Makatta Koku

Makatta koku kişiyi ve çevresini rahatsız eden hayati önemi olmayan ama sosyal yönü ağır bir hastalıktır. Birçok hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkabildiği gibi net bir hastalık olmadan da görülebilir.

Makat pis koku

*Bölge temizliğinin yetersiz yapılması:Dışkılamadan sonra makat bölgesi suyla iyice yıkanmalı ,tuvalet kağıdı ile dışkı kalıp kalmadığı kontrol edilmeli,tuvalet kağıdı ile sürterek değil hafif hareketlerle bastırarak kurutulmalı.

Ayrıca taharetlenirken bölge temizliği için üretilmiş kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durun.Hem içerdiği kimyasallar nedeniyle anal bölgeyi tahriş ederler.Hem de florayı bozarak enfeksiyon gelişmesine neden olurlar.Buda koku oluşması için zemin hazırlar.

*Aşırı terleme nedeniyle perianal koku oluşabilir.Aşırı terlemede ıslaklık oluşur,eğer uygun sıklıkta makat bölgesi temizlenmez ve kurulanmazsa koku oluşur.Kokuyu sadece kişinin kendisi hissedebildiği gibi çevreden de hissedilebilir.

*Anal fissür:kronik çatlakta pililer oluşur.Bu pililer genellikle çatlak tarafında ,çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda,bazen küçük bazen de büyük olabilir.Bu pililerin altında yada çatlağın tabanında apseler ve fistül gelişebilir.Bu durumda hastalarda sarı renkli bazen kötü kokulu akıntı oluşur.

*Hemoroid: Hemoroidlerin dışarı çıkması durumunda kalın barsak salgısının dışarı çıkması nedeniyle ıslaklığa bağlı kötü koku ,hemoroid ameliyatından sonra yastıkçıkların fazla alınması sonucu bariyer görevini yerine getirememesi nedeniyle mukusun dışarı akması ve bunun sonucu ıslaklık ve buna bağlı kötü koku oluşur.

*Anal fistül: Anal kanal ile deri arasında normal dışı bir tünel oluşmasına anal fistül denir. Geçmişte bir apse sonucunda oluşan fistülden barsak içinden sıvılar bu tünelle makat bölgesine sızar ve ıslaklığa neden olur.Burada kötü koku oluşmasına neden olur.

*Egzema (seboreik dermatit, alerjik vs)

* İltihabi barsak hastalığı ( crohn )

*Soliter rektal ülser sendromu:Sümüksü akıntı vardır ve makat ta kötü kokuya neden olur.

*Makat bölgesinin paget hastalığı:Anüsten kötü kokulu akıntı olur

*Mayasıl ( anal dermatit )

*Kondilom : sümüksü bir akıntıya neden olur,bu akıntı da kokuya neden olur.

*Perianal apse: Anüs çevresindeki enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak oluşan iltihabi sıvılar da kötü kokuya neden olur.

*Makat kanseri:Bu bölge kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor.Bu salgılarda ıslaklığa ve kötü kokuya neden olur.

*Anal kriptit: Kalın barsağın son bölümünde dışkının çıkışını kolaylaştırmak için kayganlaştırma görevi yapan kıl ve ter bezlerinin enfeksiyonuna denir.Bu enfeksiyonda anal kanaldan dışarı iltihap gelir.Bu iltihap da kötü kokuludur.

*Makatta sarkma: Dışkılama esnasında bağırsağın son kısmının dışarı sarkmasıdır. Anal bölgede ıslaklık ve kirlenme kötü kokuya neden olur.

*Dışkı kaçırma

*Takıntı; gerçekte koku yokken bunu takıntı haline getirmek.

 

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

121 comments

 1. Sayın doktorum,temizliğe dikkat ederim ancak makat bölgesinden gelen renksiz ya da sarımsı akıntı var, devamında kaşıntıya neden oluyor. Ne yapmalıyım?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Mutlaka gecikmeden muayene olmanızı öneririm. Akıntı enfeksiyon vb bir durumun habercisi olabilir. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayeneye gelebilirsiniz.
   Op. Dr. A. Sahapl Barlas

 2. hocam merhaba ben 20 gün önce lazerle hemoroid ameliyati oldum kanama durdu ama kötü kokulu bi akinti hala devam ediyor bu normalmidir?ileriki günlerde gecicekmi?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   kötü kokulu akıntı enfeksiyon veya dışkı kaçağı düşündürür kontrole gitmenizi öneririm.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 3. Merhaba hocam 4ay once hrmoroid amaliyati oldum oturdugum yerde bi sure sonra makstta diski kokusu geliyor cevremde iste cok rahstsiz edici sosyal hayatim bitmek uzere neyapmam lazim
  Ufakta diski akintisi geliyor amaliyattaj sonra pamuk koyuyorum o bolgeye

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Anüs tam kapanamıyorsa koku oluşur.muayene ile değerlendirmek gerekir,sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

   • Cok tesekkurler hocam gelecegim en kısa surede

    • Ben 15 yaşındayım ve makatta yanma,koku ve terleme sorunum var genelde bir yere gittiğimde terliyorum stres oluyorum koku olucak mi diye ve yanmadan dolayı otururken rahatsız oluyorum aileme soylemektende çekiniyorum lütfen yardımcı olur musunuz bu sorun yuzunden arkadaslarimin yanına gidemiyorum okuldada çok problem yaratiyordu bu sorun

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Merhaba, makatta aşırı terlemeye bağlı pişik oluşabilir, Buda yanma ve kokuya neden olabilir. Fakat kabız kalıyor ve dışkılamakta sorun yaşıyorsanız anal fissürünüzde olabilir. Fissür varsa akıntı ve dışkı kaçağına bağlı koku oluşabilir. Durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir. Fissür varsa fissürünüz eğer terlemeye bağlı ise aşırı terleme tedavisi botulinum toksini enjeksiyonu ile yapılır. Daha fazla bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilir, muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz. Ama sorunu mutlaka ailenizle paylaşmalısınız.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam makatta önleyemediğim bir koku var. Daha 18 yaşın altındayım. Önceki yıllarda daha kötü temizlememe rağmen şimdi koku var ve bu koku özelliklr okuldayken çok ciddi bir sorun haline geldi. Doktora gitmekten çekiniyorum. Ne yapmam lazım?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Bölge hijyenine özen göster. koku yapan gıdalardan uzak dur.probiotik yoğurt tüketebilirsin,eğwe geçmwzse gastroenterologa görünmelisin.
   Op.Dr.A. Şahap Barlas

 5. kişisel temizliğimi çok iyi yapmama ragmen makatımdan sebebini bilmediğim dışkı kokusu bazen de çürüğümsü koku geliyor.sebebi nedir tedavisi var mıdır.ağrı kanama hiçbir şey yok.ne yapmam gerek.herhangibir ilac önerebilir misiniz

  • Muayene ile değerlendirip sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz.

 6. hocam makata bi sızıntı oluyor sonra kötü kokular çıkmaya başlıyor

  • Muayene ile değerlendirip sızıntının nedenini bulmak gerekir. Akıntının kötü kokulu olması normal. Makat hastalıklarına bağlı şekil bozukluğu oluşur ve anüs tam kapanamayabilir ve akıntıya neden olabilir. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip ,nedeni belirleriz ve tedavisini en uygun yöntemle yapabiliriz.

 7. Hocam çocukluğumdan beridir çok terleyen biriyim kıçım normalde terler fakat şuan oturarak çalışıyorum ve bu bana zulüm veriyor.popo mu kuru tutmaya calisiyorum fakat ağır bir koku geliyor oturdugum yüzeyden ve terden ziyade yemek kokusu gibi ve kapalı bir ortam içersinde kokuyor çok Zor durumdayım.sebebi ne olabilir lütfen yardım edin

  • Terleme için yapılacak şey botilinum toksinı enjeksiyonudur. Diğer sıkıntılarınızda muayene ile değerlendirilmeli. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 8. Bu konudan cok muzdaribim sosyal yönden zor gunler yasiyorum makatimda diskidan sonra bir sure koku kaliyor yaridmci olursaniz cok mutlu olurum

  • Barsak floranızı değiştirin, probiotik yoğurt yiyebilirsiniz ve bununla ilgili ilaçlar var kullanabilirsiniz. Kokulu yiyecekleri tüketmekten kaçının, eğer bunlarla sorununuz çözğlmezse gastroenterologla görüşün.

 9. Merhaba hocam bazen yoğun çalışırken makatta aşırı kaşıntı ve terleme oluyor normalde bile elimi sürdüğümde elim çok kütü kokuyor hocam ne yapmam gerekiyor lütfen bana bir yol Çanakkale yazıyorum

  • Terlemeyi azaltmak ve terin kolay emilimi için pamuklu çamaşır giyebilirsiniz. Eğer gerçekten çok fazla ise terlemeniz bu botilinum taksinin enfeksiyonu ile tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 10. Hocam merhaba ilk doğumunda anal fissür botoks tedavisi oldum ilk başlarda herşey normaldi ama sonradan koku olduğunu söyledi eşim hafif. Ikinci doğumumu yaptıkdan sonra geçti ama . Şimdi tekrar başladı sizce sebebi nedir

 11. Hocam bu makkatta oluşan koku AIDS Le bi alakasi olurmu

 12. Hocam makatta oluşan koku büyük abdest esnasında suyla yeterli temizlememe sonucu mu oluşur. Yıkama kaynaklı mı yoksa başka nedenler de olabilir mi

  • Genel hijyene dikkat edilmezse olabilir ama başka nedenlerle oluşuyorsa bunu muayene ile değerlendirmek gerekir.
   Op. Dr. Adil Altınsoy

 13. g_asyali07@hotmail.com

  Hocam günlük hayatta soğan sarmsak yemek makat (popo) arasında koku yaparmi

 14. Hocam merhabalar. Sıkıntı benim değil arkadaşımın o yüzden net bişey söyleyemeyeceğim.Arkadaşıma yaklaştığımda popo bölgesinde rahatsız edici bir koku var aslında kendisi de çok titizdir. Bu kokunun kaynağı nedir? ona nasıl yardımcı olabiliriz?

  • merhaba öncelikle kaynağını bilebilmek için muayene etmemiz gerekir sorunun ne olduğunu gördükten sonra yardımcı olabiliriz bir proktologla görüşebilirsiniz

 15. Hocam 7.8aydır makatta şırı yanma ağrım oluyor
  Genel cerrahiye gittim ilk etapt fitil toz ilaç verdiler soeunum devam etti kolonozkopi uygulndı internal hemoroid tanısı konuldu tekrar aynı ilaçları verdiler fakat hiç bi düzelme mevcut değil günde 4.5defa banyo yapıyorum ama kötü kokudan kurtulamıyorum oturduğum yere 5.6dk sonra pis koku oluşuyor çevremde işyerinde servisde gderken herkez hissediyor neyapmam lazım şimdiden teşeklürler

  • muayene olup tedavi olmanızı öneririm.makat hastalıklarında hastalığa bağlı oluşan şişlik yada şekil bozukluğu nedeniyle anüs tam kapanamayabilir.ve buda kötü kokuya neden olabilir.gelirseniz sorunu tespit eder,tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 16. Merhabalar bende ibs(huzursuz bağırsak sendromu) chron gastrit ve reflü ve bir çok sindirim sorunu var.
  senelerce evden dışarı çıkamadım. hayatım bitmişti.Bu sene kendiliğinden aşırı bağırsak gazlarım düzene girdi komşunun akıntılarının ve kötü koku oluşumunu engelleyip memnun kalıp tavsiye etmesiyle salfolak 500 mg supozituvar mesalazin fitilini kullanmaktayım.Memnun kalan komşuya hapını vermişti doktor ama benim midem sıkıntılı diye fitil verdi.15gün gibi düzenli kullandığımda ilk gün ki aşırı gazlarım geri geldi.sonra yazlıkta kuzenlerimle kaldığım da 20 gün ara verdim.Ve bu son 3 gün içinde yanımdakiler benden aşırı rahatsız oluyor gibi hissediyorum.Bulunduğum ortamda nefes alamıyor iç çekiyorlar sürekli bir sıkıntı varmış gibi kötü koku tekrardan akut şekilde başladı sanırım ilaca devam edin mi ne yapim ne önerirsiniz hocam saygılar iyi günler

 17. Hocam daha öncede yazmıştım.Makatta ıslaklık ve yoğun pis bir koku oluşuyor.Ben bartında yaşıyorum.Oraya gelsem gün içinde tedavi olabilir miyim?

  • ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilecek bir sorun ise gün içinde tedaviniz yapılır.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 18. Hocam ben daha önce lazer tedavisiyle kıl dönmesi ameliyatı oldum.Üzerinden 6-7 ay geçti.Makatta ıslaklık ve kötü koku oluşuyor.Doktora gittiğimde ise hiçbir şey göremedik diyorlar.Bu durumda olmak çok kötü.Ne yapmalıyım?

 19. Merhaba Hocam, 36 yaşındayım.ben 3-4 aydır regl döneminde hatta kanama olduğu an ağır bir büyük dışkı kokusu yayılıyor. Dışarıdan bile duyulacak şekilde oluyor bu koku. Temizlik, hijyen konusunda inanın çok titizim. Neden olabilir? Şimdiden değerli bilginiz için teşekkür ederim.

 20. Hocam merhaba öncelikle 3 aydır makat kaşıntısı var 2 ay önce doktora gittim ve procto glyvenol krem ve avil merhem verdi kullandım kaşıntılarım azaldı fakat arada bir yinede oluşuyor inşaat ta çalışıyorum tozlu bi ortamda kısacası ve dışkı yaparken aşırı koku oluşuyor aynı zamanda ıkınma oluşuyor artık bu dertlerim son bulsun istiyorum şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim

 21. Hocam merhabalar,
  2 gunde bir iç çamaşir degistirmeme rağmen iç çamaşirimda dışkı lekesi oluyor ve surekli pis koku oluyor.Pantolonumun yikandiktan sonraki yumusatici kokusu ; giydigim gun içinde etkisini kaybediyo ve o kotu koku pantolona siniyor ve bu durum beni çıldırtıyor.Her insanda oldugu gibi temiz kokmaya çok önem veren birisiyim fakat bu durum moralimi alt-üst ediyor.Bana yardimci olursaniz sevinirim .Saygilarimla ,hoşçakalin

  • gelin muayene ile değerlendirelim,eğer dışkı kaçağı veya başka bir sorun varsa tespit edip tedavisini yapabiliriz
   Op.Dr.atilla Kaya

 22. Hocam makatta çatlak oluşmuş akıntm da var ve dışkı yaptıktan sonra ağrı oluyor oturunca yanma oluyor kötü koku da yapıyor 1 seneye yakın oldu geçmedi ne yapabilirim

  • fissür ve fissür yatağında apse olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip hem apseyi hemde fissürünüzü en uygun yöntemle tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 23. Hocam makatta ıslaklık ve yoğun bir koku var.Temizliğime önem vermeme rağmen geçmiyor.Ne yapmalıyım?

 24. Hocam bende akıntı felan yok ama sürekli bi koku geliyo ne kadar banyo yapsamda hergün kıyafetlerimi değiştirsemde yinede gitmiyo bazı zamanlarda çevremdekilerinde aldığı bi koku bu

 25. Hergün yoğun kaşıntı özellikle geceleri oluyor koku elime siniyor bu normalmi aşırı değil ama yinede rahatsız edici hiç koku olmamasımı normal olan temizliğime çok dikkat ederim

  • geceleri artan kaşıntı kıl kurdu düşündürür,dışkı tahlili yaptırabilirsiniz,kontil şurup kullanabilirsiniz,tüm aile tedavi almalı,14 gün sonra tekrar almalısınız.

 26. hocam akıntı vb yok sadece terleme oluyo makatımda neden acaba cevaplarsanız sevinirim ?

  • terleme bazı kişilerde görülebiliyor.botulinum enjeksiyonu ile terleme tedavisi yapıyoruz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 27. Ne olduğuna dair bir yorum yapsaydınız, kafamda dert oldu çünkü. Yeriniz çok uzak gelme şansım yok.

  • akıntının sebebi fistül olabilir,koku ise hemoroid nedeniyle anüs tam kapanamadığı için olabilir,bu nednele muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 28. 2017 Temmuzunda hemeroid ameliyatı olmuştum, o zamandan beri devam eden sarı renkli akıntı problemim var, doktora muayene için gittiğimde ameliyatta bazı memeleri almadığını ve akıntının bunların zaman zaman kasılıp gevşemesinden dolayı (ne demek bilmiyorum) geldiğini söyledi ve Daflon yazıp gönderdi. İlaçlarım biteli 1 ay oldu şimdi akıntı yine başladı. Ne yapmalıyım?

  • kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 29. Hocam merhaba akıntı vb. olmamasına rağmen koku geliyor. Doktor birşey olmadığını , sulu yemekleri daha fazla tuketmem gerektiğini söyledi. İlk baslarda aşırı bi koku olmasına rağmen şimdi yalnız toplu taşıma araçları na , servise bindiğimde oluyor. Acaba kafaya taktigimdan mi oluyor

 30. Merha hoca ben aynıı sorun var hem kokuyor hemde kakam kokuyor ne yapmam lazım sorma cevap veriir se niz sevinirim selam sagılar bekiyorum

 31. Merhaba hocam benim diskimda hicbir koku yok ve bagirsaklarimda guruldama var renginde de koyulasma var sebebi ne olabilir muayene oldm ama sadece antiyobitik verildi gecmior simdiden tesekkurler

 32. Ne kadar temız tutsamda yıkasamda terledıgım zaman makat bölgem dışkı kokuyor bazsn ıslaklık olusuyor bacak arasında makat bölgesinde doktora görundum herhangi bir hastalık yok dedi. Ne yapmam gerekiyor

 33. Merhaba bendede sonradan olusan nedenini biomefigim bi koku var doktora gittim ifrar yolu enfeksiyonu var dedi sonra ek olarak mantarda vsr dedi ne yapmalıyım sosyal hayatim bitti resmen 😑

 34. Merhabalar hocam ben bi kızım ve bende ergenliğe ilk girdiğim zamanda başlayan bir makatta ıslaklık söz konusu ve sürekli kötü ağır değişik bi koku var ve çevredekiler bile hissedebiliyor bunu. Mesela başladığı ilk zamanlarda sadece bi yere oturduğumda ıslaklık ve koku hissediyordum. Ayaktayken bi sorun yoktu rahattım sonra bu durum ayaktaykende olmaya başladı.Sizce neden olabilir hocam? Muayene olmayı düşünüyorum bu yüzden çünkü sosyal hayatı bitiriyor bu hastalık maalesef ki 🙁

  • makatta ıslaklığın nedeni araştırılması gerekir.neden fazla terleme ise botox yapılabilir.eğer anüs yapısında bir bozukluk varsa müdahale ile düzeltilebilir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 35. Merhaba bende makatta dışkı kokusu tarzı bir koku oluşuyor doktor bana fissür var dedi fakat bende makkatta ağır bir yanma veya acıma olmuyor sızı tarzında oluyor ve 3 aydır geçmedi sizce ilaç tedavisimi görmeliyim yoksa ameliyet veya başka bir tedavi türümü?

  • fissürden dışkı sızıp kokuya neden olabilir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 36. Doktor bey bende sarkma var yaklaşık 2 ay süreyle zamanla yanma,kaşıntı, parazitler oluyor bunun tedavisi sıcak su diyolar yapmadım güvenemedim doktoroda gitmedim çünkü internetten araştırdığım sonuçlarla gerçektende doktorlar tarafından rektal prolapsus zamanla geçiyormuş ama ne kadar zaman bilemem çok rahatısızım peki sizce ne yapmalıyım bunun ameliyatıda var ama boşuna can yakma diyo doktorlar zmanla geçer diyolar. ?

  • muayene ile değerlendirmek gerekir.ileri derece değilse ameliyatsız yöntemlerlede tedavi edilebilir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 37. Hocam kokun yuzunden genel cerrahiye gittim makatta herhangi bir sikinti olmadigini soyledi gaitada amip kisti cikti bu kotu kokuya sebep olur mu? Yoksa bende baska bi hastalik mi var ilaclari kullanmama ragmen hala kotu koku geliyor ne yapmam gerek
  Op. Dr. Nizam Kurtdere
  Makatın kötü kokması genellikle hastanın kafasına takmasından kaynaklanan bir sorundur. Amipten bu tür sorun yaşanmaz.

 38. Slm doktor bey makat bölgemize pudra sürersek koku gider mi veya koku giderici önerebileceğiniz bir krem vs. Var mı??

 39. Merhaba benim makat bölgemde bir koku oluşuyor(dışkı kokusu gibi ağır bir koku) fakat terleme akıntı kaşıntı dışkı kaçırma yok arada sırada sadece makatta küçük yanma olusuyor duş aldıktan 1 2 saat sonra ve koku sürekli oluşuyor yeniden oluşuyor. bölge temizliğine dikkat ediyorum proktoloji doktoru b6ir hastalığımın olmadıgını söyledi fakat koku hala oluşuyor ve bir krem vb bir öneriniz varmı?

 40. Tam 3 hafta önce hemeroid ameliyatı oldum, anüsümün dışında meme çıkmıştı. Şu anda akıntı sorunum var. Akıntı bir türlü geçmedi, kötü koku da var. Tuvalette oturunca kokuyu rahatça farkediyorum. Bu normal midir, iyileşir miyim?

 41. Makatta hep ıslaklık ve vajınada aynı makat koku var napmalıyım sızcee

  • makat hastalıkları anüsün tam kapanmasını önleyebilir.muayene olmalısınız.ıslaklık ve koku anüs tam kapanamadığı için olabilir.muayene ile değerlendirilmeli.
   Op.Dr.ergun Aygören

 42. Hocam yaklasik 8 aydir makat bolgesinde zaman zaman islaklik varmis gibi hissediyorum bazende sari sivi geliyo ve etrafa pis koku yayiliyo cok zor durumdayim hocam sosyal hayatimi cok etkiliyo cok utaniyorum tedavisi varmidir yada ne onerirsiniz?

 43. Merhaba hocam
  Günde 4 kez sıcak oturma banyosu 3 kezde duş aliyorum
  benim endişem başka birseye çevirme ihtimali var mi? Dış hemeroid ameliyatı olan biri makat fistülü olabilir mi?
  Yoksa ameliyat sonrası rastlanan bir durummudur? Bu durum ağrıdan çok psikoloji olarak etkiledi ..
  Teşekkür ederim

  • makat hastalıklarına spesifik çalışan bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 44. Hocam merhaba
  5 gün önce hemeroid ameliyatı oldum.. ameliyattan sonra pis kokulu akıntı olmaya başladı.. ameliyati yapan doktor ile görüştüm bu durum normal geçecek dedi sizin yorumunuz nedir ters giden bisey olabilir mi ?

 45. Kahvede oturken arkadaslarımın aldığı koku benden geliyo sandılar o günden sonra bende takıntı haline geldi duş alıp dışarı cıksam bile arkadasların yanına oturamıyodum ya kokarım diye 3 yıldır çekiyorum yaklaşık 1 senedir de her gittim yere sinek geliyo dışarı cıkamaz oldum

 46. Hocam benim basur yüzünden koku akıntı ve kaşıntı var yazın yürüyüş yaptığımda özellikle akıntı oluyor ne yapmalıyım

  • hemoroide bağlı şişlikler anüsün tam kapanmasını önler.buna bağlı akıntı ve kaşıntı olur.tedavi olmanız gerekir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 47. 18 yasındayım bacak arasından ve makat bölgesinden terleyince cok pis koku geliyor
  Koku hissediliyor
  Pruzon kullandım bir süre koku geçti bıraktıltan sonra tekrar basladı
  Doktora gittim hiç bişey yok dedi.kuru tut pamuklu iç çamasir kullan dedi.Hepsını yapıyorum yine koku geliyor

 48. Meraba hocam Benim sadece bir sorunumm varr bir siraya yada baska bir yere oturduğum zaman terliyoo sonradan koku oluyorr bununn çözümü nedir

 49. Hocam merhaba çok uzun zamandır koku sorununu yaşıyorum. Özellikle şehirler arası yolculukta uzun süre oturmam gerektiğinde makat bölgesinde yanma islaklik gibi hissim oluyor akinti yok ve bu beni çok sıkıntılı hale sokuyor .Normalde böyle bir sorunum yok ama bagsur sorunum olduğunda oluşuyor kanımca. Sizce hangi dal bölüme gorun mem gerekiyor?

 50. Hocam merhaba 23 yaşındayım 1 haftadır external hemoroid ağrısı çekiyorum son 3 gündür de provto- gylevenol ve son 2 gündür daflon 2*1 içiyorum ağrım azaldı ama sızıntı şeklinde kan ve eşortmanıma etki edecek şekilde pis kokulu akıntım var bunun için ne yapmam gerekiyor tedavisi veya ilacı nedir hocam gerçekten çok huzursuzum hocam yardımlatınızı bekliyorum saygılarımla

  • hemoroid anüsün tam kapanmasını engeller ve dışarı akıntı olabilir.tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 51. 3 senedir apıs arasında makat bölgesinde kızarıklık var
  Ne kadar temiz titiz olsamda yıkasamda
  Pis koku geliyor cesitli kremler kullandım fayda etmedi.
  Ne yapmam lazım ?
  Op Dr Ergun Aygören
  muayene ile değerlendirmek gerekir.takıntınız olabilir.

 52. Hocam merhaba makatta çatlak ve hemoroid ameliyatı olmuştum 1 yıl kadar önce son bir kaç aydır tuvalet öncesi ve sonrası şişlik hissediyorum karnımda ve tuvalet sonrası bağırsak yorgunluğu ile makatta yanma oluyor bir de sürekli çevreyi rahatsız etmeyen sadece benim özel zamanlarda hissedebildiğim bir koku mevcut bunların nedeni ne olabilir
  Op Dr Adil altınsoy
  makatta yanmanın nedeni,rahat gaz çıkaramamaya bağlı şişkinliğin nedenide anal fissür nüks etmiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 53. Merhaba hocam bir hafta köyde kaldığım sürede duş alma sıkıntısı yaşadım son gününde böyle sıvı akması ve pis koku geliyor iki gündür de devam ediyor nedeni nedir yada bir sorun var mı
  Op dr Adil Altınsoy
  muayene ile değerlendirmek gerekir

 54. Hocam bu koku illeti bende son 2 senede oluştu kimi zaman anal,dan dışkı kokusu geliyor kimi zamanda ağır bir koku yayılıyor utanıyorumda doktora gidemiyorum gözle görünen bir rahatsızlığımda yok temizliğe aşıri özende gösteriyorum ama yinede oluyor
  Op Dr Ergun Aygören
  gastroenterolojiye görünseniz iyi olur

 55. Hocam ben bazen bağırsağına iğne saplanmış gibi bir sancı geliyor.makat bölgesinden bazen diskiladigimda kan geliyor.kokuda var
  Op. Dr. Demet Ağras
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.neden tespit edilmeli.muayene olmanızı öneririm.anüs bozuklukları dışarı akıntı olmasına neden olabilir,buda kokuya neden olabilir.ama egzama yönünden de değerlendirilmenizi öneririm

 56. Hocam bende sindirim bozuklugu ve hazimsizlik var yalniz bu hastaliklar beni pek rahatsi etmiyor yaklasik 1 senedir bende makat bolgesinde inanilmaz agir bir koku geliyo ozelliklw otobuse bindigimde camlar da acik oldugu zaman koku birden ortaya cikiyo
  ayni koku sabah kalkarkende var. Bir turlu bununla bas edemiyorum her ay hastaneye gidiyorum hicbir duzelme yok lutfen yardim edin bana
  Op Dr Atilla Kaya
  beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin.koku ve gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun.probiotik yoğurt kullanabilirsin,barsak floranı değiştirir

 57. Merhaba Hocam,
  Hemoroid koku yapar mı? Yoksa bende farklı bir hastalık mı var? Buyuk abdest kokuyorum bazen, her gün duş almama rağmen kurtulamadım bu kokudan. En sonunda arkadaşlarım da fark etti. Ne yapacağımı bilemedim. Önce size sormak istedim.
  Op. Dr. Demet Ağras
  hemoroid anüsün tam kapanamamasına neden olabilir.buda kokuya neden olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 58. Merhaba ,3 hafta önce thd operasyonu yapıldı ve ağrılı ve kanamalı bir 15 günden sonra daha iyiyim.sorularım tuvaletten sonra küçük memeler oluşuyor ve daha sonrasında gün boyu,
  sarı pis kokulu akıntı olması normal midir?
  Teşekkurler
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  kontrole gitmenizi öneririm

 59. Hocam merhaba
  Benim kokuyla ilgili bir problemim var yanliz koku disinda beni rahatsiz eden bir sorunum yok agri kanama vs gibi sadece makatimda sislik ve idrarim cok sari kizil gibi.kokunun nerden geldigini tam olarak bende anlayamiyorum ama cevremdeki insanlar cok rahatsiz oluyor ve bu durum yasamimi alt ust etti kokuyu bende aliyorum cok agir cok pis bir koku ve surekli kokuyor kesintisiz her evden cikisimda dus aliyorum gunde 3 kere bile yikandigim oluyor ama hic bir faydasi yok nasil tedavi olabilirim.
  Tesekkurler hocam
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  muayene olmalısınız.öncelikle makatınızdaki şişliğin nedeni ve idrarınızdaki sorun tespit edilmeli.ve bunlara yönelik tedaviniz yapılamlı.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz

 60. Hocam sizinle telefonla irtibat kurabilir miyim?
  Op Dr Atilla Kaya
  IDEA Klinik (Bakırköy)
  Telefon: 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 61. Hocam anüste yanma ve koku oluyor temizliği iyi yaptığım halde çevremden çok utanıyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  yanmanın nedeni anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz

 62. Hocam benim biraz kanamam ve o bölgede koku var ne kadar temizlesemde yine oluyo ? Lütfen geçici bi ilacı yokmudur utanıyorum genel cerrahiye gitmeye ..:(
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Kanama varsa utanmayın ve ciddi alıp anoskop muayenesi yaptırın

 63. hocam yaklaşık olarak 6 aydır makat bölgesinde ağrı vardı sonra o ağrı gitti 3 aydır kanamayla beraber kötü kokulu bi sıvı gelmeye başladı.makat bölgesinde meme oluştu.tedavisinde ne önerirsiniz teşekkür ederim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmlısınız,kötü huylu bir nedenide olabilir.hemoroid anüsün tam kapanmasını önleyebilir,bu nedenle akıntı olabilir.muayene ve tedavi olmalısınız

 64. Hocam yaklaşık 3 haftadır anüsten sarı renkli pis kokulu bir akıntı gelmekte özellikle tuvaletten sonra oluyor herhangi bir kanama veya ağrım yok çok şükür sizce anal fissür mü veya başka bir hastalık mı tahmininiz nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olmalısınız.muayenede neden tespit edilebilir ve ona yönelik tedaviniz yapılabilir

 65. Hocam Ben bir cokkez kadin dogum uzmanina gittim ama hicbir sey olmadigini soyleyip antibiyotik ‘ve fitil verip gonderdiler ama cozum olmadi bende akinti cok fazla ‘ve koku yapiyo onun disin da cok fazla a grim oluyo kasik bolgesinde ne yapmam gerek .. lutfen caree
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan bir proctoloji kliniğidir.gelirseniz muayene ile sorununuzu tespit edip en uygun yöntemle tedavi edebiliriz

 66. Doktor bey aynı şikayet bende de var. dışkılamadan önce 1-2 damla sıvı geliyor. acaba kokunun sebebi akıntı mıdır yoksa egzama falan mıdır? Benim saçlarımda da egzama var. Vücudum sürekli iltihap üretiyor.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kliniğimizde sadece makat hastalıklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip akıntının ve kokunun nedenini tespit edip tedavi edebiliriz

 67. Hocam makattan oturunca cok pis koku geliyor ancak kanama ve kaşıntı yok sizce makat çatlagı olabilir mi ? Ameliyat gerkeir mi ? Krem , ilaç önerir misiniz ?
  Liütfen bi çözüm bulun geçsin şu koku her saat yıkıyorum yinde geçmiyor artık ölmek istiyorum
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  genel cerrahiye yada gastroenterolojiye muayene olmalısınız

 68. Makattan koku geliyor ancak ne bir akıntı ne de başka birşey vae ne yapabilirim doktora gidemiyorum utanıyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahiye muayene olmalısınız

 69. Bunun ilacı nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pek çok hastalık neden olabilir.araştırılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri