Kondilom

Türkçe adı siğildir, makatta olduğunda makat siğili denir. Mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır sadece insandan insana bulaşır ve direk dokunma şeklinde yakın ilişki gerekir. Vücudun her yerinde görülebilir, en sık görüldüğü yer ellerimizdir ancak anüs bölgesi, cinsel organlar da da görülebilir, bu bölgelerde görülenlerin tipi farklıdır. Görüldüğü yere göre ismi değişir ama hepsinde sebep aynı mikroptur Human Papillom Virüs (HPV) ile oluşur.

KondilomKondilom sebepleri ;

Tek sebebi mikrobun bulaşmasıdır. HPV olan biriyle dokunma şeklinde bulaşır, ortak kullanılan musluk, havuz gibi aracılarla da bulaşabilir. Kişiden kişiye bulaştığı gibi hastanın bir yerinden başka bir yerine de bulaşabilir. Korunma çok önemlidir, eşcinsellerde daha sık görülmesinin sebebi partner değişimidir. Bu tür ilişkilerde korunma amaçlı kondom kullanılması önemlidir.

Kondilom belirtileri ;

Karnabahar gibi pütürlü ben şeklinde çıkıntılar olur, büyüklüğü insan gözünün göremeyeceği kadar küçükten başlayıp devasa boyutlara ulaşabilir bu sebeple bu şekilde karnabahar gibi pütürlü çıkıntılar çok değişik boyutlarda ve sayıda olabilir.

Siğil Bulaşma yolları;

Mutlaka bir başka insandan bulaşması gerekir, yakın ilişkiyle olabildiği gibi ortak kullanılan eşyalar aracılığıyla da bulaşabilir. Klozete oturan kondilomlu bir kişi bir sonraki kişiye klozetten yada taharetlendiği eliyle dokunduğu musluk aracılığıyla bulaştırır. Özellikle makat bölgesi siğillerinde anal sex ilk akla gelen sebeptir bu düşüncenin en önemli hastalığın en sık homosexüellerde görülmesidir ancak yukarda bahsedilen sebeplerde oldukça sıktır. Cinsel yaşamı başlamamış çocuklarda da görülür.

Kondilomun riskleri ;

Bulunduğu bölgede yaygınlaştığı gibi kalın bağırsağın son kısmına da ilerleyebilir ve özellikle ters ilişki olan insanlarda bağırsakta oluşma sıklığı çok fazladır. Bağırsağın içinde siğil olması ciddi bir sorundur çünkü bu ortamda hastalığın ilerleme hızı daha yüksektir. Araştırma sırasında mutlaka anoskop muayenesiz gerekir ve tedavi bağırsak incelendikten sonra başlanmalıdır. Uzun yıllar tedavi edilmeyen makat siğilleri kanserleşme riski taşır.

Makat siğili tedavisi ;

İlaçla tedavi, iki gruptur

  • Yakıcı kimyasallarla yakmak; çevre dokuyu da yakabileceği için çok dikkatli olunmalıdır, bölge derisinin çok hassas olduğu için çevreye bulaşarak yanması ciddi düzeyde acı verir ayrıca nemli ve kirli alan olduğu için kimyasal yanığın iyileşmesi çok uzun sürer.
  • Savunma mekanizmasını artıranlar (Aldara ve veregen) ; vücudun savunma gücünü artırır. Aldaranın yan etkileri daha fazladır. Veregen yeşil çaydan elde edilen sinekateşin adlı maddeyi içerir ve yan etkisi yok diyecek kadardır. Erişkinlerde % 15 çocuklarda % 10 oranlı olan kullanılır.

Her ikisi de doğru yaklaşım değildir çünkü bağırsağın içine uygulanamadığı için içerideki hastalık hızla ilerlemeye devam eder. Her iki uygulama da başarısı düşük tedavilerdir.

Krioterapi ( dondurucu gazla kondilom tedavisi) ;

Dış kısımlardakine uygulanır , başarısı düşüktür ve içeridekiler büyümeye devam eder. Hastalığın sonlandırılması bu yöntemle zordur. Genellikle uğraşmak istemeyen cerrahların hastayı dermatologa yönlendirmesi sonucu uygulanır ancak dermatologla makatın içini göremez ve tedavisini yapamazlar.

Koterle tedavi ;Çıkıntılar teker teker yakılır aynı anda içerdeki dahil tümü tedavi edilebilir, en başarılı tedavi seçeneklerinden biriydi ancak son yıllarda geliştirilen radyo frekans teknolojisi koter kullanımını azaltmıştır.

Radyo Frekansla Kondilom Tedavisi; En başarılı yöntemdir, uygulama anında gözle görülenlerin hepsi yok edilir. Aynı seansta bağırsaktakiler de yok edilmiş olur. Kotere bir çok üstünlüğü vardır, en büyük üstünlüğü çevre dokudaki yanık daha az olur ve iyileşme süresi kısalır.

Tedavinin ayrıntıları ayrı sayfada anlatılmıştır.

Lazerle tedavi; Koterle tedavi gibi yakarak yok eder, sınırlar net belirlenemeyeceği için başarısı koterden daha düşüktür. Lazer kullanmanın en büyük sebebi hastanın kafasını karıştırmaktır, başarısı diğer yöntemlerden daha düşüktür ama hastayı ikna etmek için kullanıldığı söylenir.

Korunma ;

En sık sebep olarak bilinen farklı partnerle cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır. Hastalık tespit edildiği anda tedavi planlanmalıdır yoksa kişinin yakının ilişkide olduğu insanların hepsi yüksek risk, civarındaki diğer kişilerde düşük risk altındadır.

Kondilom bitkisel tedavisi ;

Bu tür uğraşılarla asla zaman kaybedilmemeli sorun ciddiye alınarak bilimsel yöntemler kullanılmalıdır.

Kondilom Kanserleşirmi

Evet bu risk vardır ancak kadınlardaki rahim ağzı kanseri kadar sık ve riskli değildir. Uzun yıllar tedavi edilmemesi durumunda kötü huylu gelişme olabilmektedir. Genellikle uzun süre bekletilmeden yok edilmektedir.

Makat Siğili Kimlerde Olur

Akla ilk eşcinseller gelse de her iki cinsiyette ve her yaşta olabilir, tamamen mikropla karşılaşma ile ilgilidir. Eşcinseller ve hayat kadınları en riskli gurubu oluşturur.

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri