Hala hafif şiş ve azar azar irin çıkıyor. Ayrıca buyük tuvaletimi yaparken hala çok zorlanıyorum. Bu normal midir?

  • büyük tuvaletinizi yaparken zorlanmamak için kabız kalmamalısınız.apse iyileşmesi 10-15 gün sürebilir

 17. Anal apse bulasici midir? Ya da korunmak icin ne yapmak gerekir?

  • anal apsenin nedeni tam olarak bilinmemektedir.bu nedenle genel hijyene dikkat etmeniz,fistül oluşumunu önlemek için de erken dönemde müdahale edilmesi gerekir
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 18. Merhaba iyi günler benim yeğenim 1 yasinda bu teshisten dolayı ameliyat yapilmis ve küçük bir delik olusmus simdi bizim ne yapmamiz gerekiyor. Diskisini yaptiktan sonra falan nelere dikkat etmemiz gerekiyor . Her seferinde tendirdiyot sürmeli miyiz ??

 19. Hocam 1 ay önce makattan apse amaliyatı oldum içerdeki intihabin kendi kendine akıntı olarak çıkacak dedi doktor ama ben her lavabo sonrası intiharı bile düşünüyorum ben böyle acı ağrı görmedim ikinci bi ameliyatla kapatılacak diyor bu ağrı ne zamana kadar devam eder..

 20. Hocam kolay gelsin. Yaklaşık 20 gün önce apse ameliyati oldum. Yara 2 defa kapandı ve kendi kendine iltihap tekrar boşaldı. Apseden fistüle dönüşmesi için herhangi bi tarih aralığı var mı? Biraz daha beklemeli miyim yoksa fistül ameliyati olmalı miyim ? Teşekkürler

 21. Hocam selamlar, ben 7 ay once anal apse bosaltimi operasyonu gecirdim acik yaram hala kapanmadi iltihap akintisi yapmaya devam ediyor ve apse bosaltmadan once fistul gozukuyordu emarda suan agrim sizim yok ama her gun strelli bez degistiriyorum yara kapanir mi yoksa fistul operasyonu mu olmam gerek.

 22. Hocam kolay gelsin makkatta 2.5 santim apse vardı iğneyle. Çekildi. Ve antibiyotik tedaviye başladım makat tatavisinden doayı matta ağrım var bu nezaman geçer

 23. Temmuz ayında anal apse ameliyatı oldum ama ara ara şişip ağrı yapıyosıkınca boşalıyo iltihap rahatlıyorum ama iki gündür yine sert ameliyat bölgesi bu günde sıkınca aktı pansuman yapıyorum ne kadar daha sürer iyileşmesi

 24. Hocam selamlar, 6 ay önce makat apse oldu ve boşaltıldı, kanamam oldugundan rektoskopi de yapıldı o zaman bişey çıkmadı şükür.şimdi 5 gündür wc de rahatsızlık yasıyorum , kendim muayene ettim anüsün yaklaşık 1 -1,5 cm içinde mercimek tanesi civarı boyutta sert bi şişlik var ve ağrıyor, dokunup bastırınca ağrı artıyor,makat kasımı sıkınca bile böyle açık yara gibi ağrıyor, sizce ne olabilir apse genelde makatın dışarısında makat sınırında oluyor değil mi? Hemoroid kremlerine cevap vermiyor

 25. Makat apse olmusken adet olursak ameliyat olabilir miyiz

 26. Hocam makatımda ağrılar sonucu (10-15 gün sonunda) genel cerraha gittim. gözle muayene sonucu hemoroit diye, kremler suda oturmalar…. (bu arada makatımdan iltihap akmaya başladı) sonunda makatımda yumruk yarısı kadar bir şişlik meydana geldi (lok lok lok sallanmaya başladı) ağır ağrılarla acile ordanda genel cerraha gittim ve kesilerek apse boşaltıldı. sorum şu. verilen antibiyotikler 10 gün oldu bitti. toplam 20 günü geçti. fakat kesikten iltihap gelmeye devam ediyor. peçete koyuyorum ve günde 6-7 kez koyduğum peçetenin yarısı iltihaplı şekilde değiştiriyorum. sebebi nedir? ne yapmam lazım? teşekürler. (%30 oturma zorluğu çekmekteyim)

 27. Hocam 1 ay önce lazerle ameliyat oldum (hemoroid)
  Ameliyattan 1 hafta sonra batma oldu dr ödem olduğunu söyledi 1 aydır daflo kullanıyorum fakat şikayetlerin geçmedi normal mi bu kadar uzun surmesi

 28. Makatimda intihap aynı şekilde 2 gündür şişkinlik var ama ağrı yada başka birşey yok ne yapmam lazım kendim patlassam olurmu

 29. Selamin aleykum hocam kolay gelsin bende daha önce kanama vardı fakat dikkat etmedim şişkinlik yoktu bugün ne olduysa hafif şişkinlik oldu ve kızarıklık oluşmaya başladı ve beni halsiz hale getiriyor napmam lazim

 30. Hocam 3 sene önce ilk kez anal apse oluştu cerrahi müdahele ile uyuşturulmadan kesilip boşaltıldı. O kadar canım yandı ki artık doktora gitmeye korkar oldum. Anal apselerin büyük çoğunluğunun Fistül hastalığına dönüştügünü ve bu hastalarda sürekli olan bir akıntının olduğundan bahsetmişsiniz. Ogün bugündür 5-6 ay aralıklarla sürekli apse oluşuyor ve bir hafta içinde kendiliğinden deliniyor. Apse tamamen boşaldıktan sonra da bir hafta içinde hızla kapanıyor. Tekrar oluşana kadar kesinlikle hiçbir akıntı yada ağrım olmuyor. Her apse oluşumunda ilk kez oluştuğu gibi aynı ağrı ve belirtileri veriyor. Hocam merak ettiğim benim hastalığım fistül mü yoksa sürekli tekrar eden anal apsemi. Şimdiden tesekkür eder iyi calışmalar dilerim.

 31. Hocam ben askeri personelim yaklasik 1 aydir bende anal bolgede rahatsizlik vardi ama aldirmadim son 10 gundur yaklasik birbucuk nohut kadar bir apse olusmus ve beni lavabo esnasinda bide dokunma esnasinda rahatsiz ediyor ayrica oksururken de baya aci veriyor ne yapmaliyim bu ne olabilir bisey onerin

  • apse ise bekletmeden tedavi olmalısınız.geciken apselerde fistül oluşur.fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 32. Merhabalar hocam ben 21 gün önce makat apsesi boşaltıldı genel anestezi ile akıntı olarak sümüksü bir akıntı geliyor daha kapanmadı açtıkları yer fistüle dönüşmez dimi bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

 33. Hocam merhaba
  Daha önce mercimek büyüklüğünde ismini simdi öğrendiğim apse oluştu ama kendiliğinden geçti 3 yıldır böyle bir şikayetim olmadı ama ishal olduktan sonra tekrar la dı ve bu sefer birkaç adet mercimek büyüklüğünde apse oluştu ve bugün hafif akıntı oldu kokusu var. Doktora gidecek durumum yok sosyal güvencem yok ne yapmaliyim

  • apse ise eğer gecikmeden tedavi edilmesi gerekir,yoksa fistül oluşabilir.başınıza daha çok dert açar
   Op.Dr.Ergun Aygören

 34. Merhaba

  Hocam 4 gun once anal apse ameliyatı oldum ve makat çevresinde yara oluştu yanik yarasi gibi su topladi patladi 2 gundur bu durumda iyilesmiyor avuc ici boyutlarinda yara, verilen kremi kullaniyorum pansuman icin o nedenle biraz islak kalıyor ne yapmalıyım ?

  • antiseptik solusyonla yıkayıp antibiotikli pomat sürdükten sonra araya pamuklu gazlı bez yerleştirirseniz daha rahat edersiniz.ama doktorunuza kontrole gitmeyi ihmal etmeyin
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 35. kolay gelsin hocam. 32 gün önce makat apsesi şikayetiyle erkenden doktora gittim. makat apsem boşaltıldı. Akıntı 20.gün kesildi. 1 gün sonra yine başladı ve 2 gün öncesi yine kesildi ve bugün bir daha başladı. Sürekli olan bir akıntı değil üzerine baskı gelince oluyor ve birkaç damla şeklinde. Bu nedir normal midir hocam? Birde apsenin boşaltıldığı yerde nohut kadar bir sertlik var ağrı sızı yapmıyor ama rahatsız oluyorum bu nedir?

 36. Hocam benim 27 gün önce apsem boşaltıldı. İlk ağrı yapınca gittim ve erkenden boşalttırdım. Doktorum erken geldin iyi oldu dedi ve uyuşturmadan drene etti. Hocam şu an akıntı devam ediyor ve çok değil az bir şekilde. Bu normal mi? İyileşme sürecinde olduğu içinmi?

 37. Hocam bundan 1 ay once makat apsesinden dolayi doktora gittim apse olustugunu belirterek bunu bosaltti aradan 1 ay belki daha fazla bi sure gecti akinti dewam ediyor ve siskinlikte war yikayinca cok pis yaniyor sizce napmaliyim hocam lutfen yardim artik piskolojim bozuldu.

  • fistül oluşmuş olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.ertelemeyin,hastalığınız ilerler.
   Op.Dr.Seher Şirin

 38. Hocam ben lise 1 e gidiyorum benimde makat apsesi olma şansim varmi cunku ayni sislik vn durumlar var fakat o kadar büyük değil ama çok aci veriyor her durumda gece uyutmuyor hafif şişlik kızariklik fln bar ayni pişik gibi ama acisi cok yuksek

 39. Hocam Allah sizden razi olsun ve Allahvrizasi icin bana bir gönül rahatlıgi saglayin..ben yaklasik on yildir 2 3 yilda bir vaya her perianal apse olusyor cerahi mudahelleyle bosaltiyordun son iki yildir kendi kendine patliyor bosaliyor ve beni rahatsiz ediyor pskolijimi bozdu bu konuda öneriniz ve beni rahatlatacak tekrarlanmamasi icin ne yapmaliyim.Allah razi olsun saygilaimla

  • perianal apse de önlem olarak yapacak pek birşey yok.nedeni bilinmiyor.yapabileceğiniz tek şey hijyene dikkat etmek ve oluştuğunda gecikmeden açtırmak,
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

  • Hocam makatımda agrı vardı yaklaşık 6gün sonra doktora gittim intahap oluşmuş dedi eve geldim oturagımın yanındakı intahaptan 1 ufak bardak kan geldi ne yapmalıyım teşekürler

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Cerrahi olarak açılması gerekiyordu. Kendi haline açılması, fistül oluşma riskini artırır. Genel cerrahi muayene olmalısın.
    Öp. Dr. Seher Şirin

 40. Mrb hocam 4 gün önce perianal apse ameliyatı oldum ağrım hiç azalmadı ağrı kesici içince biraz azalıyor etkisi geçince tekrar başlıyor yaramda dikiş falan yok antibiyotik kullanıyorum dr oturma banyosu demedi bana sizce yapmalımıyım birde lazer epilasyona gidiyordum onla alakası varmı devam edebilirmiyim şimdiden teşekkürler
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Epilasyonla ilişkisi yok
  Apse tedavisinde dikiş atılmaz
  Ağrınız günler içinde azalmaya başlar
  Yazdıklarınız sorun değil, rahat olun, oturma banyosuna devam edin

 41. Merhaba hocam. 17.10.2017 de ikinci makat apsesi ameliyatı oldum. Antibiyotik ve pansuman ile devam ediyorum. Bir hafta istirahat verildi bana bir hafta sonra işime dönebilir miyim? Ne zaman banyo yapabilirim?

 42. Hocam kolay gelsin bir bucuk ay once makat apsesi ameliyati oldum agrilarim ara ara devam edyor. Bir iki gundur sanki yaranin uzerinde bir mercimek tanesi byuklugunde beyaz bir sislik var. Doktoruma gidip muayene oldum. Anal apse tekrari gbi bir durum yok dedi. Akintim veya kanamam hic olmuyor bu normalmidir, Beyaz sisiklik bugun biraz azaldi acaba yorgunluktan olabilrimi. Apse yarasi tam olarak ne zaman kapanir. Birde makat apsesi veya fistul varsa hangi sure zarfinda kendini belli etmeye baslar tesekkurler.

 43. Hocam iyi günler ben 15 gün önce makat apsesinden ameliyat oldum.doktorum apsenin hepsini bosaltigini söyledi ve o kesilen yere gazlı bezle doldurdu.kendimiz pansuman yaparken kesilen yeri gazla bezle doldurmamız gerekiyor mu ? doldurmaksak ne olur? şimdiden teşekkür ederim

 44. İyi günler 2ay önce makat apsesi amiliyatı oldum apse boşsltmak için kesilen yer tam iyileşti derken yeniden akıntı başladı risk nedir acaba intihat kana karıdırmı vs ne olur

 45. Cumartesi günü doktor derimin altındaki apseyi kesip iltihabın akmasını sağladı ve ilaçlarına devam etmemi söyledi. Dün iltihabın akması durdu kendimide çok iyi hissediyorum. Bugün kontrole gittim doktor hiç muayane etmedi sadece raporumu uzatıp ilaçlarına devam etmemi söyledi. İltihabın akmasının durması normal mi yoksa bir aksilik mi var ve yeniden kontrole gitmeli miyim?

 46. hayırlı cumalar hocam nasılsınız? sitenizde verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. hocam sizinde başınızı ağrıtmadan sorumu özetleyeyim. hocam 7 ay önce apseden sancısından dolayı doktora gittim. Doktor boşaltacağız dedi. Lokal anesteziyle güzel bir drenaj yaptı. iltihabın hepsini çıkardığını söyledi. 1 hafta pansuman yap ve verdiğim ilaçları kullan dedi. bende harfiyen uydum. akıntım 1 hafta kadar anca sürdü. bir daha olmadı. sitenizde okudum akıntı 3 ay olursa fistül oluyormuş benim 1 haftada bitti. hocam sorum ise şu: yaram kapandığından beri apsenin orada bir sertlik var. ağrısı kanaması ve akıntısı yok. sadece çok bastırınca,kendimi sıkınca ve kabız falan olunca acıyor. bende çok panikli bir insanım. bir daha apse olacağım diye çok korkuyorum çünkü bunun acısı tarifsiz. acaba bu nedir hocam? cevaplarsanız sevinirim.

 47. İyi günler.
  2016 haziran-ekim 2017 haziran eylül olmak üzere tuvalet yaparken ağrı ve sancı çekiyorum. Tuvaletimi yaptıktan sonra devam ediyor sancı. Doktorum procto fitil doxium daflon gibi haplar verdi. Şu an yine çekiyorum hem de baya şiddetli olarak. Fitil rahatlatıyodu fakat artık o da kâr etmiyor. Apse oluşmuş olabilir mi ? Şu an tatildeyim il dışında cumartesi döneceğim sizce geç kalmış olur muyum
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Şikayetlerin anal fissür (yırtık,çatlak) gibi anlatıyorsun.Fissürün tedavisi kolaydır.Botox uygulayabiliriz Tatilde artmıs olabilir.Apsede makat kenarı şişlik
  ateş halsizlik olur

 48. Hocam merhaba benim makat apsesi vardı bu gün doktora gittim boşalttı 1 2 cm genişliğinde bi kesim var kesiyi açık bıraktı yarın da pansuman yapabileceğimi veyaranın içine koyduğu gazlı bezi çıkarabikeceğimi söyle di bu kesin kaç güne iyileşir ben sporcuyum 10 gün sonra bir müsabakam var o zamana kadar iyileşir katılabilir miyim?

 49. Hayırlı geceler hocam 2 gun once cok siddetli agrım vardı ateşım vardı halsızlık yorgunluk kabızlık vardı kalçamda iri kalın yanında erımemiş hapse vardı ilk boşaltıldı ciddisekilde rahatlama hissedim antiboyitik ilaçlari düzenli kullanıyorum yanlızhocam geceleri yatarken apsenın sarkı bezine doldunu hisseder gibi oluyorum erimemiş apse biraz acıtıyor cnm dogrulum kalkmakta zorluk cekiyorum

  • apseye bağlı ateş,halsizlik vb şikayetler görülebilir.apsenin olduğu alanda ağrı baskı hissediyorsanız apse kapanmış içerde birikiyor olabilir.kontrole gidin,akış sağlanmazsa iyileşme gecikir
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 50. Merhaba 15 TEMMUZ DA hemoroid ameliyatı oldum. ameliyat sonrası verilen ilaçları ve tedavileri eksiksiz yaptım.fakat 50 gün olmasına rağmen hala popomun üzerine oturamiyorum. Tuvaletimi yaparken şiddetli acı oluyor. Doktorum apse yapmış olabileceğini söyledi. 50 gündür acı çekiyorum. Mr çektirip bakacak ve müdahale edecek. Yapılan tedavi dogrumu . Artık tuvalete. Ve doktora gitmeyi istemiyorum. Tşk.

  • makat apsesi için MR çektirmeye gerek yok.muayene ile rahatlıkla tanı konulabilir.fissür gelişmiş olabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 51. Hocam merhabalar bende makattin yaninda periniel apse olmustu apse bosaltildiktan sonra devamli akinti geliyo ne yapmam lazim

  • apse tedavisi geciktiyse fistül oluşmuş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz
   Op.Dr.Demet Ağras

 52. Iyi gunler; ben 4gün once makat apsesi bosaltimi yaptirdim ancak operasyonda cok az iltihap gelmiş hemsireye sormustum dr.um makattan akacagini soyledi antibiyotik verdi ancak akan birsey olmadı.Sizce yetersiz bir uslem mi olmus hocam?sislik hala var inmedi.

 53. Merhaba hocam 2 gün önce makat apsesi boşaltıldı doktorum 10 gün sonra kontrole gel dedi ilaçlarımı oturma banyomu düzenli kullanıyorum fakat iltihap akıntısı oluyo bu kötü mü iyimi teşekkür ederim

 54. Hocam antibiyotikler sayesinde kendi patladi 3.gunde cok rahatim suanda antibiyotik ve sicak su banyosu sayesinde patladi.

 55. Hocam merhaba 15 yasindayim hastaneye gittim anal apse teshisi kondu 3.gun bugun doktor acmadi agri kesici ve antibiyotik verdi duzenli kullan dedi duzelmesse 3 gun sonra ameliyat olucam sizce iyilesir mi

  • anal apse geciktirilmeden açılmalıdır.geciktirildiği her gün fistül oluşma riski katlanarak artar
   Op.Dr.Demet Ağras

 56. Merhabalar hocam nasılsınız? Bu sene mart ayında makat apsesi teşhisi konulup lokal anestezi ile ameliyat oldum. Doktorum apseyi tamamen boşalttı. 1 hafta pansuman yapın dedi. İlaçlarımı düzenli kullanıp bitirdim ve 1 hafta boyunca pansuman yaptım. 5.gün okulumada başladım. 1 hafta içinde akıntılarım bitti bidaha da olmadı. Yaram kapandı ve şu an ağrım sızım yok. Şişlik ve akıntıda yok fakat kendimi sıktığım zaman apsenin olduğu yerde anlık acı olup bitiyor. Asla ağrı sızı akıntı yok fakat anlık bir acı oluyor bitiyor. Bu acaba dışkılamadan dokayı olabilirmi?Benim korkum bu apsenin tekrarlaması. Çünkü 3 sene öncede aynı apse oldu fakat doktorum apseyi güzel boşaltmamıştı. Son olduğunda ise tamamen boşalttı. Acaba hocam bu apsenin tekrara etme ihtimali varmıdır? Allaha emanet olun.

  • tekrarlayabilir.anlık acının nedeni fissür oluşmuş olabilir,kabızlık yaşıyorsanız o nedenlede olabilir.muayene olmanızı öneririm
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 57. İyi günler hocam. Yaklaşık 5 ay önce anal apsem boşaltıldı. Dikiş atılmadı. Yaklaşık kesi 2 cm falandı. Doktorum hepsini boşalttığını söyledi.Antibiyotiklerimi düzenli kullandım. Şu an çok rahatım. Fakat korkum bu apse olayını tekrar yaşamak. Çünkü 3 sene önce tekrar yaşadım ama ozaman doktorum böyle dikkatli boşaltmamıştı. Birdaha olurmu bu hocam nelere dikkat etmeliyim?

 58. Hocam lütfen cevap
  Hocam 22 yaşındayım. 10 gün önce anal ilişki yaşamıştım. 1 hafta sonra makatımda deliğin hemen bitiminde nohut büyüklüğünde yuvarlak bir et gördüm içi siyahlaşmış. Buradan edindiğim bilgilere göre makat apsesi. Çok fazla bir ağrı, akıntı, yok. Öksürürken ve ellediğimde acıyor. Kendiliğinden iltihabı atar mı ? O et içindeki siyahlık ne olabilir ? Şimdiden teşekkürler.

 59. hocam 6 gün önce makat bölgemin hemen yanında bi ağrı hissettim sivilce sanıyordum bakmadım ama daha sonrasında yaraya dönüştü ve üzerinde iltihap benzeri bi tabaka oluşuyor ve fastjel krem sürüyorum ama her sürüşümde dayanılmaz bir acı oluşuyor. doktora gitmeye çekiniyorum acaba apse oluştu ve patlatmış olabilirmiyim eğer böyleyse evde tedaviyle geçermi geçerse ne kadar sürer ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim.

  • anal apse ne yazıkki çok geciktiği için büyük olasılkla fistül gelişir.gelirseniz apse tedavinizi yaapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdre

 60. Hocam 4 gun once makat kısmında iç kısımda serçe parmağı kadar sertlik ve şiddettli ağrı sonucu doktora gittim anal apse oldugunu söyleyerek direk operasyona aldı lokal anestezi yaparak apseyi boşaltıp dıkmeden antibiyotik ve ağrı kesici vererek yolladı ilk gün ağrısı hafiflemişken ertesi gün ağrı kesıcının etkısının geçmesiyle birlikte şiddetli ağrı başladı doktorum apsenın hepsini bosalttıgını söyledi ama bu sefer makatın ordaki kesıkte şişlik oluştu ne yapmalıyım acaba tekrar o acıyı çekmek istemiyorum cevabınız için şimdiden teşekkürler

 61. Hocam iyi günler makat apsesi sorunu yasiyorum. 3. 4 gundur bu sorun devam ediyo tedavi olmak icin henüz bi hekime görünmedim. Malum bölgede siskinlik var ama rutin hayatimda bana bi sıkıntı cikarmiyor. Kendiliginden gecmesi nimi beklemeliyim yoksa bi hekime gorunmem dahami dogru olur. Teşekkürler

 62. Sayın Hocam abse ve anal fistül amelıyatı oldum. diren ve seton takılı. o bölgeyi ılık suyla yıkayınca akıntı artıyor. bu iyi mi kötü mü. Teşekkür ederim.

 63. Hocam bugün makattaki apse için genel cerraha gittim oraya lokal anestezi ile apseyi boşalttılar dikiş atıldı ve yarın pansumana gel denildi ama ağrısı çok fazla yüz üstü yatıyorum ayağı kalkarken doğrulamıyorum antibiyotik ilaçta içtm geçmiyor ağrı ne yapmam gerek

  • antibiotik ağrıyı geçirmez.dikiş atıldığı için apse tam boşalamamış ve şişliğe neden olabilir.tekrar doktora görünmelisiniz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 64. Merhaba hocam bendede apse problemi 4. Gün uyandığımda apse kendiliğinden patlamıştı hemen doktora gittim eliyle basarak biraz daha boşalttı iğne oturma banyosu ve antibiyotik yazdı geçme ihtimali nedir ? Teşekkürler.

  • iyileşir.ama kesi yapılmadığı için rahat boşalmayabilir.buda iyileşmenin gecikmesne neden olabilir.tekrar şişlikte artış ve ağrı hissederseniz hemen açtırın
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 65. Hocam ağrı ve Ateş nedeniyle doktora gittim cerrah anal abse teşhisi koydu ameliyata aldı. Sonra önceden fistül oluştuğunu söyledi ve ona da artık uyguladığını söyledi. 3 gün kablo gibi bir şey ve iplik düştü. Gittim düşmüş yapacak bit şey Yok dedi. 14 gün antibiyotik ve ağrı kesici kullandım. Yavaş yavaş oturabiliyorum ama gazlı bez takıyorum bakıyorum sarı bir sızıntı var. Bu normal mi bir de yara kapanmadan denize girmek ne zarar verir ? Yardımcı okursanız. Sevinirim

 66. Hocam.merhabalar.dun ogle saatlerinde klinikde makat apsesi tehsisi sonucu operasyon gecirdim.oncesi yurumede ve oturup saga sola donuslerde muthis bir agrim vardi.operasyon sonrasi biraz rahattim fakat dun aksam itibari ile yine ayni agri ve sancilari cekiyorum.iyilesme surecimi yoksa yanlis giden bir durummu var

  • apsenin boşalması için kesi küçük yapıldıysa kapanmış olabilir.tekrar doktorunuza görünmelisiniz
   Op.Dr.Demet Ağras

 67. Merhabalar hocam bende anal apse denip ameliyat ettiler bni 11 mayista daha dune kadar bir sislk vs bir problem yokken dun gece baktimki ayni yerde bir sislik var.daha önceki cok agrili gectigi icin direk ameliyata aldilar bu seferinki ise agri cok az kendi doktorum izinde diye baska bir doktora gorundum oda bana eger agri kanama yoksa korkmayin deyip gönderdi yeni ameliyat oldugumu bunun normal oldugunu soyledi. ama ben daha once oldugum ameliyat dolayisiyla neredeyse intihara kalkisacam eger tekrarladiysa diye ne yapacagimi bilmez durumdayim yalvarim yardim edin bana.😢

 68. İyi günler hocam. makatımda kan toplanması vardı perşembe şişliği farkettim dünde doktora gidip muayene oldum 1 dakikalık bi müdaheleyle iğneyle boşalttılar. Fitil krem ve hap verdi dün onları kullanmaya basladım ama bugün tekrar şişlik olduğunu farkettim. İyileşme süreci mi yoksa tekrar doktora görünmeli miyim?

 69. Hocam merhaba makattaki deligin yarim santim kenarinda olusan apse 2 gunluk nohuttan küçük şisligi var fakat cok agri yapiyor daha oncede oldu kendiliginden kuruma olabilirmi genel cerraha gorunmeye gerek varmidir tesekkurler

 70. Iyi günler hocam 2 gün önce perianal apse drenajı yapıldı bana bugün pansumana gittiğimde kesinin içine gazlı bez yerleştirmediler yaranın kapanmak üzere olduğunu belirttiler bir sorun olur mu ?

 71. Hocam merhaba benim bu apse olayı 4kez yaşanıyor makatta 2kisini boşalttılar 1 kendiliğinden boşaldı şimdi gene aynı oldu dr gittim lazerle bu işi cozebilicegini söyledi acil cevap veririsebiz sevirim

 72. Hocam merhaba bende 3 yıl önce fistül başlangıcı oldu tatildeyken. İst döner dönmez muayneye gittim rahat 5 doktora gittim özelle hemen amelyat günü verdiler ama güvenemedim. Devlete gittim kolonskopi yapıldı amelyat şart denildi sonra birde cerrahpaşada muayne olayım dedim orda bi tandğmzn araclıyla Prof muayne etti bu kolomoskopi olmamış bidaha olmanız lazım dedi ben tekrar orada oldum muayne etti tekrar 6 ay bekle geçmezse amelyat ol dedi tabi o sırada iyileşmeye başlamıştı. 2 yıl hiçbirşey yoktu geçtiğimiz yılın ekim ayında birden başladı günlerce iltihap aktı yataktan kalkamadım bile birazda kan geliyordu telrar antbyotik falan toparladım. Dünden beri yine başladı yataktan kıpırdıyamıyorum ilaçlarımı kremlerimi aldım ama ağrıdan ölüyorum diyebilirim. Ameliyat olmamamın nedeni tekrarlıyo dyo herkes napıcam kurtulamıyorumda psikolojimi bile bozuyor artık işimden bile olucam bu gidişle

  • fistül ne yazıkki tedavisi zor,uzun süren ve nüks eden bir hastalık.bu nedenle ilerlemeden tedavi olmanız gerekir
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 73. İyi günler hocam ben ilk 20 yıl ikincisi 6 yıl olmak üzere 2 kere anal fissur ameliyatı oldum en son bir hafta önce anal fistül operasyonu uygulandı bir haftada geçer dedi doktorum şişkinliği biraz indi fakat akıntılar devam etmekte zaman zamanda Azda olsa kanama oluyor bu akıntılar ne zaman tam olarak kesiliyor.tesekkurler

  • fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.sabırlı olmalı,doktorunuzun önerilerine uymalısınız
   Op.Dr.demet Ağras

 74. Makat apsesi oldum yüz üstümü uzanmaliyım yoksa oturmaliyim ağrım cok ilaveten pansumani ne zaman cikarmaliyim hortumu lutfen yardimci olun hocalarim .

 75. İyi günler hocam mesajı cevaplarsaniz çok sevinirim .23 Mayıs ta özel bir cerrahi kliniğinde lazer ile makat çatlağı ve Makatin dışında bulunan memelerde n lazer ile yakarak bir operasyon geçirdim Botoks uygulaması yaptılar . 5 gün sonra memenin olduğu yerde ceviz büyüklüğünde Makatin yanında derinin altinda şişlik oluştu .Bu sıtma ve ateş yaptı, büyük abdestime çıkarken ağrı ve zorlanma oldu. İşlem yapılan kliniğe gittim.doktor iltahap’ı bosaltacağinı söyledi ameliyathane’de memenin yanından bir delik açarak iltihabı boşaltılar. Cipro antibiyotik verdiler.batikonlu suya sabah akşam ve büyük abdesten sonra oturmamı söylediler. Bu işlem olduktan 2 gün sonra pansuman’a gittim.delikten su renginde bir ilaç sıktılar. İlaç çok yakti. Pansuman yaptılar. Bir hafta sonra yine pansuman’a çağırdılar. Şişlik indi ama makatımın içinde batısmalar oluyor. Sanki makatimda kurt geziyor gibi otururken hafif acı ve ağrı oluyor. Hocam yapılan işlemler doğru mu? .Benim buşikayetlerim ne zaman gecer,sağlığım ne zaman iyi olur? Yapmam gerekenler nelerdir? Soruma anlaşılır bir şekilde cevap verirseniz sevinirim .Teşekkür ederim.

  • tedaviden sonra iltihap ve apse oluşmuş,apse tedavisi yapılmış iyileşme döneminde ağrı olabilir,normal.

 76. Hocam yarn doktora gidicem arastrdm İnternette yuksek ihtimal makat apsesiyim gitmeden hijyen acisindan makattaki kılları kesicem apseye bir etkisi olur mu kesmem doru olur mu ? Acil cevap lütfen teşekkürler

 77. İyi günler hocam iki gün önce apse bosaltildi yara açık kaldı dikiş atılmadı ve yaram kanıyor bu normal mi kaç günde toparlanır yara

 78. Mrb lar hocam bnde anal fissur vardi 15 20 gun acisini cektim sonrasinda duzeldi akabinde makatin sol tarafinda sislik olustu fazla agri yoktu 10 gun sonra acayip bi agri basladi bu agri sol kalca ayak ve baldira kadar yayildi yururken acayip agriyor sadece uzandigimda agri azaliyor. Makatta apse olusmus galiba bu apsenin kalca ve ayaga agrisini nasil degerlendiriyorsunuz bu arada kan degerlerimdede enfeksiyon varmis

  • enfeksiyon yaygın hale gelmişse ağrıya nedne olabilir.bu nedenle fistül oluşmasını önlemek için dikkatli ve özenli bir şekilde tedavi olmalısınız.
   Op.dr Alirıza Şahap Barlas

 79. Hocam ben 10 gündür şidetli makat agrısı yaşyrm makat alkıntı geliyo doktora gitim bi suru sey yaptlar anlamdlar emar istediler baktıktan sonra apse cok geride ilacla gideck dedi ama iki haftadr agrm gitmiyo ne yapmam gerekiyo

 80. Merhaba hocam ben aci fazla tukettigimde tuvalete çiktigimda asiri agri oluyordu basurum var diye dusunuyordum 3 ay once anal iliski yasadim ve makatimda sisme oldu asiri agrim yok sadece hafif agri kasintim oldu agri kasinti duzeldi fakat sislik gecmedi bazen arada hafif agri oluyor apse belirtileri olmuyor ama sislik gecmiyor acaba basurmu yoksa apsemidir.

  • apse olsaydı şimdiye kadar kendi haline patlardı.anal fissüre bağlı ödem olabilir.muayene olmalısınız
   Op.Dr.Seher Şirin

 81. merhaba hocam benim de makat bolgemde sislik var dr a gittim kolonoskopi sonucu kalin bagirsagimda ulseratif kolit teshisi kondu makattan uygulamasi yapilan iki ilac verdi ama makat kenarindaki sislikten bahsetmedi ben ilk basta hemorid olabilir mi dedim sonra makat apsesi olabilir mi dedim ilk baslarda otururken ve yuruken cok sikinti cekiyodum ilaclari kullanmaya baslayali biraz rahatlama oldu ama o makat cevresijdeki sislik duruyo hala, dr a ilk gittigim cerrahti sonra ic hastaliklari uzmanina yonlendirdi hocam makat apsesi olma ihtimali var mi bu sisligin yoksa ulseratif kolitle alakali bi iltihap mi

  • apse olsa bu kadar sürede kendi haline açılırdı.makat hastalıkları konusunda spesifik çalışan bir genel cerrahi uzmanına görünmeni öneririm
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 82. Slm hocam. Ben bir ay önce makat bölgesinde apse ameliyatı oldum bir hafta da iyileşti yanlız aynı yerde şimdi tekrar şişkinlik oluyor yavaş yavaş büyüyor ne yapmalıyım. Ayrıntılar için şimdiden teşekkürler hocam

  • Mehmet Bey
   tekrar muayene olmalısınız.apse boşaltımı tam sağlanmalı.yoksa fistül oluşabilir
   Op.dr.alirıza Şahap Barlas

 83. iyi günler dilerim.. Lütfen soruma cevap verin. Yaklaşık 1 ay önce makat apsesi ameliyatı oldum. İltihap tamamen boşaltıldı. 1 hafta pansuman yaptık. Yakalaşık 2 hafta antibiyotik tedavisi gördüm. Antibiyotiklerim tamamen bitti. Fakat son 1-1.5 haftadır tekrar şişlik başladı. Aynı yerde aynı büyüklükte bir şişlik var. Fakat ağrı çok çok az. Pek hissetmiyorum demeliyim. Tekrar oluşmasından korkuyorum. Her gün inceliyorum sürekli yarayı. Acaba bu şişlik iyileşme sürecinde olan bir şey mi yani apsenin ordaki dokumu düzeliyor. Cevap verirseniz çok sevinirim. İyi günler.

 84. Merhaba hocam, anal apse şikayetiyle doktora gittim. Doktor apse daha olgunlaşmamış ceviz kadar dedi. Müdahale edemem dedi. Antibiyotik iğne verdi. Ya olgunlaşır ya da kurur dedi. Doğru bir yaklaşım mıdir?

  • yeterince büyüklüğe ulaşmış,açılması gerekir.gecikirse fistül oluşabilir.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 85. İyi günler. Nasılsınız. Yaklaşık 3.5 hafta önce makat apsesinden ameliyat oldum. Kıl dönmesi değil. İltihabı tamamen boşalttılar. Antibiyotiklerim tamamrn bitti. Demin farkettim amaeliyay edilen yerde nohut tanesi kadar sertlik var. Bir daha olmasından çok korkuyorum. Acaba orası kesildiği için dokumu düzeliyor ondam mı oluyor bilmiyorum. Ağrı sızı yok. Tahminimce iyileştiği için doku düzelme yönünde. Ama yinede size sorayım dedim
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas
  iyileşme süreci devam ediyordur

 86. Ben 1 hafta once anal apseden amaliyat oldum akintim hala kecmedi ve cok bununu bi sakincasi varmi hocm
  Op.Dr.adil Altınsoy
  devam edebilir ,normal

 87. Yaklaşık 2 hafta önce genel cerrahi bölümüne muayene oldum ve anal apse teşhisi konup lokal anesteziyle iltihap boşaltıldı ve antibiyotik tedavisi verildi. Ben tekrarlamasından korkmaktayım. Tekrarlamaması için ne yapmam gerekir ve o bölgede tüy dökücü krem kullansam bi sorun olurmu? Teşekkürler.

  • sorun olmaz.genel hijyene dikkat etmelisiniz.anal apseyi önlemek için yapılabilecek birşey yok
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 88. Merhaba Hocam,
  Ben 35 yasindayim 9 kere local ve ikinci seferinde bir kere fistule donustu diye genel anestesi ile operasyon gecirdim. Ortalama senede 1 defa perianal abse teshisinde bulunuluyor. İlgili prof. Lerede gittim fakat olur dediler. Bu konuda ne yapabilirim bir defa fistule donustu ve gecti dediler. Daha sonra degisik donemlerde abse olusuyor. Artik ne yapacagimi sasirdim 3 gun once tekrar olustu ve iki gunde olusup hemen drane oldu doktora gitmeden oldu simdi deneyimli oldugum icin kendi bakimimi yapabiliyorum fakat artik ne yapmam gerekir bilmiyorum. Bu konuda nasil bir yol izlemeliyim. Teşekkürler.

  • anal apse için yapılabilecek birşey yok.nedeni tam olarak bilinmiyor.sadece fistül oluşumunu önlemek için geciktirmeden açtırmalısınız
   Op.dr.Ergun Aygören

 89. Sagolun hocam. Ama doktorum kil donmesi falan demedi. Ben tekrar cikmasindan korkuyorum. Onu engellemek icin napabilirim ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bence makat hastalıkları konusunda deneyimli bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz

 90. İyi gunler. 2 gun once kalca deliginin hemen sagindaki apseden dolayi lokal anestezi oldum. İltihabi bosalttilar. Antibiyotik tedavisi ve pansuman onerildi. Pansumani kendimiz evde yapiyoruz. Bu bi sıkıntı olurmu acaba? Bir de bu 3 sene oncede basima gelmisti. Tekrarlamasindan korkmaktayim. Nasil engelleyebilirim apse olusmasini. Simdiden tesekkur eder iyi gunler dilerim

  • apse büyük olasılıkla kıl dönmesine bağlı.kıl dönmesi tedavinizi yaptırırsanız apse tekrar oluşmaz.kıl dönmesi tedavisinden önce mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.seher Şirin

 91. Merhaba. Bugün makata yakın sol bölümdeki apseyi boşalttılar yara açık kaldı. Su ve batikon içine günde 3 4 kere oturabileceğim söylendi ancak oturup kalkmak esneme ile yarayı acıtıp açmaz mı? Doktor 1 hafta dedi ama tam kapanması ne kadar sürer? Kapanana kadar çevredeki kılların açık yara içine girmesini önleme yolu var mıdır? 1 hafta yatmak mı gerekir yürümek oturmak ayakta durmak iyi gelmez mi? Sürekli gazlı bez koyup bantlamak mı gerekir? Yaranın daha çabuk kapanması için ne yapılabilir? Ağda ne zaman yaptırılabilir? Ne zaman duş almak uygun olur su değmesi iyi değil midir? Çok teşekkür eder iyi günler dilerim…
  Op Dr Seher Şirin
  apsenin içerde birikmemesi gerekir.bu nedenle egzersizlerden kaçınmanıza gerek yok.batikonla bakım yaptığınız için istediğiniz zaman duş alıp batikonla temizleyip çamaşırlarınızın kirlenmemesi için üzerini steril pedle kapatabilirsiniz.

 92. Çok teşekkür ederim Alirıza bey şimdi dr dan geliyorum anal apse 3cm den büyük dedi dr ve cerrahi işlem yaptı.Allah iyi hekim çıkarsın bütün hastaların karşısına…Meslek hayatınızda hiç bitmeyen başarılarınız olsun diliyorum İnşaAllah

 93. Merhaba hocam B’nde kıl dönmesi şikayeti var apse oluşmuş ve çok ağrı veriyordu doktor 2 gün önce apseyi boşalttı dikiş felanda atılmadı hergün pansuman yapın dedi düzenli olarak sabah akşam pansuman yapıyoruz ama açık kırmızı renkte ve beyazımsı bi akıntı geliyor bu akıntı normal mi ve pansumanı kaç gün boyunca yapmam gerekiyor?
  Op Dr Atilla Kaya
  akıntı gelmesi normal ,tam düzelene kadar pansumana devam edin.1,5-2 ay sonrada kıl dönmesi tedavinizi yaptırın

 94. Merhabalar;bende makata yakın büyük bir erik kadar şişlik var ağrısı acısı çok kötü ateşim yok ama popomun üstüne oturamıyorum. Cumartesi dr a gittim anal fissüre bağlı deri katlanması olduğunu söyledi anestol recbutin krem daflon diye bir ilaç verdi ama bende bütün belirtiler aynı duruyor benim sormak istediğim deri katlantısı böyle düzgün yuvarlak biçiminde dışardan bakıldığında bile belli olan bir görüntü oluşturur mu?Ve biraz daha sabretmelimiyim bu şişliğin kremlerle geçmesi için doktor geçeceğini söyledi ama az da olsa rahatlamam gerekmez mi?
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  anal hematomda olabilir apsede.her ikiside olsa açılsa hemen rahatlarsınız.apse varsa zaten geciktirilmemesi gerekir.makat hastalıkları konusunda birikimli bir genel ecrrahi uzmanına görünmelisiniz

 95. Hocam iyi günler ben makat çevresinden intihap boşalttırdım sonra mr çektirdim deri aldında tekrar olduğunu söylediler busefer ufak bi operasyon geçirdim boşaltılıp oraya silikon bir hortum takıl bir hafta durdu sonra çıkardılar şimdi tekrar mr çektirecem ama o bölgede hala agrı ve acı var tekrarlamasından korkuyorum dünyanın antibiyotik ini kullandım başka nasıl bir tedavi olur kurtuluş yok mu bu hastalıktan hocam normal yaşantıma ďönemiyorum 36 yaşında 3 çocuklu bir bayanım
  Op Dr Demet Ağras
  anal apsede önlem olarak yapılabilecek pek birşey yok.oluştuğunda geciktirmeden açtırmak gerekir,fistül oluşumunu önlemek için

 96. Hocam bugün 8 .gün anal apse aldırdım dikiş atıldı kanama olmuştu dikişler kaç günde düşer dikiş düşün ce kanama olurmu yine patlama falan
  Op Dr Ergun Aygören
  kullanılan dikiş materyaline göre süreç değişir

 97. Hocam 5 gün önce bende makatin halka kisminda sislik oldu 1 gecede dr sabah gittim kesti bosaltti sonra gonderdi eve geldim kanama durmadi sonra tekrar gittim dikis atti geceleri cok az kanama oluyor uyurken zaten uyku uyuyamıyorum 2.gündür.gündüz de ağrı olmuyor pek rahat oluyor. Ayrica dikiş sonrası kanamanin geldiği yer den açık biyermi birakliliyr kan boşalması için ? Bu kaç günde iyileşir hocam 5 gün oldu zaman yenimi acaba. O yuzdenmi bunlar normalmi
  Op Dr Demet Ağras
  normal.anal apseniz varmış.tam iyileşme2-3 hafta sürebilir.genel hijyene dikkat etmelisiniz

 98. Tesekur ederim evet oyleymis bi sorun olmazmis sagolun bilgilendrdiniz icin

 99. Meraba hocam ben anal apse bosaltimiyla ilgili ameliyat oldum dun apseyi akitmak icin kesdikleri yere bi yumusak hortuma benzer bisey takmislar cok canim yanfi gece dusmus o bu ne icin takilmisdir dusdugu icin bi sorun yasatirmi duan sadece xonklama var tesekurlr
  Op Dr Ergun Aygören
  içerdeki iltihabın rahat akması için takılmıştır.hekiminizle görüşmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri