Makatta Koku

Makatta koku kişiyi ve çevresini rahatsız eden hayati önemi olmayan ama sosyal yönü ağır bir hastalıktır. Birçok hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkabildiği gibi net bir hastalık olmadan da görülebilir.

Makat pis koku

*Bölge temizliğinin yetersiz yapılması:Dışkılamadan sonra makat bölgesi suyla iyice yıkanmalı ,tuvalet kağıdı ile dışkı kalıp kalmadığı kontrol edilmeli,tuvalet kağıdı ile sürterek değil hafif hareketlerle bastırarak kurutulmalı.

Ayrıca taharetlenirken bölge temizliği için üretilmiş kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durun.Hem içerdiği kimyasallar nedeniyle anal bölgeyi tahriş ederler.Hem de florayı bozarak enfeksiyon gelişmesine neden olurlar.Buda koku oluşması için zemin hazırlar.

*Aşırı terleme nedeniyle perianal koku oluşabilir.Aşırı terlemede ıslaklık oluşur,eğer uygun sıklıkta makat bölgesi temizlenmez ve kurulanmazsa koku oluşur.Kokuyu sadece kişinin kendisi hissedebildiği gibi çevreden de hissedilebilir.

*Anal fissür:kronik çatlakta pililer oluşur.Bu pililer genellikle çatlak tarafında ,çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda,bazen küçük bazen de büyük olabilir.Bu pililerin altında yada çatlağın tabanında apseler ve fistül gelişebilir.Bu durumda hastalarda sarı renkli bazen kötü kokulu akıntı oluşur.

*Hemoroid: Hemoroidlerin dışarı çıkması durumunda kalın barsak salgısının dışarı çıkması nedeniyle ıslaklığa bağlı kötü koku ,hemoroid ameliyatından sonra yastıkçıkların fazla alınması sonucu bariyer görevini yerine getirememesi nedeniyle mukusun dışarı akması ve bunun sonucu ıslaklık ve buna bağlı kötü koku oluşur.

*Anal fistül: Anal kanal ile deri arasında normal dışı bir tünel oluşmasına anal fistül denir. Geçmişte bir apse sonucunda oluşan fistülden barsak içinden sıvılar bu tünelle makat bölgesine sızar ve ıslaklığa neden olur.Burada kötü koku oluşmasına neden olur.

*Egzema (seboreik dermatit, alerjik vs)

* İltihabi barsak hastalığı ( crohn )

*Soliter rektal ülser sendromu:Sümüksü akıntı vardır ve makat ta kötü kokuya neden olur.

*Makat bölgesinin paget hastalığı:Anüsten kötü kokulu akıntı olur

*Mayasıl ( anal dermatit )

*Kondilom : sümüksü bir akıntıya neden olur,bu akıntı da kokuya neden olur.

*Perianal apse: Anüs çevresindeki enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak oluşan iltihabi sıvılar da kötü kokuya neden olur.

*Makat kanseri:Bu bölge kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor.Bu salgılarda ıslaklığa ve kötü kokuya neden olur.

*Anal kriptit: Kalın barsağın son bölümünde dışkının çıkışını kolaylaştırmak için kayganlaştırma görevi yapan kıl ve ter bezlerinin enfeksiyonuna denir.Bu enfeksiyonda anal kanaldan dışarı iltihap gelir.Bu iltihap da kötü kokuludur.

*Makatta sarkma: Dışkılama esnasında bağırsağın son kısmının dışarı sarkmasıdır. Anal bölgede ıslaklık ve kirlenme kötü kokuya neden olur.

*Dışkı kaçırma

*Takıntı; gerçekte koku yokken bunu takıntı haline getirmek.

 

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

119 comments

 1. Sayın doktorum,temizliğe dikkat ederim ancak makat bölgesinden gelen renksiz ya da sarımsı akıntı var, devamında kaşıntıya neden oluyor. Ne yapmalıyım?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Mutlaka gecikmeden muayene olmanızı öneririm. Akıntı enfeksiyon vb bir durumun habercisi olabilir. 05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip muayeneye gelebilirsiniz.
   Op. Dr. A. Sahapl Barlas

 2. hocam merhaba ben 20 gün önce lazerle hemoroid ameliyati oldum kanama durdu ama kötü kokulu bi akinti hala devam ediyor bu normalmidir?ileriki günlerde gecicekmi?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   kötü kokulu akıntı enfeksiyon veya dışkı kaçağı düşündürür kontrole gitmenizi öneririm.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 3. Merhaba hocam 4ay once hrmoroid amaliyati oldum oturdugum yerde bi sure sonra makstta diski kokusu geliyor cevremde iste cok rahstsiz edici sosyal hayatim bitmek uzere neyapmam lazim
  Ufakta diski akintisi geliyor amaliyattaj sonra pamuk koyuyorum o bolgeye

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Anüs tam kapanamıyorsa koku oluşur.muayene ile değerlendirmek gerekir,sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam makatta önleyemediğim bir koku var. Daha 18 yaşın altındayım. Önceki yıllarda daha kötü temizlememe rağmen şimdi koku var ve bu koku özelliklr okuldayken çok ciddi bir sorun haline geldi. Doktora gitmekten çekiniyorum. Ne yapmam lazım?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Bölge hijyenine özen göster. koku yapan gıdalardan uzak dur.probiotik yoğurt tüketebilirsin,eğwe geçmwzse gastroenterologa görünmelisin.
   Op.Dr.A. Şahap Barlas

 5. kişisel temizliğimi çok iyi yapmama ragmen makatımdan sebebini bilmediğim dışkı kokusu bazen de çürüğümsü koku geliyor.sebebi nedir tedavisi var mıdır.ağrı kanama hiçbir şey yok.ne yapmam gerek.herhangibir ilac önerebilir misiniz

  • Muayene ile değerlendirip sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz.

 6. hocam makata bi sızıntı oluyor sonra kötü kokular çıkmaya başlıyor

  • Muayene ile değerlendirip sızıntının nedenini bulmak gerekir. Akıntının kötü kokulu olması normal. Makat hastalıklarına bağlı şekil bozukluğu oluşur ve anüs tam kapanamayabilir ve akıntıya neden olabilir. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip ,nedeni belirleriz ve tedavisini en uygun yöntemle yapabiliriz.

 7. Hocam çocukluğumdan beridir çok terleyen biriyim kıçım normalde terler fakat şuan oturarak çalışıyorum ve bu bana zulüm veriyor.popo mu kuru tutmaya calisiyorum fakat ağır bir koku geliyor oturdugum yüzeyden ve terden ziyade yemek kokusu gibi ve kapalı bir ortam içersinde kokuyor çok Zor durumdayım.sebebi ne olabilir lütfen yardım edin

  • Terleme için yapılacak şey botilinum toksinı enjeksiyonudur. Diğer sıkıntılarınızda muayene ile değerlendirilmeli. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 8. Bu konudan cok muzdaribim sosyal yönden zor gunler yasiyorum makatimda diskidan sonra bir sure koku kaliyor yaridmci olursaniz cok mutlu olurum

  • Barsak floranızı değiştirin, probiotik yoğurt yiyebilirsiniz ve bununla ilgili ilaçlar var kullanabilirsiniz. Kokulu yiyecekleri tüketmekten kaçının, eğer bunlarla sorununuz çözğlmezse gastroenterologla görüşün.

 9. Merhaba hocam bazen yoğun çalışırken makatta aşırı kaşıntı ve terleme oluyor normalde bile elimi sürdüğümde elim çok kütü kokuyor hocam ne yapmam gerekiyor lütfen bana bir yol Çanakkale yazıyorum

  • Terlemeyi azaltmak ve terin kolay emilimi için pamuklu çamaşır giyebilirsiniz. Eğer gerçekten çok fazla ise terlemeniz bu botilinum taksinin enfeksiyonu ile tedavi edilebilir. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?