Makatta egzama

Makatta egzama yada diğer adlarıyla mayasıl veya anal dermatit anüs bölgesinin en bezdirici kaşıntı yapan hastalığıdır. Ağrı acı gibi şikayet yapmaz daha çok ıslaklık, akıntı,ve özellikle kaşınma hissi olur özellikle kaşıntı bazen kanatacak kadar olur. Bu rahatsızlıklar hayati önem arz etmese de hastada sosyal sıkıntı yapmaktadır.
Makatta egzama belirtileri
-İç çamaşırlarda kirlenme
-Kötü koku ve salgıya bağlıdır. makatta egzama
-Anüs ve civarında ıslaklık.makat egzaması.
-Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşınma.
-Bazen kanama.
-Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
-Memelenme.
-Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı sızlama, yanma.
-Cildin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
Makatta egzama teşhisi nasıl konur makatta egzama belirtileri
Hastanın şikayetlerini dinlemek genellikle teşhis için yeterlidir ama muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür. Yapılacak tahlil yada filmler yol gösterici değildir.
Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.
Makatta egzama sebepleri
-Sabunla temizlik(sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
-Baharatlar, özellikle karabiber
-Turşu ve diğer mayalı gıdalarPatlıcan ve domates,çikolata( yemeyi bırakınca düzelebilir)
-Şişmanlık(bölgenin havalanması azalır)
-Yaz mevsimi (terleme artar)
-Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
-Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır)makat egzaması tedavisi
-Makat egzaması tedavisi
Makat egzaması için krem tarzı üretilen tek ürün pruzon merhemdir. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz kullanmak uygundur.Alternatif olarak kullanılabilecek kortizonlu merhemler ciddi yan etkileri sebebiyle en son seçenek olarak önerilir.Kalıcı tedavi için ciltte bu rahatsızlığı başlatan yada arttıran asıl sebep bulunmlaı ve ortadan kaldırılmalıdır.

makatta egzama görselleri

https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.html

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

74 comments

 1. Hocam iyi günler, makatımda kaşıntı var neredeyse 2 sene olcak, sıcak su banyosu yaptım, at kestaneli kremi kullandım faydası olmadı açıkçası, kaşıntı analdan neredeyse testislerin bittiği yere kadar sürüyor. Ve maalesef kaşıdığım içinde sık sık tahriş oluyordu makatım. Genel cerraha gittim. Doktor :” Parça parça gözüküyor, net göremiyorum, Kolonoskopi yaptırmalısın ” demişti Ayrıca tuvalette elime meme geliyordu. Ve küçük damla şeklinde kan geliyordu, Doktor ; Tuvalet kağıdıyla silme, tavaret yapıp, tuvalet kağıdı ile tampon yap ve çok uzun süre oturma tuvalette ” demişti dediklerini yaptım hala daha yapıyorum ama kaşıntı devam ediyor korktuğum için girmedim Kolonoskopiye. Sizce sorun nedir? Nasıl bir yol izlemeliyim??

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   şikayetiniz makat çatlağı olabilir fakat kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi gecikmeden yapılmalıdır. Kaşıntı hem çatlaktan kaynaklanıyor olabilir, Ama o kadar alana yayıldı ise anal dermatitinizde var, dermatit için pruzon pomat kullanabilirsiniz. Makarna hastalıklarında ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, gelirseniz en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Nizam kurtdere

 2. Merhaba hocam, stres,sinir,utanma,kaygı zamanlarımda baş boyun kol bel karın yani neredeyse tüm vücutta görülen ve 5 dakika içerisinde yok olan iğnelenme kızarıklık kaşıntı oluyor, (kabarıklık yok , bileğimde birkaç defa o kaşıntı anında küçük bir kaç kabarıklık oldu sadece) yaklaşık 3 ay civarı önce başladı az az 3-5 günde bir oluyordu, şimdi evden çok nadir çıkıyorum ama markete gittiğimde birileriyle birşeyler konuştuğumda hafif hafif oluyorum, serin alandan sıcak alana aniden geçtiğim zaman tekrarlıyor, şu ara arttı, gece beni uyandıran bir kanşıntı YOK durduk yere kızarma YOK ,bir duygu ve ani sıcaklık değişimlerinde gerçekleşiyor sadece, kan idrar gaita alerji ultrason testlerim tamamen temiz çıktı, ama bu durum devam ediyor. Şu arada sınav sonuç döneminde olduğumuda göz önünde bulunduruyorum, öneriniz nedir teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Şikayetlerin strese bağlı, rahatlamanın yolunu bulmalısın. Dua edebilirsin, psikolojik yardım alabilirsin, hipnoz yaptırabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba yaklaşık 5-6 yıldır makat civarında kaşıntım var. Çok kaşıdığım için cilt tahriş olmuş. Ben vajinal akıntıdan kaynaklanfığını düşünmüştüm ama kaşınan nokta makat bölgesi. Bende de egzamamı var acaba? Bir de coresatin kullanıyorum yeşil olanından işe yarar mı?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Kaşıntı makat hastalıklarının ortak belirtisidir.eğer kaşıntı dışında bir şikayetiniz yoksa egzamadır. pamuklu çamaşır giyin, sabun vb kimyasal kullanmayın, acı- baharatlı ve turşu-salamura yiyecekler tüketmeyin,bölgeyi kuru tutun ve Pruzon pomat kullanın.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 4. Merhabalar hocam, soğuk bölgeden ani sıcak bölgeye geçtğim zaman cildimde ( neredeyse tüm vücut) 2 dakikayı geçmeyen kızarıklık iğnelenme kaşıntı oluyor, dermatologa gittim kan gaita idrar testleri temiz çıktı, alerji testimde temiz çıktı, makatımda egzema var bir kaç forumda okudum sebebi makat dermatiti olarak yazmışlar, ilaç olarakta pruzon önermişler. Sizce kaşıntılarımın sebebi forumlardaki gibi bu egzemamıdır. O ilaç iyi gelir mi ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba, makatınızda egzama varsa pruzon pomad iyi gelir. ama mantar enfeksiyonu varsa mantar tedavisine yönelik ilaçlarda kullanmalısınız. Ayrıca temizlikte kimyasallardan kaçınmalı ve duru su kullanmalısınız.
   pamuklu çamaşır giymelisiniz. Fakat bu genel vücuttaki sıcak-soğuk reaksiyonunu açıklamaz.
   Op. Dr. Seher Şirin

   • Merhabalar doktor bey, 2 gündür kullanıyorum pruzonu, forumlarda iletişimde olduğum aynı problemi yaşayan bir kaç arkadaş gibi aylardır sıcağa geçtiğimde olan kaşıntılarım %80 e kadar geçti. Egzemadanda pek bir iz kalmadı. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 5. Hocam benim makatta bundan 3 ay önce kaşıntı ve hafif deri incelmiş gibi bir sivilce vardı 1 hafta sürdü sonr hiç bı sorun yoktu geçenlerde 3 gün üst üste acı biber yedim sonra yine ağrımaya başladı rahatsız edici ve bugün baktım o sivilceden bı tane daha çıkmış hafif o bölgede kilo da var saygılar hocam

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   muayene ile değerlendirmek gerekir. Eğer dışkılama ile ilgili bir sorununuz yoksa Dermatologa da muayene olabilirsiniz.
   Op.Dr. Adil Altınsoy

 6. Hocam iyi günler sorunum şu yaklaşık üç yıldır hemoroid var fakat son bir aydır şiddetli bı şekilde kaşınıyor sadece oluşan meme bölgesinde degil neredeyse kuyruk sokumuna kadar olan bölgeye kadar şiddetli bı kaşıntı var ve hafif bı beyazlık var kaşıntının oldugu yerler de tam olarak nedeni ne olabilir ve önerdgnz bı krem var mı

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hemoroid nedeniyle anüs tam kapanamadığı için dışa doğru akıntı olabilir,bu kaşıntı yapabilir.O bölge de Dermatit gelişmiş olabilir. Söylediğiniz alan kıl dönmesinin görüldüğü alan , en önemli bulgulardan biri de kaşıntıdır. Yani hemoroidinize bir de kıl dönmesi eklenmeiş olabilir. Bu nedenle şikayetleriniz daha fazla artmadan bence bir Proctologa muayene olmalısınız. Eğer ameliyatsız yöntemlerle tedavi şansınız varsa hiç olmazsa bu şansınızı kaybetmemiş olursunuz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın kliniğimizden muayene için randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?