Makatta Islaklık

Makatta ıslaklık birçok hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkabilir.Makatın sürekli ıslak kalması zaten hassas olan makat cildinde tahrişe neden olur.

Makatta Terleme
Islaklığın en abartılı ve en rahatsız edici olduğu durum terlemnenin aşırı olduğu durumlardır, o kadar ki hasta oturduğu yerden kalktığında kıyafetinin arkası ıslanmış olur. Bu durum fiziki rahatsızlık kadar sosyal olarak da rahatsız eder. Sebebi çok net bilinmemektedir, koltuk altı terlemesi gibi bölge sempatik sinirlerinin aktivitesinin artışı şeklinde izah edilmektedir.

Makatta Terleme Tedavisi
Koltuk altı terlemesinin ameliyatla tedavisi yapılabilirken ne yazık ki anüğs bölgesinde bu geçerli değildir, yani kalıcı bir tedavisi yoktur. Tek çözümü botox enjeksiyonudur. Bölgeye onlarca noktaya botox enjeksiyonu yapılarak terlemenin mikterı % 70-95 oranında azaltılabilmektedir.

*Aşırı terleme nedeniyle makatta ıslaklık oluşur. Bu durumda uygun sıklıkta makat bölgesinin tahrişini önlemek için tuvalet kağıdı veya peçete ile o alanı kurulamak gerekir.Bu kurulama işlemi sürtme tarzında değil yumuşak hareketlerle hafifçe bastırarak yapılmalıdır. Sürterek temizleme de tuvalet kağıdı veya peçete parçaları arada kalabilir, bu da daha çok tahrişe neden olur.

Alt ıslatma

*Makat bölgesi temizliğinin yetersiz yapılması: Sadece tuvalet kağıdı veya peçete ile kuru kuruya makat temizliği yapılmamalı. Burada silinerek yapılan temizlik zaten hassas olan makat cildini tahriş eder .Bu nedenle dışkılamadan sonra makat bölgesi suyla iyice yıkanmalı , tuvalet kağıdı ile dışkı kalıp kalmadığı kontrol edilmeli,tuvalet kağıdı ile yine silerek değil hafif hareketlerle bastırarak kurutulmalı.

Ayrıca taharetlenirken makat temizliği için üretilmiş kimyasal içeren ıslak mendillerden uzak durun. Hem içerdiği kimyasallar hem de florayı bozarak enfeksiyon gelişmesine neden olurlar.

*Makat çatlağı(anal fissür, makat yırtığı) kronik makat çatlağında pililer oluşur. Bu pililer genellikle çatlak tarafında , çoğu zaman tek bazen birden çok sayıda,bazen 2-3 mm bzende 1-2 cm kadar uzun,ibik şeklinde olabilir. Bu durumda bu pililerin altında yada çatlağın tabanında apseler ve fistül gelişebilir.Bu durumda hastalarda sarı renkli bazen kötü kokulu akıntı ve ıslaklık ve ıslaklığa bağlı kaşıntı ortaya çıkabilir.

*Hemoroid: Hemoroid , makatın tam çıkış bölgesinde yerleşmiş olan ve her insanda bulunan damarlardan oluşmuş yastıkçıklardır. Bu yastıkçıkların görevlerinden biri de kalın barsağın içini kayganlaştıran sıvının makat derisine bulaşmasını önlemektir. Mukus özellikle makat çevresi bölge için tahriş edici olup bu bölgede kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır. Hemoroid yastıkçıklarını oluşturan damarlardaki dolaşım bozukluğu hemoroidal hastalık gelişmesine neden olmaktadır.Bu yastıkçıkların dışarı çıkması ile kalın barsak mukusunun anüs ve çevresine bulaşmasına buda ıslaklık ve kaşıntıya neden olmaktadır. Hemoroidal hastalığın tedavisinde cerrahi yöntemler uygulandığında bu yastıkçıklar çıkarılmaktadır.Cerrahi sırasında hemoroid yastıkçıklarının geniş çıkartılması, makat bölgesindeki bariyer fonksiyonunun bozulmasına ve mukusun sürekli makat bölge derisine bulaşarak kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumda kaşıntıyı azaltmak için: tuvalet kağıdı kullanılmaması, makat bölgesinin aşırı temizliğinden kaçınma, makat bölgesinin nemli tutulmaması, pamuklu, bol, sabunla yıkanıp ütülenmiş iç çamaşırı giyilmesi, alkali olmayan banyo sabunu kullanılması; uzun süre oturmaktan kaçınma şeklinde önlemlerin alınması gerekmektedir.

*Makat fistülü İki vücut bölgesi arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının kanalın oluşmasına fistül denir. Makat içindeki bağırsak bölümü ile deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü (perianal fistül, anorektal fistül, anal fistül)denir. Geçmişte bir apse sonucunda oluşan makat fistülü, apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibidir.Barsak içinden sıvılar bu tünelle makat bölgesine sızar ve ıslaklığa neden olur.

*Makat siğili (kondilom):makattan sümüksü bir akıntıya neden olur,ıslaklık bu akıntı nedeniyle oluşur.

*Makat apsesi: Makat çevresindeki enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak oluşan iltihabi sıvılar da makat ta ıslaklığa neden olur.

*Makat kanseri:Makat kanserlerinde değişik salgılar ortaya çıkabiliyor.Bu salgılarda makatta ıslaklığa neden oluyor.

*Anal kriptit: Makat bölgesinde dışkının çıkışını kolaylaştırmak için kayganlaştırma görevi yapan kıl ve ter bezlerinin enfeksiyonuna denir.Bu enfeksiyonda makat kanalından dışarı iltihap gelir.Buda makatta ıslaklığa neden olur.

*Makat sarkması: Dışkılama esnasında bağırsağın son kısmının dışarı sarkmasıdır. makatta ıslaklık hissi ve kirlenme kalın bağırsağın hafif derecedeki sarkmalarında görülebilmektedir.

*Dışkı kaçırma

*Egzema

*İltihabi barsak hastalığı

*Soliter rektal ülser sendromu:Sümüksü (mukus)akıntı makat ta ıslaklığa neden olur.

*Makat bölgesinin paget hastalığı:Makattan akıntı olur bu nedenle makat ıslaklığı oluşur.

*Huzursuz barsak sendromu

*Bazı polipler

*Mayasıl; bölgenin nemlenme kaşıntı sebeplerinin sık görülenidir, anal dermatit denir.

46 comments

 1. Hocam Anal Fissürüm varmış krem verdiler doktor doktor gezdim fayda etmedi fissürün içine pislik dolmuş ben ağrı vb hissetmedim
  hastalığı enfeksiyon akıntısı gelince anladım bi şeylerin ters gittiğini meme oluşmuş 2 tane Fissür vardı Sıcak su oturma banyosu yapıyorum sıvı çözelti damlatıyorum mikrobu kırsın diye krem sürüyorum
  Ağrı kesici ve antibiyotik kullandım doxium kullanıyorum 2 ayda 2 kere antibiyotik 1 kere enfeksiyon ilaçları kullandım 1 tane fissür iyileşti diğeri hala duruyor ve meme oluşmuş ıslaklık oluyor enfeksiyon da oluyordu ama baya bi azaldı
  İlaçları kullanmaya başlayalı 2 ay oldu Fissür hala duruyor ne önerirsiniz meme var makat darlığı var ıslaklık ve enfeksiyon var hala iyileşmedi ilaçlara devam ediyim mi ne önerirsiniz hocam

 2. Hocam 1 yıldır makatın etrafı yani popomun yanakları ıslakmış gibi hissiyat yaşıyorum. Fakat kesinlikle ıslaklık yok gitmediğim doktor kalmadı.24 sene önce basır ameliyatı oldum acaba bu ıslaklık hissi yaşamamın sebebi olabilir mi? Henüz tam olarak kötü yabilen doktor olmadı yaptırdırmadığım tahlil kalmadı Tüm tahlillerim temiz çıktı fakat rahatsızlığım devam etmekte..,

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Islaklık yok ise psişik bir sorundan kaynaklanıyor olabilir, takıntınızdan hipnoterapi ile kurtulabilirsiniz.
   Op. Dr. Adil Altınsoy

 3. Makatı sıkmada bir problem yoksa gaz kaçırma rahatsızlığı neden olmuş olabilir ve sıkmada bir problem yoksa yine de kegel egzersizi yapılmalımıdır

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz.anüsün tam kapanmasına engel olan bir durum olabilir.
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Hocam merhaba makat üst kısımda iki kalcanın birleştigi kısım terleme oluyur sonra kaşıntı bunun sebebi nedir tşkr ederim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   bahsettiğiniz alanda kıl dönmesi olabilir.Kaşıntı terlemeye bağlı olabilir.Muayene ile değerlendirmek gerekir.05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Makat bölgemi ne kadar temizlesem de bir kaç saat sonra kontrol ettiğimde peçetemde dışkı lekesi oluyor. Nedendir acaba

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba
   dışkı kaçağı olabilir. nedeni muayene ve anoskopi muayenesi ile araştırılmalı.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam merhabalar bir süredir arka tarafında yanma ve kaşıntı oluyordu tuvaletimi biraz tutup sonra yapınca pecetede kan bile gördüm ama bu aralar bu şikayetlerim bitti gibi şimdi daha çok kendimi kasinca veya tuvaletimi tutunca ve gündelik faaliyet halindeyken makat bölgem terliyor iç çamaşırın bile hafiften ıslaklık görebiliyorum sebebi nedir acaba?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 7. Hocam dışkılama esnasında kabızlıktan dolayı tam boşaltım olmuyor bu sebeple makat kirli kalıyor sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Sadece kabızlık değil makatta darlık vb bir durum olabilir muayene ile değerlendirmek gerekir, darlığı yada tam dışkılayamamanın neden araştırılması. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 5426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 8. Arka kısımda 2 haftadır aşırı derecede bi ıslaklık oluyor ve rahatsız ediyor. Çatal kısmındaki kemikte bastırdığın zaman aşırı derecede ağrı oluyor. O ıslaklık dışkı kokuyor bunun nedeni nedir hocam söyleyebilir misiniz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Fistül yada alerjik bir durum olabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 9. Makata ağrı var ara sıra olur kanama yok kabızlık yuk

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   muaneile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz çünkü belirgin bir şikayetiniz yok. yalnız kabızlık olmasa da tuvalette uzun zaman geçiriyorsanız bu durum da makat hastalıklarına zemin hazırlar.muayene olmalısınız.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

   • Hocam bir kere anal fussur ameliyati oldum endoanal usg anal manometri yaptirdim kaslarda bi sorun yok tek sorunum camasirim islaniyor botox tedavisiyle islanma gecermi hocam

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Daha önce anal fissür ameliyatı olduysanız bu kaçağı ve çamaşırın ıslanmasına neden olabilir. Gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip sorunu tam olarak tespit edip dolgu vb bir işlemle kaçağı önleyebiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Sayın hocam geçici dolgu yaptirdim ıslaklık geçmedi botox la geçmez mi makata yaptirdigimizda

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Merhaba,
      Kontrole gelin değerlendirelim,Tekrar dolgu yapmak gerekebilir. 05426210888 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. 5 yil önce anal füssir ve hemoroid ameliyatı oldum 6 aydır makatin üst tarafinda kaşınti yanma ve az sislik var dr bitkisel krem verdi gecmedi baska dra gittim anrecta verdi 20 gundür kullaniyirum gecmedi ne yapabilirim

  • kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışmakta.durumunuzu muayene ile değerlendirmek gerekir.size en yakın kliniğimize gelirseniz sorun tespit edilip tedaviniz yapılabilir.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 11. Merhaba.Son 20 gundur kalca arasında hafif terleme ve nem basladı.hicbir rahatsızlığım yok.ağrım sancım kanama vb.cok duzenli ve saglıklı beslenirim.sporumu yaparım,bunun sebebi ne olabilir

  • giydiğiniz çamaşırlardan kaynaklı olabilir kilo almış olabilirsiniz genel olarak bir sıkıntınız yoksa bu sorunu ancak siz bulabilirsiniz

 12. Makat sigilim vardi dondurma tedavisi uygulandi ve krem ve hap kullaniyorum ama suan terleme var ilaclarin bitmesini mi beklemeliyim

 13. Makatımda sürekli nemlilik ve ıslaklık hissi var ve bu beni günlük hayatımda çok rahatsız ediyor ne yapmalıyım?

 14. makatcevresiburusuk

  merhaba,popo çevresinde tıpkı yüzdeki yaşlanma,buruşukluk gibi bir buruşukluk var,elle gezdirdiğimde bu tırtıklanma gibi belli oluyo,rahatsız oluyom,ben popo etrafının dümdüz,kaygan olmasını istiyodum,bunu nasıl giderebiliriz? Topuk taşları ile ovalamak istiyom ama zararı olur mu acacaba? teşekkürler..

 15. Utangaçaşık

  Merhaba benim uzun süredir makatta kaşıntı vardı doktora gittim ıslak makat tanısı koydu kolonoskopi yapıldı birşey çıkmadı şükürler olsun 15 gün sıcak suya rivanol koyarak oturmamı ve 2 saatte bir peçete koymamı söyledi yaptımda ama hala terleme devam ediyor ve kaşıntıda var ve tahriş oluyo sürekli. Ne yapabilirim başka Teşekkürler

 16. Ben 2 sene önce anal fissür ameliyatı oldum 1sene önce aynı ameliyatı bir daha oldum tuvaletten sonra kalan dışkı dışarı çıkıyor bunun bir çaresi varmı geçmesi için

  • muayene ile değerlendirip sorunu tespit etmek gerekir,
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • Merhaba hocam yaklaşık 2.3 yıldır sabit 10.15dk oturup kalktigim yerde diski kokusu geliyor
   Kaç tane hastaneye gittim sürekli hemoroid olduğunu söylediler en son cerrahi amaliyat oldum amaliyattan önce Makatta terleme akıntı gibi sorunlarda oluştu asıl sorunun da geçmedi piskolojik olarakta çöktüm günde 5.6 kere duş alıyorum işte dışarda oturmaya korkuyorum
   Başka bicdoktor makat bozukluğun olabilir demişti şekil bozukluğu bu durumdan nasıl kurtulabilirim saygılarımla

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Muayene ile değerlendirmek gerekir, anomalı tespit edilir, tedavi ona göre planlanır. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. Makat umarım cok terliyor ve kasınıyordu. Doktora gittim kıl kurdu dedi ve kontör yazdı. kasıntı gecti ama hala asırı bir terleme var onereceginiz bir ilac veya Baska bir yontma varmı

  • muayene ile değerlendirmek gerekebilir.makat terlemelerinde botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi yapıyoruz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 18. Makatın etrafı bağırsak gibi ve bildiğimiz bağırsak gibi olan renkte damlama şeklinde yoğun kanamalar oluyor bu kanamalar tuvalete gidince oluyor sadece yaklasık 15 dakika yoğun bi damlama şeklinde kanıyor ve sonra duruyor bi süre sonra ve çıkarken temizliğini yaparken oraya dokununca tekrardan kanıyor ne yapmalıyım ağrısı yok ama kan kaybı var

  • kanama laser tedavisi ile durdurlur ama kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kanmanın nednei kötü huylu bir oluşumda olabilir.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 19. Bu tur kasintilar cildiye doktoru ile çözülemiyorsa hangi alana gidilmeli

 20. benim makatta ıslaklık ve pis koku kaşıntı oluyor nasıl yapmamlazım bu hastalıgı geçirmek için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri