Makatta Ağrı Nedenleri

Makatta ağrı bir çok hastalık olabileceğini biliriz, halk arasında en sık basur olduğu sanılır ama bilinenin tam tersi basur ağrılı bir hastalık değildir, sadece şişlik olduğu dönemde ağrısı olur. Ağrının karakteri farklı hastalıklarda farklıdır doktor hastayı dinlerken neler olabileceğini düşünür ve ihtimalleri 2 veya 3 e düşürür.

makatta-agri

Makatta Ağrı Neden Olur

Makatımda ağrı var diyen birinde şu hastalıklar akla gelir yani ağrının sebebi bunlardan biridir
Makatta pıhtı toplanması (anal hematom)
Basurun şişmesi (tromboze hemoroid)
Makatta çatlak (makat yırtığı, anal fissür)
Anüs apsesi
Makat siğili (kondilom)
Bölge kanserleri
Kıl dibi iltihabı
Anal ragad
Anismus
Zorlama
Yaralanmalar
Ameliyatlar

Makatta Ağrı Nasıl Geçer

Temel soruna göre yaklaşılır, asıl hastalığın tedavisi ağrının da geçmesini sağlar. Yapılması gereken asıl tedavi yapılıncaya kadar ılık su oturma banyosu yapılabilir, Anuflex Merhem kullanılır.
Yukarıda sayılan hastalıklara göre şu tedaviler yapılır;

Makatta pıhtı toplanması;
Ikınmayla ortaya çıkan bir durumdur. Bölgesel uyuşturmayla basit bir ameliyatla pıhtı doku içinden alınır, ağrı o anda azaltılmış olur, küçük de olsa bir ameliyattır. Ameliyat olunmazsa da kendiliğinden % 100 geçeceği için ilaçla tedavi daha mantıklı olabilir. Bu ağrıyı en iyi azaltan ilaç Anuflex merhemdir. Uyuşturucu etkisiyle ağrıyı ve yanmayı azaltır.Önerilmez ama sülükle pıhtıyı azaltmak da rahatlama sağlayabilir.

Basurun şişmesi;
Hemoroidin azması anlamına gelen akut hemoroidal atak da denir. Çok ıkınma veya soğukta kalmayla oluşur, basur kremleri ve hapları işe yaramaz, boşaltılabilir veya sıcak uygulaması yapılabilir, anal hematomda olduğu gibi en etkili ilaç Anufleks merhemdir.

Makatta çatlak;
Öncelikle ilaç denenmeli 1-2 haftada rahatlama olmadıysa ameliyat yapılır veya ameliyat kadar başarısı olan botox yapılabilir. İlaç olarak anestol pomad ile Rectoderm Merhem birlikte kullanılır veya bu iki ilacın etkisini tek başına gösteren anuflex kullanılır. İlaçlarla düzelme ihtimali % 40-50 civarıdır.

Anüs apsesi;
Yaşanacak ek riskler sebebiyle tespit edildiğinde bekletilmeden, en kısa sürede  boşaltılmalıdır, boşaltma geciktirilirse fistül denilen hastalığa dönüşür. Boşaltıldıktan sonra antibiyotik başlanır. Kendiliğinden patlayan makat apselerinin çoğu fistüle dönüşür

Makat siğili;
Makatın içine ilerleme ve yakın ilişkide olunan insanlara bulaşma ihtimali vardır. Geciktirilmeden tedavi ettirilmelidir. En etkili tedavi radyo frekansla yapılmaktadır. Tedavi kadar takip de önemli olduğu için tedaviye başlayacağınız klinikte takibin nasıl yapılacağı ve takip süresince ücret alınıp alınmayacağını ayrıntılı konuşmalısınız. İdea Klinik şubelerinde 1 yıl takip boyunca ücret alınmamaktadır. Ücret alınmaması hastanın tedavisini geciktirmesini veya ertelemesini engelleyici faktör olmaktadır.

Anüs kanserleri;
Yayılma ve başka organlara sıçrayabilir, biyopsi sonucu çıktığı anda tedaviye alınmalıdır. Seyrek görülür ama en hayati hastalıktır. Sıklıkla hemoroid ile karıştırılıp ona yönelik ilaçlar alınarak kanserin ilerlemesine neden olunur ki bu hiç istenmeyen bir durumdur. Tüm kanserler gibi bu da erken teşhis edilirse kurtulma ihtimali yüksektir.

Kıl dibi iltihabı;
Antibiyotik tedavisi genellikle yeterli olur, seyrek olarak apseye dönüşebilir. Kıl alma yöntemi değiştirilmeli, tercihen lazerle kökten yok edilmelidir, yoksa tekrarlayabilir.

Anismus;
Seyrek görülür, sebebi net bilinmemektedir. Makat kaslarının kontrolsüz bir şekilde kasılması yani kramp girmesi sonucu ortaya çıkar. Tek tedavisi botox enjeksiyonudur. Botox yapılan anismus hastalarının % 90 ı rahatlar. Gerekirse ikinci seans uygulanabilir.Anuflex merhem kullanılabilir ancak diğer hastalıklardaki kadar başarılı olması beklenmez.

Anal Ragad
Yüzeyel çatlaktır, çatlak gibi acı da yapar ama yüzeyel olduğu için daha hafiftir, tedavisi çatlaktaki gibidir.

Zorlama;
zoraki ters ilişki veya yabancı cisim sokulması gibi durumlardan sonraki 5-10 gün ağrı olabilir.

Bu hastalığa özgün tedaviler yanı sıra tüm ağrılar için kullanılan ağrı kesici haplar şikayeti azaltır bunun yanı sıra tüm makatta ağrı durumlarında sıcak suya oturmak fayda verir.

Her ne kadar makatta olmasa da yakın civarda olan kıl dönmesi iltihabı ve apsesi de otururken ağrıya neden olabilir. Diğer apseler gibi boşaltılması gerekir.

Yaralanma, ameliyat gibi durumlarda ağının olması doğal bir süreçtir.

Makatta Ağrı ve Yanma
Sıklıkla birlikte olur ama daha çok anal fissür düşündürür, genellikle yanma ikinci planda kalır çünkü ağrı zaten hastayı bezdiriyordur.
İleri düzey anal dermatitlerde de bu şikayetleri görürüz,

Makatta Ağrı Yanma Tedavisi
Asıl hastalığa yönelik tedavi planlanmalıdır, bu yapılıncaya kadar şikayetleri azaltmak için Anuflex merhem kullanılabilir, ılık su oturma banyosu yapılabilir ve kabızlık mutlaka engellenmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri