Makat Çatlağı Beslenme

Anal fissür (makatta çatlak), hastalıktan korunmak ve hastalığın alevlenme dönemlerini rahat geçirmeleri için beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri oldukça önemlidir. Yazıda daha çok beslenmeden bahsedilmekte yazının sonunda da anal fissür tedavisi için geliştirilen bitkisel aktiflerle üretilen ilaç ele alınacaktır.
Anal fissür şikayeti olan hastalar yoğun bir şekilde dışkıyı yumuşatan laksatif ilaçlar kullanırlar.
Çatlak şikayeti olanların yoğun şekilde laksatif ilaç almalarının yerine dışkılamayı kolaylaştırmak için diyetlerini değiştirmeleri daha doğru bir yaklaşım olur. Çatlak şikayeti olanların genellikle ailelerinde de kabızlık ,anal fissür ve hemoroid rahatsızlıklarına sık rastlanmaktadır. Buda direkt ailenin yanlış bir şekilde beslendiğini ortaya koymaktadır. Beslenme öneri, dikkat edileceklere uymak ve ilaç kullanmaya rağmen hastalık iki haftada iyileşmediyse o zaman daha etki tedavi yöntemleri botox veya  ameliyat planlanmalıdır.

Makat çatlağı tedavi ücretleri için https://www.analfissur.com/tedavi-ucretleri.html

Makat Çatlağı Beslenme

Bir çok hastalık gibi beslenme hastalığın başlamasını, kronikleşmesini, iyileştiyse tekrarlamasını engelleyebilen en önemli adımdır. Şunlara dikkat edilmelidir.

  • Bol posalı-lifli gıdalarla beslenilmeli
  • Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli.
  • Günlük sekiz su bardağı (2 litre) su tüketilmeli.
  • Kabızlık yaşayanların diyetlerinde kuru incir,kuru kayısı,kuru erik yemeleri dışkıyı yumuşatacaktır.
  • Tahıllar,baklagiller,sebze ve meyvelerin dengeli bir şekilde alınması kabızlığı önler
  • Kabızlık hem anal fissüre hem de basura neden olur. Günlük aktivitelerimizi arttırırsak hatta en az günlük 45 dakika yürüyüş yapabilirsek bu direkt barsak hareketlerimize de yansıyacaktır. Genel sağlık açısından hareketlilik ayrıca önemlidir.
  • Akşamları bir kaç kayısı, kayısı kurusu veya kayısı suyu içilmeli.
  • Mümkün oln her öğünde kepekli ekmek yenmeli
  • kabızlık çözülemiyorsa saf kepek alınmalı, her akşam bir su bardağı kepek süt, yoğurt veya çorba gibi sıvı gıdalara karıştırılıp yenmelidir.
  • Tüm bunlar yetersi kalıyorsa en pratik posa kaynağı kepet tüketilmelidir. Kepek kepekli ekmekle alınabilir ve genellikle yeterli olur ancak yeterli gelmiyorsa direk kepek yenebilir. Her akşam bir su bardağı dolusu kepek süt, ayran, yoğurt veya çorba gibi sıvı gıdalara karıştırılarak yenebilir. Bir su bardağı yetmiyorsa iki su bardağına hatta daha fazlasına çıkılabilir. Tercihen tek öğünde alınmalıdır ancak bir öğünde fazla gelirse miktar sabah akşam şeklinde bölünerek te alınabilir. Kepek aralıksız iki üç ay tüketilirse etkisi kalıcı olmaya başlar, kepek yenmese bile kabızlık sorunu çözülmüş olur.

Makat Çatlağında Dikkat Edilecekler

 • Beslenme kadar önemli olan bir diğer faktörde tuvaleti kullanma alışkanlığıdır. Şöyle ki dışkılama ihtiyacı oluştuğunda ertelemek yanlış bir davranıştır. Mutlaka tuvalete gitme ihtiyacı olduğunda özellikle kabızlık şikayeti olanların asla ertelememesi ve dışkılaması gerekir.
 • Tuvalet ihtiyacı için mutlaka alışkanlık oluşturulmalı. Mesela sabah kahvaltısından sonra barsak hareketleri uyarılır bu yüzden özellikle kahvaltı sonrası tuvalete gidilmeli.
 • Tuvalete çok sıkışınca gidilmeli.Uzun süre tuvalette kalınıp ıkınılmamalı.
 • Eğer tuvalette gazete, kitap, dergi okuma veya telefonla uğrşma alışkanlığı varsa bu alışkanlıktan vazgeçilmeli, tuvalette kalış süresi birkaç dakikayı geçmemeli.
 • Her sabah uyandıktan sonra bir bardak ılık su içilmeli.
 • Kahvaltı yapıp kahvaltı sonrası dışkılamaya rutinlik getirmeye çalışılmalı

Makat Çatlağında Yenmemesi Gerekenler

Diğer bütün anüs hastalıklarında olduğu gibi anal fissürde de bazı gıdalar ya tüketilmemeli veya az tüketilmelidir. Kabızlık kadar önemli olmasa da şu gıdaların tüketilmesini azaltmak yerinde olur;

  • Kırmızı biber
  • Kara biber
  • Pul biber
  • Acı biber
  • Fast food yiyecekler
  • Turşu
  • Alkol
  • Çay ve kahve sınırlı tüketilmelidir.Tüm bunlar yasakmış gibi algılanmamalı, şikayetin fazla olduğu dönemlerde azaltılmalıdır. Tedavi olduktan sonra tüketilmesinde sakınca yoktur.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Beslenme

Özel bir beslenme şekli yoktur, ameliyattan hemen sonraki 3-5 gün kabızlık çok ağrı yapabileceğinden kabızlık kesinlikle engellenmelidir. Kabızlığın ağrı yapması gibi açırı ishal de yarayı tahriş edeceği için acıya neden olur. kabızlık da ishal de yara iyileşmesini geciktirir. Yine diğer sınırlanması gereken gıdalar 2 hafta kadar tüketilmemelidir. Acı ameliyata bağlı yarada ciddi yanma yapacağı için 2-4 hafta tüketilmemelidir.

Makat Çatlağına İyi Gelen Bitkiler

Aşağıda yazılacak bitkiler ağızdan alma şeklinde değil bölgesel olarak uygulanacak şekilde hazırlanıp kullanılmalıdır. Çay olarak hazırlanıp sıcak suya karıştırıp içine oturma şeklinde de uygulanan vardır. 2014 Tarihinde yazılan bu yazıdan yıllar sonra aşağıdaki bitkilerin özleriyle hazırlanan Anuflex Pomad adlı ilaç piyasaya verildi. 2018

Meyan Kökü 
Meyan kökünün özü bilinen en iyi bitkisel kortikosteroiddir. Steroid gibi etki yapar ama onun yan etkilerine neden olmaz. Ağrıyı, ödemi azaltır. Ödemin azalması hastada rahatlık sağlar.

At Kestanesi
Makat hastalıklarında en yaygın kullanılan bitkidir. Kan damarlarını büçüştürerek memelerin küçülmesine yardımcı olabilir. kanamayı azaltır.

Aynı Safa
Kas gevşetici etkiye sahiptir, fissürün iyileşmesini engelleyen kas krampuını engelleyerek iyileşmesini sağlar. Nitrogliserin gibi etkiler ve onun kadar etkilidir. Nitrogliserinde görülen baş ağrısı, tansiyon düşmesi gibi yan etkilere neden olmaz.

Karanfil
Hem yağı hem çayı kullanılmaktadır, yağı bölgesel uyuşturma etkisine sahiptir, çayını hazırlanıp sıcak suya konup içinde oturulur. kas gevşetici etkisi vardı.
Bu bitkiler önerildikten yıllar sonra bu bitkilerin çoğunun özünü içeren bir merhem ilaç fabrikasınca yapılıp kullanıma sunuldu, adı Anuflex Merhem kısaca ondan söz etmeliyiz.

Anuflex Pomad

Yukarıdaki bitkilerin aktif özleriyle hazırlanan bir merhemdir, karanfil yapısındaki eugenol adlı bölgesel uyuşturucu ile acı ve ağrıyı azaltır, aynı safa özüyle kasları gevşetir, meyan kökü ve at kestanesi özüyle de çatlağın iyileşmesini hızlandırır.

makat yırtığı görseli

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

59 comments

 1. merhaba yaklaşık on yıldır ic dış hemoroid ile mücedele ediyorum. son iki yıldır aşırı kanama ve ağrı sebebiyle doktora gittim kolonoskopi sonucunda fissur olduğu soylendi. ama son yirmi gundur dayanamayacak kadar ağrı çekiyorum ne ilac. ne birşey kâr etmiyor. eskiden kabizdim ama artik değilim fakat son zaman el yordami ile diskilayabiliyorum ikinamiyorum. kabiz olmadigim halde ameliyat kesin çözüm olabilir mi yardımcı olabilir misinz teşekkür ederim simdiden

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Ameliyatsız botilinum toksini enjeksiyonu ilede tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Acı ceken cocuk

  Sayın hocam bende anal fissür amelatı oldum.ve şuanda acılarım var nasıl bir öneriniz olur nasıl besin ler tüketmeliyiz.bizlere yardımcı olurmusunuz.saygılarımla.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın. Bol posalı , bol sebze ve meyve tüketin, bol bol su için günde2 2-3 litre, kabız kalmayın, tuvalette uzun süre kalmayın, çok sıkışınca tuvalete gidin, ertelemeyin.
   Op. Dr. Adil Altınsoy

 3. Hocam merhaba kizim 2 bucuk yasinda fisuur oldu cocuk cerahisi merhem ve ilik baticonlu suya oturmali tedavi verdi uyguladim zar zor duzeldi sonra bir sene neredeyse her ay yineledi probiyotikler magnezyumlar suruplar hep düzeldi ve yeniden olustu sonra gastroentroloji gittik bagirsakla ilgili testler yapildi hicbisi cikmadi bagirsak tembelligi dedi dupalac verdi aylarca icirdim yemesinr de dikkat ettim biraktik 2 ay sonra yine oldu cocuk bu herseyi yiyip icmiyor kayisi kuru erik neler denemedim meyva suyu yaptim hepsini yine icmedi hazir.meyva sularo veriyorum mecbur suan da bir merhemn var anestol onu surdum ciglik xigliga bagirdi yine yirtik sanırım ne cektim onunla ayni acilari cektim doktor bey ozel hastanelere gidemiyorum ssk larda acimasizca muayene ediyor hepsi degil tabiki bana oyle denk geldi ne yapayim simdi 3 bucuk yasinda bezi de birakamadik bu sebepten dolayi kanama yok suan ama cok minik oldugu zamanlara sahit oldum bide bundan oncekilerde lagma yaptim kac kere en son 3 ay oldu fitil at dedi lagma yapma dedi doktor simdi size soruyorum cok caresiz bir anneyim ameliyat olurmu yada beslenme de mi agirlik tutayım bir care doktorum kizim cocuklugunu yasayamiyor…

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Beslenme önemli,mutlaka posalı şeyler yedirin,portakal,mandalin gibi meyveleri meyve suyundan çok meyve olarak tüketmesini sağlamalısınız.kepekli ekmek tüketmeli,hayatını hareketli hale getirmelisiniz,koşup oynamalı.her sabah mutlaka dışkılama ihtiyacı olsada olmasada tuvalete oturmasını sağlamalısınız, bu alışkanlık geliştirilmeli.kuru incir, kuru kayısı bulabilirseniz kuru kiraz haşlanmış olarak verirseniz,dışkıyı yumuşatır.yıkamada mutlaka ılık su kullanın.

 4. hocam merhaba, ben de uzun zamandır var tuvalet yaparken ağrılar ardından oturunca batmalar, kaşıntı ve yanmalar ama 1-2 güne geçiyor. bunu nedenini ben üniv sınavına hazırlanırken çok stres yaptım özellikle tuvalet konusunda o gün bugündür böyle bir sorunum var ilk zamanlar gaz şişkinliği oluyordu ve sürekli tuvalet yapma ihtiyacı duyuyordum. en son yine ÖSYM sınavı icin stres yaptım ve 2 gün kabızlık ve çok zorladım kendimi olmadığı halde 2-3 kere tuvalete çıktım ertesi gün alkol aldım ve uyudum ancak gece çok şiddetli ağrı ve kaşıntı oldu sabahta çok az diski sızmış ciddi bir şey olabilir mi. alkol agriyi çatlağı arttirmis mıdır?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   ne olursa olsun şikayetleriniz daha ağırlaşmadan, extra komplikasyonlar eklenmeden tedavi olmalısınız, Biz kliniklerimizde çatlağı botilinum toksini enjeksiyonu ile ameliyatsız tedavi ediyoruz.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

  • Hocam bende 3 gün önce ameliyat oldum anal fissür. Şu an ağrılarım halen devam ediyor. Kabızlık yaşamıyorum hep posaı lifli gıdalar alıyorum düzenli besleniyorum ve wc alışkanlığı var düzenli olarak. Sıcak su banyosu yapıyorum günde 3 kez. Ve ilaçları düzgün kullanıyorum. Yürüyüş yapıyorum günde 1 saat. Ve sıcak tutuyorum. Bu acıların geçmesi için başka önerileriniz varmı. Acıların geçmesi ne kadar daha sürer. Doktorum başarılı ve kısa bi amelaiyat geçirdiğimi söyledi. Şu an 7 gün oldu. Önerileriniz nedir sayın hocam.

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Bu uygulamaları sürdürürseniz, ortalama 21 günde düzelir.Kabız kalmamaya, tuvalette ıkınmamaya ve uzun kalmamaya özen gösterin.
    Op. Dr. Seher Şirin

 5. İyi günler hocam ben makat çatlağı ameliyatı oldum bugün 6. Günüm ve büyük abdeste çıkınca çok fazla ıkınma yaşıyorum ağrılarım çok var hic bir şey yiyemiyorum bu durumda bana yardımcı olabilir misiniz lütfen cunki hayallerimi gerceklestirmem gerek

  • Makat hastalıklarına en büyük nedeni beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını iyi olmamasıdır. Aynı zamanda tedavi sonrası iyileşmesi önler ve şık nükse neden olur.ideaklinik.com, drsehsrsirin.com sitelerinden makat hastalıklarına beslenme ve tuvalet alışkanlıkları konusuna bakıp, Bu alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz. Bu dönemde anuflex pomad da kullanabilirsiniz.

 6. Hocam annem anal füssür ameliyatı oldu dün beslenme konusunda yardımcı olabilir misiniz

 7. Ben çok çektim bundan bugun ameliyat olalı 3.gün dünyada rahatlık varmış kendi kendime eziyet çektirmişim boşuna

 8. Hocam aynı şikayetle yazıyorum son bir haftadır hem ağrı hem kanama ve kaşıntı deli olacam lütfen yardım edin ameliyat gerektirirmi

 9. Sezeryan doğum üstüne safra ameliyatı sonra makat çatlağı kremler işe yaramadı sıcak su oturmalara devam ama hem kanama hem ağrı ağrı okadarki bebeği emdirirken oturamıyorum ne yapmalıyım lütfen yardım

  • gelirseniz durumnuzu muayene ile değerlendirip botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavinizi yapabiliriz.ameliyatsız yöntemle tedavi olduğu için bebeğinizin bakımına ara vermeniz gerekmez
   OP.DR.Seher Şirin

 10. Kronik fisur var ama 7 hamileyim 2 aydan beri acisi
  Hoc iyilesmedi doktorum ne botoks nede lazer ameliyat yapamam diyo ilaçlarda artık fayda etmiyo ne yapmam gerek aşırı ağrılarım oluyo

 11. Emzirme döneminde botulinum toksini enjeksiyonu uygulanabilir mi?

 12. merhaba. banada kronik fissür tanısı konuldu. adapazarında yaşıyorum. burda aynı doktora 2 kere muayene oldum. ikisinde de verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullandım. fakat birinde yaklaşık bir yıl sonra diğerinde de 2 ay sonra ağrılarım yeniden nüksetti. beslenmem zaten sıvı ağırlıkda. günde en aşağı 2 lt su içiyorum.
  oturma banyosu, kremler kullandım. şuan tuvalet ihtiyacımı giderdikden sonra 1 gün ağrım sürüyor. bu işin kesin çözümü yokmudur cerrahi müdahale olmadan. iyi çalışmalar.

  • hergün düzenli dışkılama alışkanlığı geliştirmezseniz sorununuz devam eder.botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Seher Şiirn

 13. Merhaba. Banada kronik fissür tanisi kondu. 1 haftadir yogun acilarim oluyor. 1 aydan fazla suren bir ishal donemi sürdü. Ilaclar fayda eder gibiydi. Ama arkasindan tekrar ishal. Sonra baska bir rahatsizlik sebebiyle antibiyotik kullandim. O bagirsak duzenimi saglamisti.Sonra yasadigim bir kabizlik sebebiyle dayanilmaz acilar cekmeye basladim. Bana redekain ve recbutin kremlerle meteospasmyl isimli ilac verdiler. Ancak kremler acimi arttirinca kullanmayi biraktim. Zeytinyağı ve vazelin daha yardimci oldu. Ancak sürekli kabızlık yaşamaya basladim. Tam düzeleceğini düşündüğüm an basa donuyorum. Oturma banyosu rahatlatmiyor. Sizce ne yapmaliyim. Lütfen yardımcı olurmusunuz. Simdiden teşekkürler…

 14. Merhaba,6 ay oncesine kadar longo yontemi ile hemoroid ameliyati oldum.fakat ameliyattan 2 hafta sonra tekrar bir meme cikti.eskisi gibi agrilarim yok ama suandada gun icerisinde iltihap seklinde akintilar oluyor..yorumlari okudum.sanirim anal fissur deniyor buna.tekrar ameliyat olmaya cekiniyorum.ilac veya farkli yollarla tedavisi mumkunmudur bunun? Simdiden tesekkurler.

  • muayene ile durumunuzu değerlendirip botox enjelsiyonu ile ameliyatsız tedavinzi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 15. Acil cevap 5, Yıldır fissür var ,,3.,doğumdan 5ay sonra yine fissür başladı doktor tavsiyesi ile rectoderm başladım 15 gündür sabah akşam, sürüyorum tuvalet imi daha az acılı yapıyorum ama ağrı gece gündüz devam ediyor devam etmeliyim rectoderm e

  • tedavi olmalısınız.bu kadar uzun süreli ile rectoderme cevap vermez.gelirseniz durumunuzu değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 16. Merhaba hocam makatta et parçası farkettim bir kaç ay oldu hiç kanama ağrı kabızlık veya ishal sorunum olmadı dün doktora gittim anal fissur dedi krem kullanmaya başladım oradaki et parçasının kalması sıkıntı yaratır mı ameliyat önerilirmj çünkü bende hiç acı ağrı kanama yapmadi

 17. Merhaba hocam kronik anal fissurum var ama kanama nadir oluyor bazende cok iyi gidoyo hersey bide kasigimda lenfbbezi sismesi var bunun anal fissurle bi alakasi varmi.

  Op. Dr. Demet Ağras
  Lenf bezi ile fissürün ilişkisi olmayabilir ama kanamanın nedeniyle lenf bezi aynı ve tehlikeli bir hastalık olabilir. En kısa sürede anoskop muayenesi olun

 18. Benim anal yırtık ve hemoride bağlı meme var daflon diye ilaç kullanıyorum ve kremler var fakat ise yaramıyor .günlük hayatımı çok etkiliyo bı kaç gündür de kasım maya başladı kasinmasi iyi mi kotu mü? Bide rectoderm adlı krem varmış sizce almak çözüm olur mu

  • makat hastalıklarında kaşıntı görülebilir.tedavi olmalısınız.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.atilla Kaya

 19. Öncelikle vakit ayırıp aydınlattığınız için teşekkürler. Anal fissür ile perianal apse arasında sebep sonuç ilişkisi var mı? Rectoderm krem ve sıcaksuya oturma perianal apse’ye iyi gelir mi?

  • hayır iyi gelmez.ikisi tamamen farklı iki hastalık.muayene ile değerlendirilip tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Demet Ağras

 20. iki gün önce kolonoskopi oldum.ömrüm boyunca hiç kabız olmadım.
  Günde iki kez tuvalete normal olarak (çok sıvı kıvamda değil) çıkıyordum.
  Çok su içerim,meyva çok tüketirim.Böyle olduğu halde nöbetçi memesi olan anal fissür teşhisi kondu.
  DEBRİDAT,PROCTOLOG,ZITROMAX,ANESTOL POMAD ve borax toz yazıldı.
  Boraks tozu suya karıtırıp günde 2 kez sıcak suya oturuyorum.
  yazıları okuyorum oluşma nedenleri bana hiç uymuyor.
  Genelde kabızlığı yenmek üzerine yazılmış.
  Son zamanlarda ağrılar kötü oluyor,dayanılmaz sonra geçiyor bir süre hiç olmuyor sonrasında tekrar oluyor.
  Kanama en baştan beri hiç olmadı.
  Bir süre ilaç tedavisi olmak çare olur mu.
  Çare olmazsa en uygun ve risksiz yöntem botox gibi gözüküyor.
  Haftada bir gün alkol alırım bu durum hastalığı tetikler mi…

  • şikayetleriniz başlayalı 3 haftayı geçtiyse kronikleşmiştir.botoxla tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 21. İyi günler 28 gün önce normal doğum yaptım doğum sonrası duphalac kullandım 8 gün önce kabız olmştm ve çok açıyla tuvalete çıktım o günden beri tuvalete çıktığmda zorlabıyorm ve az miktarda kan görüyrm doktora gitmeme gerek var mı oturma banyosu yapsam evde etkili olur mu? duphalac ı hala kullanmalı mıym?

  • makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kanamanın nedeni tespit edilmeli
   Op.Dr.Demet Ağras

 22. Hocam benim 20 dk önce tuvaletimde parlak kırmızı kan geldi. Bir dahaki tuvaletimde isal olmama rağmen kan gelmesi normal mi. Nasıl bir süreçte geçtiğini anlayabilirim. Sizden ricam ameliyatsız bir tedavi yöntemi.

  • muayene ile değerlendirmek gerekir.makat kanmalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 23. Mrb kronik anal fisurum var cok agri aci cekiyorum suan kabizlik sorunum var surekli ne yesem kabizim doktor kabizlik kalkmadan amaliyat olamazsin dedi yardimci olun yalvaririm bi krem soyleyin acim dinsin

  • sıcak oturma banyosu ve anestol pomat kullanabilirsin.botoxla tedavi olabilirsin ama beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 24. Hocam merhaba, öncelikle hastalara zaman ayırıp açıklama yaptığınız için çok teşekkürler..hocam ben 8 gün önce botox anal fisür ameliyatı oldum. Alkol kullanmamda bir sakınca varmı ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.sağlıklı günler diliyorum…

  • sakınca yok.önemli olan beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz,kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız
   Op.Dr.Seher Şirin

 25. Merhaba. Nisan ayında anal fissür ve hemeroid ameliyatı oldum. Yediklerime özen gösteriyorum günde 30 dk sıcak suya oturuyorum ancak hep bir ağrı kaşıntı söz konusu. 4 ay oldu tam ama geçmedi normal midir? Anestol recbutin vs de kullanıyorum ama kısa süreli işe yarıyor sonra devam ediyor. Ameliyat olduğumdan beri bekunis alıyorum hergün onun zararı olabilir mi bu

  • recbutin anal fissür tedavisinde etkisiz kalıyor.hala ağrınız olduğuna göre yapılan tedavi yetersiz kalmış.bekunis barsak hareketlerinin bozulmasına neden olur.bu nedenle uzun süre kullanılmamalıdır.bunun için beslenme alışkanlıkları düzenlenmelidir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip eğer fissürünüz hala varsa botoxla tedavi edebiliriz
   OP.Dr.Atilla Kaya

 26. Ben anal fissür den botox olalı 10 gün oldu durumum iyi ama kaşıntı neden oluyor birde süreklı sulu yedım bu süreçte ama dün 1 defa mahsus bulgur pilavi yiyince kabız oldum eskıden böyle olmazdı sebebi nedir acaba bir de botox tedavisi kalıcımı ???

  • botoxun etkinliği 4-6 aydır.bu süreçte beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.bol posalı bir diyetle beslenmeniz ,bol sıvı almanız gerekir
   Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 27. Hocam 1.5 ay oldu botox oldm . Agri yok ama tuvaletim yumusak olsada son bikac gundr kanama oluyor.
  Anal iliskiye gireblrmym . Agri olmuyor ama acilmasindan korkuyirum. Ve bi soru daha. Normal yaralari kuru tutmak gerekiyor iyilesmesi icin . Peki anal fissur icijde bu gecwrlimi ben zeytinyagi veya hemoroid veya bephanten krem suruyorm dogal olarak surekli nemli kaliyor . Sizce hicbisey surmiyimmi kurumu nemlimi olmali
  Op Dr Atilla Kaya
  10000 defa sordun.tam iyileşme olmadan giremezsin.hala kanaman devam ediyor

 28. Merhabalar hocam ben sezeryanla doğum yaptım 14 kasımda bundan önce hamileliğinin ilk uç ayında çok kabızlık çektim memeleşme oldu fakat acı falan yaşamıyordum doğm yaptıktan sonrada iyiydim ama son bir aydır belli aralıklarla kabız oldum uç kez zorla çıktm tuvalete sonrası kabus gibi oldu tuvaletimi yaparken cam çıkıyormuş gibi hissettim hep doktora gittim yırtık var yani anal fissür dedi ilaç verdi emla krem rectoderm ve oturma banyosu kullanıyorum İyim şu an ama kabız olursam tekrarlar mı birde uç aylık oğlum var emziriyorum ameliyat olmak şart mı ilaçla geçebilecek bişeymi bu anal fissür.
  Op Dr Seher Şirin
  gebelikte hemoroidiniz varmış ama doğumdan sonra buna anal fissür eklenemiş.gelirseniz botoxla tedavinizi yapabilirz

 29. Hocam selamlar.Makatım da sarkma var dışkılama esnasında Dışarı doğru sarkıyor çözümü tedavisi nasıl utanıyorum muyane olmaya.hangi hastalıklara davetiye çıkarır tedavi edilmezse saygılar hocam
  Op Dr Ergun Aygören
  makat sarkmasının düzeyi önemli.gelirsniz muayene ile değerlendirebiliriz

 30. Hocam Merbaha bir sene önce dışkıda kan geldi muyane oldum makatta çaylak var dediler gizli kan testi yapıldı herşey güzel çıktı ama son 2 gündür makattımdan kan geliyor ve turşu acı şeyleri çok tüketiyorum doktorumun verdiği ilaçLra devam edebilirmiyim..terardan muyane olmak utandırıyor insanı
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  diyetinize bağlı hemoroid ve fissür gibi hastalıklar olabilir.fakat başka nedneleride olabilir.bu yüzden anoskopi muayenesi ile mutlaka değerlendirilip tedavi olmanız gerekir

 31. Enes arda on yasindayim makadimda catlak var ne kullanmaliyim ve nasil beslenmeliyim
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  muayene ile değerlendirip ona göre tedavi uygulanmalıdır.fast food beslenmemelisin.tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

 32. Makat çatlağı da ameliyat sakıncalı mı
  op Dr Seher Şirin
  gaz ve dışkı kaçırma riski nedeniyle botoxla tedavi olmanızı öneririm

 33. Sayın Hocam yaşım 65 bundan bir ay önce kabızlıktan dolayı çok zorladım fakat makatta bir yırtılmanın olduğunu fark ettim çok acılar çektim doktara gittim sıcak su banyosu ve ilaçlar verdi bir kac günde geçer dedi malesef geçmedi çok ağrım var oturamıyırum nasıl tedavi olurum yarında göğüs hastanesinde genel cerrahi polikinliğinden randevum var yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  anal fissür oluşmuş.oluşalı 1 ayı geçtiği için kronikleşmiş.bu nedenle botoxla tedavi olmanızı öneririm.böylece ameliyatın gaz ve dışkı kaçırma risklerinden korunmuş olursunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri