Makatta egzama

Makatta egzama yada diğer adlarıyla mayasıl veya anal dermatit anüs bölgesinin en bezdirici kaşıntı yapan hastalığıdır. Ağrı acı gibi şikayet yapmaz daha çok ıslaklık, akıntı,ve özellikle kaşınma hissi olur özellikle kaşıntı bazen kanatacak kadar olur. Bu rahatsızlıklar hayati önem arz etmese de hastada sosyal sıkıntı yapmaktadır.
Makatta egzama belirtileri
-İç çamaşırlarda kirlenme
-Kötü koku ve salgıya bağlıdır. makatta egzama
-Anüs ve civarında ıslaklık.makat egzaması.
-Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşınma.
-Bazen kanama.
-Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
-Memelenme.
-Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı sızlama, yanma.
-Cildin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
Makatta egzama teşhisi nasıl konur makatta egzama belirtileri
Hastanın şikayetlerini dinlemek genellikle teşhis için yeterlidir ama muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür. Yapılacak tahlil yada filmler yol gösterici değildir.
Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.
Makatta egzama sebepleri
-Sabunla temizlik(sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
-Baharatlar, özellikle karabiber
-Turşu ve diğer mayalı gıdalarPatlıcan ve domates,çikolata( yemeyi bırakınca düzelebilir)
-Şişmanlık(bölgenin havalanması azalır)
-Yaz mevsimi (terleme artar)
-Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
-Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır)makat egzaması tedavisi
-Makat egzaması tedavisi
Makat egzaması için krem tarzı üretilen tek ürün pruzon merhemdir. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz kullanmak uygundur.Alternatif olarak kullanılabilecek kortizonlu merhemler ciddi yan etkileri sebebiyle en son seçenek olarak önerilir.Kalıcı tedavi için ciltte bu rahatsızlığı başlatan yada arttıran asıl sebep bulunmlaı ve ortadan kaldırılmalıdır.

makatta egzama görselleri

https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.html

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

76 comments

 1. Hocam merhaba. Yaklaşık 4 aydır makat çevremde kaşıntı ve beyaz bir kabarıklık var. Akıntı, sulanma yok. Öneriniz nedir? Teşekkürler.

 2. Hocam iyi günler, makatımda kaşıntı var neredeyse 2 sene olcak, sıcak su banyosu yaptım, at kestaneli kremi kullandım faydası olmadı açıkçası, kaşıntı analdan neredeyse testislerin bittiği yere kadar sürüyor. Ve maalesef kaşıdığım içinde sık sık tahriş oluyordu makatım. Genel cerraha gittim. Doktor :” Parça parça gözüküyor, net göremiyorum, Kolonoskopi yaptırmalısın ” demişti Ayrıca tuvalette elime meme geliyordu. Ve küçük damla şeklinde kan geliyordu, Doktor ; Tuvalet kağıdıyla silme, tavaret yapıp, tuvalet kağıdı ile tampon yap ve çok uzun süre oturma tuvalette ” demişti dediklerini yaptım hala daha yapıyorum ama kaşıntı devam ediyor korktuğum için girmedim Kolonoskopiye. Sizce sorun nedir? Nasıl bir yol izlemeliyim??

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   şikayetiniz makat çatlağı olabilir fakat kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi gecikmeden yapılmalıdır. Kaşıntı hem çatlaktan kaynaklanıyor olabilir, Ama o kadar alana yayıldı ise anal dermatitinizde var, dermatit için pruzon pomat kullanabilirsiniz. Makarna hastalıklarında ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz, gelirseniz en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Nizam kurtdere

 3. Merhaba hocam, stres,sinir,utanma,kaygı zamanlarımda baş boyun kol bel karın yani neredeyse tüm vücutta görülen ve 5 dakika içerisinde yok olan iğnelenme kızarıklık kaşıntı oluyor, (kabarıklık yok , bileğimde birkaç defa o kaşıntı anında küçük bir kaç kabarıklık oldu sadece) yaklaşık 3 ay civarı önce başladı az az 3-5 günde bir oluyordu, şimdi evden çok nadir çıkıyorum ama markete gittiğimde birileriyle birşeyler konuştuğumda hafif hafif oluyorum, serin alandan sıcak alana aniden geçtiğim zaman tekrarlıyor, şu ara arttı, gece beni uyandıran bir kanşıntı YOK durduk yere kızarma YOK ,bir duygu ve ani sıcaklık değişimlerinde gerçekleşiyor sadece, kan idrar gaita alerji ultrason testlerim tamamen temiz çıktı, ama bu durum devam ediyor. Şu arada sınav sonuç döneminde olduğumuda göz önünde bulunduruyorum, öneriniz nedir teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Şikayetlerin strese bağlı, rahatlamanın yolunu bulmalısın. Dua edebilirsin, psikolojik yardım alabilirsin, hipnoz yaptırabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam merhaba yaklaşık 5-6 yıldır makat civarında kaşıntım var. Çok kaşıdığım için cilt tahriş olmuş. Ben vajinal akıntıdan kaynaklanfığını düşünmüştüm ama kaşınan nokta makat bölgesi. Bende de egzamamı var acaba? Bir de coresatin kullanıyorum yeşil olanından işe yarar mı?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Kaşıntı makat hastalıklarının ortak belirtisidir.eğer kaşıntı dışında bir şikayetiniz yoksa egzamadır. pamuklu çamaşır giyin, sabun vb kimyasal kullanmayın, acı- baharatlı ve turşu-salamura yiyecekler tüketmeyin,bölgeyi kuru tutun ve Pruzon pomat kullanın.
   Op. Dr. Nizam Kurtdere

 5. Merhabalar hocam, soğuk bölgeden ani sıcak bölgeye geçtğim zaman cildimde ( neredeyse tüm vücut) 2 dakikayı geçmeyen kızarıklık iğnelenme kaşıntı oluyor, dermatologa gittim kan gaita idrar testleri temiz çıktı, alerji testimde temiz çıktı, makatımda egzema var bir kaç forumda okudum sebebi makat dermatiti olarak yazmışlar, ilaç olarakta pruzon önermişler. Sizce kaşıntılarımın sebebi forumlardaki gibi bu egzemamıdır. O ilaç iyi gelir mi ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba, makatınızda egzama varsa pruzon pomad iyi gelir. ama mantar enfeksiyonu varsa mantar tedavisine yönelik ilaçlarda kullanmalısınız. Ayrıca temizlikte kimyasallardan kaçınmalı ve duru su kullanmalısınız.
   pamuklu çamaşır giymelisiniz. Fakat bu genel vücuttaki sıcak-soğuk reaksiyonunu açıklamaz.
   Op. Dr. Seher Şirin

   • Merhabalar doktor bey, 2 gündür kullanıyorum pruzonu, forumlarda iletişimde olduğum aynı problemi yaşayan bir kaç arkadaş gibi aylardır sıcağa geçtiğimde olan kaşıntılarım %80 e kadar geçti. Egzemadanda pek bir iz kalmadı. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 6. Hocam benim makatta bundan 3 ay önce kaşıntı ve hafif deri incelmiş gibi bir sivilce vardı 1 hafta sürdü sonr hiç bı sorun yoktu geçenlerde 3 gün üst üste acı biber yedim sonra yine ağrımaya başladı rahatsız edici ve bugün baktım o sivilceden bı tane daha çıkmış hafif o bölgede kilo da var saygılar hocam

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   muayene ile değerlendirmek gerekir. Eğer dışkılama ile ilgili bir sorununuz yoksa Dermatologa da muayene olabilirsiniz.
   Op.Dr. Adil Altınsoy

 7. Hocam iyi günler sorunum şu yaklaşık üç yıldır hemoroid var fakat son bir aydır şiddetli bı şekilde kaşınıyor sadece oluşan meme bölgesinde degil neredeyse kuyruk sokumuna kadar olan bölgeye kadar şiddetli bı kaşıntı var ve hafif bı beyazlık var kaşıntının oldugu yerler de tam olarak nedeni ne olabilir ve önerdgnz bı krem var mı

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hemoroid nedeniyle anüs tam kapanamadığı için dışa doğru akıntı olabilir,bu kaşıntı yapabilir.O bölge de Dermatit gelişmiş olabilir. Söylediğiniz alan kıl dönmesinin görüldüğü alan , en önemli bulgulardan biri de kaşıntıdır. Yani hemoroidinize bir de kıl dönmesi eklenmeiş olabilir. Bu nedenle şikayetleriniz daha fazla artmadan bence bir Proctologa muayene olmalısınız. Eğer ameliyatsız yöntemlerle tedavi şansınız varsa hiç olmazsa bu şansınızı kaybetmemiş olursunuz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve size en yakın kliniğimizden muayene için randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 8. Hocam merhabalar benim sorunum büyük tuvalete çıktıktan sonra genelde sarı renkli bir akıntı olması tuvalet bitiminden yaklaşık yarım saat yada 20 dk sonra oluyor o bölgede ıslaklık yanma falan yok bazen tuvalet esnasında yanma olabiliyor Oda çok hafif onun dışında bir yanma kaşıntı gibi bir şikayet yok Yardımcı olursanız sevinirim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   muuayene ile değerlendirmek gerekir,dışkılama esnasında yanmanız var ama anal fissürü yeterine desteeklemiyorr. Bu nedenle muayene olmanıızıönerririm. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip tedavinizi en uygun yöntemmle yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 9. Hocam merhabalar benim dirseğimde pul pul dökülen ve kuruyup kaşıntı yapan beyaz kabuklu egzama var krem kullandığımda azaldı bıraktığımda tekraladı neyapmam gerekli bu arada keremin adı momsalic vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim hocam

 10. Hocam merhaba
  Öncelikle makat bölgemden başlayıp sonrasında genitalime kadar yayılan kaşıntı, kuruluk, deride dökülme ve dökülmeye bağlı beyazlık var. Özellikle geceleri kaşıntıyı hissediyorum ve kaşıdığımda kanıyor. Son bi kaç günde Sivilcelenme de mevcut. Öneriniz nedir

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzama düşündürüyor.yıkama işleminde kimyasal kullanmayın.kuru tutun ve Pruzon pomat kullanın

 11. Hocam merhaba. Bir kaç yıldan bu yana makatta geceleri ortaya çıkan hafif kaşıntı vardı. Son iki ayda uykumdan uyandıracak şekilde arttı ve makatta şişlik ve kızarıklık oluştu. Akıntı da oluşunca genel cerraha gittim fakat beni cildiyeye yönlendirdi. Doktor mantar olduğunu söyledi ve Fucidin, Advantan, Hametan ve Bufetin kremleri ile birlikte kaşıntı giderici hap verdi. Kullanmamla birlikte ertesi gün belirtiler azaldı ve bir kaç gün sonra kayboldu. Bir ay kullandıktan sonra hametan ve kaşıntı giderici hapı 20 gün kadar kullanmamı ve problem olmazsa gelmeme gerek olmadığını söyledi. Ama diğer ilaçları bıraktıktan 2 gün sonra tekrar makat çevresinde kızarıklık oluştu ve batmalar ve yanmalar başladı. Kaşıntı yok. Mantar dışında bir şey olabilir mi? Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Tekrar cildiyeye kontrole git,eğer mantar yönünden şikayetin kalmamışsa , bir makat hastalığıda olabilir. o zaman gelirsen durumunu değerlendirip sorunu tespit edip tedavini yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 12. Hocam merhaba benim yaklaşık 2 yıldır makat deliğimle birlikte çevresinde inanılmaz derecede bir kaşıntı oluyor gece gündüz beni o kadar rahatsız ediyor Kİ tuvalete gitmek kabus oldu artık dönem dönem kesilmiş gibi bir acı oluyor ve sürekli yanıyor o bölge kullanmadığım krem kalmadı pruzon pomat bile bir işe yaramadı kullandığım kremler deriyi fazlasıyla inceltti sırf utancımdan 2 yıldır muayene olmaya gidemiyorum ama artık dayanamayacağım tüm hayatımı etkiliyor bunun İÇİN hangi bölüme gitmem gerekiyor şimdiden teşekkür ederimm

  • Makat hastalıklarının ilk bulgularından biri de kaşıntıdır. Egzama ile karışmış olabilir. Şikayetiniz Anal fissür düşündürüyor.liniklerimizde makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.ameliyarsız redavi yöntemlerine öncelik her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini en uygun yöntemle yapabiliriz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 13. Hocam merhabalar
  1 yıla yakın makatta kasıntı var genel olarak gece , gündüz de bazen çok fazla olabiliyor ve makat etrafında ilk etapta nokta şeklinde beyazlama olmustu daha sonra geniş bir alanı kapladı . Kasındığım bölgede sonrasında sivilce gibi küçük bir şişlik oluyor . Daha önce hiç doktora gitmedim ve yıllardır zeytinyağı sabunu kullanırım . Ayrıca genetal bölgemde vitiligo var , makattaki bölge kasıntından bağımsız vitiligo olabilirmi beyazlık yada sen egzamamıdır ? Gün gün hiç kasıntı olmadığıda oluyor .

  • Vitiligo olsa da kalıntının özelliği egzama düşündürüyor. Egzamayı beslenme şekliniz, kıyafetlerini, temizlikte kullandığınız ürünler, terleme ve ıslaklık etkiler. Zaman zaman azalması yada hiç olmaması daha çok yediklerinizden kaynaklandığını düşündürüyor. Hangi besinleri tükettiğinizde ortaya çıkıyor, tespit etmeye çalışın. Sabun dahil kimyasallardan uzak durun, pamuklu çamaşır giyin. Kaşıntı için Pruzon pomat kullanabilirsiniz.

 14. Hocam bir günde makatımda küçük bir şişlik oluştu.Sivilce gibi bir his veriyor.Çok fazla kaşıntı ve sızlama yok.Yürürken ya da sert zemine otururken bir rahatsızlık vermiyor.Fakat tuvalette otururken hissettiriyor.Bu egzema mıdır?

  • Kabızlık çekiyorsanız anal hematom, tromboze hemoroid olabilir. Eğer kabızlık şikayetiniz yoksa anal apse olabilir ,anal apse sonrası fistül oluşabildiği için gecikmeden muayene olmanızı öneririm.

 15. Merhaba hocam. Benim 3.4 yıldır devam eden makat deliğinin yanında kaşıntı var gece gündüz sürekli olyo ama hiç yayilmadi hep parmak kadar aynı bölgede ama beni yıllardır inanılmaz rahatsız ediyor. kaşınan bölgenin derisi kopyo ve pullanma olyo ve tahristen dolayı kesik kesik çatlamalar oluşyor bu da çok acı veriyor. Egzoderil kullanıyorum bu o bölgenin derisini dahada inceltti sanırım artık o bölge çok hassas oldu. Sizce bu ne hastalık olabilir bunun için hangi doktora gitmem gerekir kadın doğum anlarmi acaba? Şimdiden teşekkür ederim .

  • Kaşıntı için pruzon pomat kullanmanızı öneririm.içeriğinde kortizon olmadığı için ciltte incelemeye neden olmaz. Egzama düşündürüyor ama yine de bir proctologa muayene olmanızı öneririm.

 16. Hocam uzun süredir makatta kaşıntı özellikle gece başlayan şikayetim var makatta kalinlasma mevcut gündüz de aynı şikayetler bulunmakta impetex adlı krem kullandım ama şikayetlerim devam etti yardimci olursaniz sevinirim

  • özelikle Gece leri başlayan kaşıntı parazit düşündürür. Makat çatlağı bağlı, egzamaya bağlı da kaşıntı ortaya çıkabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.

 17. Hocam makat çevresi kızarıklık ve kaşıntı var bu daha sonra üreme organlarına kadar uzandı sirke veya keremle hal olurmu? doktora gitmem gerekirse hangi bölüme gitmeliyim teşekkürler.

  • Şikayetiniz makat çevresinde başladığı için öncelikle genel crraahiye görünmeniz de fayda var.pruzon pomat başlayabiirssniz,pamuklu çaamaşır giyin,bölgetemizliğinden saabun,losyon vb kimyasallaar kullanmayın

 18. Slm hocam makat etrafında ıslaklık ve kasıntı var ne yapabilirim

  • Islaklık aşırı terlemeye yada makat hastalıklarına bağlı olabilir.değerlendirmek gerekir.ıslaklı terlemeye bağlı ise botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edebiliyoruz.muayene olmalısınız.kaşıntı için PRUZON pomad kullanabilirsiniz

 19. Hocam onerdiginiz pruzon pomat ilk etapta ve sonrasinda nasil veya gunluk kac kez kullanimlarini soyleyebilirmisiniz?

 20. anlattığınız şikayetlerin hepsi bende mevcut. Doktora gittim bana egzamasın dedi. İlaçlar verdi ve bunları kullandım. Derimde kalınlaşma ve ara sıra kanamam oluyor. Kaşıntım akşamları artıyor. Son zamanlarda çocuklarımda da aynı problemin olduğunu gördüm devamlı kaşınıyorlar. Bu arada bu sorundan bir müddet sonra yoğun saç dökülmeleri yaşamaya başladım ve çocuklarımda da olmaya başladı. Doktorum egzama bulaşıcı değildir diyor ama 2 yıldır kullandığım verdiği bütün ilaçlar bir sonucu ulaştırmadı beni. Tavsiyeleriniz nedir ve ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

  • egzama bulaşıcı değildir.egzamaya neden olabilecek faktörleri yaşamınızdan çıkarmanız gerekir.nedenleri giysileriniz,acı-baharatlı ve turşu -salamura yiyeceklerin tüketilmesi,kullandığınız deterjanlar olabilir.vücut temizliğinde kullandığınız sabun vb kimyasallarda neden olabilir.bunları yaşamınızdan çıkarmalı yerine antiallerjik ürünler kullanmalısınız.pruzon pomat kullanabilirsiniz

 21. Merhaba kuyruk sokumundan makata kadar egzama oluşmuş ve feci halde kaşınıyor denemediğim krem kalmadı bir türlü geçmedi pruzon,fito,hamazinc, terbisil,bepanthol ve travazol krem kullandım hiç biri geçirmedi 3 kere cildiyeye gittim hiç bir çare bulamadım ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim 3,5 aydır böyle kaşımaktan canım yanıyor

  • Merhaba kullanılan ilaçlar sadece şikayetlerinizi azaltmak ve var olan sorununuzu hafifletmek için verilen kremler asıl sorunu bulmanız gerekiyor yani yediğiniz bir baharattan kullandığınız bir kozmetikten yada giydiğiniz çamaşırdan olmuş olabilir bunu deneyerek sizin bulmanız gerek bir de kuru tutmalısınız nemli bölgede geçmesi çok zordur geçmiş olsun

 22. Merhaba. Makatta cok ciddi kasinti yasiyorum. Hatta kasimaktan kaniyor. Birde beyaz beyaz biseyler geliyor kasirken elime. Kasintinin siddetinden gece uyaniyorum hatta. Ustelik 2 yildir falan devam ediyor. Birde makatta mercimek kadar bir sigil gibi bisey olustu nedir caresi ne yapmam gerekiyor

  • makattaki kaşıntının nedeni kıl kurdu olabilir.öncelikle parazit ilacı almalısınız.makattaki oluşumun muayene ile değerlendirilmesi gerekir.eğer siğil ise gecikmeden tedavi edilmeli,siğil yayılabilir ve bulaşıcıdır.

 23. Makat etrafinda yaklaşık 1 hafta oldu farkedeli küçük küçük meme gibi su kabarcıkları gibi biseyler çıktı kaşıntı var ağrı yok ıslaklık var nedir bunlar yardımcı olun lütfen

  • kondilom düşündürüyor,05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz daha net değerlendirebilirim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 24. Merhaba hocam makat ağzında çıban gibi bişey çıktı 2 yıl önce ve patladı önemsemedim ve şimdi yine çıktı bu seferki daha büyüktü ve patladı şimdi orada bir şişlik var bunun nedeni ne olabilir acil cevap yazarsanız sevinirim hocam saygılar

  • makat ağzında ise anal apse olabilir.apse tedavisinde gecikme olursa fistül oluşabilir.bu nednele gecikmeden tedavi olmalısınız.

 25. Hocam 1yılı aşkın süredir makatta kaşıntı kanama terleme var hangi doktora gittiysem olmadı bunun çaresi yok bile dediler lütfen yardım edin artık canımdan bezdim

  • makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.bu nednele gelirsenz hastalığınızı teşhis edip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 26. Merhaba. Makat bölgesinde kaşıntı ve meme gibi çıkıntılar vardı. Memeler arada geçip tekrar çıksa da önemsemedim. Kaşıntı beni canımdan bezdirdiği için bugün doktora gittim. Elle muayene sonucunda egzeman var dedi. Bu nedenle bir cildiyeye görünmem için tavsiye de bulundu. Egzema kalıcı olur mu. Bununla yaşamak gerçekten çok zor. Lütfen bana yardımcı olun.

  • hemoroidal sorunlarda kaşıntı görülür.bu nedenle makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanı ile görüşmenii öneririm.temel nedeni makat hastalıkları olabilir.kaşıntı için pruzon kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 27. Hocam makat çevremde kaşıntı var.koku kanama yok.sadece kaşıntı ve kaşımaya baglı kızariklık var.işim icabı sürekli oturuyorum ondan olabilirmi. Rahatsızlıgın adı ne olabilir.Ne yapmam lazim.

  • anal dermatit olabilir.fakat bazen makat hastalıkların dada kaşıntı olur.bu nedenle muayene ile değerlendirmek gerekir.kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor.ve makat hastalıklarının tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz.size en yakın kliniğimize şu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
   Op.Dr.Atilla Kaya

 28. Merhaba hocam ensem ve kuyruk sokumunda kaşınma vardı doktora gittim betasalic losyon ve m furo merhemi yazdı fakat doktorun hangi ilacın hangi bölgeye uygulamam gerektiğini unuttum bilgilendirirseniz sevinirim

 29. Merhaba hocam makatta kaşıntı başladı önemsemedim sonra kaşıntı testis bölgesi ve penis ucuna kadar yayıldı.. kızarıklık sedef şeklinde deri döküntüleri aşırı kaşınma kötü koku akıntı ve kuyruk sokumuna doğru çatlak deride sertlik gibi belirtiler oluştu..acil çözüm olarak ne önerirsiniz

 30. Hocam bende egzama çocukken vardı sonra ensemde sabit kaldı kaşıntı falan olmuyordu evlendikten sonra kulaklarımın içinde ve çenemde çıktı travazol krem kullandım geçti kulak içinden sürekli yer değiştiriyor egzamam şimdi çenemde sabit kaldı ama Makatta bu defa çok fazla kaşıntı var özellikle gece kanattırcasına kaşıyorum sonra rahatlıyorum bağsur olabilirim diye genel cerraha göründüm madecassol ve kenacort-A %0.1 pomad kullandığımda şikayetterim gidiyor bıraktığımda üç gün sonra tekrarlıyor lütfen yardımcı olun tşkler.Hangi ilacı kullanmam lazım ve bir daha doktora görüneyim mi?

  • makat hastalıklarının bulguları arasında kaşıntı da var.bu nedenle makat hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir genel cerraha görünüp tedaviniz belirlensin
   Op.Dr.Seher Şirin

 31. Hocam bende egzama çocukken vardı sonra ensemde sabit kaldı kaşıntı falan olmuyordu evlendikten sonra kulaklarımın içinde ve çenemde çıktı travazol krem kullandım geçti kulak içinden sürekli yer değiştiriyor egzamam şimdi çenemde sabit kaldı ama Makatta bu defa çok fazla kaşıntı var özellikle gece kanattırcasına kaşıyorum sonra rahatlıyorum bağsur olabilirim diye genel cerraha göründüm madecassol ve kenacort-A %0.1 pomad kullandığımda şikayetterim gidiyor bıraktığımda üç gün sonra tekrarlıyor lütfen yardımcı olun tşkler.

  • egzamaya neden olabilecek her şeyi yaşamınızdan çıkarın.turşu,salamura yiyecekler,baharatlar,deterjanlar,mutlaka pamuklu çamaşır giyin,sentetik ürünlerden uzak durun
   Op.Dr.Ergun Aygören

 32. Hocam anal bolgemde aşırı derecede kaşınma var küçük küçük kesık kanama kızarıklık gözükebiliyor kaşıntıya bağlı sanırım. Bulasıcı degıldır degıl mi mantar veya egzamadan şüpheleniyorum .ne yapmamı önerirsiniz

  • makat bölgesinde kaşıntı ,temizlik için kullandığınız sabun vb kimyasallar nedeniyle olabilir,kullanmayın.sentetik çamaşır giyiyorsanız değiştirin pamuklu çamaşır giyin.fakat yinede genel cerraha muayene olun,bazı makat hastalıkları ,siğil gibi oluşumlarda kaşıntıya neden olabilir.kanama kaşımaya bağlı ciltte tahriş nedeniyle olabilir,kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz,rahatlatır ama muayene olmayı ertelemeyin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 33. Hocam bndede sürekli kaşıntı oluyor kanama koku vb yok sadece kaşıntı haliyle büyük sıkıntı oluyor temizlig ede dikkat ederim bazen 2 3 gün sıkıntı yok ama tekrardan başlıyor baharatlardan uzak duruyorum.kaşınan bölgenin üstü bazen kuru oluyor bazende oturduğumda acı veriyor.önerileriniz nedir

  • temizlikte kullandığınız sabun vb kimyasallar neden olabilir,sentetik çamaşır giyiyorsanız kaşıntıya neden olabilir.
   Op.dr.Adil Altınsoy

 34. Hocam anal bölgede vede tasaklarimda cok fena kasinti oluyor geceleri uyuyamiyorum doktora vi ara gittim dermotive kremi verdi anal bolge icin kullandim biraz gecti ama sonrasin da yine basladi
  Op Dr atilla Kaya
  pruzon pomatı deneyin

 35. merhaba benim kuyruk sokumumda egzema çıktı,kaşınmıyor,sürekli kırmızı,hiç bir şey hissetmiyorum,ama bazen kanıyor,ve kötü bir koku ve salgı yayıyor,doktora gittim test olmadan bana bir krem önerdi kortizonlu onu sürünce geçiyor,birde bazı cipsleri yiyince yeniden başlıyor,pruzon krem almayı düşünüyorum,uzun süreli kullanımda bir sorun teşkil eder mi ,ayrıca biraz abes olacak ama sosyal ortamda sürekli kokuyor muyum diye düşünüyorum,koku önleyen kilot giysem bu kötü kokudan kurtulur muyum,en azından manipüle edebilir miyim.
  Op Dr Atilla Kaya
  egzamaya neden olan yiyecek,içecek ,kimyasallardan uzak durmalısınız.çamaşırlarınızı pamuklu tercih etmelisiniz.pruzon kullanabilirsiniz herhangi bir yan etkisi olması beklenmez çünkü içeriği tamamen bitkiseldir

 36. hocam apış arasında egzema var uzun süredir. doktora da gittim bir sonuç alamadım. travazol krem diye bi krem kullanıyorum nedense geçmedi bi türlü. aşırı kaşıntı yapyor. ne yapmam lazım nasıl başedeceğim bununla.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  egzama var ise turşu salamra,acı-baharatlı yiyeceklerden uzak durun, pamuklu çamaşır giyin,deterjan kullanmayın.şikayetinizi artıran etkenleri tespit edip uzak durun,pruzon pomatı deneyebilirsiniz.

 37. hocam merabalar bende yaklaşık1 senedir egzama var ve küçükken yüzümde çıkar sonra zamanla geçerdi ancak son 1 senedir çoğaldı locoid lipokrem%1, betnovate-c krem, cortimycine, kullandım ancak geçmedi halen var ve ben artık bıktım bundan gereğinden fazla kaşıntı kızarıklık vede kanamaya kadar da gidiyo, egzamam sırtımda diz kapağı arkasında kulağımın içinde kulağımın alt kısmında gözümde ve de anal ve adonis kası dediğimiz bölge üzerinde lütfen yardım edin hocam
  Op.Dr.Atilla Kaya
  pamuklu çamaşır giyin,deterjan kullanmayın.pruzon pomat kullanabilirsiniz.

 38. Merhaba hocam, 22 yaşında yım makat bölgesinde kaşıntı,kabarıklık,beyaz akıntı ve kuyruk sokumuna doğru deri parçalanması(kanama) bulunmaktadır. Bu rahatsızlık la beraber penis bölgesinde ise pul pul görünen zaman zaman kanama yapan rahatsızlığım da var. Saç derimin de üstünde de aynı şekilde pul pul daire şeklinde belli bölgeler de yaralar mevcut, çok doktara gittim sedef teşhisi koydular daha sonra egzema dediler 1 2 kremle gecistirdiler. Son olarak suan da sadece M-furo adında losyon damla kullanmaktayım, oda son zamanlar da hic fayda etmemektedir. Sizin bu rahatsizliklarim hakkında öneriniz nedir. ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  egzama ise pamuklu çamaşır giyin,deterjan kullanmayın.şikayetinizi artıran etkenleri tespit edip uzak durun,pruzon pomatı deneyebilirsiniz.

 39. slm, hocam bende de egzama var kramozon kullandım bi süre kaşıntı geçti kasindi makatimda doktora da gittim ama sonuç alamadım herhangibi bi tes yapmadı sadece merhem verdi aşırı kaşıntı makatim hepnemli genitalime kadar attı kaşıntı akıntı ve koku da var bilgilendirirseniz sevinirim
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  pruzon pomat kullanın.pamuklu çamaşır giyin

 40. Hocam göz cevresinde(Göz kapağı) , sadece sağ elimde ve sağ dirseğimde , Kasık kısmında ve Kuyruk sokumunun dibinde egzama var ise ne tür bir dedavi gereklidir bu egzamalar alerjen midir? Bide bu egzamanın asıl sebebi nedir?
  Op. Dr. Demet Ağras
  pruzon başlayabilirsiniz ama egzamanın nedenini tespit edip uzak durmalısınız

 41. hocam erkek arkadaşımla 3 4 kere anal ilişki yaşadık çok acı hissettim lavaboya girdiğimde kan gördüm kızlık zarım bozulmuşmudur
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  anal ilişkiden bahsedip kızlık zarınızın bozulup bozulmadığını soruyorsunuz.öncelikle nasıl bir ilişki yaşadınız bunu bilmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri