Makatta egzama

Makatta egzama yada diğer adlarıyla mayasıl veya anal dermatit anüs bölgesinin en bezdirici kaşıntı yapan hastalığıdır. Ağrı acı gibi şikayet yapmaz daha çok ıslaklık, akıntı,ve özellikle kaşınma hissi olur özellikle kaşıntı bazen kanatacak kadar olur. Bu rahatsızlıklar hayati önem arz etmese de hastada sosyal sıkıntı yapmaktadır.
Makatta egzama belirtileri
-İç çamaşırlarda kirlenme
-Kötü koku ve salgıya bağlıdır. makatta egzama
-Anüs ve civarında ıslaklık.makat egzaması.
-Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşınma.
-Bazen kanama.
-Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
-Memelenme.
-Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı sızlama, yanma.
-Cildin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
Makatta egzama teşhisi nasıl konur makatta egzama belirtileri
Hastanın şikayetlerini dinlemek genellikle teşhis için yeterlidir ama muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür. Yapılacak tahlil yada filmler yol gösterici değildir.
Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.
Makatta egzama sebepleri
-Sabunla temizlik(sıkça sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
-Baharatlar, özellikle karabiber
-Turşu ve diğer mayalı gıdalarPatlıcan ve domates,çikolata( yemeyi bırakınca düzelebilir)
-Şişmanlık(bölgenin havalanması azalır)
-Yaz mevsimi (terleme artar)
-Fazla oturmak(bölgenin yeterince havalanmadığı için nem artar)
-Kaşımak (tahrişi artırarak kısır döngü başlatır)makat egzaması tedavisi
-Makat egzaması tedavisi
Makat egzaması için krem tarzı üretilen tek ürün pruzon merhemdir. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve 3 günün sonunda tama yakın düzelmiş olur.Şikayetler tamamen geçse de 3 gün daha günde tek doz kullanmak uygundur.Alternatif olarak kullanılabilecek kortizonlu merhemler ciddi yan etkileri sebebiyle en son seçenek olarak önerilir.Kalıcı tedavi için ciltte bu rahatsızlığı başlatan yada arttıran asıl sebep bulunmlaı ve ortadan kaldırılmalıdır.

makatta egzama görselleri

https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.html

Updated: 3 Nisan 2017 — 15:13

60 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhabalar benim sorunum büyük tuvalete çıktıktan sonra genelde sarı renkli bir akıntı olması tuvalet bitiminden yaklaşık yarım saat yada 20 dk sonra oluyor o bölgede ıslaklık yanma falan yok bazen tuvalet esnasında yanma olabiliyor Oda çok hafif onun dışında bir yanma kaşıntı gibi bir şikayet yok Yardımcı olursanız sevinirim

  1. muuayene ile değerlendirmek gerekir,dışkılama esnasında yanmanız var ama anal fissürü yeterine desteeklemiyorr. Bu nedenle muayene olmanıızıönerririm. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip tedavinizi en uygun yöntemmle yapabiliriz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Hocam merhabalar benim dirseğimde pul pul dökülen ve kuruyup kaşıntı yapan beyaz kabuklu egzama var krem kullandığımda azaldı bıraktığımda tekraladı neyapmam gerekli bu arada keremin adı momsalic vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim hocam

  1. dermmatolologa görünmelisiniz, Sedef olaabilir.
   Op.Dr.A. Şahap Barlas

 3. Hocam merhaba
  Öncelikle makat bölgemden başlayıp sonrasında genitalime kadar yayılan kaşıntı, kuruluk, deride dökülme ve dökülmeye bağlı beyazlık var. Özellikle geceleri kaşıntıyı hissediyorum ve kaşıdığımda kanıyor. Son bi kaç günde Sivilcelenme de mevcut. Öneriniz nedir

  1. Egzama düşündürüyor.yıkama işleminde kimyasal kullanmayın.kuru tutun ve Pruzon pomat kullanın

 4. Hocam merhaba. Bir kaç yıldan bu yana makatta geceleri ortaya çıkan hafif kaşıntı vardı. Son iki ayda uykumdan uyandıracak şekilde arttı ve makatta şişlik ve kızarıklık oluştu. Akıntı da oluşunca genel cerraha gittim fakat beni cildiyeye yönlendirdi. Doktor mantar olduğunu söyledi ve Fucidin, Advantan, Hametan ve Bufetin kremleri ile birlikte kaşıntı giderici hap verdi. Kullanmamla birlikte ertesi gün belirtiler azaldı ve bir kaç gün sonra kayboldu. Bir ay kullandıktan sonra hametan ve kaşıntı giderici hapı 20 gün kadar kullanmamı ve problem olmazsa gelmeme gerek olmadığını söyledi. Ama diğer ilaçları bıraktıktan 2 gün sonra tekrar makat çevresinde kızarıklık oluştu ve batmalar ve yanmalar başladı. Kaşıntı yok. Mantar dışında bir şey olabilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Tekrar cildiyeye kontrole git,eğer mantar yönünden şikayetin kalmamışsa , bir makat hastalığıda olabilir. o zaman gelirsen durumunu değerlendirip sorunu tespit edip tedavini yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hocam merhaba benim yaklaşık 2 yıldır makat deliğimle birlikte çevresinde inanılmaz derecede bir kaşıntı oluyor gece gündüz beni o kadar rahatsız ediyor Kİ tuvalete gitmek kabus oldu artık dönem dönem kesilmiş gibi bir acı oluyor ve sürekli yanıyor o bölge kullanmadığım krem kalmadı pruzon pomat bile bir işe yaramadı kullandığım kremler deriyi fazlasıyla inceltti sırf utancımdan 2 yıldır muayene olmaya gidemiyorum ama artık dayanamayacağım tüm hayatımı etkiliyor bunun İÇİN hangi bölüme gitmem gerekiyor şimdiden teşekkür ederimm

  1. Makat hastalıklarının ilk bulgularından biri de kaşıntıdır. Egzama ile karışmış olabilir. Şikayetiniz Anal fissür düşündürüyor.liniklerimizde makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.ameliyarsız redavi yöntemlerine öncelik her tür teknolojiye sahibiz. Gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini en uygun yöntemle yapabiliriz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 6. Hocam merhabalar
  1 yıla yakın makatta kasıntı var genel olarak gece , gündüz de bazen çok fazla olabiliyor ve makat etrafında ilk etapta nokta şeklinde beyazlama olmustu daha sonra geniş bir alanı kapladı . Kasındığım bölgede sonrasında sivilce gibi küçük bir şişlik oluyor . Daha önce hiç doktora gitmedim ve yıllardır zeytinyağı sabunu kullanırım . Ayrıca genetal bölgemde vitiligo var , makattaki bölge kasıntından bağımsız vitiligo olabilirmi beyazlık yada sen egzamamıdır ? Gün gün hiç kasıntı olmadığıda oluyor .

  1. Vitiligo olsa da kalıntının özelliği egzama düşündürüyor. Egzamayı beslenme şekliniz, kıyafetlerini, temizlikte kullandığınız ürünler, terleme ve ıslaklık etkiler. Zaman zaman azalması yada hiç olmaması daha çok yediklerinizden kaynaklandığını düşündürüyor. Hangi besinleri tükettiğinizde ortaya çıkıyor, tespit etmeye çalışın. Sabun dahil kimyasallardan uzak durun, pamuklu çamaşır giyin. Kaşıntı için Pruzon pomat kullanabilirsiniz.

 7. Hocam bir günde makatımda küçük bir şişlik oluştu.Sivilce gibi bir his veriyor.Çok fazla kaşıntı ve sızlama yok.Yürürken ya da sert zemine otururken bir rahatsızlık vermiyor.Fakat tuvalette otururken hissettiriyor.Bu egzema mıdır?

  1. Kabızlık çekiyorsanız anal hematom, tromboze hemoroid olabilir. Eğer kabızlık şikayetiniz yoksa anal apse olabilir ,anal apse sonrası fistül oluşabildiği için gecikmeden muayene olmanızı öneririm.

 8. Merhaba hocam. Benim 3.4 yıldır devam eden makat deliğinin yanında kaşıntı var gece gündüz sürekli olyo ama hiç yayilmadi hep parmak kadar aynı bölgede ama beni yıllardır inanılmaz rahatsız ediyor. kaşınan bölgenin derisi kopyo ve pullanma olyo ve tahristen dolayı kesik kesik çatlamalar oluşyor bu da çok acı veriyor. Egzoderil kullanıyorum bu o bölgenin derisini dahada inceltti sanırım artık o bölge çok hassas oldu. Sizce bu ne hastalık olabilir bunun için hangi doktora gitmem gerekir kadın doğum anlarmi acaba? Şimdiden teşekkür ederim .

  1. Kaşıntı için pruzon pomat kullanmanızı öneririm.içeriğinde kortizon olmadığı için ciltte incelemeye neden olmaz. Egzama düşündürüyor ama yine de bir proctologa muayene olmanızı öneririm.

 9. Hocam uzun süredir makatta kaşıntı özellikle gece başlayan şikayetim var makatta kalinlasma mevcut gündüz de aynı şikayetler bulunmakta impetex adlı krem kullandım ama şikayetlerim devam etti yardimci olursaniz sevinirim

  1. özelikle Gece leri başlayan kaşıntı parazit düşündürür. Makat çatlağı bağlı, egzamaya bağlı da kaşıntı ortaya çıkabilir. Muayene ile değerlendirmek gerekir.

 10. Hocam makat çevresi kızarıklık ve kaşıntı var bu daha sonra üreme organlarına kadar uzandı sirke veya keremle hal olurmu? doktora gitmem gerekirse hangi bölüme gitmeliyim teşekkürler.

  1. Şikayetiniz makat çevresinde başladığı için öncelikle genel crraahiye görünmeniz de fayda var.pruzon pomat başlayabiirssniz,pamuklu çaamaşır giyin,bölgetemizliğinden saabun,losyon vb kimyasallaar kullanmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.