Makat apsesi

Makat apsesi bölgenin en ağrılı hastalıklarındandır. Başlangıçta hafiftir ancak 2-3 günde giderek artar ve müdahale edilmezse 5.-6. günlerde artık dayanılmaz hale gelir, hasta oturmaz durumdadır. Olabildiğince erken müdahale hastaya çok ciddi avantajlar sağlar.

Makat Apsesi Neden Olur?

Nedeni çok net değildir. Anüs bölgesinin nemini sağlayan ter bezi benzeri salgı yapan bezler vardır. Bu bezlerin salgısının olduğu delikte bit tıkanma yada engel olması durumunda içeride birikir ve bu birikintiye mikrop bulaşır. Mikrop bulaşmasıyla önce iltihap oluşur ve kısa sürede apse haline döner. Genel toplumla kıyaslandığında kronik kabızlık yaşayan insanlarda daha sık görülmektedir.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Rahat oturamama
Bölgede giderek artan künt bir ağrı
Dolgunluk hissi
Tuvalete gitme isteği
Dışkılamaya rağmen rahatlayamama
Bölgesel kızarıklık
Dokumakla çok ağrılı şişlik
Ateş yükselmesi, halsizlik, bitkinlik gibi genel enfeksiyon belirtileri
Kendiliğinden patlarsa akıntı

Anal Apse Teşhisi Nasıl Konur
Hastalar genellikle hemoroid sanarak yanlış teşhis koyarlar yine bu yanlışlıklarını devam ettirerek komşu yada eczacı önerisiyle hemoroid ilacı kullanırlar ve ne yazık ki asıl hastalığın tedavisini geciktirirler. Tecrübeli proktoloji uzmanı hastayı dinleyerek dahi doğru teşhis koyabilir, muayeneyle bunu kesinleştirir, seyrek olarak anoskop muayenesi gerekir. Çok seyrek görülen rektal veya perirektal apse tanısı için anal ultrason gerekebilir. Tomoğrafi, MR, kolonoskop, rektoskop gibi tetkiklere pek ihtiyaç olmaz.

Makat Apsesi Tedavisi
Öncelikle bölgede şiddetli ağrı varsa kesinlikle rastgele ilaç kullanılmamalı, doğru teşhis konmalı ve uygun tedavi başlanmalıdır. Çünkü makattaki apselerin tedavisinin gecikmesi fistül denilen daha ciddi bir hastalığa dönüşmektedir. Müdahalenin ne zaman yapıldığı çok önemlidir. Apsenin başladığı günden sonraki 4. gün boşaltılırsa % 40 ihtimalle fistül olur ancak bu süre 6. güne kadar uzatıldıysa % 60 ihtimalle fistül olur, en kötüsü kendi haline boşalması beklendiyse % 90 ihtimalle fistül oluşur. İlk günlerde teşhis koymak daha doğrusu nereden boşaltılacağına veya olgunlaşıp olgunlaşmadığına karar verilemeyebilir bu durumda hasta her gün kontrole çağrılmalıdır.

Tek başına antibiyotik kullanımı kesinlikle yetersizdir mutlaka en kısa sürede boşaltılmalıdır. Boşaltma işlemi narkoz ile veya bölgesel uyuşturma ile yapılabilir. Küçük bir ameliyat ta olsa usulüne uygun yapılmalıdır. İğne ile boşaltmak veya küçük bir delikle boşaltılması sorunu net bir şekilde çözmez. Apsenin en yumuşak olduğu ve makatın çizgisine en yakın noktadan 2 – 2.5 cm deri kesilerek rahatça boşalması sağlanmalı ve erken kapanmaması için içerisine mesh denilen bir parça konmalıdır. Küçük t harfi şeklinde açılması gerekir dense de son derece gereksizdir. Boşaltma işleminden sonra uygun antibiyotik başlanmalıdır. Dayanılmaz düzeylerde olan ağrı boşaltıldığı anda ciddi düzeyde azalır. Hastalar genellikle bir oh çeker.

Anüs Apsesine Hangi Antibiyotik Alınır
Tek başına antibiyotikle tedavi edilme ihtimali çok düşüktür. Genellikle drenaj yani boşalttıktan sonra antibiyotik başlanır. Asıl tedavisi boşaltılmasıdır ek olarak antibiyotik verilmesi daha çok çevre dokılara yayılmış iltihabın iyileşmesine yöneliktir.

Apse Tedavi Ücreti
Kliniklere göre çok değişebilmektedir. Bu konuda İnternet ortamında ücretlerini paylaşan tek sağlık merkezi IDEA Klinik ücretleri şu şekildedir; SGK sı olan hastalar için 800 TL, SGK sı olmayan hastalar için 1600 TL.

Updated: 3 Ocak 2020 — 11:11

174 Comments

Add a Comment
 1. Hocam bende de benzer bir durum var. Makat yanında bi şişlik var. Aniden şişlik ortaya çıktı.

  İlk başlarda dokununca (temizlik ve kurulama esnasında) acayip acıyordu. Yaklaşık 10-14 gün oldu. Şimdi neredeyse hiç acımıyor gibi. Hatta dokunup bastırabiliyorum. Tuvalet ihtiyacımı giderirken acıma olmadı, halen de olmuyor.

  Herhangi bir ilaç-krem kullanmadan geçer mi? İltihabı kurutmak için eczaneden kendimiz reçetesiz alabilir miyiz?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Dış hemoroid olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir. Hemoroid ise ilaçlar şikayetinizi azaltır ama tedavi etmez. Muayene, bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam,
  Bugün dr a gidip muayene sonucunda anal fistül olduğu teşhisi kondu.
  İlaçlı MR çekilecek.
  Dr ameliyat dedi ama kesin çözüm olmadığını sonrasında tekrar edebileceğini söyledi.
  Fistül ucu samanlıkta iğne aramak dedi.
  Bu şekilde konuşan dr varken amaliyat şart mıdır.
  Şöyle de bir durum var daha önce 3-4kez apse olmuştu. Sıkarak yada bitkisel kürlerle müdahale etmiştim. Ne yapmak gerekir amaliyat son çare olması gerekmez mi

  1. Fistül tedavisinde ameliyat gereklidir. Diğer yöntemler geçici çözümdür. Zor ve tedavisi uzun süren bir hastalıktır.
   Öp. Dr. Nizam kurtdere

 3. Hocam bende iki gundur makatta bicaklanma gibi bi his var oturamiyorum yuruyemiyorum tucaletten sonrada hic hafifleme olmuyor uyusturucu krem fitil hepsini yaptim ama iki gundur acisi hic azalmadi

  1. Tarifiniz anal fissür düşündürüyor. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Eğer şikayetleriniz yeni başladysa ilaç tedavisine cevap verebilir. Anuflex kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

 4. Hocam anlamın kuyruk sokumunda apsesi vardı ve boşaltıldı banyo yapması zararlımıdır

  1. Hayır, zararlı değil tam tersi faydalıdır, bol suyla bölgeyi yıkayıp temiz bir havlu ile iyice kurulamalıdır.

 5. 4 ay once perinal apse ameliyati oldum.4 aydir duzenli sekilde hergun pansumana gidiyorum.Apsenin bosalmasi icin acilan delikten iltihap gelmeye devam ediyor.Bu durum daha ne kadar surecektir.

  1. Fistül oluşmuş olabilir, doktoeunuza kontrole gitmelisiniz.

 6. Hocam 4 günce apseden tedavi oldum boşaltıldı ve delik açıldı kenarından içine bpru gibi bişe katıldı ordan akıntı geliyor ve hafif bi şişlik var normal mi bu

  1. Normal.apse tam olarak boşalana ve iyileşene kadar şişlik ve ödem olmazı normal

   1. Apse amaliyati oldum ve 3aydir akıntı devam ediyor ne yapmam gerek azda olsa hergün akıntı oluyor ve pisik yapiyor hergün pansumanyapmak zorunda kaliyorum ilaçla yardımcı olursaniz sevinirim

    1. Akıntının devam etmesi fistül düşündürüyor. Muayene ile değerlendirmek gerekir.
     Öp. Dr. Ali Rıza Barlas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.