Makat Çatlağı Beslenme

Anal fissür (makatta çatlak), hastalıktan korunmak ve hastalığın alevlenme dönemlerini rahat geçirmeleri için beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri oldukça önemlidir. Yazıda daha çok beslenmeden bahsedilmekte yazının sonunda da anal fissür tedavisi için geliştirilen bitkisel aktiflerle üretilen ilaç ele alınacaktır.
Anal fissür şikayeti olan hastalar yoğun bir şekilde dışkıyı yumuşatan laksatif ilaçlar kullanırlar.
Çatlak şikayeti olanların yoğun şekilde laksatif ilaç almalarının yerine dışkılamayı kolaylaştırmak için diyetlerini değiştirmeleri daha doğru bir yaklaşım olur. Çatlak şikayeti olanların genellikle ailelerinde de kabızlık ,anal fissür ve hemoroid rahatsızlıklarına sık rastlanmaktadır. Buda direkt ailenin yanlış bir şekilde beslendiğini ortaya koymaktadır. Beslenme öneri, dikkat edileceklere uymak ve ilaç kullanmaya rağmen hastalık iki haftada iyileşmediyse o zaman daha etki tedavi yöntemleri botox veya  ameliyat planlanmalıdır.

Makat çatlağı tedavi ücretleri için https://www.analfissur.com/tedavi-ucretleri.html

Makat Çatlağı Beslenme

Bir çok hastalık gibi beslenme hastalığın başlamasını, kronikleşmesini, iyileştiyse tekrarlamasını engelleyebilen en önemli adımdır. Şunlara dikkat edilmelidir.

  • Bol posalı-lifli gıdalarla beslenilmeli
  • Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli.
  • Günlük sekiz su bardağı (2 litre) su tüketilmeli.
  • Kabızlık yaşayanların diyetlerinde kuru incir,kuru kayısı,kuru erik yemeleri dışkıyı yumuşatacaktır.
  • Tahıllar,baklagiller,sebze ve meyvelerin dengeli bir şekilde alınması kabızlığı önler
  • Kabızlık hem anal fissüre hem de basura neden olur. Günlük aktivitelerimizi arttırırsak hatta en az günlük 45 dakika yürüyüş yapabilirsek bu direkt barsak hareketlerimize de yansıyacaktır. Genel sağlık açısından hareketlilik ayrıca önemlidir.
  • Akşamları bir kaç kayısı, kayısı kurusu veya kayısı suyu içilmeli.
  • Mümkün oln her öğünde kepekli ekmek yenmeli
  • kabızlık çözülemiyorsa saf kepek alınmalı, her akşam bir su bardağı kepek süt, yoğurt veya çorba gibi sıvı gıdalara karıştırılıp yenmelidir.
  • Tüm bunlar yetersi kalıyorsa en pratik posa kaynağı kepet tüketilmelidir. Kepek kepekli ekmekle alınabilir ve genellikle yeterli olur ancak yeterli gelmiyorsa direk kepek yenebilir. Her akşam bir su bardağı dolusu kepek süt, ayran, yoğurt veya çorba gibi sıvı gıdalara karıştırılarak yenebilir. Bir su bardağı yetmiyorsa iki su bardağına hatta daha fazlasına çıkılabilir. Tercihen tek öğünde alınmalıdır ancak bir öğünde fazla gelirse miktar sabah akşam şeklinde bölünerek te alınabilir. Kepek aralıksız iki üç ay tüketilirse etkisi kalıcı olmaya başlar, kepek yenmese bile kabızlık sorunu çözülmüş olur.

Makat Çatlağında Dikkat Edilecekler

 • Beslenme kadar önemli olan bir diğer faktörde tuvaleti kullanma alışkanlığıdır. Şöyle ki dışkılama ihtiyacı oluştuğunda ertelemek yanlış bir davranıştır. Mutlaka tuvalete gitme ihtiyacı olduğunda özellikle kabızlık şikayeti olanların asla ertelememesi ve dışkılaması gerekir.
 • Tuvalet ihtiyacı için mutlaka alışkanlık oluşturulmalı. Mesela sabah kahvaltısından sonra barsak hareketleri uyarılır bu yüzden özellikle kahvaltı sonrası tuvalete gidilmeli.
 • Tuvalete çok sıkışınca gidilmeli.Uzun süre tuvalette kalınıp ıkınılmamalı.
 • Eğer tuvalette gazete, kitap, dergi okuma veya telefonla uğrşma alışkanlığı varsa bu alışkanlıktan vazgeçilmeli, tuvalette kalış süresi birkaç dakikayı geçmemeli.
 • Her sabah uyandıktan sonra bir bardak ılık su içilmeli.
 • Kahvaltı yapıp kahvaltı sonrası dışkılamaya rutinlik getirmeye çalışılmalı

Makat Çatlağında Yenmemesi Gerekenler

Diğer bütün anüs hastalıklarında olduğu gibi anal fissürde de bazı gıdalar ya tüketilmemeli veya az tüketilmelidir. Kabızlık kadar önemli olmasa da şu gıdaların tüketilmesini azaltmak yerinde olur;

  • Kırmızı biber
  • Kara biber
  • Pul biber
  • Acı biber
  • Fast food yiyecekler
  • Turşu
  • Alkol
  • Çay ve kahve sınırlı tüketilmelidir.Tüm bunlar yasakmış gibi algılanmamalı, şikayetin fazla olduğu dönemlerde azaltılmalıdır. Tedavi olduktan sonra tüketilmesinde sakınca yoktur.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Beslenme

Özel bir beslenme şekli yoktur, ameliyattan hemen sonraki 3-5 gün kabızlık çok ağrı yapabileceğinden kabızlık kesinlikle engellenmelidir. Tüm kabızlık sorunları doğru yöntemlerle çözülebilmektedir. Kabızlık nasıl geçer öğrenmek için https://www.sagliktakvimi.net/kabizlik-nasil-gecer/ yazısına göz atabilirsiniz.

Kabızlığın ağrı yapması gibi aşırı ishal de yarayı tahriş edeceği için acıya neden olur. Kabızlık da ishal de yara iyileşmesini geciktirir. Yine diğer sınırlanması gereken gıdalar 2 hafta kadar tüketilmemelidir. Acı ameliyata bağlı yarada ciddi yanma yapacağı için 2-4 hafta tüketilmemelidir.

Makat Çatlağına İyi Gelen Bitkiler

Aşağıda yazılacak bitkiler ağızdan alma şeklinde değil bölgesel olarak uygulanacak şekilde hazırlanıp kullanılmalıdır. Çay olarak hazırlanıp sıcak suya karıştırıp içine oturma şeklinde de uygulanan vardır. 2014 Tarihinde yazılan bu yazıdan yıllar sonra aşağıdaki bitkilerin özleriyle hazırlanan Anuflex Pomad adlı ilaç piyasaya verildi. 2018

Meyan Kökü 
Meyan kökünün özü bilinen en iyi bitkisel kortikosteroiddir. Steroid gibi etki yapar ama onun yan etkilerine neden olmaz. Ağrıyı, ödemi azaltır. Ödemin azalması hastada rahatlık sağlar.

At Kestanesi
Makat hastalıklarında en yaygın kullanılan bitkidir. Kan damarlarını büçüştürerek memelerin küçülmesine yardımcı olabilir. kanamayı azaltır.

Aynı Safa
Kas gevşetici etkiye sahiptir, fissürün iyileşmesini engelleyen kas krampuını engelleyerek iyileşmesini sağlar. Nitrogliserin gibi etkiler ve onun kadar etkilidir. Nitrogliserinde görülen baş ağrısı, tansiyon düşmesi gibi yan etkilere neden olmaz.

Karanfil
Hem yağı hem çayı kullanılmaktadır, yağı bölgesel uyuşturma etkisine sahiptir, çayını hazırlanıp sıcak suya konup içinde oturulur. kas gevşetici etkisi vardı.
Bu bitkiler önerildikten yıllar sonra bu bitkilerin çoğunun özünü içeren bir merhem ilaç fabrikasınca yapılıp kullanıma sunuldu, adı Anuflex Merhem kısaca ondan söz etmeliyiz.

Anuflex Pomad

Yukarıdaki bitkilerin aktif özleriyle hazırlanan bir merhemdir, karanfil yapısındaki eugenol adlı bölgesel uyuşturucu ile acı ve ağrıyı azaltır, aynı safa özüyle kasları gevşetir, meyan kökü ve at kestanesi özüyle de çatlağın iyileşmesini hızlandırır.

makat yırtığı görseli

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/

92 comments

 1. Hocam merhaba iki yıldır maktta kaşıntı var kabızlık yok kanama yok sadece kaşıntı psikolojim bozuldu yatamıyorum kaç kere gittim doktora çare bulamadım bunun belirtisi ne ve ne yapmalıyım çok kötüyüm ne olur yardım edin

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Kaşıntı makat hastalıklarında ortak belirtidir. ilk ortaya çıkan belirtilerdendir.
   toplumumuzda barsak paraziti sık görülür buna bağlı olabilir. antiparaziter ilaç kullanın.
   iki yıldır devam ediyorsa allerjiniz olabilir. kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz. bölge temizliğinde sabun vb kimyasal kullanmayın. duru su ile yıkayın. sentetik çamaşır giymeyin. acı-baharatlı, turşu-salamura yiyecekler tüketmeyin.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba Dr. Bey,
  Hpv virüsü sebebiyle anal bölgemde siğiller oluşmuştu, anal kanalda da olduğu için ameliyatla laser tedavisi uygulandı. 4 gün geçti ancak yemek yedikten hemen sonra büyük tuvalete çıkma ihtiyacım oluşuyor ve tuvaletimi yaparken çok sancım oluyor ve aşırı zorlanıyorum. Yanma ve ağrı dayanılmaz bir hal alıyor bir süre sonra bu acı hafifleyip geçiyor. Hemen sonrasında tuvalete çıkma ihtiyacı, laser tedavisi sonrası normal mi? Bir de doktorum bana hiç bir ilaç yazmadı ve hangi besinleri tüketmem gerektiğini söylemedi. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, doktora gidecek gücüm yok gerçekten, ne yapabilirim bilmiyorum

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   kabız kalayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.

 3. Merhaba hocam 5 gün önce makat çatlağım olduğunu öğrendim anuflex pomad kullandım ilk gün ağrım çoktu oturamıyordum şu an ağrılarım hafifledi ama lavaboya girip çıkınca gene ufak ağrılarım oluyor ilaca devam etmeliyimim sizce iyileşme sürecinde miyim ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   pomadı dışkılamadan önce ve sonra anal kanalın içine çepeçevre sürmelisiniz.bir nohut büyüklüğünde uygulamanız yeterli. yada tedavi olmalısınız.kliniklerimizde makat çatlağını ameliyatsız tedavi ediyoruz.Makat çatlağını ameliyatsız botoxla tedavi edersek 2250₺ ; ameliyatla tedavi sgk lı iseniz 2800₺ sgk nız yoksa 5600₺ dir.Genellikle beraberinde başka sorunlar olur, ek uygulama gerekirse ücretler değişebilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam meme ca hastasi olarak kemoterapi görüyorum şuan.Makatta agri yaşıyorum.Lavabo sonrası çok sıkıntılı oluyor.Proctolog krem ve fitil kullandim.Gunde 1 kez sıcak suya oturuyorum.Agrim o esnada geçiyor sadece ne yapmalıyım??

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba
   Bol sebze-meyve tüketin.bol sıvı alın.dışkılamayı ertelemeyin. Anuflex pomat kullanabilirsiniz.Makattan içeri çepeçevre nohut kadar uygulayın.işlemi her dışkılamadan önce ve sonra yapın.
   Op.Dr. İbrahim Kavak

 5. Hocam meme var makatımda.Lakin ağrım arkdşların ağrısna hiç benzemiyor.Korkuyorum kansermiyiim acaba.Makatımdan testis ve bazen penis ucuma kadar bölgeyi tamamen kapsıyan bi şekilde elektrk çarpması kramp şeklinde dayanılması imkansz bağırtan bir ağrı çekiyorm.Kanamam yok.Kabızda olsam zorlanmadan yapabilyorm.Memenin oluşması ile bu ağrının başlaması henoroid şüphesi olştrdu lakin ağrım cok farklı.Bir ağrı nasıl olurda hiç gününü şaşmaz ve 8 günde bir olur ? Her sekizinci günün akşamı acılar içinde sırt üstü hareketsiz yatırıyor lütfenn bu anlattıkiklarım sizde hangi hastalık şüphesini oluştrdu aisölermsnz hoacam lütfennn :(((

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Makat çatlağında, Makat bölgesi ile genital bölgeyi aynı sinirler uyandığı için ağrı olması normal
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhaba hocam makatimda çatlak teşhisi konuldu doktor ameliaya gerek yok dedi krem ve sıcak su banyosu önerdi yaklaşık olarak 1 ay kullandım ve ağrı vb bişey kalmamisti dün tekrar hafiften catlagin oldu alanda ağrılar başladı ne yapmam gerek hangi doktora gittimse ameliyatlı değil diyorlar.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Size en yakın kliniğimize gelirseniz, durumunuzu muayene ile değerlendirip ameliyatsız tedavisini yapabiliriz. Ameliyat olmayın zaten, riskleri var.

 7. Merhaba hocam ben 6.ayda anal fissur ameliyatı oldum ve bu tarih oldu hâlâ iyilesmedim iki tane fissur memesi çıkmış durumda .doğumda oldu benim çatlağım 2senedir çekiyorum ben bunu kolonoskopi oldum bişey çıkmadı kronik anal fissur çıkmıştı.ameliyat olmama rağmen hâlâ iyileşmemem normalmi sizce hergun sıcak suya oturuyorum artık yıldım hamileyim 1ay sonra doğum yapicam ameliyat oldum daha olunmuyor sanırım sanki darlık oluşmuş gibi hep aciyor iki yıldır . çaresizim bı şey söyleyin

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz. Kliniklerimizde ki Genel cerrahi uzmanları alanlarında deneyimli proktoloji uzmanıdırlar. Şimdi hamile olduğunuz için herhangi bir şey yapılamaz. Ama doğumdan sonra size en yakın kliniğimize gelin durumunuzu değerlendirelim, sorunu tespit edip tedavisini yapalım. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 8. Doğum sonrası makatta çatlak oluştu kanamalı ne yapmam gerekiyir

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Makat kanaması varsa anoskopi muayenesi yapılmalıdır.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

   • Hocam anal fissurum var ve 4 gündür diskilayamiyorum. İlaçlarımı kullanıyorum. Bir kereliğine lavman yapsam rahatlamak için ? Sizce bir probleme yol açar mı?

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Muayene olun Ve doktorunuz önersin neler yapabileceğini. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz
     Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Benimde gecmedi 6 ay oldu ameliyat olalı sen çare bulabildinmi mavi

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Merhaba,
      Makat çatlağını ameliyatsız botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi ediyoruz. ameliyatla tedavi oldusanı spazm yeterince giderilememiş demektir. makat hastalıklarına pesifik çalışıyoruz, size yakın kliniğiize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
      0212 542 0 888 – 0212 572 72 65 GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88 nolu telefonlardan tüm kliniklerimize randevu ve bilgi alabilirsiniz.
      Op. Dr. Adil Altınsoy

 9. merhaba yaklaşık on yıldır ic dış hemoroid ile mücedele ediyorum. son iki yıldır aşırı kanama ve ağrı sebebiyle doktora gittim kolonoskopi sonucunda fissur olduğu soylendi. ama son yirmi gundur dayanamayacak kadar ağrı çekiyorum ne ilac. ne birşey kâr etmiyor. eskiden kabizdim ama artik değilim fakat son zaman el yordami ile diskilayabiliyorum ikinamiyorum. kabiz olmadigim halde ameliyat kesin çözüm olabilir mi yardımcı olabilir misinz teşekkür ederim simdiden

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Muayene ile değerlendirmek gerekir. Ameliyatsız botilinum toksini enjeksiyonu ilede tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 10. Acı ceken cocuk

  Sayın hocam bende anal fissür amelatı oldum.ve şuanda acılarım var nasıl bir öneriniz olur nasıl besin ler tüketmeliyiz.bizlere yardımcı olurmusunuz.saygılarımla.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın. Bol posalı , bol sebze ve meyve tüketin, bol bol su için günde2 2-3 litre, kabız kalmayın, tuvalette uzun süre kalmayın, çok sıkışınca tuvalete gidin, ertelemeyin.
   Op. Dr. Adil Altınsoy

 11. Hocam merhaba kizim 2 bucuk yasinda fisuur oldu cocuk cerahisi merhem ve ilik baticonlu suya oturmali tedavi verdi uyguladim zar zor duzeldi sonra bir sene neredeyse her ay yineledi probiyotikler magnezyumlar suruplar hep düzeldi ve yeniden olustu sonra gastroentroloji gittik bagirsakla ilgili testler yapildi hicbisi cikmadi bagirsak tembelligi dedi dupalac verdi aylarca icirdim yemesinr de dikkat ettim biraktik 2 ay sonra yine oldu cocuk bu herseyi yiyip icmiyor kayisi kuru erik neler denemedim meyva suyu yaptim hepsini yine icmedi hazir.meyva sularo veriyorum mecbur suan da bir merhemn var anestol onu surdum ciglik xigliga bagirdi yine yirtik sanırım ne cektim onunla ayni acilari cektim doktor bey ozel hastanelere gidemiyorum ssk larda acimasizca muayene ediyor hepsi degil tabiki bana oyle denk geldi ne yapayim simdi 3 bucuk yasinda bezi de birakamadik bu sebepten dolayi kanama yok suan ama cok minik oldugu zamanlara sahit oldum bide bundan oncekilerde lagma yaptim kac kere en son 3 ay oldu fitil at dedi lagma yapma dedi doktor simdi size soruyorum cok caresiz bir anneyim ameliyat olurmu yada beslenme de mi agirlik tutayım bir care doktorum kizim cocuklugunu yasayamiyor…

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Beslenme önemli,mutlaka posalı şeyler yedirin,portakal,mandalin gibi meyveleri meyve suyundan çok meyve olarak tüketmesini sağlamalısınız.kepekli ekmek tüketmeli,hayatını hareketli hale getirmelisiniz,koşup oynamalı.her sabah mutlaka dışkılama ihtiyacı olsada olmasada tuvalete oturmasını sağlamalısınız, bu alışkanlık geliştirilmeli.kuru incir, kuru kayısı bulabilirseniz kuru kiraz haşlanmış olarak verirseniz,dışkıyı yumuşatır.yıkamada mutlaka ılık su kullanın.

 12. hocam merhaba, ben de uzun zamandır var tuvalet yaparken ağrılar ardından oturunca batmalar, kaşıntı ve yanmalar ama 1-2 güne geçiyor. bunu nedenini ben üniv sınavına hazırlanırken çok stres yaptım özellikle tuvalet konusunda o gün bugündür böyle bir sorunum var ilk zamanlar gaz şişkinliği oluyordu ve sürekli tuvalet yapma ihtiyacı duyuyordum. en son yine ÖSYM sınavı icin stres yaptım ve 2 gün kabızlık ve çok zorladım kendimi olmadığı halde 2-3 kere tuvalete çıktım ertesi gün alkol aldım ve uyudum ancak gece çok şiddetli ağrı ve kaşıntı oldu sabahta çok az diski sızmış ciddi bir şey olabilir mi. alkol agriyi çatlağı arttirmis mıdır?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   ne olursa olsun şikayetleriniz daha ağırlaşmadan, extra komplikasyonlar eklenmeden tedavi olmalısınız, Biz kliniklerimizde çatlağı botilinum toksini enjeksiyonu ile ameliyatsız tedavi ediyoruz.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

  • Hocam bende 3 gün önce ameliyat oldum anal fissür. Şu an ağrılarım halen devam ediyor. Kabızlık yaşamıyorum hep posaı lifli gıdalar alıyorum düzenli besleniyorum ve wc alışkanlığı var düzenli olarak. Sıcak su banyosu yapıyorum günde 3 kez. Ve ilaçları düzgün kullanıyorum. Yürüyüş yapıyorum günde 1 saat. Ve sıcak tutuyorum. Bu acıların geçmesi için başka önerileriniz varmı. Acıların geçmesi ne kadar daha sürer. Doktorum başarılı ve kısa bi amelaiyat geçirdiğimi söyledi. Şu an 7 gün oldu. Önerileriniz nedir sayın hocam.

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Bu uygulamaları sürdürürseniz, ortalama 21 günde düzelir.Kabız kalmamaya, tuvalette ıkınmamaya ve uzun kalmamaya özen gösterin.
    Op. Dr. Seher Şirin

 13. İyi günler hocam ben makat çatlağı ameliyatı oldum bugün 6. Günüm ve büyük abdeste çıkınca çok fazla ıkınma yaşıyorum ağrılarım çok var hic bir şey yiyemiyorum bu durumda bana yardımcı olabilir misiniz lütfen cunki hayallerimi gerceklestirmem gerek

  • Makat hastalıklarına en büyük nedeni beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını iyi olmamasıdır. Aynı zamanda tedavi sonrası iyileşmesi önler ve şık nükse neden olur.ideaklinik.com, drsehsrsirin.com sitelerinden makat hastalıklarına beslenme ve tuvalet alışkanlıkları konusuna bakıp, Bu alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz. Bu dönemde anuflex pomad da kullanabilirsiniz.

 14. Hocam annem anal füssür ameliyatı oldu dün beslenme konusunda yardımcı olabilir misiniz

 15. Ben çok çektim bundan bugun ameliyat olalı 3.gün dünyada rahatlık varmış kendi kendime eziyet çektirmişim boşuna

  • Gonul yılma,

   Benum catlak var kanamada var doktor ameliyat olman gerekıyo dıyor ben korkutorum

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Makat çatlağı ameliyatsız yöntemlerinden tedavi edilebilir. Normal yaşamına ara vermeniz gerekmez. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz
    Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 16. Hocam aynı şikayetle yazıyorum son bir haftadır hem ağrı hem kanama ve kaşıntı deli olacam lütfen yardım edin ameliyat gerektirirmi

 17. Sezeryan doğum üstüne safra ameliyatı sonra makat çatlağı kremler işe yaramadı sıcak su oturmalara devam ama hem kanama hem ağrı ağrı okadarki bebeği emdirirken oturamıyorum ne yapmalıyım lütfen yardım

  • gelirseniz durumnuzu muayene ile değerlendirip botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavinizi yapabiliriz.ameliyatsız yöntemle tedavi olduğu için bebeğinizin bakımına ara vermeniz gerekmez
   OP.DR.Seher Şirin

  • Süreyya helvacı

   Makatta yırtılma vardı yaklaşık 1 ay önce botoks yaptırdım eskiye nazaran biraz iyi ama yine de çok ağrım oluyor ne yapmaliyim

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Nerede tedavi oldunuz bilmiyorum ama yapılandoz yetersiz kalmış olabilir. Tedavinin başarısı ve kalıcılığı için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisiniz. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
    Öp. Dr. Seher Şirin

 18. Kronik fisur var ama 7 hamileyim 2 aydan beri acisi
  Hoc iyilesmedi doktorum ne botoks nede lazer ameliyat yapamam diyo ilaçlarda artık fayda etmiyo ne yapmam gerek aşırı ağrılarım oluyo

 19. Emzirme döneminde botulinum toksini enjeksiyonu uygulanabilir mi?

 20. merhaba. banada kronik fissür tanısı konuldu. adapazarında yaşıyorum. burda aynı doktora 2 kere muayene oldum. ikisinde de verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullandım. fakat birinde yaklaşık bir yıl sonra diğerinde de 2 ay sonra ağrılarım yeniden nüksetti. beslenmem zaten sıvı ağırlıkda. günde en aşağı 2 lt su içiyorum.
  oturma banyosu, kremler kullandım. şuan tuvalet ihtiyacımı giderdikden sonra 1 gün ağrım sürüyor. bu işin kesin çözümü yokmudur cerrahi müdahale olmadan. iyi çalışmalar.

  • hergün düzenli dışkılama alışkanlığı geliştirmezseniz sorununuz devam eder.botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz
   Op.Dr.Seher Şiirn

  • Hocam bende makat çatlağı oluştu yaklasik 2 ay oldu doktora gittim bazı kremler verdi yaklaşık bir aydır kullanıyom ilk başta cam kesiği gibi ağrı oluyordu ama şimdi ağrılar azaldı ama büyük abdestten sonra kanama oluyor bazen 5 6 gün olmuyor tuvalette öyle zorlamada olmuyor neden gecmiyor acaba şimdi öyle bir agrım olmuyor tuvaletten sonra biraz yanma oluyor

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Kullandığınız ilaçlar ya makat çattığında belirtiler yönelik yada çatlak kronikleşmiş. Fakat kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmeli
    Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri