Makat apsesi

Makat apsesi bölgenin en ağrılı hastalıklarındandır. Başlangıçta hafiftir ancak 2-3 günde giderek artar ve müdahale edilmezse 5.-6. günlerde artık dayanılmaz hale gelir, hasta oturmaz durumdadır. Olabildiğince erken müdahale hastaya çok ciddi avantajlar sağlar.

Makat Apsesi Neden Olur?

Nedeni çok net değildir. Anüs bölgesinin nemini sağlayan ter bezi benzeri salgı yapan bezler vardır. Bu bezlerin salgısının olduğu delikte bit tıkanma yada engel olması durumunda içeride birikir ve bu birikintiye mikrop bulaşır. Mikrop bulaşmasıyla önce iltihap oluşur ve kısa sürede apse haline döner. Genel toplumla kıyaslandığında kronik kabızlık yaşayan insanlarda daha sık görülmektedir.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Rahat oturamama
Bölgede giderek artan künt bir ağrı
Dolgunluk hissi
Tuvalete gitme isteği
Dışkılamaya rağmen rahatlayamama
Bölgesel kızarıklık
Dokumakla çok ağrılı şişlik
Ateş yükselmesi, halsizlik, bitkinlik gibi genel enfeksiyon belirtileri
Kendiliğinden patlarsa akıntı

Anal Apse Teşhisi Nasıl Konur
Hastalar genellikle hemoroid sanarak yanlış teşhis koyarlar yine bu yanlışlıklarını devam ettirerek komşu yada eczacı önerisiyle hemoroid ilacı kullanırlar ve ne yazık ki asıl hastalığın tedavisini geciktirirler. Tecrübeli proktoloji uzmanı hastayı dinleyerek dahi doğru teşhis koyabilir, muayeneyle bunu kesinleştirir, seyrek olarak anoskop muayenesi gerekir. Çok seyrek görülen rektal veya perirektal apse tanısı için anal ultrason gerekebilir. Tomoğrafi, MR, kolonoskop, rektoskop gibi tetkiklere pek ihtiyaç olmaz.

Makat Apsesi Tedavisi
Öncelikle bölgede şiddetli ağrı varsa kesinlikle rastgele ilaç kullanılmamalı, doğru teşhis konmalı ve uygun tedavi başlanmalıdır. Çünkü makattaki apselerin tedavisinin gecikmesi fistül denilen daha ciddi bir hastalığa dönüşmektedir. Müdahalenin ne zaman yapıldığı çok önemlidir. Apsenin başladığı günden sonraki 4. gün boşaltılırsa % 40 ihtimalle fistül olur ancak bu süre 6. güne kadar uzatıldıysa % 60 ihtimalle fistül olur, en kötüsü kendi haline boşalması beklendiyse % 90 ihtimalle fistül oluşur. İlk günlerde teşhis koymak daha doğrusu nereden boşaltılacağına veya olgunlaşıp olgunlaşmadığına karar verilemeyebilir bu durumda hasta her gün kontrole çağrılmalıdır.

Tek başına antibiyotik kullanımı kesinlikle yetersizdir mutlaka en kısa sürede boşaltılmalıdır. Boşaltma işlemi narkoz ile veya bölgesel uyuşturma ile yapılabilir. Küçük bir ameliyat ta olsa usulüne uygun yapılmalıdır. İğne ile boşaltmak veya küçük bir delikle boşaltılması sorunu net bir şekilde çözmez. Apsenin en yumuşak olduğu ve makatın çizgisine en yakın noktadan 2 – 2.5 cm deri kesilerek rahatça boşalması sağlanmalı ve erken kapanmaması için içerisine mesh denilen bir parça konmalıdır. Küçük t harfi şeklinde açılması gerekir dense de son derece gereksizdir. Boşaltma işleminden sonra uygun antibiyotik başlanmalıdır. Dayanılmaz düzeylerde olan ağrı boşaltıldığı anda ciddi düzeyde azalır. Hastalar genellikle bir oh çeker.

Anüs Apsesine Hangi Antibiyotik Alınır
Tek başına antibiyotikle tedavi edilme ihtimali çok düşüktür. Genellikle drenaj yani boşalttıktan sonra antibiyotik başlanır. Asıl tedavisi boşaltılmasıdır ek olarak antibiyotik verilmesi daha çok çevre dokılara yayılmış iltihabın iyileşmesine yöneliktir.

Apse Tedavi Ücreti
Kliniklere göre çok değişebilmektedir. Bu konuda İnternet ortamında ücretlerini paylaşan tek sağlık merkezi IDEA Klinik ücretleri şu şekildedir; SGK sı olan hastalar için 800 TL, SGK sı olmayan hastalar için 1600 TL.

200 comments

 1. Merhaba 4 ay önce makat çatlağı oluştu tam geç ti diyorum tekrar ağrılarım başladı kolonoskobi yaptırdım çatlakların ameliyatlik değil dedi ancak 3 gün önce çok fena usuttum ve bugün hafif sarı bir akıntı gelmeye başladı hafif açıyor kendiliğinden antibiyotik kullanarak gecermi

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Muayene olup tedavi olmalısınız, dört ay önce olan çatlak artık kronikleşmiştir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

   • Mrb hocam bn 28 Ekim 2021 tarihinde anal apse amaliyati oldum ancak dikişlerin olduğu bölgedeki şişlik geçmedi sert bir doku oluştu bu konu hakkında bana ne oneribilirisiniz hocam bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdiden Teşekkürler

 2. Merhaba hocam anal apse sorunum vardı lokal işlemle apse boşaltıldı ve kesiğin içine bir şey koyup pansuman yapıldı bu kesiğin içine koyulan şey nedir kendimi dusucek oradayoksa belirli bir süre sonra kendimiz mı çıkartacağız acaba

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Pansuman yaptırın, gerekli görürlerse çıkarırlar.
   Öp. Dr. Seher Şirin

  • Mrb hocam bn 28 Ekim 2021 tarihinde anal apse amaliyati oldum ancak dikişlerin olduğu bölgedeki şişlik geçmedi sert bir doku oluştu bu konu hakkında bana ne oneribilirisiniz hocam bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdiden Teşekkürler

 3. merhaba hocam ısalden sonrası makat apsesı olustu ontıyoputık kullandım ıntıhalp bosaldı kucuk sıvrı kaldı cok eskıdende olmustu bu ikinci apse olusu

 4. Mrb hocam bende makat apsesi vardı kendiliğinden patladı doktora göründüm ilaç verdi 2 ay geçmesine rağmen yara hala kapanmadı hergün pişik oluyo patladığında beride ishal olmuşum ciddi bı kilo kaybı yaşadım sanki ne yesem dokunuyor napacağımı bilemiyorum

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama eğer kliniklerimizin olduğu şehirlerde yaşıyorsanız proctoloji uzmanlarımıza görünün, durumunuzu değerlendirsinler

 5. Hocam 2 gunn önce makatın üstünde apse oluştu
  Apseyi temizletim yanlız hala şişlik var acaba tamamen
  Temizlendimi normal mi şiskinliği

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Eğer apse makat apsesi ise mutlaka genel cerrahi muayene olmalısın, Bu bölgedeki apseler anal fistüle neden olur, fistül de tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır. Eğer kuyruk sonucunda yakınsa kıl dönmesi apsesi olabilir, bu da hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur. Yine bir genel cerrahi uzmanı muayene olman gerekir. Apse açıldıktan sonra bir miktar ödem olması normaldir. Fakat gecikmeden doktora görünmelisin. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

  • Selam Atilla bey.. perianal apse sorunum var 3 haftadır çekiyordum..Çarşamba günü ameliyat oldum.nispeten ağrısı geçti ama akıntı devam ediyor..normal bir durummu bu.?

 6. 3 gün önce ameliyat oldum ve rif diye ilaç verdiler bunu tam olarak üstüne mi sürüyoruz yoksa ineyle icinemi sıkıyoruz

 7. Merhaba 3 hafta önce anal fissür ameliyatı oldum yaklaşık 10 gündür de makat yanında hafif bi şişlik oluştu doktora gittim cipro 500 mg verdi muayene etti 1cm 2mm dedi şişliği hissettiğimden beri hiç ağrım olmadı sadece arada sızlıyor ve şişlik büyümedi sizce bu nedir fistül mü

 8. Merhaba hocam 2,5ay önce anal fistül ameliyatı oldum 10gun önce de sağ kalcamin alt kısmında şişlik ve şiddetli ağrı oluştu anal apse dendi 3 gün önce bosaltilma işlemi yapıldı. Bu kesi ne zmn kapanır ağrılarım devam etmekte ne zmn iyilesirim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Yorum yapabilmek için muayene ile değerlendirmek gerekir,yaranın durumu,enfeksiyonun durumu bütün bunların iyileşmeye etkisi var, doktorunuza sormalısınız.

 9. Merhabalar hocam,
  Ben de makat apsesi veyahut kıl dönmesi teşhisi ile (doktorumuz emin olamadı açınca göreceğiz dedi.), basit bir ameliyat oldum, ilk başta kendisi eriyen dikiş attı sağolsun, ancak 5 gün sonra dikişler patladı ve sürekli olarak gazlı bez ile kapalı tutuyorum. Gazlı bezi sık değiştiriyorum ve üzerinde 1 lira büyüklüğünde kanla karışık iltihap oluyor. Çok fazla bir akıntım olmuyor. En önemlisi ise hiç ağrı problemi yaşamadım. 3cm çapında katı ve beyaz bir iltihap çıkardılar. İltihap da akmış. Şuan baktığımda gördüğüm sahne ise yaklaşık 2cm açıklığında içerisinde yer yer beyaz renkte iltihap olan bir yara. Doktor sürekli ağrı oluyor mu diye soruyor ama hiç ağrım olmadı. Başka bir teori var mıdır acaba korkmaya başlıyorum.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Apsenin lokalizasyonu önemli, ayrıca kıl dönmesine bağlı apse ise çok sorun oluşturmayabilir ama anal apse ise acil tedavi gerekir, konunun uzmanı bir proctologa muayene olmanızı öneririm.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 10. Hocam merhaba 2 yıp önce makat bölgesinde bir şişlik oluştu ilk 3 4 ay baya ağrıyordu ve sonra ağrılar dindi ancak 1 hafta önce o şişlik apseye dönüştü ve bu gün patladı şuan kanıyor bilgi verebilirseniz memnun olurum teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Anal apse zamanında tedavi edilmezse fistüle neden olabilir. büyük oöasılkla fistül ve tekrar apse oluşmuş. Muayene olup tedavi olmalısınız , fistül tedavisi gecikirse ilerler ve komplike hale gelir, tekrar eden apseler hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur.

 11. Hocam bende de benzer bir durum var. Makat yanında bi şişlik var. Aniden şişlik ortaya çıktı.

  İlk başlarda dokununca (temizlik ve kurulama esnasında) acayip acıyordu. Yaklaşık 10-14 gün oldu. Şimdi neredeyse hiç acımıyor gibi. Hatta dokunup bastırabiliyorum. Tuvalet ihtiyacımı giderirken acıma olmadı, halen de olmuyor.

  Herhangi bir ilaç-krem kullanmadan geçer mi? İltihabı kurutmak için eczaneden kendimiz reçetesiz alabilir miyiz?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Dış hemoroid olabilir, muayene ile değerlendirmek gerekir. Hemoroid ise ilaçlar şikayetinizi azaltır ama tedavi etmez. Muayene, bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Merhaba hocam,
  Bugün dr a gidip muayene sonucunda anal fistül olduğu teşhisi kondu.
  İlaçlı MR çekilecek.
  Dr ameliyat dedi ama kesin çözüm olmadığını sonrasında tekrar edebileceğini söyledi.
  Fistül ucu samanlıkta iğne aramak dedi.
  Bu şekilde konuşan dr varken amaliyat şart mıdır.
  Şöyle de bir durum var daha önce 3-4kez apse olmuştu. Sıkarak yada bitkisel kürlerle müdahale etmiştim. Ne yapmak gerekir amaliyat son çare olması gerekmez mi

  • Fistül tedavisinde ameliyat gereklidir. Diğer yöntemler geçici çözümdür. Zor ve tedavisi uzun süren bir hastalıktır.
   Öp. Dr. Nizam kurtdere

 13. Hocam bende iki gundur makatta bicaklanma gibi bi his var oturamiyorum yuruyemiyorum tucaletten sonrada hic hafifleme olmuyor uyusturucu krem fitil hepsini yaptim ama iki gundur acisi hic azalmadi

  • Tarifiniz anal fissür düşündürüyor. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Eğer şikayetleriniz yeni başladysa ilaç tedavisine cevap verebilir. Anuflex kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

 14. Hocam anlamın kuyruk sokumunda apsesi vardı ve boşaltıldı banyo yapması zararlımıdır

  • Hayır, zararlı değil tam tersi faydalıdır, bol suyla bölgeyi yıkayıp temiz bir havlu ile iyice kurulamalıdır.

 15. 4 ay once perinal apse ameliyati oldum.4 aydir duzenli sekilde hergun pansumana gidiyorum.Apsenin bosalmasi icin acilan delikten iltihap gelmeye devam ediyor.Bu durum daha ne kadar surecektir.

 16. Hocam 4 günce apseden tedavi oldum boşaltıldı ve delik açıldı kenarından içine bpru gibi bişe katıldı ordan akıntı geliyor ve hafif bi şişlik var normal mi bu

  • Normal.apse tam olarak boşalana ve iyileşene kadar şişlik ve ödem olmazı normal

   • Apse amaliyati oldum ve 3aydir akıntı devam ediyor ne yapmam gerek azda olsa hergün akıntı oluyor ve pisik yapiyor hergün pansumanyapmak zorunda kaliyorum ilaçla yardımcı olursaniz sevinirim

  • Mrhaba hoc bn de istemsiz gaz buroplemim var bir kere bir kaza oldu bir demir siz in üstüne oturdum ondan sonra oldu ne olmuş ile bilir bunun tedavisi varmidir lufen yardım edin hayatını mahfeti kalicidir geçmiyor zarar gördü acaba

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Muayene ile değerlwndirmek gerekir. Doku kaybı varsa vb herhangi bir durum dolgu yapılabilir.
    Op. Dr. Atilla Kaya

 17. Hocam ben de perinal apse gelişti ve doktora gittiğimde bi delik açarak boşaltıldı bu apse, bir ay sonra tekrar makat sol bölümde şişlik oldu ancak akıntım olmadı. Yine doktora gideceğim ama fistülden korkuyorum

  • sık oluşan apse fistül riskini arttırır,apse tedavisini geciktirmeyin

   • Slm hocam anal apsenın eekeklık hormonuna zararı varmı ben ısırgan lapası koyyorum ve sıslıgın ındıgını hıssedıyorum ıntıhapta akıyo bu gecermı yoksa bı uzmana tedavıye baslayımmı

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Fistül oluşmuş olabilir. Bir proktoloji uzmanına görünen. Isırgan lapası ile tedavi edemezsiniz.
     Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 18. Hocam ben anal fistül amiliyati oldum tam 4 yıl once ara ağrım ve akıntının olurdu bu son 10 günden beri çok akıntının var çok ağrı yapıyor ne yapmalıyım bu İmran kendiliğinden geçer mi bı ara fitil kullandım sonuç aynı lütfen yazın ne yapmaliyim

 19. Hocam tam 3 ay oldu ben apse amaliyatı olalı her lavabodan sonra ağrı sızı içinde ağlıyarak o günü geçiriyorum bu hastalık yüzünden işimden oldum ve hâlâ intihap gelme devam ediyor ve şimdi enfeksiyon kapmış doktor hala zamanı var diyor ikinci ameliyat için bu acı ben ölünce mi gececekk

 20. Hocam tam bir hafta önce anal apse ameliyati oldum. Hala hafif şiş ve azar azar irin çıkıyor. Ayrıca buyük tuvaletimi yaparken hala çok zorlanıyorum. Bu normal midir?

  • büyük tuvaletinizi yaparken zorlanmamak için kabız kalmamalısınız.apse iyileşmesi 10-15 gün sürebilir

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Buradan önerim sadece kaşıntı için Pruzon pomat yanma içinde Anuflex pomat kullanabilirsiniz.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri