İzmir proktoloji

Proctoloji yada Türkçe de alışılmış kullanımıyla proktoloji makat ve makata yakın bölge olan kuyruk sokumu civarındaki hastalıkların teşhis ve tedavisini yapan branştır. Genel cerrahinin alt dalıdır yani aslında genel cerrahi uzmanının daha az hastalıkla ilgilenen bölümüdür.

izmir makat hastalıkları doktoru

İzmir Proktoloji Uzmanları

Merkez dendiğinde iki klinik karşımıza çıkmaktadır bunlardan biri proctoloji kelimesini kullansa da genel cerrahi kliniği şeklinde çalışmakta diğeri ise sadece anal bölge hastalıklarının tedavisiyle ilgilenmektedir. Makatınızda herhangi bir sorun varsa tedavisini araştırırken en önemli noktalardan biri konunun uzmanı bir doktor, bu konuda tüm teknolojilerin kullanılabildiği bir klinik tespit etmelisiniz. bölge hastalıklarının teşhir ve tedavileri konusunda en yetkin görünen klinik IDEA olup, sadece anal bölge hastalıklarının tedavisini anüs hastalıkları uzmanı yapmaktadır.
Idea Kliğinin İzmirde bir, İstanbul da üç, Ankara ve Bursa’da bir olmak üzere toplam 6 merkezi vardır.

izmir mikro sinüsektomi

İzmir Proktoloji Merkezi

Her ne kadar bir fitil markası olsa da uzmanına proktolog denir. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisine bakan branşın diğer deyimle proktoloji uzmanının tedavi ettiği hastalıklar ve uygulanan yöntemler;

Basur tedavisi için uygulanan yöntemler
THD ( kesme dikme olmayan basura gelen atar damarın tıkanması şeklinde yapılır açılmış adı trans hemoroidal dearterizasyon, diğer adı HAL hemoroidal arter ligasyonudur). Bunun yanı sıra ameliyatsız yöntemler  lazer, lastikle boğma yöntemi (RBL) yöntemlerini de uygulamaktadır. Bu yöntemlere uygun olmayan hastalarda Longo ve klasik ameliyatlarını tercih edebilmektedir.

izmir THD ameliyatı

Makat çatlağı tedavisi yöntemleri
Mapalı sfinkterotomi, botox enjeksiyonu ( İzmirde botoksla fissür tedavisinin yapıldığı tek yer İdea Kliniktir, anal fissür tedavisinde ve anismus hastalığında 100 ünite botox enjeksiyonu yapılmaktadır.) Sfinkterotomi ameliyatında seyrek de olsa görülebilen kontrolsüz gaz ve dışkı kaçağı botoxda asla görülmez.

Fistül tedavisi için yöntemler
Lazer, fistülütomi, fistülektomi, seton
Bu yöntemlerden hastanın hastalığı için en uygun olanı seçilir ve hasta aydınlatıldıktan sonra kabul etmesi halinde uygulanır. 

Makatta siğil
Kondilom ve HPV de denmektedir. En etkili yöntemradyo frekans tedavisidir. İdea Klinik şubelerinin tümünde anüs siğili tedavisi ücretlendirmesi tedavinin başlangıcında bir defa ücret alınır sonraki 1 yıl takip ya da gerekirse 6 seans ücret alınmaz. Bu şekilde yaklaşım hastanın tedaviye uyumunu ve doktoruna güvenini artırmakta ve hastalığının bitirileceğinden emin olmaktadır.

İzmir Anüs Estetik Ameliyatı Yapan Yerler

Makat estetiği belki de en az önemsenen bölgedir, hastalar genellikle önemsemez ama bazı kişiler cinsel partnerine karşı meme gibi çıkıntılı görüntüden rahatsız olabilmektedir, yine yaralanma, ameliyat gibi sebeplerle oluşan deformiteler de kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bu tür makt estetiğini bozan durumlar bölgesel uyuşturmayla rahatlıkla düzeltilebilmektedir. 

Kıl dönmesi ameliyat yöntemleri
Klasik ameliyatlardan Karidakis, flap , çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarından mikro sinüsektomi ( mikro sinüsektomi İzmirde sadece IDEA klinikte yapılmaktadır), pit picking, bascom ve sinüsotomi yöntemleri uygulanmaktadır.

Makat sarkması tedavisi yöntemleri
İleri olmayan rektal prolapsuslarda ve anal prolapsusta  lazer, RBL ve THD ameliyatı uygulanır, çok ileri rektal prolapsuslarda klasik ameliyatlar yapılır.

Mayasıl ilaçla tedavi edilmektedir.
Yukarıda sayılan hastalıklar ve yöntemler mümkün olduğunca ileri teknoloji cihazları sayesinde hastanın sosyal yaşamına ara vermeden yaptıracağı şekilde yapılmaktadır. Ancak müdahale gerekemeyecek düzeylerdeyse bu durumda her hastalık için en uygun ilaç başlanır.

Anüs Apsesi

İltihabi bir bir dururmdur, anüsün hemen yanında iltihabın ilerleyip şişmesiyle ortaya çıkar. Çok şiddetli ağrı yapar. Tek tedavi yöntemi drenaj yani boşaltmaktır. Boşaltma işlemi bölgesel uyuşturmayla dakikalar içinde kolaylıkla yapılabilir. Apse boşaltıldığı anda ağrıda ciddi bir azalma, hastada rahatlama olur.
Apsenin cerrahi olarak boşaltılmadan kendi haline boşalmasını beklemek fistül denilen daha sıkıntılı bir hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Yukarıda daha ayrıntılı anlatılan fistülün neredeyse tek sebebi apseler daha doğrusu zamanında boşaltılmayan apselerdir.

30 comments

 1. Merhaba; ben 4-5 yıl önce hemoroid ameliyatı oldum. Şimdilerde tuvaletimi yaptıktan sonra dışkı kaçması veya bir sıvı akması oluyor.bunlar olduktan sonrası koku ve pişik oluyor. Bu durumun bir çözümü var mıdır. Bir hastaneye gidip muayene oldu anorektal veya manometri ölçümü istedi.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   0212 542 0 888 – 0212 572 72 65 GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88 nolu telefonlardan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. 17/2/2022 tarihinde saat:21.00 gibi bir mesaj göndermiştim. Yalnız altta internet sitesi yazıyor, oraya boş bıraktım, mesajım elinize geçti mi bilmiyorum. Tekrar yazmak istedim.
  Ben25 yıldır basur hastasıyım. Bundan belirgin bir şikayetimde yok. İç hemoroıt’im var her halde meme dışarı çıkıyor, Ben zaman zaman Cortos kullanırım, şikayetim geçer. Şimdi yaklaşık 3 ay kadar önce, makatta kaşınma başladı. Hata b kaşınma penis’in sol yanında da devam etti, biraz kortos kullandım, sonra aile hekimi mantar olabilir diye mantar ilacı verdi. Daha sonra bir cildiye uzmanına göründüm,. Gözle bakıldığında makat çevresinde bir rahatsızlık görünmüyor, sinirsel olabilir deyip, 2 adet karıştırılarak sürülecek merhem, 1 de (1×1) allerji ilacı verdi. Geçti gibiydi, şu günlerde yine makat çevresinde hafif kaşınma, deride gerginlik, birazda yanma hissediyorum. Ben 78 yaşındayım, bu krona yüzünden pek sağlık kuruluşlarına da gitmek istemiyorum, gerekir se giderim. Bu şikayetleri gün içinde unutursam hissetmiyorum. Beni yönlendirirseniz sevinirim . Teşekkürler.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Şikayetiniz anal fissür olabilir. Durumunuzu muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 3. nural canan demirciefe

  merhaba ben daha önce iki defa anal fissür ameliyatı oldum hastalığım tekrar nüksetti ama ameliyat olmaktan çekiniyorum operasyonsuz iyileşmemin bir yolu var mıdır acaba

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   2 defa Ameliyat olduğunuz için tekrar ameliyat olmanız riskli olur. dışkı ve gaz kaçırma riski ortaya çıkar.botilinum toksini ile tedavi olmalısınız.05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op.Dr. Seher Şirin

 4. Hocam merhaba. Kabız olmamak için ne yapmamız gerekir

 5. merhaba,
  genel cerrahi uzmanına muayene oldum kr anal fissürüm varmış.Dışkılamada çok zorlanıyorum.Sürekli dışkı yumuşatıcı ajanlar kullanıyorum.Ameliyat olmaktan çekiniyorum kabız olduğum için tekrarlar diye çekiniyorum.
  Fissür ameliyatı olursam kabızlığım düzlermi yada dışkı zor çıktığı için bana kabızmışım gibi geliyor.Ameliyattan sonra tekrarlarmı fissür?Kabızlık devam ettiği sürece fissür ameliyatı olmanın anlamı varmıdır?

  • Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlwrseniz kabızlık devam etmez.botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olmanızı önririm.çünkü riski yok

 6. arkadaşlar bende yaklaşık 8 yıldır hemoroid ve anal fissür rahatsızlığı var geçen perşembe ameliyat oldum ağrılarım var ama geçecek inşallah ameliyat olun kurtulun

  • geçmiş olsun,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeyi ihmal etmeyin,bol su için,egzersiz yapın,kabız kalmayın

 7. merhaba Taner bey
  geçmiş olsun

 8. 1,5yıl önce makat ağrısı şikayetiyle genel cerraha gittim anal apse denildi ameliyat denildi olmadım. başka bir genel cerrah ilaç tedavisi ile bir süre idare ettim şikayetlerim tekrar başladı. Başka bir genel cerraha gittim mr istedi. Sonuç sonrası üroloji dr gönderdi.Antibiyotik tedavisi yapıldı sonuç yok.başka uzman üroga gittim ağrı bizle alakalı değil dedi. Mr isteyen doktoruma tekrar geri gittim. Senin sorunu proctoloji servisi cözer denildi,vereceğiniz teşhisi merakla onlarda bekliyor. Mr sonuçlarım ve kan tahlillerim var.mr göre sorun makat ile prostat arasındaki bölge. İzmire daha yakınım. Kimden yardım almalıyım teşekkürler.

  • merhaba
   anal apse sonrası fistül oluşabilir.sizde de büyük olasılıkla fistül oluştu.muayene ile değerlendirilmesi gerekir

 9. Hocam merhaba benim kardeşim daha 15 yaşın da ve ciddi bir kaza geçirdi bu kaza sonucu makattaki sfinkterleri zarar gördü ilk müdahale eden cerrah sfinkterlerin yok olduğunu söyledi ve kolostomi açıldı başka bir ilde anestezi altında yapılan muayenede doktor sağ taraftaki kasların çalıştığını sol tarafta ise hafifte olsa bir hareketlilik gördüğünü söyledi ve 3 aylık süre için egzersiz ve barsağı yıkamayı önerdi başka bir müdahale olmadı ve bu egzersiz sonucunda belki %50lik bir düzelme olabileceğini söyledi sizin klinikte daha önce sfinkter ameliyatları yapıldı mı veya söylediğim durumun düzelme imkanı var mı bunun için kliniğinize ulaşabilir miyiz .

  • Her ne kadar sağ sol dense de asıl sıkan kaslar intenal sfinkterdir ve bu kas bağırsaktaki sirküler kasların devamıdır, yani sağı solu yoktur.Biz sfinkter onarımı yapmıyoruz, dolgu yapıyoruz .yine de yakınsanız Bakırköy şubemize gelin değerlendirelim
   Op.Dr.Atilla Kaya

 10. Merhaba ben 5ay önce anal fistül ameliyatı oldum ve halen yara açık ve iltihap akıyor doktora gittim tekrar ameliyat dedi sizin ameliyat ücreti nedir

 11. Hocam makattta genişleme var daraltma ameliyatı yapıyomusunuz

 12. Hocam merhaba. Benim şikayetim yaklaşık 2-3 aydır makat bölgesinde aşırı derecede kaşıntı ve bunun sonucunda hissedilen bir ıslaklık. Hafif kabarma ve şişme gibi durumlarda arada beliriyor. Ne önerirsiniz ?

 13. Makat kenarından makat içine kadar uzanmış yol gibi şişlik var. Uzantı sağ tarafta, makatımın sağ tarafında da acı var o tarafa oturamıyorum.

 14. Anal bölgede yaklaşık 1 yıldır akıntı, ıslaklık ve kaşıntı var. Yaklaşık 1 yıl kadar önce de penis ve testis bölgesinde çıkan siğil tedavisi gördüm. Eşim de aynı tedaviyi gördü ve iyileştik Bu bölgede görülen siğillerin anal bölgeye bulaşma ihtimali var mıdır? Eğer varsa dermatolojiye mi yoksa genel cerrahi bölümüne mi gitmem gerekir. Ayrıca sizden nasıl randevu alabilirim

  • 05426210888 nolu telefonla iletişim kurabilirsiniz.genital siğil makat bölgesinede yayılabilir.makat siğili tedavisini genel cerrahi yapar.
   Op.dr.Atilla Kaya

 15. Merhaba benim yaklaşık bir ay önce rahatsizligim başladı basta doktor çıktığımda makat çatlağı tesisi konuldu bir takım ilacla verildi sonrasinda sikayetlerim bir kaç gun geçti ama salı günü kabızlık sorunum vardı ıkınma da haliyle beraberinde geldi suan kuyruk sokumudan ve makata hissedilen bir sislik söz konusu 3 veya 5 santim uzunluğunda ve buyumekte

 16. Merhaba benim sıkıntım kuyruk sokumumda ara da bir intihap oluşuyor genel cerrahi uzmanı bana poroktoloji servisine gitmemi söyledi sizce kesin çözüm olur mu

  • kliniklerimiz makat hastalıklarına (proktoloji)spesifik çalışıyor,gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 17. Plonidal sinüs ameliyatı olacağım ssklıyım devlet hastanesine gittim açık bırakılıp kendi kendine kapanan tedavi yöntemiyle ameliyat olacağımı söylediler 3.4 ay tedavi süreci var dediler bunu olmak istemiyorum ve yardımınıza ihtiyacım var teşekkür ederim

 18. Hocam merhaba, makat etrafında şime ve ağrı var akıntıya sebep oluyor, bir doktor arkadaşım perianal abse olduğunu söyledi. Tedavisi ne şekilde oluyor? Şişlik 6 gün önce başladı fissür olma olasılığı nedir. Her iki duruma istinaden operasyon sonrası işe dönüşüm kaç gündür? Operasyon genel anestezi altındamı oluyor? Tedavi maliyeti ne kadardır? Teşekkür ederim

 19. Merhaba!
  Tüm anal fistüller lazerle tedavi edilebilmekte midir? ameliyatsız tedavisi mümkün müdür?
  Saygılarımla.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  hayır,bazen gerek duyulmayabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri