Makatta egzama

Makatta egzama yada diğer adlarıyla mayasıl veya anal dermatit anüs bölgesinin en bezdirici kaşıntı yapan hastalığıdır. Ağrı acı gibi şikayet yapmaz daha çok ıslaklık, akıntı,ve özellikle kaşınma hissi olur özellikle kaşıntı bazen kanatacak kadar olur. Bu rahatsızlıklar hayati önem arz etmese de hastada sosyal sıkıntı yapmaktadır.
Makatta egzama belirtileri
-İç çamaşırlarda kirlenme
-Kötü koku ve salgıya bağlıdır. makatta egzama
-Anüs ve civarında ıslaklık.makat egzaması.
-Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşınma.
-Bazen kanama.
-Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
-Memelenme.
-Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı sızlama, yanma.
-Cildin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
Makatta egzama teşhisi nasıl konur makatta egzama belirtileri
Hastanın şikayetlerini dinlemek genellikle teşhis için yeterlidir ama muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür. Yapılacak tahlil yada filmler yol gösterici değildir.
Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.
Makatta egzama sebepleri
-Sabunla temizlik(sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
-Baharatlar, özellikle karabiber
-Turşu ve diğer mayalı gıdalarPatlıcan ve domates,çikolata( yemeyi bırakınca düzelebilir)
-Şişmanlık(bölgenin havalanması azalır)
-Yaz mevsimi (terleme artar)
-Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
-Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır)makat egzaması tedavisi
-Makat egzaması tedavisi
Makat egzaması için krem tarzı üretilen tek ürün pruzon merhemdir. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz kullanmak uygundur.Alternatif olarak kullanılabilecek kortizonlu merhemler ciddi yan etkileri sebebiyle en son seçenek olarak önerilir.Kalıcı tedavi için ciltte bu rahatsızlığı başlatan yada arttıran asıl sebep bulunmlaı ve ortadan kaldırılmalıdır.

makatta egzama görselleri

https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.html

81 comments

 1. Hocam benim makatımda egzama var ve pruzon kremini kullandım ilk halinden daha iyi şu an ama kullanmaya devam etmeme rağmen bir yararını göremiyorum artık yardımcı olur musunu teşekkür ederim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Pruzon pomata ek olarak mutlaka pamuklu çamaşır giyin, sentetik çamaşır asla giymeyin, bölge temizliğine sadece duru şu kullanın, sabun vb kimyasallar kullanmayın. Acı-baharatlı, turşu-salamura yiyecekler yemeyin, şikayetlerinizi nelerin artırdığına dikkat edin ve yiyecek olsun veya kullandığınız başka bir madde olsun mutlaka uzak durun.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. hocam benım makat egzemam var, sac ve göğüs bölgesinde.
  nasıl tedavi olabilirim,

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Pruzon pomat kullanabilirsiniz. Kesinlikle pamuklu çamaşır giyin, acı-baharatlı, turşu-salamura yiyeceklerden uzak durun. Bölge temizliğinden sabun vb kimyasal kullanmayın.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 3. Hocam 2 yıldır Ülseratif kolit Crohon tedavisi görüyorum ama sorunum bitti sayılır ama 1 aydır denizde tatildeydim bu arada kuyruk sokumu arasında deride kuruluk oluştu ne yapmalıyım ilginize teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Kuruluk egzama bulguru olabilir, fakat tarif ettiğiniz alan kıl dönmesini görülebileceği bir alan olduğu için muayene olmanız da fayda var. Klinikleeimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz, 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri