Makat Çatlağı Beslenme

Anal fissür (makatta çatlak), hastalıktan korunmak ve hastalığın alevlenme dönemlerini rahat geçirmeleri için beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri oldukça önemlidir. Yazıda daha çok beslenmeden bahsedilmekte yazının sonunda da anal fissür tedavisi için geliştirilen bitkisel aktiflerle üretilen ilaç ele alınacaktır.
Anal fissür şikayeti olan hastalar yoğun bir şekilde dışkıyı yumuşatan laksatif ilaçlar kullanırlar.
Çatlak şikayeti olanların yoğun şekilde laksatif ilaç almalarının yerine dışkılamayı kolaylaştırmak için diyetlerini değiştirmeleri daha doğru bir yaklaşım olur. Çatlak şikayeti olanların genellikle ailelerinde de kabızlık ,anal fissür ve hemoroid rahatsızlıklarına sık rastlanmaktadır. Buda direkt ailenin yanlış bir şekilde beslendiğini ortaya koymaktadır. Beslenme öneri, dikkat edileceklere uymak ve ilaç kullanmaya rağmen hastalık iki haftada iyileşmediyse o zaman daha etki tedavi yöntemleri botox veya  ameliyat planlanmalıdır.

Makat çatlağı tedavi ücretleri için https://www.analfissur.com/tedavi-ucretleri.html

Makat Çatlağı Beslenme

Bir çok hastalık gibi beslenme hastalığın başlamasını, kronikleşmesini, iyileştiyse tekrarlamasını engelleyebilen en önemli adımdır. Şunlara dikkat edilmelidir.

  • Bol posalı-lifli gıdalarla beslenilmeli
  • Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli.
  • Günlük sekiz su bardağı (2 litre) su tüketilmeli.
  • Kabızlık yaşayanların diyetlerinde kuru incir,kuru kayısı,kuru erik yemeleri dışkıyı yumuşatacaktır.
  • Tahıllar,baklagiller,sebze ve meyvelerin dengeli bir şekilde alınması kabızlığı önler
  • Kabızlık hem anal fissüre hem de basura neden olur. Günlük aktivitelerimizi arttırırsak hatta en az günlük 45 dakika yürüyüş yapabilirsek bu direkt barsak hareketlerimize de yansıyacaktır. Genel sağlık açısından hareketlilik ayrıca önemlidir.
  • Akşamları bir kaç kayısı, kayısı kurusu veya kayısı suyu içilmeli.
  • Mümkün oln her öğünde kepekli ekmek yenmeli
  • kabızlık çözülemiyorsa saf kepek alınmalı, her akşam bir su bardağı kepek süt, yoğurt veya çorba gibi sıvı gıdalara karıştırılıp yenmelidir.
  • Tüm bunlar yetersi kalıyorsa en pratik posa kaynağı kepet tüketilmelidir. Kepek kepekli ekmekle alınabilir ve genellikle yeterli olur ancak yeterli gelmiyorsa direk kepek yenebilir. Her akşam bir su bardağı dolusu kepek süt, ayran, yoğurt veya çorba gibi sıvı gıdalara karıştırılarak yenebilir. Bir su bardağı yetmiyorsa iki su bardağına hatta daha fazlasına çıkılabilir. Tercihen tek öğünde alınmalıdır ancak bir öğünde fazla gelirse miktar sabah akşam şeklinde bölünerek te alınabilir. Kepek aralıksız iki üç ay tüketilirse etkisi kalıcı olmaya başlar, kepek yenmese bile kabızlık sorunu çözülmüş olur.

Makat Çatlağında Dikkat Edilecekler

 • Beslenme kadar önemli olan bir diğer faktörde tuvaleti kullanma alışkanlığıdır. Şöyle ki dışkılama ihtiyacı oluştuğunda ertelemek yanlış bir davranıştır. Mutlaka tuvalete gitme ihtiyacı olduğunda özellikle kabızlık şikayeti olanların asla ertelememesi ve dışkılaması gerekir.
 • Tuvalet ihtiyacı için mutlaka alışkanlık oluşturulmalı. Mesela sabah kahvaltısından sonra barsak hareketleri uyarılır bu yüzden özellikle kahvaltı sonrası tuvalete gidilmeli.
 • Tuvalete çok sıkışınca gidilmeli.Uzun süre tuvalette kalınıp ıkınılmamalı.
 • Eğer tuvalette gazete, kitap, dergi okuma veya telefonla uğrşma alışkanlığı varsa bu alışkanlıktan vazgeçilmeli, tuvalette kalış süresi birkaç dakikayı geçmemeli.
 • Her sabah uyandıktan sonra bir bardak ılık su içilmeli.
 • Kahvaltı yapıp kahvaltı sonrası dışkılamaya rutinlik getirmeye çalışılmalı

Makat Çatlağında Yenmemesi Gerekenler

Diğer bütün anüs hastalıklarında olduğu gibi anal fissürde de bazı gıdalar ya tüketilmemeli veya az tüketilmelidir. Kabızlık kadar önemli olmasa da şu gıdaların tüketilmesini azaltmak yerinde olur;

  • Kırmızı biber
  • Kara biber
  • Pul biber
  • Acı biber
  • Fast food yiyecekler
  • Turşu
  • Alkol
  • Çay ve kahve sınırlı tüketilmelidir.Tüm bunlar yasakmış gibi algılanmamalı, şikayetin fazla olduğu dönemlerde azaltılmalıdır. Tedavi olduktan sonra tüketilmesinde sakınca yoktur.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Beslenme

Özel bir beslenme şekli yoktur, ameliyattan hemen sonraki 3-5 gün kabızlık çok ağrı yapabileceğinden kabızlık kesinlikle engellenmelidir. Tüm kabızlık sorunları doğru yöntemlerle çözülebilmektedir. Kabızlık nasıl geçer öğrenmek için https://www.sagliktakvimi.net/kabizlik-nasil-gecer/ yazısına göz atabilirsiniz.

Kabızlığın ağrı yapması gibi aşırı ishal de yarayı tahriş edeceği için acıya neden olur. Kabızlık da ishal de yara iyileşmesini geciktirir. Yine diğer sınırlanması gereken gıdalar 2 hafta kadar tüketilmemelidir. Acı ameliyata bağlı yarada ciddi yanma yapacağı için 2-4 hafta tüketilmemelidir.

Makat Çatlağına İyi Gelen Bitkiler

Aşağıda yazılacak bitkiler ağızdan alma şeklinde değil bölgesel olarak uygulanacak şekilde hazırlanıp kullanılmalıdır. Çay olarak hazırlanıp sıcak suya karıştırıp içine oturma şeklinde de uygulanan vardır. 2014 Tarihinde yazılan bu yazıdan yıllar sonra aşağıdaki bitkilerin özleriyle hazırlanan Anuflex Pomad adlı ilaç piyasaya verildi. 2018

Meyan Kökü 
Meyan kökünün özü bilinen en iyi bitkisel kortikosteroiddir. Steroid gibi etki yapar ama onun yan etkilerine neden olmaz. Ağrıyı, ödemi azaltır. Ödemin azalması hastada rahatlık sağlar.

At Kestanesi
Makat hastalıklarında en yaygın kullanılan bitkidir. Kan damarlarını büçüştürerek memelerin küçülmesine yardımcı olabilir. kanamayı azaltır.

Aynı Safa
Kas gevşetici etkiye sahiptir, fissürün iyileşmesini engelleyen kas krampuını engelleyerek iyileşmesini sağlar. Nitrogliserin gibi etkiler ve onun kadar etkilidir. Nitrogliserinde görülen baş ağrısı, tansiyon düşmesi gibi yan etkilere neden olmaz.

Karanfil
Hem yağı hem çayı kullanılmaktadır, yağı bölgesel uyuşturma etkisine sahiptir, çayını hazırlanıp sıcak suya konup içinde oturulur. kas gevşetici etkisi vardı.
Bu bitkiler önerildikten yıllar sonra bu bitkilerin çoğunun özünü içeren bir merhem ilaç fabrikasınca yapılıp kullanıma sunuldu, adı Anuflex Merhem kısaca ondan söz etmeliyiz.

Anuflex Pomad

Yukarıdaki bitkilerin aktif özleriyle hazırlanan bir merhemdir, karanfil yapısındaki eugenol adlı bölgesel uyuşturucu ile acı ve ağrıyı azaltır, aynı safa özüyle kasları gevşetir, meyan kökü ve at kestanesi özüyle de çatlağın iyileşmesini hızlandırır.

makat yırtığı görseli

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri