Makatta egzama

Makatta egzama yada diğer adlarıyla mayasıl veya anal dermatit anüs bölgesinin en bezdirici kaşıntı yapan hastalığıdır. Ağrı acı gibi şikayet yapmaz daha çok ıslaklık, akıntı,ve özellikle kaşınma hissi olur özellikle kaşıntı bazen kanatacak kadar olur. Bu rahatsızlıklar hayati önem arz etmese de hastada sosyal sıkıntı yapmaktadır.
Makatta egzama belirtileri
-İç çamaşırlarda kirlenme
-Kötü koku ve salgıya bağlıdır. makatta egzama
-Anüs ve civarında ıslaklık.makat egzaması.
-Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşınma.
-Bazen kanama.
-Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
-Memelenme.
-Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı sızlama, yanma.
-Cildin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
Makatta egzama teşhisi nasıl konur makatta egzama belirtileri
Hastanın şikayetlerini dinlemek genellikle teşhis için yeterlidir ama muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür. Yapılacak tahlil yada filmler yol gösterici değildir.
Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.
Makatta egzama sebepleri
-Sabunla temizlik(sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
-Baharatlar, özellikle karabiber
-Turşu ve diğer mayalı gıdalarPatlıcan ve domates,çikolata( yemeyi bırakınca düzelebilir)
-Şişmanlık(bölgenin havalanması azalır)
-Yaz mevsimi (terleme artar)
-Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
-Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır)makat egzaması tedavisi
-Makat egzaması tedavisi
Makat egzaması için krem tarzı üretilen tek ürün pruzon merhemdir. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz kullanmak uygundur.Alternatif olarak kullanılabilecek kortizonlu merhemler ciddi yan etkileri sebebiyle en son seçenek olarak önerilir.Kalıcı tedavi için ciltte bu rahatsızlığı başlatan yada arttıran asıl sebep bulunmlaı ve ortadan kaldırılmalıdır.

makatta egzama görselleri

https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.html

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

64 comments

 1. Hocam benim makatta bundan 3 ay önce kaşıntı ve hafif deri incelmiş gibi bir sivilce vardı 1 hafta sürdü sonr hiç bı sorun yoktu geçenlerde 3 gün üst üste acı biber yedim sonra yine ağrımaya başladı rahatsız edici ve bugün baktım o sivilceden bı tane daha çıkmış hafif o bölgede kilo da var saygılar hocam

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   muayene ile değerlendirmek gerekir. Eğer dışkılama ile ilgili bir sorununuz yoksa Dermatologa da muayene olabilirsiniz.
   Op.Dr. Adil Altınsoy

 2. Hocam iyi günler sorunum şu yaklaşık üç yıldır hemoroid var fakat son bir aydır şiddetli bı şekilde kaşınıyor sadece oluşan meme bölgesinde degil neredeyse kuyruk sokumuna kadar olan bölgeye kadar şiddetli bı kaşıntı var ve hafif bı beyazlık var kaşıntının oldugu yerler de tam olarak nedeni ne olabilir ve önerdgnz bı krem var mı

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hemoroid nedeniyle anüs tam kapanamadığı için dışa doğru akıntı olabilir,bu kaşıntı yapabilir.O bölge de Dermatit gelişmiş olabilir. Söylediğiniz alan kıl dönmesinin görüldüğü alan , en önemli bulgulardan biri de kaşıntıdır. Yani hemoroidinize bir de kıl dönmesi eklenmeiş olabilir. Bu nedenle şikayetleriniz daha fazla artmadan bence bir Proctologa muayene olmalısınız. Eğer ameliyatsız yöntemlerle tedavi şansınız varsa hiç olmazsa bu şansınızı kaybetmemiş olursunuz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın kliniğimizden muayene için randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?