İzmir proktoloji

Proctoloji yada Türkçe de alışılmış kullanımıyla proktoloji makat ve makata yakın bölge olan kuyruk sokumu civarındaki hastalıkların teşhis ve tedavisini yapan branştır. Genel cerrahinin alt dalıdır yani aslında genel cerrahi uzmanının daha az hastalıkla ilgilenen bölümüdür.

izmir makat hastalıkları doktoru

İzmir Proktoloji Uzmanları

Merkez dendiğinde iki klinik karşımıza çıkmaktadır bunlardan biri proctoloji kelimesini kullansa da genel cerrahi kliniği şeklinde çalışmakta diğeri ise sadece anal bölge hastalıklarının tedavisiyle ilgilenmektedir yani gerçekte proctoloji uzmanı dendiğinde Op. Dr Demet AĞRAS göze çarpmaktadır. Makatınızda herhangi bir sorun varsa tedavisini araştırırken en önemli noktalardan biri konunun uzmanı bir doktor, bu konuda tüm teknolojilerin kullanılabildiği bir klinik tespit etmelisiniz. bölge hastalıklarının teşhir ve tedavileri konusunda en yetkin görünen klinik IDEA olup, sadece anal bölge hastalıklarının tedavisini anüs hastalıkları uzmanı yapmaktadır.
Idea Kliğinin İzmirde bir, İstanbul da üç, Ankara ve Bursa’da bir olmak üzere toplam 6 merkezi vardır.

izmir mikro sinüsektomi

İzmir Proktoloji Merkezi

Her ne kadar bir fitil markası olsa da uzmanına proktolog denir. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisine bakan branşın diğer deyimle proktoloji uzmanının tedavi ettiği hastalıklar ve uygulanan yöntemler;

Basur tedavisi için uygulanan yöntemler
THD ( kesme dikme olmayan basura gelen atar damarın tıkanması şeklinde yapılır açılmış adı trans hemoroidal dearterizasyon, diğer adı HAL hemoroidal arter ligasyonudur). Bunun yanı sıra ameliyatsız yöntemler  lazer, lastikle boğma yöntemi (RBL) yöntemlerini de uygulamaktadır. Bu yöntemlere uygun olmayan hastalarda Longo ve klasik ameliyatlarını tercih edebilmektedir.

izmir THD ameliyatı

Makat çatlağı tedavisi yöntemleri
Mapalı sfinkterotomi, botox enjeksiyonu ( İzmirde botoksla fissür tedavisinin yapıldığı tek yer İdea Kliniktir, anal fissür tedavisinde ve anismus hastalığında 100 ünite botox enjeksiyonu yapılmaktadır.) Sfinkterotomi ameliyatında seyrek de olsa görülebilen kontrolsüz gaz ve dışkı kaçağı botoxda asla görülmez.

Fistül tedavisi için yöntemler
Lazer, fistülütomi, fistülektomi, seton
Bu yöntemlerden hastanın hastalığı için en uygun olanı seçilir ve hasta aydınlatıldıktan sonra kabul etmesi halinde uygulanır. İzmir’de fistül konusunda en tecrübeli proktoloji uzmnaı Op Dr Demet Ağras’tır ve tüm yöntemleri uygulamaktadır.

Makatta siğil
Kondilom ve HPV de denmektedir. En etkili yöntemradyo frekans tedavisidir. İdea Klinik şubelerinin tümünde anüs siğili tedavisi ücretlendirmesi tedavinin başlangıcında bir defa ücret alınır sonraki 1 yıl takip ya da gerekirse 6 seans ücret alınmaz. Bu şekilde yaklaşım hastanın tedaviye uyumunu ve doktoruna güvenini artırmakta ve hastalığının bitirileceğinden emin olmaktadır.

İzmir Anüs Estetik Ameliyatı Yapan Yerler

Makat estetiği belki de en az önemsenen bölgedir, hastalar genellikle önemsemez ama bazı kişiler cinsel partnerine karşı meme gibi çıkıntılı görüntüden rahatsız olabilmektedir, yine yaralanma, ameliyat gibi sebeplerle oluşan deformiteler de kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bu tür makt estetiğini bozan durumlar bölgesel uyuşturmayla rahatlıkla düzeltilebilmektedir. Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Demet AĞRAS bölge hastalıkları ve estetik ameliyatları konusunda en birikimli doktordur.

Kıl dönmesi ameliyat yöntemleri
Klasik ameliyatlardan Karidakis, flap , çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarından mikro sinüsektomi ( mikro sinüsektomi İzmirde sadece IDEA klinikte yapılmaktadır), pit picking, bascom ve sinüsotomi yöntemleri uygulanmaktadır.

Makat sarkması tedavisi yöntemleri
İleri olmayan rektal prolapsuslarda ve anal prolapsusta  lazer, RBL ve THD ameliyatı uygulanır, çok ileri rektal prolapsuslarda klasik ameliyatlar yapılır.

Mayasıl ilaçla tedavi edilmektedir.
Yukarıda sayılan hastalıklar ve yöntemler mümkün olduğunca ileri teknoloji cihazları sayesinde hastanın sosyal yaşamına ara vermeden yaptıracağı şekilde yapılmaktadır. Ancak müdahale gerekemeyecek düzeylerdeyse bu durumda her hastalık için en uygun ilaç başlanır.

Anüs Apsesi

İltihabi bir bir dururmdur, anüsün hemen yanında iltihabın ilerleyip şişmesiyle ortaya çıkar. Çok şiddetli ağrı yapar. Tek tedavi yöntemi drenaj yani boşaltmaktır. Boşaltma işlemi bölgesel uyuşturmayla dakikalar içinde kolaylıkla yapılabilir. Apse boşaltıldığı anda ağrıda ciddi bir azalma, hastada rahatlama olur.
Apsenin cerrahi olarak boşaltılmadan kendi haline boşalmasını beklemek fistül denilen daha sıkıntılı bir hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Yukarıda daha ayrıntılı anlatılan fistülün neredeyse tek sebebi apseler daha doğrusu zamanında boşaltılmayan apselerdir.
Op Dr Demet Ağras iletişim bilgilerine kişisel sitesi www.demetagras.com adresinden ulaşabilirsiniz.

https://www.ideaklinik.com

About Op. Dr. Atilla Kaya

İstanbul Bakırköy'de genel cerrahi uzmanı olarak görev yapıyorum. Proktoloji alanına giren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde hizmet veriyorum. Bana ulaşmak isteyenler 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirler.

29 comments

 1. Hocam merhaba. Kabız olmamak için ne yapmamız gerekir

  • https ://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/ bu linke tıklayıp okumanızı öneririm. Kabız kalmamak için yeni bir beslenme düzeni ve alışkanlığı oluşturmalısınız.

 2. merhaba,
  genel cerrahi uzmanına muayene oldum kr anal fissürüm varmış.Dışkılamada çok zorlanıyorum.Sürekli dışkı yumuşatıcı ajanlar kullanıyorum.Ameliyat olmaktan çekiniyorum kabız olduğum için tekrarlar diye çekiniyorum.
  Fissür ameliyatı olursam kabızlığım düzlermi yada dışkı zor çıktığı için bana kabızmışım gibi geliyor.Ameliyattan sonra tekrarlarmı fissür?Kabızlık devam ettiği sürece fissür ameliyatı olmanın anlamı varmıdır?

  • Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlwrseniz kabızlık devam etmez.botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olmanızı önririm.çünkü riski yok

 3. arkadaşlar bende yaklaşık 8 yıldır hemoroid ve anal fissür rahatsızlığı var geçen perşembe ameliyat oldum ağrılarım var ama geçecek inşallah ameliyat olun kurtulun

  • geçmiş olsun,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeyi ihmal etmeyin,bol su için,egzersiz yapın,kabız kalmayın

 4. merhaba Taner bey
  geçmiş olsun

 5. 1,5yıl önce makat ağrısı şikayetiyle genel cerraha gittim anal apse denildi ameliyat denildi olmadım. başka bir genel cerrah ilaç tedavisi ile bir süre idare ettim şikayetlerim tekrar başladı. Başka bir genel cerraha gittim mr istedi. Sonuç sonrası üroloji dr gönderdi.Antibiyotik tedavisi yapıldı sonuç yok.başka uzman üroga gittim ağrı bizle alakalı değil dedi. Mr isteyen doktoruma tekrar geri gittim. Senin sorunu proctoloji servisi cözer denildi,vereceğiniz teşhisi merakla onlarda bekliyor. Mr sonuçlarım ve kan tahlillerim var.mr göre sorun makat ile prostat arasındaki bölge. İzmire daha yakınım. Kimden yardım almalıyım teşekkürler.

  • merhaba
   anal apse sonrası fistül oluşabilir.sizde de büyük olasılıkla fistül oluştu.muayene ile değerlendirilmesi gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?