Fistül Lazer Tedavisi

Fistülün tedavisi tipine göre zor olabilmektedir. Lazer bu zor yöntemlere ameliyatlara alternatif olarak geliştirilmiş teknolojik bir yöntemdir. Kelime anlamı olarak fistülün anlamı kanal yada boru demektir. Genel olarak anüs çevresindeki cilt ile anüs içindeki bir bölge arasında burada oluşmuş kronik bir enfeksiyonun sonucu oluşmuş kapanmayan bir yoldur.

anüs apsesiFistüller buradaki enfeksiyonların ve apselerin kronik evresidir ve anüsün yanında çok küçük bir anüs gibi deliktir.

Giriş ve çıkış olmak üzere 2 deliği mevcuttur. Başlangıçta anal bölgede salgı yapan bezlerde enfeksiyon gelişir. Bu enfeksiyon daha sonra apseye dönüşür. Bu apse kendiliğinden boşalamazsa veya cerrahi olarak boşaltılmazsa en az direnç bulduğu yöne doğru ilerler. Bunu sonucu şekilleri çok farklı fistüller meydana gelir. Bu fistüllerin oluşmasında buradaki makat  kaslarının da çok etkisi olur. Apse döneminde hastalarda otururken veya dışkılama sırasında şiddetli ağrı vardır. Bu sırada hastaların anüs çevresinde ağrılı, kızarık bir kitle görülebilir.Sıklıkla hastada ateş vardır.fistül ameliyatı Bu dönemde yapılacak bir cerrahi drenaj işlemi hastayı fistül gelişiminden büyük oranda kurtaracaktır. Bu yapılmazsa apse en zayıf yerden drene olma eğiliminde olur. Bunun sonucu çeşitli şekillerde fistüller gelişir.

Fistülün oluşumundan sonra hastalarda anüs bölgesinde bir delik ve buradan çamaşırı kirleten çoğunlukla kokulu bir akıntı görülür. Fistülllerin tedavisinde başarı dış ve iç deliğin doğru saptanmasıdır. Bu nedenle fistülü tedavi edecek hekim yeterince tecrübeli olmalıdır.

fistülFistül Lazer Tedavisi
İç ve dış delik bulunduktan sonra bunların konumlarına göre yapılacak tedavi planlanır. Bu konuda çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biride son yıllarda popüler olan fistülün oluşturduğu yolunun laserle kapatılması yoludur. kanalı mümkün olduğunca hassas bir şekilde ortadan kaldırmak için esnek, radyal emisyonlu lazer fiber dış ağızdan sokulur. Daha önce saptanmış iç ağızdan çıkarılır.Bu arada pilot ışın yardımı ile fistül yolu takip edilir. Laser enerjisi fistül içinde radyal olarak yayılır. Epitelize doku kontrollü bir şekilde tahrip edilir.Böylece fistül yolu çok büyük oranda kapanır. Bu arada iç delik ayrıca kapatılır.

Ameliyatsız fistül tedavisi lazerle tedavi diye adlandırılır fistül nerelerde olurancak kolaylaştırılmış olsa da küçük bir cerrahi girişim yani ameliyat vardır.

Bu yöntemde herhangi bir kesi söz konusu değildir. Fistülün kanalının uzunluğu önemli değildir. İşlem süresi kısadır. İç delik cerrah tarafından ayni seansta basitçe kapatılabilir. Kesme olmadığı için sfinkterlerde yetmezlik yani dışkı ve gaz kaçırma söz konusu değildir. İşlem spinal anestezi altında yani belden aşağı uyuşturularak yapılır. Hastanede yatmak gerekmez yada bir gün yatırılabilir. İşe ertesi gün gidilebilir. Klasik ameliyatlarla kıyaslandığında avantajları vardır ama klasik ameliyatların başarı yüzdesi daha yüksek olması beklenir.

Fistül Seton Tedavisi
Kanala ip bağlayarak zamana yayılmış bir şekilde kesme işlemidir. Ayrı bir sayfada ele alınmıştır.

Fistül Tedavi Edilmezse
Kronik bir akıntı olduğu için çeşitli riskleri vardır. 20 yıl gibi uzun süre akıntı olursa oluşan bu iltihap çıkış deliğinde kanser gelişmesine neden olabilir. Kanserleşme ihtimali bütün akıntılı hastalıkların uzun yıllar akması durumunda oluşabilmektedir.
Zaman zaman tıkanıp apseleşme ve bu apseler üzerinden yeni kanallar gelişmesine neden olabilir.

4 comments

  1. Lazerli fistül ameliyatı sonrası ağrı sancı durumunu sormak istiyorum .iyileşme süreci nedir.
    Birde fiyat öğrenebililirmiyim.

    • laserle fistül tedavisi ücretleri ilden ile değişmekte.bu nedenle size en yakın ideaklinik şubesini ararsanız bu konuda daha net bilgi alabilirsiniz
      Op.dr.Adil Altınsoy

  2. Lazer tedavi ücreti nekadar acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri